Jump to content

Moto Zajednica

Kardan - Lanac - Kais ... Misljenje ???

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 752 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Volio bih da moj sledeći motor ima kardan i ABS.

Mislim da je kardan za turing/sport turing kategoriju motora definitivno prednost.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Vozio sam sva 3 prenosa.

Kaiš je definitivno najudobniji i najtiši prenos, verovatno i najlakši po težini. U zavisnosti od modela na kome se nalazi, može biti dosta jeftiniji od lanca na sličnim modelima, a fakat je dugotrajniji.

Lanac je klasika, jedina prednost koju bih istakao u odnosu na kaiš i kardan je ta, što za par desetina eura možete menjati prenosni odnos motocikla jednostavnim zahvatom. Podmazivanje i čišćenje je folklor svoje vrste, nekome igra, a nekome napor i smaranje. Traje najkraće od sva 3 navedena.

Slažem se da je kardan izbor broj jedan za touring mašine velike snage i težine, ali ništa više od toga. Da, traje milijardu kilometara, da, održavanje je minimalno, ali je barem meni, bučan i neudoban pri šaltanju, a šaltati se mora (barem na većini ovozemaljskih modela).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 4 sati, Dexterr je napisao:

ali je barem meni, bučan i neudoban pri šaltanju, a šaltati se mora

Imam kardan i nisam primetio to što pominješ u odnosu na lanac. Jedino što se često zajebem, pa hoću da ga podmažem :lol:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mana kardana po mom misljenju je masa, skupa izrada i veliki broj elemenata za ovaj nacin prenosa snage i momenta. Iz iskustva ne znam jer sam samo par puta probao (i osetio isto), ali ljudi koji voze kazu da na dodavanje i oduzimanje gasa postoji onaj trzaj i kasnjenje kao kada je lanac otpusten. Za odrzavanje je milina dok je sve ispravno.

Kais je prica za sebe. Nema veliko odrzavanja, a traje dugo. Zasto nije komercijalizovan u vecoj meri, nisam nikada shvatio... mozda zbog temperature i pouzdanosti na visim temp!? Ili pak sto se ne moze zameniti tako lako jer je neprekidan?

A lanac je kao potrosni element (sklop) veoma dostupan i rasprostranjen. Dosadno ali jednostavno odrzavanje, laka zamena, prost sistem elemenata u sklopu sveukupno. I najjednostavniji od svega navedenog za zamenu krajnjeg prenosnog odnosa.

I ja bih voleo da cujem neke cinjenice na ovu temu, ja samo izneo licno zapazanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kardanski prenos sa razvojem GS dozivljava prilicno napredne i kvalitetne izmene.

Materijal samog kucista je sve bolji u smislu da izdrzava ozbiljna opterecenja koje zahteva voznja van asfalta.

Zupzasti prenos je kljucan za dobar obrtni momenat.

Redovno odrzavanje kardanskog prenosa nije toliko komplikovano. Menjanje ulja i zaptivnih elemenata pa i samih lezajeva produzava vek istom kao i voznju. Malo ljubavi i malo vise para. Problem nastaje kad se uspavas i zaboravis na odrzavanje. Veliki plus za novu generaciju kardanskih prenosa.

Lanac je prenos koji ima svoj vek trajanja mazo ne mazo plus minus 2-3 hkm. Prakticno svaki vozac ga moze lako odrzavati a dobar broj i menjati sa sve lancanicima. Ni alat nije skup. Ciscenje i podmazivanje ne treba da bude teret vec uzivanje. Dobro me je sluzio danas e sad cu da ga istimarim. Za voznju van asfalta jos uvek najpouzdanija varijanta.

Kajs nisam vozio.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Neka skolska varijanta iz doba prakticne nastave:

 

- kardanski prenos je najtrajniji; nema svakodnevnog cimanja oko odzavanja, radis redovno odrzavanje na propisanoj kilometrazi i povremeno proveravas generalno stanje; kao prenosni sklop ubedljivo najtezi uz najveci gubitak u prenosu snage; najskuplji za proizvodnju; zahteva obucenog mehanicara za odrzavanje; cena po predjenom km bi trebala da je na pozitivnoj strani, ali nije pravilo - zavisi od mnogo faktora; direktna povezanost menjaca sa zadnjim tockom - dok nekima savrseno odgovara, uvek se nadje neko kome smeta

 

- kaisni prenos se vise koristi kao flavor nego kao potreba; laksi je od kardankog prenosa, nekad i od lancanog; mogu biti vrlo trajni; cena po predjenom km varira, ali su obicno na jeftinijoj strani; takodje zahteva obucenog mehanicara radi zamene, ali posto je rec o mnogo jednostavnijem sklopu cena je drasticno niza; odrzavanje se svodi na redovnu vizuelnu i kontrolu zategnutosti - ako je rec o otvorenom sklopu redovno je mnogo redovnije nego kod zatvorenog sklopa; najvise pate od spoljasnjih faktora; od sva tri prenosna sklopa zauzimaju najvise prostora

 

- lancani prenos kao (skoro) savrseni kompromis: najjeftiniji za masovnu proizvodnju; najjednostavniji i samim tim najjeftiniji za zamenu; zahteva redovno odrzavanje, ali takodje vrlo dobro trpi i ako je zanemaren; najcesce najlaksi prenosni sklop; ima najmanji gubitak snage u prenosu; relativno su trajni; cena po predjenom km varira od primene i ide od najpovoljnijeg do najskupljeg; u danasnje doba gde svako voli/mora da personalizuje svog ljubimca, najveci izbor aftermarket delova

 

 

Iz glave koliko se secam, moglo je i malo strucnije da se prezentuje i/ili pojasni, ali ovako na brzinu i za generalne potrebe moze da prodje. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
22 hours ago, Bruno 68 said:

 

Lanac je prenos koji ima svoj vek trajanja mazo ne mazo plus minus 2-3 hkm.

 

Pretpostavljam da si mislio 20-30 hiljada km?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
4 minutes ago, bokibd said:

Pretpostavljam da si mislio 20-30 hiljada km?

Tako nesto. Generalno upotrebno oko 25hkm e sat plus minus 2-3 od toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1095 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Meni lično je kaiš najelegantnije i omiljeno rešenje. Čisto i bešumno.

Mislim da nije preuzeo primat od lanca zato što u začetku nije mogao da podnese velike snage a dok se tehnologija razvijala, monopol lanca se ustoličio na tronu. 

Vrvtn (a lako moguće da grešim) da i dan danas kaiš nikako nije rešenje za puno snage i trkačko okruženje. Tu je lanac No.1 

 

Kardan ide na touring.

 

 

Za sledeći motor ću se truditi da bude Buel Ulysses a kaiš je jedan od razloga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja