Jump to content

Moto Zajednica

Voziti i "uživati" sa BMW-om u Srbiji ili zašto ga više neću voziti!

Recommended Posts

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 22 minuta, Savan je napisao:

Pre 3-4 neselje, auto na redovnom servisu, zamensko je space star

Kada im vratis i Space-a sa rasklimanim sedistem naplatice ti oba. :lol3:

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Mozda ce postojati neka reakcija, ali sam vrlo skeptican. 

Cisto da vam dam jedno poredjenje, 2008me,pre cuvene krize, Mercedes je u Srbiji imao najbolju godinu sa prodajom, prodato je sve ukupno 1000 vozila, sto putnickih, sto teretnih. Te iste godine, jedan handler u Suttgartu je prodao 1000kom,u jednom mesecu. Gledao sam neku statistiku za Bertel o Sten, u Oslu, imaju dva servisa u blizina Osla, jedan je na godisnjem nivou prodao 900novih auta i 400 polovnih uzetih kroz zamenu verovatno.... 

Mercedes benz zvanicno ne postoji u Srbiji, servis je Emil Frey, a Star import uvoznik... otisli su u Albaniju, eto koliko smo dobro trziste. 

 

Bmw mislim da je nabolju prodaju isto imao 2008me,tada je napravljen servis kod ade i prodali su isto skoro 1000auta,samo da bude vise od Mercedesa, dobar deo kazu da je otisao direktorima delte... 

 

Srbija je bedno trziste, bas bedno, a ne vidim da se bilo ko imalo brine oko svega toga, malo se prodaje novih auta, dolaze u servis samo sto moraju dok traje garancija, i posle dodju u servisa samo kada obidju grdilo majstora i svi nesto sjebu, pa onda ajd sad da platimo da naprave.

Procentualno ima malo vlasnika auta koji dolaze u servis zbog sigurnosti u originalne delove i rad,i garanciju na rad i delove, ipak i ta garancija nesto kosta... 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 345 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzana je stroj ...

Lepo odes kod Atile u Horgos  (one man band firma) rade ON ,njegova supruga i JEDAN majstor ,i dobijes dosadan  motor koji se ne kvari :vstrom:,a redovan servis u okviru garancije kosta 8  crvenih ,ne moras da cekas 2 nedelje na termin vec kada se  dogovorite i da ne nabrajam dalje benefite ovog dosadnog brenda i servisa ....:sampion:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 2 sati, lalajko je napisao:

Mislite da ovo sve nece doci do usiju nekog tamo, kod Ade? Siguran sam da ce biti reakcije.

A kakve reakcije?Covek ispricao na forumu sve sta mu se desavalo i zasto je nezadovoljan proizvodom,i siguran sam da za svako slovo ovde napisano ima dokument.Kakvi advokati,kakve tuzbe,mogu samo da ga zamole da vise ne pise lose(istinite)stvari o tom proizvodu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Mogu samo da se pokunje i da poprave usluge i odnos sa korisnicima inace ce nestati. Forum ima snagu kao bili koji drugi medij za ovaj profil klijenata. Svaka represivna akcija bi bio pucanj u sopstvenu nogu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1664 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8
Lepo odes kod Atile u Horgos  (one man band firma) rade ON ,njegova supruga i JEDAN majstor ,i dobijes dosadan  motor koji se ne kvari :vstrom:,a redovan servis u okviru garancije kosta 8  crvenih ,ne moras da cekas 2 nedelje na termin vec kada se  dogovorite i da ne nabrajam dalje benefite ovog dosadnog brenda i servisa ....:sampion:
Potpisujem, sve apsolutno tačno, Atila je glavni ali osoblja ima više i svi rade sve po potrebi, nije alav i izlazi u susret svim zeljama, poslovan i korektan, šteta što nema ispostavu u Beogradu ili negde bliže razvalio bi sa prodajom. Da je Eurosumar jedini uvoznik Suzukija pre bih KTM vozio nego njima da plaćam da me jebu, prodaju motore a glavni prodavac nikad vozio motore ali zato ima informacije iz prve ruke o tome koliko je Suzuki bolji od BMW-a
Drugaru prdnuo akumulator u novom Stromu... početak druge sezone, ode kod elektricara i konstatuju da je akumulator mrtav načisto Kupi Vartu i da zameni, kad gle čuda, umesto Yuase unutra bajati Banner Obavesti Eurosumar a ovi se duboko izvine, uz obrazlozenje da su uhvatili servisera u mutnim radnjama i pedalirali dalje, po zasluzi jel, i ne pada im na pamet da plate troškove kupovine drugog akumulatora, ma bilo kakav gest dobre volje da pokažu sem srdačnog izvinjenja usmenim putem.
Narod navikao da trpi i ćuti, zato i prolazimo i imamo ovako traljavu i jadnu uslugu, i to će da prolazi dokle god se mali potrošač ne osvesti da za uloženo ima da mu titraju jaja bez uvijanja i improvizacije.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran
Pre 12 sati, Marko81 je napisao:

Kad bi u svakom moto servisu u Srbiji bio po jedan @Mali Caca nikad ne bi bilo problema! Nazalost...

 

Srecno sa austrijom...

 

Interesantno je ovo što si napisao. Možda ni sam nisi svestan koliko je tačno...ali uz svo dužno poštovanje prema pomenutom kolegi, to sa njim...baš njim glavom i bradom nema veze. To bi mogao da bude bilo ko, ako se u njega DOVOLJNO ULOŽI!

Takav jedan čovek, sa toliko znanja i alata mnoooogo košta, a to ovde nema ko da plati. 

Takav čovek ne radi, barem ne bi trebalo, za pivo i tapšanje po ramenu...a naša je realnost tu negde. Možda bude i neki ćevap.

Ozbiljan serviser, bilo čega, mora da bude opremljen i upoznat sa fabričkim procedurama. Sertifikat i ovlašćenje bi trebalo da znači upravo to i to ima neku svoju cenu...obično previsoku za prosečnog srbina...a upravo je on taj koji treba da finansira, kao klijent, postojanje jedne takve usluge. Tako su postavljene stvari...tamo negde, odakle nam dolazi puno toga danas.

Mi smo po mnogo osnova još prilično nespremni za tako nešto

.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Davnih 84-85. godina sam u srednjoj školi imao premet marksizam, mnogi ga se sećaju. Učili smo šta je proizvodnja i između ostalog kontrola procesa rada. Najviši stepen kontrole je bio SAMOKONTROLA. To je i otišlo sa komunizmom...

Da se vratim na sadašnjost, dugo sam bio šef održavanja energetike, naučio sam da svakog radnika kontrolišem, kako kroz procedure i dokumentaciju, tako i na "licinom mestu". Tačno sam znao koga preventivno moram da upozoravam na probleme da ne bi ispravljao greške, a koga ne jer zna znanje.

Dakle verujem da šef servisa na Adi ima jako skup i uvek čist sako ili je možda više na obali Ade;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /
Pre 19 sati, lalajko je napisao:

Mislite da ovo sve nece doci do usiju nekog tamo, kod Ade? Siguran sam da ce biti reakcije.

Mislis da ce se pojaviti crni zatamnjeni bmw sa ljudima u crnom :ph34r::ph34r: :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Pronto nije da te demantujem, realno u pravu si, ali samo da dodam. 

Mozes umlatiti para koliko hoces u jednog coveka ako on sam nema interesovanja i da kazem slifa za posao.

Klinci koji dolaze na praksu nisu zainteresovani, a iskreno ni kolege koje vec rade, samo se gleda da se nesto ucari, ili da se preproda neki auto, ceo dan se visi na telefonu...

I onda kaze ajde mi prevedi saobracajnu sa Nemackog, ja kad kazem otidji u skolu pa nauci jezik, posto ti treba svaki dan, naljute se... Ljudi nisu spremni da ulazu u sebe, stede na sebi, i konstantno govore kako im neko drugi nije dao, pa ko je meni dao jbt, kupio sam prvi komp sa 25 god, nisam znao da ga upalim...  Nece znati sutra bilo sta da poprave, poturice kicmu da popravljaju po tri sata, zato su su razmisljali 30min,jerbo nemaju logiku niti znanje za posao...

Valjda je lakse razmisljati 3 sata a lomiti kicmu 30min...

Zalosno je to sto ama bas nijedan poslodavac necije znanje nece da ceni a kamoli da plati. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Da budem on topic...

 

Sa Manetom iz Barela imam fenomenalno iskustvo u svakom pogledu, od same kupovine pa dalje kroz kupovinu pojedine opreme (sve sto sam kupio nakon motora kod njega u radnji, dobio sam lep popust) i naravno sa ostvarivanjem garancije. Nivo prepotentnosti koji sam doziveo u Platneru, gde sam se takodje raspitivao pre kupovine, drzi me dovoljno daleko od njih, a bogami i mnoge druge...kako cujem.

U Barelu, da budem zvanicniji, mada vise mi lezi da kazem kod Maneta, jer je odnos prosto takav, sam ostvario garanciju par puta...cini mi se 2-3 puta za po 1-2 zice na zadnjem tocku i u medjuvremenu za TPS. Svaki put, bez izuzetka, bez bilo kakvog pravdanja ili ubedjivanja, Mane je postupio kao vrlo korektan prodavac i odmah, vec nakon telefonskog poziva zakazao servis da reklamacija bude uradjena. Jednom mi je cak i bez uvidjaja, poslao 2 zice brzom postom.

Sto se kaze, nije sve propalo, ima jos uvek prodavaca koji postuju kupca i tako se odnose prema njemu.

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski
pre 41 minuta, doktor je napisao:

Da budem on topic...

 

Sa Manetom iz Barela imam fenomenalno iskustvo u svakom pogledu, od same kupovine pa dalje kroz kupovinu pojedine opreme (sve sto sam kupio nakon motora kod njega u radnji, dobio sam lep popust) i naravno sa ostvarivanjem garancije. Nivo prepotentnosti koji sam doziveo u Platneru, gde sam se takodje raspitivao pre kupovine, drzi me dovoljno daleko od njih, a bogami i mnoge druge...kako cujem.

U Barelu, da budem zvanicniji, mada vise mi lezi da kazem kod Maneta, jer je odnos prosto takav, sam ostvario garanciju par puta...cini mi se 2-3 puta za po 1-2 zice na zadnjem tocku i u medjuvremenu za TPS. Svaki put, bez izuzetka, bez bilo kakvog pravdanja ili ubedjivanja, Mane je postupio kao vrlo korektan prodavac i odmah, vec nakon telefonskog poziva zakazao servis da reklamacija bude uradjena. Jednom mi je cak i bez uvidjaja, poslao 2 zice brzom postom.

Sto se kaze, nije sve propalo, ima jos uvek prodavaca koji postuju kupca i tako se odnose prema njemu.

Lako je da budeš pošten kad prodaješ japanske motore :jee:

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Haha 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 6 sati, pronto je napisao:

Interesantno je ovo što si napisao. Možda ni sam nisi svestan koliko je tačno...ali uz svo dužno poštovanje prema pomenutom kolegi, to sa njim...baš njim glavom i bradom nema veze. To bi mogao da bude bilo ko, ako se u njega DOVOLJNO ULOŽI!

Takav jedan čovek, sa toliko znanja i alata mnoooogo košta, a to ovde nema ko da plati. 

Takav čovek ne radi, barem ne bi trebalo, za pivo i tapšanje po ramenu...a naša je realnost tu negde. Možda bude i neki ćevap.

Ozbiljan serviser, bilo čega, mora da bude opremljen i upoznat sa fabričkim procedurama. Sertifikat i ovlašćenje bi trebalo da znači upravo to i to ima neku svoju cenu...obično previsoku za prosečnog srbina...a upravo je on taj koji treba da finansira, kao klijent, postojanje jedne takve usluge. Tako su postavljene stvari...tamo negde, odakle nam dolazi puno toga danas.

Mi smo po mnogo osnova još prilično nespremni za tako nešto

.

 

Ne znam odakle ti ideja da nisam svestan tacnosti onoga sto sam napisao. Vrlo dobro znam sta sam napisao i zasto, a smatram da sam bio i savrseno jasan sa svojom kratkom izjavom a sad zbog tebe moram da objasnjavam sta sam hteo da kazem :)

 

Takvog jednog coveka sa toliko znanja i alata koji puno kosta, svaki servis - a pogotovu BMW moto servis, MORA da ima!

Osobi koja kupuje Hi-Tech motocikl od 20 i kusur iljada evra nije nikakav problem da plati servis, znaci cena mozda jeste previsoka za mene ali za Sashu P sigurno nije, pa tako da ta izjava kako to niko nece da plati ne drzi vodu.

 

Problem broj 1 je sto su vlasnici i direktori dilerskih kuca i servisa kod nas uglavnom tipicne balkanske glave koje posluju po starom srpskom sistemu smanjivanja troskova i kvaliteta tamo de ne treba i ne sme.

 

Pre 4 sati, doktor je napisao:

Sa Manetom iz Barela imam fenomenalno iskustvo u svakom pogledu...

 

Za Maneta thumbs-up! :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Gothenburg
  • Motocikl: BMW R1200R x 2, 2008

Da napišem i ja koju.... radim vec 20 godina unutar automobilske industrije i dobro sam upoznat kako stvari funkcionišu. Loših servisa ima svugdje, sve zavisi od ljudi i šefova u servisima a uopste i nije lako naći dobre radnike, posebno ako ih ne čuvaš kao malo vode na dlanu. Današnja industrija se vodi iz HR (human resources) I ekonomske kancelarije a ne iz razvoja. 

 

Ne opravdavam uopšte ovo što se desilo, čak šta više, ali bez aktivnijeg žaljenja a i medijalnog oglašavanja, teško da će se nešto promjeniti. Ja bih to ganjao aktivno, ako ne zbog sebe onda zbog drugih i bez oktivnog žaljenja, poboljšanja nema. Zapad nije bolji u tome zbog svijesti no zbog kazni. 

 

A za "beta testere", sve firme su svjesne sta se pušta u prodaju, rizici se prihvataju svjesno sa ekonomskom računicom, je li se više gubi čekajući da se sve dotjera ili popravkom već prodatog... 

 

A proces kad primjetimo neku novu grešku ide ovako: prvo treba malo vise statistike i slučajeva, i to sa raznih tržišta da bi počela ozbiljnija analiza. Kada se to utvrdi, onda ide rješavanje problema. Kad se inžinjerski nađe rješenje, onda kreće test sa prototipovima pa tek onda serijska proizvodnja.  To sve obično traje minimalno 6-12 mjeseci a može i 2-3 godine. Čudno, ali tako je, uopšte nije jednostavno brzo unijeti novu promjenu. 

 

Testovi traju mjesecima, izrada (naručivanje) novih alati za izradu okvirno oko 20 sedmica, itd, itd. To je vrlo trom sistem i nemoguće je brže reagovati. 

 

Moja firma već par godina ima duplo veći QJ (za popravku lošeg kvaliteta) budžet nego razvojni budžet! 

 

Vozim bmw I na njemu mi se i abs modul pokvario a i onaj električni mjerač goriva. 

Origi abs kosta oko 2k€ a ovaj senzor za gorivo "samo" 300€, oba su tipične greške koje se vuku već više od 10 godina i bmw zmuri I ne mijenja, a po mom iskustvu, najvjerovatnije su izračunali sta je manje "bolno" i tako reaguju ili žmure.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Gothenburg
  • Motocikl: BMW R1200R x 2, 2008

I jos jedan mali dodatak, pri popravci, obično se ništa u "razvijenim" zemljama ne popravlja no mijenja a u manje razvijenim zemljama, gdje je satnica niska, popravlja se. 

 

Sve se važe na novčanoj vagi. 

 

A svaki BMW servis, kao i drugi, ne mora da ima jednog dobrog servisera, poželjno je ali ne mora da bude tako. Na žalost, tako funkcioniše današnji sistem. Vidite i na vašim radnim mjestima kakav je kvalitet radnika i kojih varijacija ima tu, isto je u servisima kao i u vladama država i u svemu izmedju, niko nije operisan od toga. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Kao neko ko je jedna od karika u obradi garancija, doduše automobili su u pitanju i to dva potpuno različita brenda, Peugeot i Mitsubishi, mogu da kažem samo da koliko god da sam proizvodjac nesto neće da prizna, dobar, na prvom mestu čovek, a onda i profesionalac, u poslu, svom klijentu može uvek da pomogne.

Naime, pomoć treba da krene još od prijema, pažljivo odabranim pitanjima na primedbu stranke. Kasnije te primedbe čita mehaničar, elektronicar, vulkanizer.... kada se završi utvrdjivanje kvara, na scenu stupa servisni savetnik ili ko je već zadužen da u kontaktu sa garancijskim odeljenjem objasni problem i potpuno otkloni sumnju sa krivice klijenta, jer su to njihova najčešće postavljana pitanja. Čak i kada je delimična krivica klijenta uvek pokušavam da teret oteram na stranu lošeg dela ili da nadjem neki sličan slučaj koji bi ukazao na problem u proizvodnji. Svojoj firmi sam po mom mišljenju obezbedio dosta sada već stalnih klijenata upravo iz razloga sto njihove primedbe ne shvatam kao "bolest Steve Zigona" , već pokušavam da fabriku nateram da plati za sve što je zaHebala.

Moja preporuka: Nikada ne odustajte lako, politike različitih brendova su drugačije, ali kod svih može da se pogura kad neko hoce, čak proizvodjacu imaju produžene garancije na delove gde je uočen problem, pri čemu poklanjaju deo klijentu i servisu plaćaju ugradnju, ali lenjivci neće redovno da prate objave i sebi obezbede dodatni posao, tako da mora da se proba. Naravno ne da se ide u krajnost, kada Vam neko 2,3 puta kaže da ne moze onda verovatno stvarno ne može, ali za mnoge stvari može makar da se pokuša. Za ovaj slučaj oko kofera, da ja radim garanciju, pa oko bi izvadio Svabama.

P.s. Da ovo čitaju deonicari PSA, verovatno bi me obesili.. :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600
4 hours ago, ninja_swe said:

Origi abs kosta oko 2k€ a ovaj senzor za gorivo "samo" 300€

Izmedju ostalog, ovo su jedni od razloga zasto prezirem bmw kao brend, jasno je meni da fabrika ne zivi od automobila ili motora koje proizvede, vec od industrije auto delova, ali da li je u praksi moguce da izrada tog abs-a + sve moguce marze kosta 2 000 evra!? Verovatno da bi realna vrednost, uz masnu zaradu, bila negde oko 500, ali zasto da se kupcima ne isteraju pare iz dzepa i naprave se merino ovcicama, jer se zna da imaju para cim voze premijum brend. Sve fabrike to rade, i svi smo vrlo svesni toga, jer nije realno da su gume toliko skuplje nego za automobile, nije realno da su svi rezervni delovi toliko skuplji, ali avaj, motori su luksuz, a ne potreba kao auto. Bmw je fabrika koja u tom bezobrazluku, po meni, pomera granice.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

@Sasha P

 

sve manje vremena odvajam za ovaj forum , pa malo kasnim ...

 

zaista mi je zao sto si tako prosao i iskreno se nadam da ce epilog da bude povoljan za tebe ...

 

o svojim dobrim iskustvima sa servisom u GB necu da pricam , rece neko to nije tema ...

... kad sam dosao u Srbiju , cuo sam i od ranije losa iskustva sa pomenutim i jos nekim drugim servisima i gledao sam da uzmem polovan , ne nov motor . 

Iskreno , uopste se ne radi o parama , jednostavno me muka uhvati kad shvatis koliko avto/motor izgubi cim je izasao iz salona , imam , ali nemam za bacanje ... bar tako ja to vidim ...

Gledao sam 2-4 godine star LC , a nasao me je ni 9 meseci star motor sa manje od 2500 km na satu ... covek je prodajuci tako mlad motor izgubio bar 5000 eura , nisam mogao da to propustim ... a bio sam osuden bas na taj servis sa kojim ti imas tako losa iskustva ... isao sam kod njih na jedan servis i posle toga sam ugovorio servis za taj opoziv sto su imali za viljuske , kad se vratim sa puta

na povratku sa puta , rekoh da operem motor , zasluzio je , i primetim da ulazi voda u far , izguglujem vidim desilo se pre ... zovem , mora da vide ... OK , odem u pomenuti servis , sa obzirom na cenu tog fara ovaj iz kancelarije zovne glavnog mehanicara ( predpostavljam ) da vidi .. ovaj dode , pogleda motor , vidi da je motor tako reci nov , okrene se prema ovom u odelu i kaze - narucuj , bez da je i pogledao motor ,a jos manje far 

e sad , dolazio sam samo zbog toga u BG  , izgubio vreme , ali donekle mogu da razumem da nemaju far na stanju ...

 

nedelju dana kasnije odradili su opoziv i promenili far , zaista nista lose nemogu da kazem za njih , za sad ...

 

moja ljubav prema motorima je od rane mladosti , ali nazalost duze periode nisam mogao da imam motor ... tako da moja iskustva sa razlicitim masinama nisu ni blizu tvojim ili nekih drugova ovde .... ali moram da kazem da ima vec 15-tak godina od kad sam prvi put vozio bokser i mislim da necu da menjam , cak sta vise , kupujem ovog novog , cim bude neki od godine i koji mesec na oglasima , posle toga sve zavisi od zdravlja ... mozda neki 1300 bokser ?? :moto1:... sta cu kad volem ??

 

 

servis mozda ne valja , ali ja za sad ne odustajem od boksera ... ali tebe razumem u potpunosti ...

 

zelim ti svu srecu o tvojim planovima epiloga i nadam se da ces biti bolje srece sa novim konjicem ...

 

 

pozdrav , Simo

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Imao sam cast i srecu da radim za BMWov ovlasceni servis skoro 3 godine i tu sam imao priliku da naucim nesto o toj marki i kako fukcionisu u okviru garancije i van iste. Prvo da razjasnim da BMW kao fabrika ne obavezuje prestavnika da zaposli najbolje sevisere, to je do samog servisa. Ali BMW obavezuje prestavnika da mora da posalje odredjen broj mehanicara na obuku svake godine koja moze da traje od 3 dana do 15 dana u zavisnosti od kom stepenu obuke se radi. BMW ima najrigorozniju obuku od svih moto kompanija u ovom trenutku. Svaki servis pa i BMWov ovlasceni sam odabire radnike u svojim mogucnostima placanja po principu “koliko para toliko muzike’’, a to je sve pocelo da se preuzima iz auto industrije pre 10-15 godina. Jedna stvar je sigurna, a to je da dolazi do smene generacija, a vlasnici nerado salju mladi kadar na obuku nego oni sami idi na tu obuku i kad se vrate prenesu minimum na servisere. Zasto to rade? Nisam 100% siguran ali mislim da se boje da ne odu i otvore svoj servis i “ukradu” im klijente. Ovde se to cesto desava tako ko misli to je samo u Srbiji taj se gadno vara, ipak sve ono najgore je doslo od zapada ako bas tako moram da kazem, a da nikoga ne uveravam.

BMW garancija radi na ovom principu. Tacno je da je 3 godine i da ima neogranicenu kilometrazu, svako trziste ima ogranicenu garanciju na odrecene sklopove i delove zbog toga jer je to tako odredio sam BMW. Garancija radi na ovom principu da se placa u jedinicama zvane FRU i svaka jedinica je 6 minuta. BMW tehnicka podrska za garancije ima pravo da odobri ili odbije svaki predment koje podnese ovlasceni servis. Bez obzira dali se to svidjalo vlasniku ili ne. Na ovlascenom servisu je da ubedi BMW da je to stvarno kvar i da budu veoma kreativni u svom prestavljanju tih predmeta kvarova da bi garancija pokrila i da bi oni bili placeni za sve vreme koje je propisano za taj kvar. E sad administratcija oko papirologije je veoma pipljiva stvar i ovlasceni servis ako ne popuni sve kako treba gube pare tj. nikad nece biti placeni. Niko iz BMW nece da te pozove telefonom i da ti kaze da imas gresku, da si izgubio par stonina evra ili slicno. Zato mnogi servisi ne zele da rade garancije jer znaju da ce izgubti pare i na kraju ce imati nezadovoljnog klijenta. Te jedinice FRU su napravljenje tako da svaki serviser nemoze da postigne tu normu na motoru koji je par godina star ili ima 20,000km ili 50,000km u dve godine, a BMW i mnogi ne placaju da se ocisti stari dihtung ili stari silicon sa povrsine da bi moglo da zaptiva kasnije. Ako posle popravke curi ulje ili tecnost za hladjenje to servis mora da popravi o svom trosku jer nece da ti plate dva puta za isti posao. Veoma vazno je napomenuti da garancija moze da se promeni u smislu sta je pokriveno i sta nije pokriveno bez ikakvog obavestenje. Tako da je na vlasnika da procita garanciju u celosti i da pita ako nesto nerazume! Nekada moze da BMWu uzme i do 15 dana da ti odgovrore ako imas neki problem, a ovamo vlasnik ceka i nervira se. Sve misli servis boli uvo sto meni motor ne radi. Sta zelim da kazem nije sve kako se prica i ne cvetaju ruze bilo to u “belom” svetu ili kod nas. Jedno je sigurno i ovde i tamo da je uvek problem u komunikaciji izmedu vlasnika, servisa i proizvodjaca.

 

Sad bi zeleo ukratko da napisem par reci iz mog ugla,  jer me je jedna od kolega forumasa spomenuo ovde u ovoj temi. Onomad kad sam otvorio onu moju temu prestao sam da budem aktiva u svim drugim temama na forumu. Ponekad nesto napisem ali to ne traje dugo. Veoma mi je drago da imate postovanje prema mom radu i pisanju iako me mnogi nezanju licno. I dalje se drzim onog mog stava kad sam bio mali da ne treba da se umislim da sam najbolji, jer znam da ima mnogo boljih od mene samo im tesko da pisu i provode vreme pored ekrana kao ja. Moram da kazem da niko nije ulagao u mene, samo su mi omogucili da radim nesmetano i u tom me podrzavali svi od mojih segrtskih dana do sada kad sam postao vlasnik svog sevisa. Ja sam taj koji je verovao u samog sebe i ulagao u alat i svoje zanje svakodnevnim radom i lojalnoscu prema servisu. Ja nikad nisam mogao da ostavim da nesto radi “onako” ili da se pomirim sa odgovorom nemoze bolje. To je moja priroda i takav sam, valjda se takav rodis i to te tako prati celog zivota.

 

Kao serviser mora da napisem par reci i da stamen u obranu mojih kolega. Svi serviseri nisu isti i to svi znamo i nema potrebe da pisem kakva je ko. Opcenito malo koji servis zeli da te kao servisera posalje na obuku ako im nisi lojala 100%! Biti lojalan 100% znaci da dolazis na posao i da nekasnis svaki dan, biti poslusan na poslu, da ostanes ako treba i ako te ne plate to prekovremena, da ne odvodis klijente kuci posle polsa i da radis kuci privatno, jer je to konflikt interesa i samom sebi time oduzimas platu, da postujes druge radnike oko sebe i prepostavljenje, da si veoma ljubazan sa klijentima. Ovo su samo neki od uslova, mnogi servisi ovde traze i drog test, kriminalni rekod i vozacki rekod da vide u stvari dali im lazes na prijemnom razgovoru. Velika je odgovornost jednog servisera u danasnjoj moto industriji, mnogi se ne snalaze i to se naravno primeti. Motori postaju sve komlikovaniji od modela do modela i bez adekvatne obuke brzo zaostajes.

 

Sad kao vlasnik servisa mogu da kazem par reci. U moto industriji se oseca smena generacija. Serviser od juce nije serviser danas i to je nesto sto mnogi nece da priznaju. Zasto je tako? Zato jer su kako sam gore naveo motori postali sve komplikovaniji i proizvodjaci traze u nekim slucajevima nemoguce od vlasnika servisa. Svaki vlasnik je pod velikim pritiskom od proizvodjaca da mora da proda odredjen broj motora i rezervnih delova, kad to uradi ta brojka se poveca za sledecu godinu i tako u neogled. Proizvodjac sam to diktira i malo se servisi pitaju. Zato cesto cujemo servis se zatvorio posle 10 godina ili 25 godina poslovanja. Kad servis posalje svog servisera na obuku mora da plati avionsku kartu, hotel, rent-a-car, hranu i osam sati svakog radnog dana kad si na obuci, neki cak placaju i vreme koje provodis u putu. To je ono sto servis ulaze u tebe kao servisera i zato zele da vide da si im lojalan da bi blago receno preko tvog znanja mogli da vrate ulozene pare....

 

Ovo su sve samo neke stvari sa kojim se susrecu serviseri i vlasnici servisa svakodnevno. Moj bivsi sef Patrick mi je jednom prilikom rekao ’’Nikola svaka osoba ima licno uputstvo i ako mozes da ga procitas kao sto citas servisno uputsvo, mozes da razumes tu osobu“

 

Izvinjavam se autoru ove teme ako sam mojim piskaranjem otisao od teme.

  • Sviđa mi se 9
  • Hvala 5
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

@Mali Caca nisi ti otisao od teme ti samo veoma lepo pises iz ugla nekoga ko je svoju sudbinu uzeo u svoje ruke. Mada kupac ne bi nikada trebao da zna kakvi problemi proganjaju bilo koga od kapije servisa do upravnog odbora proizvodjaca. Ukoliko se neko rastane od svog novca i da poverenje nekom proizvodu on je platio i sve price o usluzi, kvalitetu, obucenosti majstora, arfter sales podrsci... jednostavno on je vec kupio reklame i ocekuje da dobije to sto je platio.

 

Sada dolazimo do momenta kada se prodju vrata servisa i uz duzno postovanje svima koji rade u auto-moto industriji ja kao korisnik usluga imam samo dve zelje. Prva da mi se otkloni kvar i druga da me sto manje kosta. Ostalo tipa fabrika ne priznaje, serviseri su tuljani, gazda ne placa, sef je nadrkan... mene ne zanima. U postovima pokretaca teme nisam naisao (sad se vise i ne secam ali mislim) na problem da nesto nece damu urade vec na problem da otaljavaju svoj posao. Svoju frustraciju prema vlasniku, sefu ili plati su preneli na klijenta. To je nedopustivo. Meni u ovlascenom Skoda servisu ni jednom nisu oprali auto i hajde nije im politika ali ljudi ostave najlon na sedistu koji su stavili da ne isprljaju isto i kada sam rekao sta sad ja da radim sa ovim magarac sa prijema mi kaze pa baci. Uzmem i bacim na sred prijema i dovidjenja.

 

Tesko je biti realan kada je moje dupe u pitanju ali kljuc pisanja @Mali Caca je dao u smislu da je on oduvek znao gde ce ga put odvesti i da ce jednog momenta on biti taj vlasnik servisa. Znao je cilj, isao ka njemu i stigao. Nije se rodio majstor ili bilo koji radnik koji nikada nije pomislio da je onaj iznad njega glup i da ne zasluzuje to mesto. Nije se rodio taj iznad koji nije bar jednom rekao da tako mora jer gazda tako trazi. Nije se rodio gazda koji nije bar jednom rekao da tako mora jer drzava uzima puno i nema dovoljno posla. 

 

Mali Caca je pisao o strahu vlasnika kod odabira i obucavanja radnika pa taj strah nije imaginaran nego se to desava. Kao nus pojavu toga vlasnici zaposljavaju ne retko veci broj ljudi nego sto je potrebno ali za daleko manje pojedinacne plate. Onda ljudi nezadovoljni platom pribegnu ovim metodama po principu ne moze on mene malo da plati koliko ja mogu malo da radim. Onda vlasnik "dobije potvrdu" svog biznis modela i ne menja nista jer je dokazao sa su svi radnici lenji a jos po koji i krade. I dobijemo krug nezadovoljstva koji niko nikada nece prekinuti. Svaki nezadovoljni majstor moze da otvori svoj servis ali je veoma svestan koliko je tesko doci do klijenta.

 

U ovoj cirkuskoj predstavi svi gube i svi misle da su samo oni izgubili jedino sto je onaj ko je dao pare i platio celu bajku kupovinom novog vozila zaista onaj koji ima pravo da bude besan jer on nije mogao da zna da je sve bajka. Svi ostali znaju to duze vreme i nisu kadri nista da promene

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja