Jump to content

Moto Zajednica

Moto sport vesti za 2019

Recommended Posts

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow
Pre 2 sati, easy naked je napisao:

FU-BAR :)

kladio bih se da nema veze sa bocnim uvijanjem zadnjeg kraja

Pa i nema, nego sa sabijanjem i istezanjem koliko sam uhvatio na brzaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Pa da ali ukoliko sam i ia na brzinu razumeo istezanje nastaje ubrzanjem a kako je lancanik izmesten od ose motocikla to istezanje prakticno pomera tocak bocno tj ima tendenciju da pomeri tocak i kod kocenja isti samo obrnuti proces.

 

Ono sto mi je nejasno je sta bi bio krajnji benefit cele stvari. Da li veca stabilnost ili manje trosenje gume ili sve zajedno i druga stvar da li to zaista moze neku prednost da donese u praksi ili samo za kompjuterom nekog cvikerasa.

 

Relno cini mi se da Moto GP krece u pravcu F1 gde se kao na neke prerade jedva vidljive golim okom potrosi par miliona i to kao da ne znam kakvu prednost a onda dodje Markez i obesmisli sve te milione 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, dvlns je napisao:

Pa da ali ukoliko sam i ia na brzinu razumeo istezanje nastaje ubrzanjem a kako je lancanik izmesten od ose motocikla to istezanje prakticno pomera tocak bocno tj ima tendenciju da pomeri tocak i kod kocenja isti samo obrnuti proces.

 

Ono sto mi je nejasno je sta bi bio krajnji benefit cele stvari. Da li veca stabilnost ili manje trosenje gume ili sve zajedno i druga stvar da li to zaista moze neku prednost da donese u praksi ili samo za kompjuterom nekog cvikerasa.

 

Relno cini mi se da Moto GP krece u pravcu F1 gde se kao na neke prerade jedva vidljive golim okom potrosi par miliona i to kao da ne znam kakvu prednost a onda dodje Markez i obesmisli sve te milione 

Istraživajući na ovu temu došao sam do zaključka da paralelogram zadnja viljuška može najviše da doprinese na srabilnosti prilikom kočenja, a postoji mogućnost da potpomogne i boljem prijanjanju zadnje gume. Mada je još sve u domenu teorije i trebaće još nekoliko testova da se utvrdi da li je promena pozitivina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 20 minuta, easy naked je napisao:

po meni iz članka svašta može da se zaključi, ali nisam siguran koliko je sve tačno i relevantno za temu

Za članak koji sam pisao sam koristio jednu knjigu koja baš opisuje sile koje deluju na zadnju viljušku, a u toj knjizi postoji i jedan deo gde se spominju neke karakteristike paralelogram zadnje viljuške. Te informacije iz knjige sam pokušao što više da uprostim te sam izbacivao nazive poput: lateralan, longitudinalan, itd, i fokusirao sam se samo na suštinu. :) 

 

Ukoliko nekog zanima mogu da iskopiram ili nađem knjigu u PDF u pa pošaljem kome treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2101 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
Za članak koji sam pisao sam koristio jednu knjigu koja baš opisuje sile koje deluju na zadnju viljušku, a u toj knjizi postoji i jedan deo gde se spominju neke karakteristike paralelogram zadnje viljuške. Te informacije iz knjige sam pokušao što više da uprostim te sam izbacivao nazive poput: lateralan, longitudinalan, itd, i fokusirao sam se samo na suštinu.  
 
Ukoliko nekog zanima mogu da iskopiram ili nađem knjigu u PDF u pa pošaljem kome treba.


Ako imas pdf format mozes meni na mail?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
content?id=dhHNBQAAQBAJ&printsec=frontco
BOOKS.GOOGLE.RS

Featuring contributions from leading experts, the Road and Off-Road Vehicle System Dynamics Handbook provides comprehensive, authoritative coverage of all the major issues...

 

Deo o viljušci je na 482. stranici :) 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2478 postova
  • Lokacija: Zemun
48 minutes ago, Jovan Ristic said:

Za članak koji sam pisao sam koristio jednu knjigu koja baš opisuje sile koje deluju na zadnju viljušku, a u toj knjizi postoji i jedan deo gde se spominju neke karakteristike paralelogram zadnje viljuške. Te informacije iz knjige sam pokušao što više da uprostim te sam izbacivao nazive poput: lateralan, longitudinalan, itd, i fokusirao sam se samo na suštinu. :) 

 

Ukoliko nekog zanima mogu da iskopiram ili nađem knjigu u PDF u pa pošaljem kome treba.

 

 

Vidim da je na 482. strani teorija paralelogram viljuške sa kardan prenosom kao i primer obične viljuške koji nema dodirnih tačaka sa viljuškama na motogp motorima koji se danas voze. Da nema dodirnih tačaka lako je zaključiti ako se samo pogleda kako izgleda viljuška danas - toliko je nagojena da je skoro masivnija od rama motora i nema bukvalno ništa zajedničko sa onim štanglicama postavljenim horizontalno kao u tvojoj knjizi.

 

Ovo samo potvrđuje moj zaključak o tačnosti i relevantnosti. Ne kažem da teorija koju si pratio nije tačna, samo da objašnjava principe ''mehanike'' zadnjeg kraja koji ne postoje na motogp motorima trenutno ili su trenutno daleko iza funkcionalno i konstrukciono poodmaklih rešenja koje sad viđamo.

 

 

Btw. motor sa prve slike u članku (Moto Guzzi) uopšte nema zadnje ogibljenje :) i nije svaka viljuška koja ima šipku ispod glavne viljuške ono što se u knjigama zove paralelogram viljuška. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 27 minuta, easy naked je napisao:

 

 

Vidim da je na 482. strani teorija paralelogram viljuške sa kardan prenosom kao i primer obične viljuške koji nema dodirnih tačaka sa viljuškama na motogp motorima koji se danas voze. Da nema dodirnih tačaka lako je zaključiti ako se samo pogleda kako izgleda viljuška danas - toliko je nagojena da je skoro masivnija od rama motora i nema bukvalno ništa zajedničko sa onim štanglicama postavljenim horizontalno kao u tvojoj knjizi.

 

Ovo samo potvrđuje moj zaključak o tačnosti i relevantnosti. Ne kažem da teorija koju si pratio nije tačna, samo da objašnjava principe ''mehanike'' zadnjeg kraja koji ne postoje na motogp motorima trenutno ili su trenutno daleko iza funkcionalno i konstrukciono poodmaklih rešenja koje sad viđamo.

 

 

Btw. motor sa prve slike u članku (Moto Guzzi) uopšte nema zadnje ogibljenje :) i nije svaka viljuška koja ima šipku ispod glavne viljuške ono što se u knjigama zove paralelogram viljuška. :)

 

Vidiš, ne slažem se u vezi sa tim da nema veze sa MotoGP motociklima. Mozžda nisam 100% stručan te bih voleo bih da čujem mišljenje @abarth_maniac u vezi ove teme (ukoliko ima vremena), ali mislim da sile koje sam opisao deluju na MotoGP motocikl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
3 hours ago, dvlns said:

Pa da ali ukoliko sam i ia na brzinu razumeo istezanje nastaje ubrzanjem a kako je lancanik izmesten od ose motocikla to istezanje prakticno pomera tocak bocno tj ima tendenciju da pomeri tocak i kod kocenja isti samo obrnuti proces.

 

Nisam još stigao da se pozabavim člankom, ali onako na prvu loptu, nisi dobro razumeo  :).

Ubrzavanjem nastaje sabijanje zadnje viljuške a ne istezanje. Kod kočenja efekat istezanja (na GP motociklima) praktično je zanemarljiv.

To be continued ... (eventualno)

 

 

2 hours ago, Jovan Ristic said:

Te informacije iz knjige sam pokušao što više da uprostim te sam izbacivao nazive poput: lateralan, longitudinalan, itd, i fokusirao sam se samo na suštinu. :) 

 

Obazrivo sa "proređivanjem" teksta. I tiganj i lonac su posuđe; da neko ne zaključi kako se supa kuva u tiganju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova
Pre 1 sat, drs je napisao:

 

Nisam još stigao da se pozabavim člankom, ali onako na prvu loptu, nisi dobro razumeo  :).

Ubrzavanjem nastaje sabijanje zadnje viljuške a ne istezanje. Kod kočenja efekat istezanja (na GP motociklima) praktično je zanemarljiv.

To be continued ... (eventualno)

 

 

 

Obazrivo sa "proređivanjem" teksta. I tiganj i lonac su posuđe; da neko ne zaključi kako se supa kuva u tiganju.

 

Sto se tice dela odgovora usmerenog meni, uopste mi nije ni bitno da li se radi o istezanju ili sabijanju nisam se udubljivao nego htedoh reci da svakako neko delovejne sile koja "povlaci" tocak a nije u osi sa motorom uz uzduzno dejstvo ima i neko poprecno dejstvo. Tek sam se sada zapetljao :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 2 minuta, dvlns je napisao:

Sto se tice dela odgovora usmerenog meni, uopste mi nije ni bitno da li se radi o istezanju ili sabijanju nisam se udubljivao nego htedoh reci da svakako neko delovejne sile koja "povlaci" tocak a nije u osi sa motorom uz uzduzno dejstvo ima i neko poprecno dejstvo. Tek sam se sada zapetljao :) 

U pokušaju da pojednostavim tekst, samo sam ga izgleda još više zakomlikovao. Srediću večeras ili sutra u toku dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova
pre 40 minuta, Jovan Ristic je napisao:

U pokušaju da pojednostavim tekst, samo sam ga izgleda još više zakomlikovao. Srediću večeras ili sutra u toku dana.

Ma jok sto se mene tice ne treba za ostale ne znam.

 

Ja sam svakako izneo stav da mislim da je to apsolutno minorna stvar i da je po meni samo foliranje kako bi se opravdao preskupi R&D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 956 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

samo da vam prijavim, probao sam sad na skinem na motogp onu autokupovinu tj pretplatu za videopass koju smo zaradili kad smo za crni petak kupili Pre-Season 2019... i moguce je, pa sam ukinuo da sam pazari ceo pass na pocetku sezone...

 

gp.png

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
5 hours ago, Jovan Ristic said:

Vidiš, ne slažem se u vezi sa tim da nema veze sa MotoGP motociklima. Mozžda nisam 100% stručan te bih voleo bih da čujem mišljenje @abarth_maniac u vezi ove teme (ukoliko ima vremena), ali mislim da sile koje sam opisao deluju na MotoGP motocikl.

Ne znam kolko je bilo ko ovde "stručan" za bilo šta vezano za geometriju GP motora al ti si baš zgazio "out of your depth". 

Jedno je da čitaš i probaš da shvatiš o čemu se radi a sasvim drugo da prevodiš, "uprošćavaš" i "objašnjavaš" drugima. Nije u pitanju život i smrt ali nema nikakvig razloga da se zalazi u teme o kojima se ništa ili veoma malo zna. Za to imamo one nazovi komentatire sa SK. 

 

Longitudal i lateral su izrazi veoma lako prevodivi ukolko je prevodilac shvatio o čemu se radi. 

 

Što se tiče sila koje deluju na MotoGP motocikl, možeš da budeš u potpunosti siguran da sile koje deluju na ikakav motocikl deluju i na MotoGP motocikl a da li se razlozi iz kog je određeno rešenje apliciralmno na Moto Guzzi iz praistorije i na Ducati iz sledeće godine poklapaju je sasvim drugo pitanje. 

 

Jedan pametan gospodin upitan za mišljenje o temi u koju nije bio upućen odgovorio: "radije ne bih formirao mišljenje na nenznanju" 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Nije tačno da pri ubrzanju dolazi do sabijanja zadnje viljuške. Na pravcima i pri manjim nagibima zadnji kraj se izdiže t.j. amortizer se isteže. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

То само ако ти шрафчићи нису добро стегнути... Једино што може ланац да учини је да ти покриви зубе на ланчанику.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ako srafovi nisu dobro stegnuti lanac ce uspeti da povuce tocak sto znaci da on zapravo ima tendenciju da vuce tocak ka napred na to sam mislio.

 

E sad lancanik se nalazi van ose pa mozda u tom nekom naucnom smislu kojim se eto mozda bave u Moto GP to nekako ne znam kako utice na nesto ne znam sta. Ja takvu sliku sebi u glavi stvorio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd
1 hour ago, dvlns said:

Ako srafovi nisu dobro stegnuti lanac ce uspeti da povuce tocak sto znaci da on zapravo ima tendenciju da vuce tocak ka napred na to sam mislio.

 

E sad lancanik se nalazi van ose pa mozda u tom nekom naucnom smislu kojim se eto mozda bave u Moto GP to nekako ne znam kako utice na nesto ne znam sta. Ja takvu sliku sebi u glavi stvorio

Хтедох написати да ту сила завршава, у шрафу, али сад видимо да делује на виљушку, и да је увија. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja