Jump to content

Moto Zajednica

Crna je boja raja

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Dragi moji, ovo je još jedan putopis, ili parče života pretočeno u fajl. Za početak. Kada prođe strašni sud BJB-a, možda se nađe i u knjizi koju polako sklapam iz fragmenata.

Kao najavu reći ću samo da je ovo prvo putovanje u kom se potpuno uživalo. U kom nema patnje. U kom je sve lepo, i u koji će svako od Vas poželeti da se implementira. 

Hajde blago meni, u prvu šaltaj, pa da krećemo !

 

Mozak pod kišom

 

Rodiš se, učiš hodati, naučiš čak i rukama se pomoći i pred tobom su dva moguća načina kretanja ka nekom cilju.

Na glavu iz kolevke pa na pod, ili prosto sačekaj majku pa hajde polako dalje kud put povede.

Na moju sreću (i žalost) uvek sam birao ovaj prvi način. Zašto jednostavno kad bi moglo biti i uzbudljivo ?

Tako se i ja nađoh u večitoj potrazi za avanturom. Za boljim, lepšim i uzbudljivijim životom. Da li će moj život postati u stvari život jednog moto-nomada ? Za sada ne. A za kasnije potrudiću se da bude tako.

Odakle ideja za put u opasan raj ? Tinjala je odavno negde kao plan a postala realna ruta krajem 2015 godine.  Ograničenje je bilo samo jedno – vremensko, u trajanju od svega 18 dana.

Vremensko ograničenje je ono koje najviše boli tokom celog putovanja. Postoje mesta gde bi proveo ceo život a limitiran si na samo 1 dan ili čak samo 4 sata. Pa ti smisli i napravi kompromis sa sobom svojim telom i dušom, sa svojim saputnicima i pratećim okolnostima. Ograničenje u novcu koji je na raspolaganju svakako postoji ali to se uvek reši (ne znam kako) u poslednjem trenutku kad već pomisliš precrtati i pobacati u đubre sve planove.

Kad se odlučiš čvrsto da odeš i da se vratiš nisi ni svestan da si već ceo san odsanjao a pola u javu pretvorio.

 

Oktobar 2015, Berlin

 

U ovoj hladnoj zemlji sve su izmislili. To što Švaba nije napravio to ne postoji. Prosto ljudi znaju izhendlovati bilo šta. Da li je to nekakav rotirajući nož za krompir ili voz sa enterijerom kao u zvezdanim stazama nije bitno. Sve mogu ! I rat kad naprave on ispadne svetski.

Zašto i ove sijalice u stanu ne izmisliše kao u Srbiji da stvarno sijaju a ne da čkilje? Sparen ! Štede energiju kažu. U toj polumračnoj atmosferi u stanu sklapaju se kockice i crtam nekakvu rutu.

Napolju kiša nema nameru da stane. Da li se ventil pokvario ili šta je drugo u pitanju ne znam još.

Svež gasterbajter u Berlinu treba vreme da shvati ove sijalice, ljude i klimu.

 

Crtam rutu u polumraku, pišem šta videti, gde eventualno spavati – a raspoloženje mi ispod 0 zbog kiše.

Ne volim je ama nikako.

Sačekaću saputnike ovde, prespavaju, odmore i krećemo preko Belgije ka Engleskoj.

Prelazimo u Ujedinjeno Kraljevstvo, obilazimo London i nastavljamo ka zemlji pokrivenoj najlepšom zelenom travicom na kojoj dobri ljudi prave najbolji viski !

Škotska je nekakav cilj a Irska i Engleska će da nam budu onako usput. Kad bude teško pomisliš samo na čašu Midleton viskija i sve ti krene baš kako treba.

Pade mi na pamet vožnja levom trakom. Kako da se na to naviknem ? Hoću li u prva dva tri preticanja preticati kanalom kraj puta ili ću odmah skapirati da idem ko Englez desnom pa se vratim u levu ?

Da li ću se u prvih 10 ili možda 20 auta čuditi kako se to kreću bez vozača ili ću odmah se prebaciti u mod “Sve suprotno od normalnog” ?

Kilometraže nisu bitne, sve to možemo obići lako u 18 dana.

Do Glazgova dodjoh i ne ide dalje. Kiša i tama ubijaju i zadnje atome mog raspoloženja. Krevetiranje pa sutra ujutru pravac Tempelhof (stari aerodrom u Berlinu-a sada park).

Vikend, valjda će i kiša stati pa da tamo na miru popijem kaficu i nastavim pakovati rutu.

 

 

Ja ja das ist eine capuccino ! Švabica još ljuta, meni objašnjava da crna smrdljiva tečnost sa dve kapi mleka je u stvari kapućino. Šta god ja njoj rekao ona je ubeđena da je to kapućino a da sam ja u zabludi. Dva eura nisu problem, nego oni naprosto nemaju čulo ukusa niti mirisa. Valjda im to ne funkcioniše po difoltu. Tu opciju im eventualno kasnije uključe-uz neku doplatu verovatno.

Kiša se i ne seća kad je počela padati a ne zna ni kad bi trebala stati. Kao pravi nemac vučem se s rancem u podzemnoj i smišljam kuda sada sa Alexander Platza a kuda u julu iz Glazgova. Vidim iz Glazgova se ja pomeriti neću dok ne popijem pravu kafu, makijato ili kapućino a to će značiti ili da moram na istok kod Don Đakoma pravog italijana sa pravim kafematom a ne digitalnom elektičnom spravom koja kreira crnu brlju koju nemci piju i kažu to je kafa. Ili na zapad na Potsdamer platz ? Ima neka rupa toliko mala da klaustrofobični tu ni ne ulaze, ali spremaju pravi italijanski kapućino. Uvek kao biram i razmisljam a završim kod Don Đakoma.

 

Ne moram ništa reći, makijato već stiže sa San Pelegrino vodicom, joj kakvo je ovo osveženje, joj što život može biti lep !

Vozim ja uz kafu od Glazgova pa sve do severne Irske do Belfasta, da me konobarica stalnim šetkanjem ne ometa sigurno bih i do Dablina stigao, ali te petice šestice osmice ne znam da li se to može i premeriti i oceniti…naprosto mi odvlače pažnju. Da je bar 17 inča monitor na laptopu nego 13 ! Kud god ona krene ja moram videti. Ne mogu da ocenim da li je italijanka kao ostatak osoblja ili je nemica, ali u svakom slučaju odoh ja kući. Zavrtelo mi se više u glavi. Big Ben u Londonu je mali za ovo.

 

Taman sve spakovao i došao do Kardifa da jurim cene smeštaja i pade mi na pamet najbitniji detalj !

Klima !

Pa ovde poludeh od kiše dva dana a tamo dva dana u godini kiša ne pada !

Ček malo da mi to proverimo.

Statistika i vremenska prognoza imaju svoje viđenje koje se meni ne dopada.

Hajde da mi to malo proverimo iz prve ruke.

Nađoh neki putopis mog sajber drugara i krenuh čitati.

Otišao čovek u avgustu, dobro opremljen-kao da je pošao na vojnu vežbu, i kaže super se proveo.

Nema tog kišnog odela koje nije tamo propustilo vodu, i nema tamo spavanja za sitniš. Ali ima kaže da se nadje topla odeća jer to retko ko ponese sa sobom za avgust, a tamo svaku noć se provedeš ko na Kopaoniku u februaru. Super je kaže što na putu ima dosta kojekakvih natstrešnica da se avanturisti koji vole kišu mogu skloniti ako baš pojača dejstvo. I kaže kad je najteže i kad najjače pada uvek tu negde ima neki ultra skup smeštaj u obliku dvorca iz 15 veka. Stvarno je kaže bilo super samo je žena u nekom momentu dala ultimatum – ili da je vozi na aerodrom ili momentalni razvod braka. Nije mu kaže jasno baš zbog čega, kad su tako lepo spavali tri noći u šatoru, tek četvrtu noć je malo propustio, ali nije kapljalo po glavi, malo samo po nogama. Jeftinija je avio karta od razvoda. Kaže lako ću kuću i stan deliti a šta će biti s motorom.

Nije bilo kiše od 8h ujutru do 18h popodne baš tad kad je gospođu ekspeditovao na Hitrou.

 

Lepe li avanture. Baš jedva čekam polazak.

Napolju lije i dalje i ne prestaje.

Hafelander ringom prolete auto i rasprši baru u sitne kapljice po celoj ulici. Poput kapljica i moji planovi nestadoše.

Spustih poklopac na meku i odoh u šetnju po kiši, možda mi se dopadne pa ipak odem tamo ?

Nepisano je pravilo da su prvi planovi namenjeni reciklaži papira i Trash folderu.

 

 

Decembar 2015, Berlin

Pojam i shvatanje avanture je relativna stvar. Nekome su i patike na 5km avantura, a nekome je i cela zemaljska kugla mala. Neko po svetu vidi opasnost neko vidi izazov. Tako da je teško usaglasiti se sa saputnicima koji bi krenuli sa mnom.

 

2014 godine smo otišli put Maroka, svratili u pustinju, vratili se na točkovima.

2015 godine pojačani sa još jednim putnikom odlazimo za Moskvu pa preko Finske, Letonije, Litvanije, Estonije… polako kući. I sada treći put po redu Dejan-Bosanac, Novica, i ja treba da krenemo nekuda.

 

Dejan-Bosanac, njemu je sve potaman. Ne mora da jede, nije ni žedan preterano ali uvek će da krišom popije moj redbull ili koka kolu. Ne pravi pitanje gde se ide, kuda se ide, koliko će da košta itd.

Fleksibilan po svakom pitanju i ako zagusti pouzdan prijatelj na putu. Ali ne voli čovek ujutru rano da ustaje, lenjivac po prirodi. Ustaje rano kad mora i kad ga probudim. Na svetoj kravi (BMW R1200GSA) poslednje 4 godine i kaže samo BMW.

Novica-saputnik koji ponosno jaše belu Yamahu Super teneru koja najmanje troši i najlepša i najbolja je sve jeste… jer u suprotno se sa njim ne vredi ubeđivati. Odličan saputnik dok je sve onako kako on zamišlja. Voli dobru hranu i kafu ali isključivo ako se to ne kosi mnogo sa novčanikom. Njegov humor zna da prija, ali često pretera tako da dodjem u poziciju da stanem, okrenem se i odem.

Ali, već nekih 8 godina zajedno putujemo tako da smo nekako navikli. Mrzi BMW iz dna duše ali je pitanje momenta kada će ga kupiti. Otprilike kad mu padne cena na nekih 12000 za nov sa opremom. Tako valjda neće puno boleti.

 

Kada sam pomenuo Mongoliju kao potencijalnu destinaciju Novica je odmah počeo da viče da nije lud da ide tamo gde ratuju, upitasmo ga gde se to tačno tamo ratuje, kaže ratuje se. On ne ide.

Bosanac i ja zainteresovani, ali realno nemamo dovoljno vremena za pripreme.

Uostalom ja NEMAM motor. Nadam se da će se kockice složiti i da ću uzeti novog Suzuki V Stroma 1000 ili polovan BMW R1200GS.

Novica bi na zapad jer mu je tamo sigurnije, ja bih na istok jer je zanimljivije. Bosanac bi se penjao i na drvo motorom samo da mu se kaže ajd vozi tuda krećemo.

Nord Kapp mene ne zanima, Novica bi išao.

Kompromisa nema ni na vidiku.

 

 

Još 2011 godine sam mislio dok sam se motao po plažama Crne Gore sa Transalpom da odem za Bar, pređem u Bari pa gde završim. Posao se javi i hajde nazad tako da ne odoh.

Ja pomislih na Italiju i Siciliju a Novica me preduhitri i baš to reče - ITALIJA I SICILIJA !

 

Konačno se složismo-Sicilija kao prioritet ! A zatim Italija pa gde završimo !

 

Nemačka klima je vrlo inteligentna, čim počneš razmišljati o destinacijama pod suncem i 40 stepeni i ovde se klima popravi. Da sam znao ranije.

 

 

 

 

69fd623a3dbd8f35e862a92b953aa753.jpgffce28b2331d65d03a8e0ad03dee57b9.jpg

  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1664 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Slike me zezaju jer pratim avanturu preko Tetrapaka ali opasno uzivam od samog početka i nije ni bitno gde te odvede, samo da traje i traje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Na 2 kanala idu uporedo dva dobra filma. Valja šaltati na reklamama! :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Što nam ovo radiš? Sada  ko u sedmom razredu kada sam morao da čitam dve lektire odjednom, pa posle trebao da prepričavam na času. Nastavnica je mislila da izmišljam , a meni se izmešali događaji. Važno je da su na kraju Partizani pobedili okupatore.;)

Nikola samo vozi i piši što viši, leči ovo dušu i penje moral gde mu je mesto:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

pratim i tu .... ali iskreno prvo bi voleo da zavrsis mongoliju pa da se ovde prebacimo ... inace .... stari smo mi ljudi (neki od nas) pa pocecemo da mesamo ko se gde desilo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Kurva je stigla

 

 

Lako ti je u Srbiji raditi. I prvog dana i svakoga dana, sigurno negde grešiš. Nisi dobar. Koliko god da si dobar nisi savršen . Koliki god da si perfekcionista i fanatik, i dalje si ošljar koji se ne zanima za posao. Tipično razmišljanje Srpskog gazde, vlasnika, big bosa. Kod Švabe ti tek ne znaš ko si i kakav si. Dugo vremena ti treba da to shvatiš. Kad shvatiš lako je. Dokle god leže lova na račun dobar si. Isto je i kad si odličan.

Dok to ne shvatiš, ti nemaš kad da se posvetiš nabavci motora. Ti imaš stalno potrebu da dokazuješ da si radnik, i da si od boljih Srba bez obzira na dvojno državljanstvo. Život ti se svede na modu. Moda ti se svede na pidžamu i arbajthoze und jacke (radne pantalone i jakna). Genijalno. Ne trošiš pare na odeću nego šparen !

Oni razmišljaju o dobrom steku i odlasku na kuglanje a ja o motoru. Oni misle o meni što i ja o njima. Vidi ove budaleeee... E baš tako ! Mi smo njima čista egzotika. Oni meni takođe. Ograničeni u svemu, pa i u poimanju slobode. Automobil kupuju kada se isplati. Prodaju ga kad se ne isplati održavati. Planiraju bolji samo ako postoje ekonomsko, tehničko, finansijski pozitivni aspekti. Da kupe nešto tek onako-ko što mi kupimo žuto plave patike ili set flomastera za crtanje a ni papira nemamo...e to se njima ne dešava.

Kad pomeneš pred kolegama da radiš a sanjaš motor i putovanja, odmah te gledaju kao šimpanzu kad se prevrće preko glave. Jer zašto bi išao ? Zašto bi tek motorom išao ?!

Oni u glavama i dalje podeljeni. Kao i ja. Pola glave bi BMW a druga polovina Japanca.

Nemci u istočnom Berlinu i dalje nisu srušili Berlinski zid u glavi. Većina mojih starijih kolega je bila u zapadnom Berlinu kad je porušen zid i više NIKAD ! Ali zašto majku mu ?! Pitanje koje sam svima postavljao. I opet isti pogled. Pa on nam je baš egzotičan, misle se u sebi !

Zašto da idem, reče Franz ? Sve imam ovde. Tamo je sve skuplje. Jedan se pravda da je morao.

Jer baš na zapadu je dobra očna klinika. Ljudi se vrlo malo kreću !

Zbog tih specifičnih stavova i karaktera ih i zovu DDR-ci. Čudan soj. Ne oskudevaju ni sa nesojima.

U januaru 2016 nekako se to sve desi. Slučajno a namerno kupih ! Slučajno KTM a namerno motor (lele zablude).

E pa gospodo draga i mi konja za trku imamo ! Pažljivo i brižljivo opremam motor s kojim planiram putovati narednih godina, a za početak neka i on malo uživa ! Jer definitivno idemo na SICILIJU !

 

Dogovaramo da se ne dogovaramo. Da krenemo put Sicilije, da sačinimo listu šta bi smo da vidimo, i da stanemo kad nam se stoji i da vozimo kad nam se vozi. Grube crte naše rute neka budu Bari, Villa San Giovani, Sicilija, opet Villa San Giovani, pa Napulj, Vezuv, Rim, Toskana, i na Stelvio ! Posle Stelvija, moji saputnici će preseći Alpe i otići u Srbiju a ja preko Garmiša za Berlin mojoj gazdabajterskoj prestonici.

 

KTM stiže po snegu u garažu. Dok sam čekao motor, iskupio sam svu opremu. Za noć i koji ukraden sat od dana, oprema je se našla zašrafljena na KTM 1050 Adventure !

 

Prvi krugovi na novoj mašini kao na plesu.

Zamisli plesnu dvoranu, miris viskija i skupih tompusa. Dim se već obavija oko učesnika. Oči napete i kapilari na ivici pucanja. Umesto da čkilje od dima, zenice se šire kad je ugledaše. Silueta graciozna. Grudi skrivene al pozamašne. Kada se okrene, svi pogledom gledaju u njenu zadnjicu. Osmehom vatru pali i rat započinje.

Nekim čudom prihvati tvoj poziv za ples. Iako si već iskusni igrač i dobar si, ipak je ona oličenje igre. Ona vodi igru ! Kao tornado uvlači te u to divlje grotlo. Impresionira svakim pokretom i korakom. Seksepilom odiše u svakom momentu ! Dok se valcer pretvara u latinsko američki stiskavac koji više podseća na seks ali sa gaćama, ti si već zaljubljen do gornjeg kofera. Ali avaj. Besane noći i dani uz nju u početku kao i uvek u ljubavi. Gledaš a ne vidiš. Lažeš i sebe i druge. Jer ko bi poraz da prizna ?

Kasnije se odaje.

Da ima jednu nogu kraću pa svaki čas nešto posrne, pa je podižeš, uspravljaš više puta, pa reklamiraš majci. Da pije alkohol, pa se pijana tetura.

Ali džaba ti dečače. Već si odabrao. Igraj sad. Jer nema nazad. Majka za njom vrata zatvorila. Vodu prosula i ključ progutala.

 

Krenućemo u junu ili julu. Zavisi od mog odmora. Kako se sa poslodavcem dogovorim.

Skoknuću do Srbije, pa ćemo odatle u Crnu Goru na trajekt i u Bari.

Iako u Nemačkoj redovno čitam novine iz Srbije. Trajekt Bar - Bari ne saobraća jer je oštećen usled pomorske saobraćajke ?!

Zelen bor bi se osušio da se za njega uhvatim ! Šta ćemo sad ?! Okolo ili.. ???

Linija Dures - Bari je u funkciji. Cena karte za motocikl i igrača 60eur. A za liniju Bar Bari cena bila 130?!

Odlično. Ionako moji saputnici nisu bili u Albaniji. Taman ćemo tamo i dalje svojim putem.

  • Sviđa mi se 13
  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Vrelina Podgorice

 

Kuda je to vreme od januara do jula iscurilo, meni to nikako nije jasno.

Provuče se to nekuda, kao gas iz frižidera. Sve dihtuje ali nema ga.

1 jula 2016 godine stižem leteći iz Berlina sa mojom kurvetinom. Čudno mi se nešto ponašala usput, ali lažem sebe da je u pitanju loš put. Saputnici spremni ! Sutra ćemo da krenemo putem koji nam se dopada. Znamo početne neke tačke i okvire, i dosta ! Šta god se u životu tvrdo isplanira i zakuca u kalendar, obično odleti i pukne kao i čekić kad spadne s drške. Ako imaš sreće bar ti glavu ne razbije.

Najmanje pripreme, najmanje papirologije. Sve je na minimumu-osim raspoloženja. Tradicionalno se toliko zapismo pred polazak da se ja danas uopšte ne sećam toga. 1 juli, veče, evo pišem...ruuupaaa u sećanju.

Ako se setim možda i dopišem. Novica je sa porodicom na Zlatiboru. Dogovor je da Bosanac i ja krenemo rano ujutru, da svratimo na Zlatibor na početak gastronomskog šoua, i ozvaničimo ga doručkom ! Komplet lepinja stoji kao prvi cilj. Ajajajajajajjjj...KLANG KLANG KLANG....KLAPAKLAP...KLAPAKLAP... to je KTM upalio... kod Bosanca je to diskretnije... Ajajajajaj...kliklikklik roaaar.....

Pre se pravili motori s kojima ne budiš svoj komšiluk, a ovo sada podiže borbenu gotovost vojske u 6 ujutru kad ga startuješ. Crvene tačke se na radarima pojavljuju. Kod jedne tačke unapred piše FAILURE.

O Kurvo majku li ti tvoju... PVO neće ni da gađa...smeju se i plaču od muke.

Bosanac po prvi put ima priliku da vidi moju kurvetinu ! Jer nismo se videli od nove godine.

Rođo - a jel ti to ispravno bolan ? Hm... šta reći na provokacije ? Rođooo - a kako se ti penješ na to ?

KTM visok ko da ga je Gustav Ajfel konstruisao, a ja ko da mi je DNK od Džeja Ramadanovskog.

Baš onako dobitna kombinacija za preturanje na parkingu ili za stajanje isključivo uz visok ivičnjak. Ali šta fali ?! Uostalom samo najbolji frajeri vodaju visoke ribe ! Dušmani, zle duše, zlobne i zavisne ! Nikada se nisam s kurvom preturio.

Krećemo... opet đavo na komunikaciji trtlja... Rođooo - ŠTA JE ?! A jel ti to smeš tako da voziš ?

Dam gas i odem malo ispred... Vozimo se do Valjeva onako kako se ne treba voziti. Vozimo se tako da o tome ne bih ni trebao pisati. Ali šta da se čini ? Kurva je to i vodi te i izaziva... više stružemo fuzasterima i nosačima kofera nego gumama po asfaltu. BMW je u startu trunčicu sporiji...ali posle toga prosto ode. I kad ga uspem stići, i taman pomislim moj si i božiji, fali mi malo snage da ga preteknem. Kad dođemo na pravac i kad motor krene da poleće - ja moram da pustim gas na 150, jer kurvi nije više do seksa, i hoće da te zbaci sa sebe ! Prokleti vobling i Austrijska pamet.

Na pravcu kod Sevojna nema mnogo vozila. Naša traka prazna. Vozimo brzo i oprezno. Iz suprotnog smera kombi prelazi u našu traku i ide direktno na nas !!!

PUNA KOČNICA PREDNJA ZADNJA ! Eskivaža ka ostalim vozilima u levoj traci i pokušaj prolaska po beloj liniji ! Jer desno imam samo šljunak, na koji ako se navezem sa 140 ne znam gde ću završiti ! Kombi naglo namota na našu desnu stranu u ulicu i nestade. Ja se vratih u svoju traku i stadoh kraj puta. Bosanac ćuti na komunikaciju i progovara posle nekoliko sekundi. Rođo, ja ne znam kako si ti živ. Taj motor ti se ceo uvija, mislio sam raspašćeš se. Smirimo se malo i nastavljamo ka Zlatiboru.

Novica čeka, lepinje vruće ! Koka kola hladna ! A za srećnog puta gazda kafane posla kafu i rakiju. Kako sad u 8 ujutru piti rakiju majko mila ?! Hajde nekako trgnemo po pola za sretna puta !

Moja gastronomska ruta kaže, da se Podgorica ne sme proći, a da se ne stane u "Pečenjaru" ! Moramo pojesti jegulju sa Skadarskog jezera, a posle toga nastavljamo. Sledeći cilj je zacrtan. Prelazimo Zlatibor, Zlatar, Kokin brod, jedne od najlepših deonica za motocikl naše Srbije. Granicu začas prolazimo i stajemo u kafanu da kafenišemo i popijemo vodicu. Sad vozimo polako, da ne bi prerano došli na ručak.

 

Bosanac više nije na teritoriji Crne Gore. On je se toliko oslobodio i obezobrazio, pa misli da je u Americi !

Prvi amandman mu garantuje slobodu govora ! Pljuje po KTM-u i ne prestaje ! Rođoooo.... nemoj ti to brzo, vidiš da je bolestan. Rođoooo... vozi kolko hoćeš, al nemoj kočiti...jesi vid'o poludi kad kočiš ?! Novica dodaje pomalo... Bosanac prednjači.

Bosanaaaacc... ako primenim drugi amandman Američkog ustava, likvidiraću te kad se približiš KTM-u !

Ne konta on to... pokušava shvatiti ali džaba, glava ga zabolela.

 

Kažu da ovde, na Ušću Ribnice u Moraču, kad upeče sunce, i dohvati se jula i avgusta, propada štikla u asfalt.

Topi se od vreline ! Nekada Titograd, danas Podgorica. Meni nekako uvek tranzitni grad. Leti kad krenem na more, pa prolazim i samo gledam da što pre izađem iz pakla. Pakao a ne neki neobjašnjiv način ima dušu.

Kažu da se isti nađu. Sretneš devojku, pa prođe nekad i više godina a da te put njoj ne ponese. Kompatibilnost ona duboka, unutrašnja, postoji između mene i tog grada. Iako magnetu čelik ne treba ni za šta, on ga ipak privlači ! Tako i mene Podgorica. Grad ispunjen humorom u svakoj reči meštana. Moja svaka reč želi ostvariti osmeh kod ljudi. Ima neka veza. Život će pokazati da ćemo se mi i sresti uskoro. Ali ne ono na jednu noć, kao veza bez obaveza. Ne. Ljubav za život.

Točkovi kao da tonu u asfalt. Gori sve pod nama. I asfalt i čizme. I sedište KTM-a. Toliko je vrelo da vozim isključivo stojeći dok ne izađem na otvoreni put. Gužva na Zabjelu, provlačenje i izvlačenje na pravac kod hotela Lovćen. Taman da ohladim zadnjicu ! Što ne kupih letnji motor. Bosanac kevće ko pašče.

Posle aerodroma sa desne strane čeka nas. Pre nekoliko godina sam prvi put posetio pečenjaru i pojeo najbolju jegulju. To se pamti, upisuje i koriči u dnevnik lepih zalogaja života. Novica voli dobro pojesti, ali ako nije puno skupo i ako je količina zadovoljavajuća. Bosanac jede što mu daš i što mu kažeš da valja. Kako je krenuo da opanjkava moj zimski motor, tako će negde dobiti neko morsko čudovište da jede, a da nije ni svestan. Polako. Namestiću ga sigurno.

  • Sviđa mi se 15
  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Špijun i mornari

 

Milioni sitnih malih insekata oko nas kvare vožnju ka Tirani. Planiramo spavati tamo, pa ujutru malo šetati po Tirani, i onda u luku Dureš (Drač) kupanje i ukrcavanje na trajekt ka Bariju.

Na ulasku u hotel nas dočeka dečak od nekih 15 godina. Lice se naglo ozari i poče se smejati kad nas ugleda. Maše nam ! Ne sećam se da ga odnekuda znamo ? Silazimo s motora, dečak prilazi: Hello BOSANAC, Hi Novica, Hi Nikola ! 

Mi u čudu ! Kako ovaj mali zna naša imena ?! Taman smo zinuli u čudu kad mali kaže: Bosanac you have new model of BMW, its not model from Morocco... Ja zinuo ko krokodil ! Kaže meni: OOO You change Suzuki for worst bike KTM ! Taman pomišljam da ga častim nekom vaspitno popravnom merom, kad reče Novici: You still no have motorcycle... Sve mu oprostih... Pitaju saputnici šta šriča taj mali... Rekao ti je Bosanac da imaš velik nos i da ti je motor sranje, a Novici je rekao da vozi najbolji motor i da je najlepši od svih nas... Valjda će Novica častiti večeru...

 

Pitam maloga jel on ide u neku srednju višu špijunsku školu i da nam objasni kako nas tako dobro poznaje.

Kaže mali da pomaže u hotelu, i da kad je pročitao naš upit sa Bookinga za garažu za motocikle, zainteresovao se i malo istražio.

Gugl je čudo ! Pregledao je moje video snimke sa Youtuba, sa translatorom čitao deo putopisa Afrika i jedva je čekao da nas upozna !

Voli dete motocikle. Sve osim KTM-a. Bistar mali.

Priča engleski bolje nego Bosanac bosanski !

Motori smešteni a mi klopamo i pijemo pivo - na Novicin račun. Morao je častiti ! 

 

Jutro bi trebalo početi jednim od meni najdražih kolača. Nisam ljubitelj slatkiša, ali tre leće je nešto posebno.

Poreklom to je kolač iz Argentine, koji se nekako odomaćio u Albaniji i Crnoj Gori. U prevodu znači tri vrste mleka. Dve vrste su mi i jasne. Za marku treće ne smem ni da pitam. 

Uživamo u kolačima umesto u doručku. Doručak ćemo kasnije počistiti u hotelu.

Mali se pojavljuje taman kad smo trebali uzeti motore iz garaže, pozdravlja nas najsrdačnije i poziva da opet svratimo. Njegov otac je vlasnik hotela.

Bosanac mu nešto pominje majku, Novica mu je mahao jedno 5km, a ja ga učim da je KTM najbolji motor.

 

Tirana-Dureš to je dva gasa i stigao. Dolazimo u restoran na obali mora, nedaleko od luke.

Parkiramo se na suncu, jer hlada nema ni za leka. Planiramo tu boraviti do večeri. Jer trajekt kreće oko 22h.

Vlasnik restorana otvara svoje dvorište kuće, i kaže ovamo motore, biće na sigurnom a i neće goreti na suncu.

Odlično ! Zahvaljujemo se i odmah sedamo da popijemo nešto pa kupanje pa u krug.

Na naše tri ture, čovek pošalje jednu gratis. Na naš ručak, on pošalje salatu i pivo gratis. To se retko gde dešava. Da ne pričam da stražare i gledaju u naše stvari, dok se mi kupamo ! 

 

Potrošismo nekako i taj dan i odosmo na ukrcavanje. 

Bosanac i ja za minut vezasmo motore. Jedan španer preko motora i gotovo. Novica je Yamahu razapeo španerima ko Isusa. Pokušavamo mu objasniti da to ne ide tako, ali avaj. Kaže bolje je tako, on zna.

Mornari razvezuju to i vezuju kao i mi. Kažu tako će se morati prevesti na brodu. Nešto gunđa negoduje, mi zviždućemo.

Brod kao mali grad ! Spratova ne zna im se broja ! Paluba broj 5, pravljena za nas. Fenomenalna terasa sa barom ! Iz vidokruga nestaje Dureš. Oči se boje plavom, bojom mora i neba. Zalazak sunca uz Italijansku zastavu sa bocom vina i beskrajnim plavetnilom. Do dugo u noć smo uživali na terasi i jedva pristadosmo dušu odmoriti u kabini. 

Na spratu gde su kabine za spavanje dočekuje nas mornar-posluga broda, uzimaju karte i daju nam tri ključa.

Kako tri ključa kad smo uzeli jednu sobu ?

Kaže nije gužva na brodu i ima slobodnih kabina pa slobodno možete uzeti tri bez doplate ! 

Ljuljuškanje broda nas začas uspava i prođe nam noć začas. Brodska sirena kad je dreknula-Bosanac je skočio da juri pojas za spašavanje !

Jedva ga ubedih da ovo nije Titanik i da je to prvi poziv na iskrcavanje a ne poziv za spašavanje ! 

Za njega je brod sam po sebi trauma, još sad sirena... daj bože da ne ostavi na njemu posledice.

Gunđa kako nema šanse da će više ići brodom. Nije on mornar ! 

Prihvatam njegov zahtev. Nema više putovanja brodom ! Do Ville San Giovani. Tad ćeš Bošnjo opet mornar biti !

 

 

  • Sviđa mi se 13
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
On 5.11.2018. at 18:48, nik_sa015 je napisao:

Nađoh neki putopis mog sajber drugara i krenuh čitati.

Otišao čovek u avgustu, dobro opremljen-kao da je pošao na vojnu vežbu, i kaže super se proveo.

Nema tog kišnog odela koje nije tamo propustilo vodu, i nema tamo spavanja za sitniš. Ali ima kaže da se nadje topla odeća jer to retko ko ponese sa sobom za avgust, a tamo svaku noć se provedeš ko na Kopaoniku u februaru. Super je kaže što na putu ima dosta kojekakvih natstrešnica da se avanturisti koji vole kišu mogu skloniti ako baš pojača dejstvo. I kaže kad je najteže i kad najjače pada uvek tu negde ima neki ultra skup smeštaj u obliku dvorca iz 15 veka. Stvarno je kaže bilo super samo je žena u nekom momentu dala ultimatum – ili da je vozi na aerodrom ili momentalni razvod braka. Nije mu kaže jasno baš zbog čega, kad su tako lepo spavali tri noći u šatoru, tek četvrtu noć je malo propustio, ali nije kapljalo po glavi, malo samo po nogama. Jeftinija je avio karta od razvoda. Kaže lako ću kuću i stan deliti a šta će biti s motorom.

Nije bilo kiše od 8h ujutru do 18h popodne baš tad kad je gospođu ekspeditovao na Hitrou.

 

 

Zabavno / interesantno čitanje...

Jbg, onaj tvoj sajber drugar uskratio nas je za interesantan putopis po Škotskoj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
Zabavno / interesantno čitanje...
Jbg, onaj tvoj sajber drugar uskratio nas je za interesantan putopis po Škotskoj...


Sajber drugara ce prepoznati svi oni koji citaju putopise na BJB. A ko ga ne prepozna-na kraju putopisa ce procitati ko je
Putopis je fenomenalan, ali mnogo kiše
Pozdrav iz Nikšića@Nemo


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja