Jump to content

Moto Zajednica

radio stanica za plovilo

Recommended Posts

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ima li neko da ponudi na prodaju radio stanicu za camac ili neku instrukciju u vezi velike ponude na kp ali treba uprogramirati frekvenciju koja se koristi u vodenom saobracaju,svaki savet dobrodosao,unapred hvala.065 223 23 82 Dusan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Imas na netu marine frequencies mislim da ce svaka stanica na 2 m tj 145 mhz (vhf) da radi posao. Koliko se secam 158.000 mhz je kanal 16. Imas baofeng kineski rucni uredjaj duo band za 30 eur a i jeftinije,  kucas durekt preko rastature sta oces i na uhf i na vhf.  Zavisi za sta ti treba da li da pricas sa drugarima ili za vezu sa lukom, pomoc itd? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

znam za baofeng mislio sam da uzmem neku stariju stanicu fiksnu poznatije marke a hteo sam samo da slusam najave brodova nocu kad se ne vidi dobro,a mozda te i poslusam pa kupim pojavio se neki midland duobander za povoljne novce.Ideja mi je da pokusam da se bavim slepovanjem na vodi ovih manjih plovila do 8 ili 9metara da spojim lepo sa korisnim,videcemo od proleca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

Možda imam jednu,moram da potražim po servisu...šta misliš da radiš,šlepuješ čamce po vodi nekim plovilom ili prevoz kamionom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Idi na forum radio amatera srbije imas tamo berzu, ima i na Kp. Onda mozes da uzmes i mobilku tj stacionarnu stanicu na 12v pa koknes gore antenu na camac.....  ili dedicated marine uredjaj na ebayu. Sad cu bas da vidim na kojim kanalima se motaju....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Problem je sto po zakonu moras da imas MM radio stanicu (Marine Mobil) koja je bas predvidjena za koriscenje na plovilu i koja je zasticena od vlage - IP65 standard. 

Naravno da mozes da koristis sve i svasta ali tada nisi zvanicno registrovan u Kapetaniji kao posednik i korisnik stanice u plovilu... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

da mislio sam na slepovanje neispravnih plovila po beogradskom akvatorijumu ,da spojim ugodno sa korisnim.Ne mislim da se obogatim vec da finansiram svoj boravak na vodi a i akcija mi je u krvi.Kupio sam u ovcarskokablarskom jezeru brodic od 8,6m sa 2,6m celicni sa stabilnim torpedo 2cilindricnim motorom oznake c732s mislim da je oko 21ks.Jedva smo ga izvadili iz jezera zbog malog vodostaja a zajeb je bio i sa tezinom pise tezina 1,7t a tezak je bar 3,5t,posli smo dzipom i prikolicom ali smo ipak morali da sacekamo slep kamion da ga dovuce do moje garaze,sad ostaje rasketiranje farbanje itd. pa na prolece u vodu

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

Taj motor ne troši ni dve litre nafte tako da će ti trošak biti minímalan,a od šlepanja na vodi mislim da nema ništa,ali možeš probati ko zna

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kad si obavezan da moraš da posedujes radio stanicu na vodi?

I jel ako je imaš na plovilu, iako možda nisi obavezan da je imaš, jel moraš da je držiš upaljenom?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

Nisam obavezan da je imam ali je korisno nocu slusati je naročito kad je smanjena vidljivost da cujes najave velikih brodova u prolazu da bi se sklonio sa plovnog puta jer mi mali smo njima neprimetni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Treba pročitati Zakon o plovidbi u lukama i unutrašnjim vodama. U njemu je sigurno propisano koja plovila treba da su opremljena radio stanicom. 

Kod morskih plovila, u slučaju, da moraju biti opremljna radio stanicom, kapetan je za vreme plovidbe u obavezi pratiti kanal 16. Za rukovanje stanicom je obavezno polaganje ispita.

Pretpostavljam, da su veliki rečni brodovi oprmljeni tehnikom za rad u sistemu AIS. Oni tim putem celo vreme javljaju svoju poziciju i nekih desetak drugih podataka (ime broda, veličina broda, brzina kretanja, kurz kretanja, destinacija....) Radio stanica (na čamcu) u sklopu sa navigacijom prima signal i pokazuje njegovu poziciju relativno na čamac.

 

Koliko razumem tvoju želju, hteo bi locirati brodove u mraku. Za tu namenu radio stanica nije baš najpogodnija. Treba se osloniti na vid (uz dobro poznavanje svetlosnih oznaka broda), u slučaju magle na sluh, jer tada brodovi treba da zvučnim sigalima javljaju svoju prisutnost i pravac izbegavanja sudara.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

Na reci treba izbegavati noćnu plovidbu,mnogo potencijalnih prepreka ima koje nisu uočljive

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

za tacno lociranje sluzi radar ali to je skupo a veliki brodovi se javljaju jedni drugima na kom su kilometru i u kom smeru plove narocito oko Usca odn. ulaza u Savu iz Dunava a to mi je dovoljno da cujem i povecam opreznost i pomerim se blize obali.Ima noci kad nema mesecine pa je mracno ko u dzaku doziveo sam to nekoliko puta pa se najezim i sada kad pomislim 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jel u mraku nemaju oni crveni i zeleni markeri sa strane?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ima na guracu a on ima ispred sebe 6barzi i na prvoj ima belo svetlo od oko 10wati sijalica

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Aj sad da pustimo coveka da kupi stanicu kad oce;) pre nego sto ga pojede veliki som sa sve camcem koji je gora neman od tegljaca...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
ima na guracu a on ima ispred sebe 6barzi i na prvoj ima belo svetlo od oko 10wati sijalica

Ti govoriš o svetlu na brodu

0f668fc2fb4e78ab1a291958c099ad14.gif

A ja sam mislio na vodi

2143feee0ac8209b52c725d63dec812d.png



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ne mogu da tvrdim za reku, ali na moru važi:

  • zeleno svetlo označava desni bok broda
  • crveno svetlo označava levi bok (strana srca - toplo, također slavina - levo topla voda)
  • belo svetlo označava krmu broda.

Gledajući odozgo sva tri svetla tvore ugao od 360 stepeni: bočno 2x 112,5 stepeni, krmeno svetlo 135 stepeni.

 

  • Zeleni svetionik označava, da ga brod mora ostaviti desno
  • Crveni svetionik označava, da ga brod mora ostaviti levo

 

Dakle, crveno ili zeleno svetlo na brodu  mora se (po boji) poklopiti sa svetionikom na kopnu.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ne znam kako je u svedske pricam kako izgleda ovde na Savi i Dunavu,desava se da kapetan pretera sa vinjakom pa udari barzom u ostrvo pa pun gas u rikverc,tako da niste vi iz sveta bas videli sve

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Jao... proslo leto... Spori brodovi kod mene u Ritopeku prate plovni put i krate ga, pa iz pravca Grocke prelaze na levu ritopecku stranu, pa opet ka Vinci prelaze na desnu... I tako jednu noc prolazi pored naseg keja, pun peska i krece lagano da prelazi na drugu obalu i klake klake klake i samo u daljini posle 10min krrrrrr, krrrrkkk! Nasukao se i zakucao u vrbe ludak :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500
11 hours ago, ser said:

Jao... proslo leto... Spori brodovi kod mene u Ritopeku prate plovni put i krate ga, pa iz pravca Grocke prelaze na levu ritopecku stranu, pa opet ka Vinci prelaze na desnu... I tako jednu noc prolazi pored naseg keja, pun peska i krece lagano da prelazi na drugu obalu i klake klake klake i samo u daljini posle 10min krrrrrr, krrrrkkk! Nasukao se i zakucao u vrbe ludak :jee:

To ti kazem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja