Jump to content

Moto Zajednica

Transport motora na prikolici

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Meni aktuelna tema jer sutra idem da se vozikam na stazi nekih 130km od kuće a kako je vreme šareno tj pohladno sa mogucim kisama nije mi se dalo da još pre pa i posle staze se smrzavam.

Uzeh prikolicu na rentu 2 dana kako bih to dan pre dobro sredio jer iskustvo mi je nula po tom pitanju.

Pomislih da napravim pametnu stvar i odmah posle preuzimanja prikolice da odem do moto radnje u blizini kako bih kupio prave spanere za guvernalu sa onim oblogama kako se nebi oštetila farba ili polomila plastika. Ujedno i spaner koji ide preko zadnjeg točka i drži zadnji kraj dobro fiksiran bez da sabija ram u oprugu. Ideja je bila odlična, juče proverih na sajtu ali danas u radnji razočarenje, sem običnih spanera (po 5x većoj ceni) ništa nemaju na lageru već se naručuje. Jbg, ni kod konkurencije nije bilo drugačije stanje tako da sam na kraju otišao u baumarkt i kupio obične spanere kojih sam nekad imao na bacanje ali kad trebaju nema ih.

 

Ovo je bila zamisao:

b962574e17c22bfff625d20a9f2d066d.jpgf2ad8cab8be07f953a84cac9338fcb64.jpg

 

A posao su odradili najobičniji spanere od par € po komadu.

 

5035626df59987288be36522326fd553.jpg

 

A onda, prikolica zakacena, rampa spuštena, motor je valjalo nagurati na prikolicu. Video sam gomilu klipova gde je bas td krenulo po zlu, ne znam šta je tu tačno bitno ali svakako da bude stabilna podloga, da nije klizavo i lagano u 1. brzinu. Gsxr nije neki teskas pa nije bilo ni nekih izazova u tom delu.

 

A onda, motor je na prikolici, naravno po sredini i prvo vezivanje je bilo sa motorom tačno na pola rasporedjen iznad osovine prikolice. Sa oba prednje stapa po spaner levo i desno i pozadi spaner kroz zadnje fuzastere takođe sa leva na desno. I taman sve lepo povezah, naspanovah i pri proveri ustanovih da motor može i dalje malo napred nazad. Negde sam procitao da je apsolutno loše u takvim situcijama ubaciti u brzinu jer će onda na menjacu se cimati pri svakom kocenju i davanja gasa. Ideja da kočnicu stegnem vezicom mi je činila se za nijansu boljom a ujedno i još jednim spanerom vezan zadnju gumu za zadnju stranicu a prednju gumu za prednju stranicu kako ne bi mogao ni napred ni nazad.

I opet stojim i zagledam, pipkam, gledam ručicu kočnice i ne svidja mi se nikako da svo vreme do sutra ujutru to bude pod pritiskom. Ništa..brza računica da ako pomerim motor skroz napred do prednje stranice, to predstavlja maks 40kg dodatnog opterećenja na kuku me ubedi da krenem u popuštanje spanera i novi pokušaj vezivanja. Rezultat je na slikama ispod a da li je dobro, neka kaže ko ima više iskustva sa tim. Ja odoh da spavam jer sutra imam naporan dan :)

 

b0cf2c6cb9728b71e6adff6350fdd1b7.jpge42627a360d5e903f643d8f5c7b14799.jpg

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Pa zar nisu ovi što su ti dali prikolicu imali španere i ostali pribor za transport? Sa druge strane, ako plaćaš prikolicu, mogao si za kompletnu uslugu da angažuješ nekoga ko se inače time bavi... Obično imaju pickup sa montiranim viljuškama za točkove i on onda nema gde, niti se išta ošteti.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Са једне стране жена, са друге двоје деце. И нека се не играју, него да држе ако крене. :Mina:

 

Едит: Ако су на располагању две сисате плавуше, ништа жена, деца. По плавушу са стране, грудима да амортизује евентуални пад. :ooo:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Generalno treba da samo na cetiri tacke vezes, na vilama (treba ih malo sabiti da ti ne skakuce previse motor), sa jedne i druge strane, i pozadi za fuzastere za sapatnika. Kao peta tacka priblizis skroz motor napred i vezes prednji tocak da ne mrda. Usput ja uvek spustim copavu i sa te strane prvo malo pritegnem, a i bice ti lakse kad ga odvezes da ti motor legne na copavu, nego da se igras balansera. Inace na slikama mi nije jasno sto si provlacio spaner pored rezervoara? Si to stavio spaner sa jedne na drugu stranu? Ako je tako to ti je potpuno nepotrebno.

Ja sam ranije lepio prednju kocnicu sa "duct tape", koja super radi posao. 440px-Duct-tape.jpg

 

Inace ono gore iz prvog posta je prava stvar (ako se upustis u cesce posecivanje staza)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Generalno treba da samo na cetiri tacke vezes, na vilama (treba ih malo sabiti da ti ne skakuce previse motor), sa jedne i druge strane, i pozadi za fuzastere za sapatnika. Kao peta tacka priblizis skroz motor napred i vezes prednji tocak da ne mrda. Usput ja uvek spustim copavu i sa te strane prvo malo pritegnem, a i bice ti lakse kad ga odvezes da ti motor legne na copavu, nego da se igras balansera. Inace na slikama mi nije jasno sto si provlacio spaner pored rezervoara? Si to stavio spaner sa jedne na drugu stranu? Ako je tako to ti je potpuno nepotrebno.
Ja sam ranije lepio prednju kocnicu sa "duct tape", koja super radi posao. 440px-Duct-tape.jpg&key=c9b6b5066242e169328e0f0639a0483c0e6e2948a521878e390ffe0483d83eb1
 
Inace ono gore iz prvog posta je prava stvar (ako se upustis u cesce posecivanje staza)



Pa otprilike sam tako i vezao stim da sam pozadi samo sa jednim spanerom jer su dovoljno dugački da prodje sa jedne na drugu stranu. A to je ujedno i razlog sto ide preko rezervoara tj iznad njega. Bas su dugačke te trake pa mi je ostalo dosta viska pa ajde prebacim jos jedan krug. Videću kako će se sutra odvijati entuzijazam pa shodno tome će se i ulagati u opremu. Taj zadnji je malo skuplji nekih 70€, mada ako ga često koristiš i to sebe isplati.
A ako budem išao češće onda ću prepraviti prikolicu za čamac da može da služi i za motor, kad mi već stoji pred kućom da može obe potrebe da zadovolji.

Pa zar nisu ovi što su ti dali prikolicu imali španere i ostali pribor za transport? Sa druge strane, ako plaćaš prikolicu, mogao si za kompletnu uslugu da angažuješ nekoga ko se inače time bavi... Obično imaju pickup sa montiranim viljuškama za točkove i on onda nema gde, niti se išta ošteti.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk



Imali su spanere ako se ne varam 12,5€ komad. A ja ih platio iste takve 14€ 2 komada. Da su imali one bas za motor njih bi uzeo, nije problem.
Usluga da mi ‘oni’ odvezu i dovezu motor, pa mislim da bi bar 500€ izasla ta egzibicija. Ako bi uopšte ko i pristao nedeljom da mi odveze motor. A renta je 25€ i u svojoj režiji kreneš staneš kad hoćeš.





Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Nema baš špeditera koji se bavi samo prevozom motora? U BG mislim oko 3000 da sam plaćao. Ako je to tu baš toliko skupo, lepo prepravi tu prikolicu što imaš pa radi novi biznis. Mogu i ja da dođem da vozim nedeljom za 500e, nije mi teško...

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova




 Овако ти треба и приколица и КУКА:confused0068: која мора да има хомологацију,да је уписана у саобраћајну,да има атест,сагласност произвођача дотичног аутомобила...
 
 
 


То у развијеним земљама, у Холандији не треба ништа :)

Што се тиче вожње до стазе и назад, лепо човек рече да му је хладно и сви нуде да помогну око везивања мотора, превоза, поменуше се и неке напредније плавуше да спрече оштећење на мопеду, а нико да му понуди две пегаве да га угреју након вожње мопеда до стазе!

Ето, какви сте ви то људи, код њега да држе мотор, а код вас да држе... :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Ja motocikle prevozim veoma cesto u ovom kraju, u klasicnoj prikolici sa dva sitna dodatka. I koristim TRI (3) najmanja spanera od po 250 din po komadu. Desetine motorina je prevezeno, a niti jedan nije ni mrdnuo.

Prednji tocak na sredinu prednje stranice prikolice, i uvezan kineskim spanerom na tvrdo za istu na "okce" koje sam postavio na sasiju prikolice.

Zadnji deo motora/viljuska na stender sa produzenom poprecnom sipkom zbog stabilnosti.

Sa jos dva kineska spanera nategnem za zadnje fuzastere u zadnje uglove prikolice.

ENDE!

Po putu Zajecar-Negotin (lokalci znaju kakav je), brzina 110 km/h. Prikolica odskakuje 20-30cm. Motorin je kao zavaran za nju.

Pored prikolice i kuke na autu, koje sam vec posedovao od ranije, ulaganje u ostalo je ne vece od 15e.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Ово је изгледа био садржајан дан на стази у Низоземској, чим још увек нема фотографија. :Mina:

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

6699120af1d9f9bcd9ac145b4b6e5661.jpg&key=c7f3b0dc01f6a9369128edf73a1f4244a765e5e2c7a543cfb3c7dc288a4d32ff

 

Ja uvijek koristim 4 španera, mogu i kineski.

Pravac postavljanja kao crvene linije na slici.

Pri stezanju španera vodim računa da je ovjes malo stisnut.

Tako stegnut motor sam vozio 1250km. Nije se mrdnuo ni mm.

I da, ne stavljam ga na štender, vidio sam jedan motor koji je tako vožen, imao je polomljene prihvate istog koji su na bloku motora.

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Ово је изгледа био садржајан дан на стази у Низоземској, чим још увек нема фотографија. :Mina:

Bio je jako zanimljiv i svakako jako sadrzajan dan. Motor nije mrdnuo na prikolici a savet iz ličnog iskustva - krecite na vreme i ne slušajte navigaciju. Ona se bazira na brzinama od 130 na autoputu.

Ништа не разумем:stabre:
 
Седнеш на мотоцикл и одвезеш се где хоћеш,мош'и на стазу...
 
Овако ти треба и приколица и КУКА:confused0068: која мора да има хомологацију,да је уписана у саобраћајну,да има атест,сагласност произвођача дотичног аутомобила...
 


Ladnoo, jako ladno (ali zato standard jel te), jutros na sabajle nešto tek malo iznad nule u autu je displej upozoravao na moguć zaledjen kolovoz. Mada sa zimom nemam toliko problema ali po kiši ne mogu da vozim, prvo 1,5 da kisnem da bi posle ceo dan se smrzavao na stazi mokar a potom još 1,5 do kuće. Upala pluća ko dobar dan.
Sreća nije padala kiša ali mogla je isto tako i da pljusti, znaš i sam kakva je klima ovde.
A evo iako je bilo suvo, sedim na trosedu utopljen ali i dalje neka jeza prolazi.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Ja motocikle prevozim veoma cesto u ovom kraju, u klasicnoj prikolici sa dva sitna dodatka. I koristim TRI (3) najmanja spanera od po 250 din po komadu. Desetine motorina je prevezeno, a niti jedan nije ni mrdnuo.
Prednji tocak na sredinu prednje stranice prikolice, i uvezan kineskim spanerom na tvrdo za istu na "okce" koje sam postavio na sasiju prikolice.
Zadnji deo motora/viljuska na stender sa produzenom poprecnom sipkom zbog stabilnosti.
Sa jos dva kineska spanera nategnem za zadnje fuzastere u zadnje uglove prikolice.
ENDE!
Po putu Zajecar-Negotin (lokalci znaju kakav je), brzina 110 km/h. Prikolica odskakuje 20-30cm. Motorin je kao zavaran za nju.
Pored prikolice i kuke na autu, koje sam vec posedovao od ranije, ulaganje u ostalo je ne vece od 15e.

Jbg, ja sam tako čovek da kad pogledam u reteovizor i primetim da npr spigla od motora nisu paralelni sa onom precagom od prikolice, ja stanem pored puta i lepo poravnjam motor. Učini mi se da je ok i krenem dalje sa vožnjom. Međjutim odmah kako sam krenuo uocim da je motor za još jednu malo nijansu nakrivljen tako da sam opet stao, popustio spanere i ponovo sve dotegao. Ne zato sto bi motoru bilo nešto već zato sto tako volim :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

gde god je direktno spaner na telu motora tu ce ti ostati mali risevi. Namotas krpu malo finiju, pa preko nje španer. Nemoj pretezati motor da bude zavaren za prikolicu-nego ga pusti da radi na svom ogibljenju. Idealno je kad možeš da fiksiraš točkove za neku tačku u donjoj zoni, i da sa dva španera ankerišeš motor u trougao, tek da ne može pasti levo ili desno. Ako ga spuštaš na ćopavu-fiksiraj točkove i lagano nategni na levu stranu. Zakačiš španer za desni suvozačev fuzaster, staviš krpu i neku npr deblju knjigu na sedište (ili skineš sedište) i preko toga španer na levu stranu. Ako pretegneš-levi štap će ti propišati ! I na felnu uvek prvo fina krpa pa španer. 

Kad god sam sam španovao sve je bilo ok. Prvi put kad mi je drugi vozio motor - propišao je štap. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Ja sam prepravio prikolicu za čamac i odlično je ispalo. Na sredinu prikolice, između sanki na kojima leži čamac, sam ušrafio U profil za šasiju prikolice. Čamac se postavlja kao i do sada.
U profil sam napravio, kupio lim 4/5 mm, dimenzije 35*250 cm i odneo na presu da mi saviju po 50 mm sa obe strane.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
48 minutes ago, nik_sa015 said:

gde god je direktno spaner na telu motora tu ce ti ostati mali risevi. Namotas krpu malo finiju, pa preko nje španer. Nemoj pretezati motor da bude zavaren za prikolicu-nego ga pusti da radi na svom ogibljenju. Idealno je kad možeš da fiksiraš točkove za neku tačku u donjoj zoni, i da sa dva španera ankerišeš motor u trougao, tek da ne može pasti levo ili desno. Ako ga spuštaš na ćopavu-fiksiraj točkove i lagano nategni na levu stranu. Zakačiš španer za desni suvozačev fuzaster, staviš krpu i neku npr deblju knjigu na sedište (ili skineš sedište) i preko toga španer na levu stranu. Ako pretegneš-levi štap će ti propišati ! I na felnu uvek prvo fina krpa pa španer. 

Kad god sam sam španovao sve je bilo ok. Prvi put kad mi je drugi vozio motor - propišao je štap. 

 

Hvala, korisne informacije. Steta nekome da stap propisa ako nema potrebe.

 

 

45 minutes ago, kole24 said:

Ja sam prepravio prikolicu za čamac i odlično je ispalo. Na sredinu prikolice, između sanki na kojima leži čamac, sam ušrafio U profil za šasiju prikolice. Čamac se postavlja kao i do sada.
U profil sam napravio, kupio lim 4/5 mm, dimenzije 35*250 cm i odneo na presu da mi saviju po 50 mm sa obe strane.

Tako sam nesto i ja razmisljao, neki UNP profil i na kraju zavariti ili namontirati onu klemu za prednji tocak da motor vec sam od sebe stoji. Napred bi morao jos neku precagu da namontiram jer nemam zasto da zakacim spanere. Ide samo ruda ispred. Pozadi nije problem jer ima konstrukcija prikolice oko osovine.

 

Ajde okace sliku ako ti nije problem?

 

 

9 hours ago, el classico said:

 

 

Ja uvijek koristim 4 španera, mogu i kineski.

Pravac postavljanja kao crvene linije na slici.

Pri stezanju španera vodim računa da je ovjes malo stisnut.

Tako stegnut motor sam vozio 1250km. Nije se mrdnuo ni mm.

I da, ne stavljam ga na štender, vidio sam jedan motor koji je tako vožen, imao je polomljene prihvate istog koji su na bloku motora.

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

 

To je to, kod mene je samo drugaciji vez bio. Napred na prednju vilu sam ga fiksirao da ne moze levo-desno niti napred, a preko zadnjih fuzastera da ne moze nazad. Preko zadnjeg tocka sam nekim kineskim spanerom dodatno a verovatno i sasvim bespotrebno vezao tocak za zadnju stranicu da ... drzi stranicu da ne otpadne :D

imageproxy.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Zakon...... pogotovo ovaj španer zadnjeg točka. Motor se nije mrdnuo po največim krivinama CG plus se nesmo ustručavali po gasu 

20180914_062519.jpg

20180810_183353.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre 2 sati, Savan je napisao:

Hvala, korisne informacije. Steta nekome da stap propisa ako nema potrebe.

 

 

Tako sam nesto i ja razmisljao, neki UNP profil i na kraju zavariti ili namontirati onu klemu za prednji tocak da motor vec sam od sebe stoji. Napred bi morao jos neku precagu da namontiram jer nemam zasto da zakacim spanere. Ide samo ruda ispred. Pozadi nije problem jer ima konstrukcija prikolice oko osovine.

 

Ajde okace sliku ako ti nije problem?

 

 

To je to, kod mene je samo drugaciji vez bio. Napred na prednju vilu sam ga fiksirao da ne moze levo-desno niti napred, a preko zadnjih fuzastera da ne moze nazad. Preko zadnjeg tocka sam nekim kineskim spanerom dodatno a verovatno i sasvim bespotrebno vezao tocak za zadnju stranicu da ... drzi stranicu da ne otpadne :D

imageproxy.jpg

Kupi jedno ono "OKO", onu ockicu, krug sa navojem na donjem delu, i usrafi ga na rudu prikolice tamo napred, gde je usrafljen pomocni tocak na prikolici. I za tu ockicu kacis spaner kojim sabijas prednji tocak motocikla za prednju stranicu prikolice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Uvek, ali UVEK u cetri tacke.
2 spanera za prednji kraj, tako da motor vuku blago ka napred, a zadnja dva da ga fiksiraju levo-desno.
Tako sam doterao svoj Harley iz PL, preko 1000km (100km preko dzombi van auto puta), motor od 360+ kila.

Da sam kombi okrenuo na krov, motor bi ostao vezan. :)

 

20180309145818.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Zakon...... pogotovo ovaj španer zadnjeg točka. Motor se nije mrdnuo po največim krivinama CG plus se nesmo ustručavali po gasu 
20180914_062519.thumb.jpg.97568c5e6f1d9dda6a2d7f39b0b1e5b0.jpg
20180810_183353.thumb.jpg.b995e6ed41a1bfedc6eed94851f60fc6.jpg

Ovo mi izgleda odlično. Ne znam samo za one spanere napred, jel ok da se veze za one zaštitnike? Ako se ne varam oni se šrafe u blok pa ukoliko bi došlo do velikog opterećenja da ne pukne blok?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja