Jump to content

Moto Zajednica

Uvoz i carinjenje polovnog bloka motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 254 postova

Nedavno sam otvorio temu i izložio problem sa mojim motorom gde mi je pukao blok.

Prvo sam mislio da sam blok varim i posle šaljem negde na obradu,ali mi se dosta kolega javilo u temi i skoro svi do jednog su mi savetovali da ili to nije izvodljivo ili da to jednostavno nema šanse da se ljudski  obradi i da će mi to posle samo praviti probleme.

Posle još nekoliko konsultacija sa ljudima iz struke,definitivno sam odustao od varenja i obrade i krenuo u potragu za polovnim blokom mašine.

 

Zahvaljujići kolegi @Dominator96  dobijem broj od Šandora iz Subotice koji uvozi delove iz Mađarske i koji je u potrazi za delom koji je meni potreban i koji je našao,ali treba da ga nazovem za par dana da mi to potvrdi.U razgovoru sa njim mi je rekao da treba da pređem granicu i da sredim uvozne papire koji bi bili odmah na moje ime radi carinjenja.

 

Mene sad interesuje,pošto nikad nisam uvozio i carinio takve delove,(ram sa papirima ili mašunu sa istim) šta treba da dobijem od papira i sa čim idem na carinu/špediciju da bi to prošlo glatko i da mogu ovde taj blok legalno da unesem u saobraćajnu?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Pozvao te da predjes granicu da bi direktno napravio racun na tvoje ime. Sa tim racunom pravis carinsku prijavu prilikom prelaza nase granice i za to ti je potreban pasos, licna karta, saobracajna dozvola na racun koje uvozis blok motora i spediter da ti sve to ispuni na formularima.

Zatim ides kuci i u roku od mislim 72 sata se prijavljujes u lokalnu carinarnicu po mestu prijave u licnoj karti i tamo dovrsavas carnjenje placanjem poreza i carine. I tu ti je potreban spediter da posreduje sa carinom.

 

Ovo je ukratko ukoliko nije nesto promenjeno u poslednjih nekoliko godina. Ne znam da li treba ekstra dokumentacija od u*ranih samoproklamovanih agencija za otimanje novca ali i to se moze proveriti sa bilo kojim spediterom. Ukratko neki put izadje skuplja pita nego tepsija. Sad mi je lakse preko Drine na ledjima nego se boriti sa pohlepnom birokratijom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

To bi trebao biti CPD formular i carinjenje se zavrsava na licu mesta, granicnom prelazu ali ipak proveri sa spediterom nekim jer se kod nas propisi menjaju u toku noci.

Rekao sam ti u temi pa cu te podsetiti i ovde, gledaj da se sifra bloka (broja motora) poklapa sa tvojom tada ga unosis u saob. bez atesta, u slucaju da je druga sifra a da je isla u isti motor trebace ti saglasnost proizvodjaca (oko 5000) i atest oko 10000.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 2 minuta, Mindžake Merava je napisao:

@dfast

Hvala !

 

Znači potrebna mi je Mađarska saobraćajna od tog bloka motora da bi dobio carinske papire i sa tim išao u špediciju na carinjenje?

Ne saobracajna nego racun jer se br. motora samo kod nas vodi u saobracajnoj, za ostatak sveta to je potrosni materijal.

Obican nota racun sa pecatom je dovoljan na kom pise br. motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
3 minutes ago, bdada said:

To bi trebao biti CPD formular i carinjenje se zavrsava na licu mesta, granicnom prelazu ali ipak proveri sa spediterom nekim jer se kod nas propisi menjaju u toku noci.

Rekao sam ti u temi pa cu te podsetiti i ovde, gledaj da se sifra bloka (broja motora) poklapa sa tvojom tada ga unosis u saob. bez atesta, u slucaju da je druga sifra a da je isla u isti motor trebace ti saglasnost proizvodjaca (oko 5000) i atest oko 10000.

E vidiš,tebe sam se i setio nedavno.Znam da radiš na tehničkom pregledu i u onoj temi si me upozorio da na bloku motora koji budem uzimao,prve 3-4 brojno-slovne oznake moraju da budu iste da bih legalno taj blok "uneo" u našu saobraćajnu.

 

E sad,taj Šandor koji treba da mi nađe blok za moj TT je našao blok od XT-a,model 4PT koji ima isti blok kao i moj TT,ali sa drugačijim brojem na bloku.Interesuje me ako slučajno ne nađe blok od TT-a koji meni treba,da li mogu da uvezem blok od pomenutog XT-a i da ga legalno zavedem u našu saobraćajnu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ako je na oba ista sifra onda moze, znaci 4PTxxxxxx u suprotnom te ceka sve gore navedeno ALI ako nije ugradjivan nema sanse da ga legalizujes.

Moj ti je savet nazovi Barel i pitaj (ukoliko se sifre ne poklapaju a ti znas sifru tog sto hoces da kupis) dali mogu proveriti jel ugradjivan, oni su potvrdu naplacivali 5000 za razliku od Platnera koji je trazio cini mi se 12000, pre god. dve smo imali takav slucaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
2 hours ago, bdada said:

Ako je na oba ista sifra onda moze, znaci 4PTxxxxxx u suprotnom te ceka sve gore navedeno ALI ako nije ugradjivan nema sanse da ga legalizujes.

Moj ti je savet nazovi Barel i pitaj (ukoliko se sifre ne poklapaju a ti znas sifru tog sto hoces da kupis) dali mogu proveriti jel ugradjivan, oni su potvrdu naplacivali 5000 za razliku od Platnera koji je trazio cini mi se 12000, pre god. dve smo imali takav slucaj.

Ne znam šta drugo da ti napišem,sem jedno veliko Hvala!!!

 

Znam samo da čim osposobim motor i čim vreme dozvoli-eto mene u Šidu i vodim te na "debelu" večeru ili ručak (to po tvojoj želji).

 

Možda ti toga nisi svestan,ali u svoj mojoj muci koja me zadesila,ti si bio od velike pomoći sa svim informacijama koje si mi dao.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Videh sebe u ovoj debati , i ovoliku frku oko uvoza jednog najobicnijeg dela motora.

Mozda gresim sto cu napisati sledece al me zanima sta vi mislite o ovome : 
Zar nije lakse na taj blok  koji ti stigne prekucas brojeve sa tvog bloka (ima ljudi koji to rade , da nista se ne primeti, bude kao da je fabrika odradila...) ako taj iz Madjarske mora nekako da skine sa sebe , prebrusi te brojeve , on miran a ti imas blok koji ti odgovara uz nakucavanje sto ovde mozes uraditi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 15 minuta, Dominator96 je napisao:

Videh sebe u ovoj debati , i ovoliku frku oko uvoza jednog najobicnijeg dela motora.

Mozda gresim sto cu napisati sledece al me zanima sta vi mislite o ovome : 
Zar nije lakse na taj blok  koji ti stigne prekucas brojeve sa tvog bloka (ima ljudi koji to rade , da nista se ne primeti, bude kao da je fabrika odradila...) ako taj iz Madjarske mora nekako da skine sa sebe , prebrusi te brojeve , on miran a ti imas blok koji ti odgovara uz nakucavanje sto ovde mozes uraditi

Možda to i jeste najlakše, ali je krivično delo i krivično se odgovara. Besmisleno je savetovati nekog,ovako javno,da čini nešto za čega se ide u zatvor.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 1 sat, stari roker je napisao:

Možda to i jeste najlakše, ali je krivično delo i krivično se odgovara. Besmisleno je savetovati nekog,ovako javno,da čini nešto za čega se ide u zatvor.

 

Za prvi put ce dobiti samo godinu uslova. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Nije najlakse, jer i to povlači angažovanje profesionalca da uradi posao (ako se misli na kvalitetan rad).

Za nesto zašta ti treba samo mehanicar (zamena kompletnog motora ili bloka) ovde ti treba peripetija oko uvoza, plus peripetija oko unošenja novog broja u saobracajnu...Zašto, pa ne bi bili tu gde jesmo da je drugačije.:jee1:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
3 hours ago, Dominator96 said:

Videh sebe u ovoj debati , i ovoliku frku oko uvoza jednog najobicnijeg dela motora.

Mozda gresim sto cu napisati sledece al me zanima sta vi mislite o ovome : 
Zar nije lakse na taj blok  koji ti stigne prekucas brojeve sa tvog bloka (ima ljudi koji to rade , da nista se ne primeti, bude kao da je fabrika odradila...) ako taj iz Madjarske mora nekako da skine sa sebe , prebrusi te brojeve , on miran a ti imas blok koji ti odgovara uz nakucavanje sto ovde mozes uraditi

Stvarno ne bih to da radim.Planiram da ostavim motor za sebe još neko vreme i po tom pitanju hoću da sam miran.Možda to jeste najbezbolniji i najjeftiniji način,ali kao klinac sam imao Tomos Automatic-a kome su kucani brojevi na ramu i niko posle taj motor nije hteo da kupi od mene.Nisam ja kucao brojeve,već ga takvog kupio,ali svejedno...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

@Branko

 

To što mi je bdada preporučio planiram i da uradim.Svejedno moram u Mađarsku po blok,a sama carina bloka i unošenje broja u saobraćajnu mi ne predstavlja toliki trošak,sobzirom da ću posle imati miran san i čistu savest.

 

Po mnogim stavovima sebe smatram anarhistom,ali za nekoliko desetina eura se ne bih izlagao riziku da se nekako pročuje da su brojevi kucani i da ostanem bez motora.Nije to vredno toga.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

 

Da ne otvaram novu temu,interesuje me jedna stvar.

 

Sutra popodne treba da idem u Mađarsku po blok za moj motor.Moj kombi sam iznajmio nekim ljudima,a pošto mi je sezona završena,jedno vreme ga neću koristiti.

 

Mogao bi da uzmem tatin auto i da sa njim odem po taj blok.Auto je registrovan na njemu,ali ja nemam punomoć.I dalje se vodim u svim dokumentima (pasoš,lična karta,vozačka dozvola) na adresu gde mi i sad žive roditelji i gde je od auta i polise osiguranja upisana ta adresa koja je i u mojim dokumentima.

 

Interesuje me da li bi mogao tako da pređem granicu,a da tata ne ide samnom.

 

Hvala!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Valjda se javi neko ko ima vise iskustva, ali ja vozim motocikl registrovan na druga i nikad nisam imao problema na granici. Bitno je da je vozilo uredno registrovano i da ima zeleni karton, ali ne zans nikad koja "budala" sjedi iza saltera u kucici na prelazu, pa moze da te vrati bez punomoci. Zanci nista sta bi bilo kad bi bilo, vec punomoc ili tatu sa sobom i tjeraj. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

Tata ne može da ide samnom,a zeleni karton nemam,niti ći ga vaditi jer idem u Mađarsku.

Za zemlje koje su u EU,zeleni karton nije potreban.(Koliko sam ja upućen)

 

Na kraju,ja mogu da odem po moj kombi koji je na meni registrovan,ali mi je mnogo lakše da to sve obavim kolima.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kada bi vadio punomoc vazila bi samo medjunarodna a tu opet treba otac da potpise i kosta msm 2000 a onda mogu da traze i medjunarodnu vozacku, teraj tako uostalom ocitaj svoju licnu kartu gde pored adrese stoji i ime oca (kao u saobracajnoj), ako je kombi teretni onda bi isao sa svim onim kamionima na teretni terminal a imas robu za carinjenje pa bi to dodatno zakomplikovalo.

Ja bih autom polako uz blazen osmeh a za 5€ (u krajnjem slucaju) u pasosu i hungar ce se nasmesiti. :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

Nazvaći sutra Auto-Moto savez i njih pitati.

Kombi mogu da uzmem,ali sam ga iznajmio nekim ljudima i to bi bilo cimanje istovarati svu tu robu koja je sad u njemu.

Plus što ćaletov Pežo troši kao Tomos Automatic,tako da mi je ušteda i u gorivu (čitaj novcu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja