Jump to content

Moto Zajednica

Kljuc u bravu - kaciga na glavu !!!

Recommended Posts

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: GS 1200 Adventure , XS 1100 , XJR 1300 , ZRX 1100, CB 1300 , CBR 1000F ...

Kljuc u bravu - kaciga na glavu ...

 

Prodje jos jedna letnja sezona , za neke uspesna , za neke tuzna a za neke i fatalna ...

 

Svake godine nacija se obogati za odredjeni broj novih vozaca ali nazalost sve vise smo svedoci cestih saobracajnih nesreca u kojima smrtno strada ne tako mali broj vozaca dvotockasa .

 

Svake godine na putevima Srbije zivot izgube oko 600 - 700 gradjana ucesnika u saobracaju , ne mali broj od napred navedenih su i vozaci i suvozaci na dvotockasima .

U vecini slucajeva kada su motoristi u pitanju nezgode se dogadjaju tudjom greskom , nekog od drugih ucesnika u saobracaju koji radnjom vozilima a da se prethidno nisu uverili da istu mogu bezbedno izvrsiti kako po sebe tako i po ostale ucesnike u saobracaju ugroze svoj ali i tudji zivot .

 

Delimicno je i krivica i samih vozaca dvotockasa , moramo biti realni i priznati da nisu bas svi 100 % ispravni u svakom smislu , mnogo je i uvek ce ih biti mladih vozaca nazovimo ih pocetnicima koji imaju zarku zelju da ih vide i da budu vidjeni , da ih cuju i pricaju o njima ... Mladost = ludost .

 

Postoje i misljenja sam da su u vecem broju ljudi koji paze , postuju , nose opremu , voze lepo sami i u grupama , imaju viziju i znaju sta hoce , oslanjaju se na bezbedno i pametno upravljanje motorima i svesno ne zele da postanu deo sive statistike .

Isti ti svojim ponasanjem pobijaju predrasude da su motoristi grupa divljih ljudi , konstantno pijanih i pod uticajem nekih narkotika kako su ranije dozivljavani , mada jos uvek u svetu ima i takvih , ali mi se nadamo da smo te nivoe prevazisli i da tezimo ka necem boljem , lepsem i normalnijem .

 

Povremeno se odusevim kada cujem , vidim i dozivim da u pojedinim gradovima sirom nase lepe zemlje Srbije , postoje grupe , organizacije , udruzenja , moto klubovi koji se bave gore navedenom problematikom , imaju svoje kodekse ponasanja , pravila i na nivou svog okruga a i sire praktikuju da svojim pravilnim koriscenjem motocikla i opreme transparentno uticu na stvaranje SVESTI pojedinaca u drustvu a posebno onih koji gaje nedu vrstu simpatija ili ljubavi prema benzinu i motociklima , koji su zavisnici adrenalina i koji zive takav nacin i stil zivota .

 

VOZI DA VIDIS I BUDES VIDJEN ...

 

Svedoci smo gradskih kafe bajkera , onih kojima motocikli uglavnom sluze da bi im nadogradili ego i ispunili neki nedostatak u samopouzdanju , koji su u prilici da sebi i pored toga sto ihprevise ne zanima mogu da priuste kvalitetno i skupo prevozno sredstvo na dva tocka koje ce nazalost da mu sluzi da u sorcu i patikama provoza do obliznjeg kafica , parkira pored terase , skine naocare i provede par sati u basti diveci se grandioznosti svog motocikla i samom sebi .

 

Nekada davno , pre skoro 20 godina kada sam kupio svoj prvi ozbiljniji motocikl od 1100 cm3 , vozio sam se svaki dan cele godine kad god je bilo prilike i mogucnosti , ali i tada je u mom malom gradu bila grupa ljudi koje sam cesto sretao kako voze u grupi od par njih i kako svi zajedno sede u to vreme pred prodavnicom , piju pice i saldiraju utiske od svoje dnevne voznje .

Momci su u to vreme , a moram reci i dan danas , vozili i voze enduro motore i imali neku sasvim drugu pricu .

Pod kompletnom opremom , u grupi vozili su kratku deonicu u gradu i posle toga pravac suma i brda , iskreno divio sam se i danas im se divim jer su ostali dosledni svog stila .

 

Ovakav nacin ponasanja pozitivno utice na ostali deo mlade populacije kojima se tek stvara svest i koji se tek upoznaju sa stilovima i nacinima ponasanja  koji posle bitno uticu na ocuvanje neceg najbitnijeg a to je sam ZIVOT , koji nema cenu .

 

KLJUC U BRAVU - KACIGA NA GLAVU ...

 

Moj najbolji drug je nastradao u sabracajnoj nezgodi pre par godina u samom centru grada vozeci svoj motocikl , ometen od strane drugog ucesnika promenio je naglo pravac kretanja i udario u nepropisno parkirano vozilo ...

Nazalost tom prilikom , kao i mnogo puta pre toga , na glavi nije imao zastitnu kacigu .

Namerno sam napisao zastitnu , jer i sama rec navodi na to da je tu da pokusa nesto da zastiti , kako istu nije imao preleteo je vozilo i glavom direktno udario o asvalt pritom zadobivsi teske povrede glave opasne po zivot od kojih je posle par dana i preminuo :(

Stalno sebi postavljam pitanje kad prodjem tom ulicom , kad mu odem na grob da zapalim svecu , kad pomislim na njega ... da li bi mu kaciga pomogla , da li bi mu spasila zivot ????

 

Sada je za njega to nebitno , ali je bitno za sve nas ostale , postujte sebe , jer postujuci sebe postujemo i ostale , vodite racuna u svakom pogledu , budite vidljivi , vozite normalno , ko zeli da se trka postoje poligoni i staze , ulazite u bezbednost , ulazite u sebe i u zivot , jer nema niceg lepseg od toga .

Sedite na motor sa drugaricom , drugom , devojkom ili zenom , uzivajte u svakom trenutku , sirite svest o tome , pricajte sa prijateljima , edukujte decu i mlade da shvate ono sto mi malo stariji vec znamo , ucite ih da se uce na tudjim greskama , stvorite im svest i produzite im zivot .

 

Ako smo radeci sve ovo uspeli da dozovemo pameti nekog pojedinca i uspeli da sacuvamo makar i jedan ljudski zivot onda sve ovo nije bilo uzaludno , onda je nasa zajednicka misija i borba imala smisla i ostvarila svoj cilj .

 

Alkohol DA - VOZNJA NE !!!

 

Poroci kao sto su droga , alkohol i cigarete su uvek bili zastitni znak pojedinih moto grupacija , i siguran sa da se to promeniti nece , ali ...

Ne mozemo zabraniti coveku ako nesto zeli i hoce to da uradi , prosto odluka je na njemu i u njegovoj glavi , ali mozemo pokusati , da uticemo da promeni misljenje .

Zbog cega ne popiti i ne napiti se , nekima je to cilj , nekom izduvni ventil , neko zivi za taj dan , trenutak jer je taj neko to tako odlucio .

 

Ali , protivnik sa voznje posle takvih aktivnosti , jer ce na kraju neko nevin da strada a po nekim nepisanim pravilima doticnoj personi nece biti nista ili ce proci sa nekim laksim povredama .

 

Prema tome , drogirajte se , napijajte se , radite sta Vam je volja ali molim Vas u takvom stanju ostanite tu gde jeste , ne sedajte za volan i ne penjite se na motor jer cete time sacuvati Vas a i tudji zivot jer posle je kasno ...

 

Hvala Vam ako ste odvojili vreme i procitali tekst , napisali svoj komentar i podelili Vase cenjeno misljenje koje ce mozda neko procitati i shvatiti pa ce mu nekada to sacuvati zivot .

 

Zivot nema cenu i zato setite se

 

KLJUC U BRAVU - KACIGA NA GLAVU ...

  • Sviđa mi se 19
  • Hvala 2
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Spadam u malo matoriju grupu vozača (čega god) koja odavno na proslave i pijanke ide taksijem (ili se u nenadanim situacijama taksijem vraća kući a vozilo pokupi sutra). Svakako si pogodio srž problema i na iste premise se valja podsećati redovno. Mladost - ludost prođe, ali žao mi je onog dela mladih ljudi sa manje sreće čiji se život skrati u tim "najboljim" danima. Zbog gluposti, nepažnje, nedostatka zdrave doze straha.

Imaš plusić od mene ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: (Ex) Yamaha TDM 850 3VD, Aprilia Mana, u potrazi....

Bravo za tekst, šteta što ne može više od jeenog plusa da se stavi..

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Lepo i sazeto napisano! Cinjenica je da je edukacija losa, da ima onih koji su uzori, a losi su uzori. Na nama je da ne velicamo te uzore i da ucimo mladje (ja sam ni tam ni vam po godinama sa dosta staza na 2 tocka, ali imam sina kog zelim da naucim za sta motocikl sluzi i kako se koristi) kako se konzumira ova ljubav. 

Bez opreme nikad ni ne preparkim 2 mesta dalje, kamoli do prodavnice i slicno. 

Veoma, veoma lep tekst. Strelica od mene!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Svaka cast!!!
Ja npr kada sam kupio motocikl, i pored silnog insistiranja supruge da je provozam, makar po parkingu, to nisam ucinio do momenta dok nisam kupio za pocetak kacigu za nju.

Pored sve opreme koju sam priustio sebi, njoj sam u kompletu kupio stitnike za kolena, rukavice i kacigu. Sada je na redu jakna i pantalone...

Svaka cast jos jednom


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja