Jump to content

Moto Zajednica

Zimske gume za auto

Recommended Posts

  • Никад не једи жути снег!, 673 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

Razmisljam o kupovini novih ali i polovnih... Realno, ove letnje ce mi biti dobre za jos jednu mozda 2 sezone. A zimske, pre bih kupio polovne koje ce samo da mi isteraju tu jednu-dve sezone pa posle da predjem na univerzalne...kao sava adapto recimo... Ja prelazim 10-15k km godisnje, sa zimskim manje od 5. Pre mi se one stvrdnu i pretvore u plastiku nego sto se kramponi izlizu...zato i razmisljam o univerzalnim...  Ima li ko na prodaju neke polovne gume u dimenziji 185/65 R15 ili 195/65 R15? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

Баци поглед на руске Кама гуме,ћале их тера на свом ауту,другар који вози шлеп их убија већ годинама,Мислим на зимске гуме. У тим димензијама мислим да је једна гума око 4000дин.

 

А што се тиче универзалних ја лично на мом цитроену имам Сава Адапто и презадовољан сам. Наравно та гума није добра зимска а није ни летња. Али за мене који не прелазим превише одлична.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Ajd da iskoristim postojeću temu.. Kupujem zimske gume u dimenziji 215 60 R17, planiram nove ili ako nešto ispadne polovno da je relativno novije. Vidim da Tigar ima novi dezen zimske gume (Tigar Winter, zamena za Winter1), ima li neko iskustva sa njom ili je to od ove sezone pa je još rano za iskustva. Vidim da ima SUV varijanta (Tigar Winter SUV), ali vidim da je ista šara i dezen kao i na običnoj Winter. Meni zapravo i treba za SUV, ali nije mi jasno u čemu je zapravo razlika, osim u ceni od oko 20e. Da sve bude još komplikovanije, vidieo sam i nazive Taurus Winter i Orion Winter, i izguglao sam negde da su to iste gume koje se prodaju pod drugim nazivom.. Na Tigrovom sajtu se naravno ne može naći nikakva korisna informacija, neverovatno.

 

Ima li neko iskustva možda sa Petlas gumama, ili ovim ruskim koje su na tržištu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Drugar pre mesec-dva montirao Tigar Winter u dimenziji 225 55 r17 I kaže da su tiše nego Wintwr 1.To je jedino što se do sada moglo saznati pošto je vreme takvo kakvo jeste druga iskustva ćemo morati sačekati do prave zime. Inače Riken,Taurus,Orium I Kormoran sve su to takoreći Michelin brendovi I proizvode iste gume pod drugim imenima.Kormoran u Poljskoj,Riken potiče iz Japana (Riken® Rubber Company),Taurus je Madjarski brend ali se proizvodi u Pirotu.

 A evo šta kažu još o Tigar gumama:

 

Kompanija Tigar gume iz Pirota (Tigar Tyres) osnovana je 1935. godine kao radionica za proizvodnju gumenih proizvoda i svih vrsta gumene obuće, a danas je najveći proizvođač guma u Srbiji i nalazi se u 100% vlasništvu francuskog preduzeća Michelin. Osnovna delatnost kompanije Tigar Gume je proizvodnja spoljnih putničkih i poluteretnih pneumatika (brendovi: Michelin, Tigar, Riken, Kormoran, Orium, Strial, Taurus), spoljnih skuter guma (brend Michelin) i raznih unutrašnjih guma (brendovi: Michelin, Tigar). Kompanija Tugar Gume trenutno zapošljava 2.100 radnika i sa izvozom od 220 milona evra godišnje zauzima 3. mesto na listi najvećih izvoznika u Srbiji. U kompaniji postoje sistem upravljanja kvalitetom, u skladu sa ISO 9001, i sistem upravljanja zaštitom životne sredine, u skladu sa standardom ISO 14001.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre sat vremena, AndjeoPakla je napisao:

Ajd da iskoristim postojeću temu.. Kupujem zimske gume u dimenziji 215 60 R17, planiram nove ili ako nešto ispadne polovno da je relativno novije. Vidim da Tigar ima novi dezen zimske gume (Tigar Winter, zamena za Winter1), ima li neko iskustva sa njom ili je to od ove sezone pa je još rano za iskustva. Vidim da ima SUV varijanta (Tigar Winter SUV), ali vidim da je ista šara i dezen kao i na običnoj Winter. Meni zapravo i treba za SUV, ali nije mi jasno u čemu je zapravo razlika, osim u ceni od oko 20e. Da sve bude još komplikovanije, vidieo sam i nazive Taurus Winter i Orion Winter, i izguglao sam negde da su to iste gume koje se prodaju pod drugim nazivom.. Na Tigrovom sajtu se naravno ne može naći nikakva korisna informacija, neverovatno.

 

Ima li neko iskustva možda sa Petlas gumama, ili ovim ruskim koje su na tržištu?

Imam ove ruske KAMA, stavio sam jih pre 3000 kilometara na C Crosser (SUV 4X4) i prezadovoljan sam. Guma je tša od letnjih Continentalki, na potrošnji je možda 0,5 litra razlike na 100km, guma u ovim uslovima izuzetno drži cestu, kao da je letnja. Sve, ali baš sve preporuke za tu gumu....

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Meni danas treba da stignu Orium u 195 65 15. To je ta nova sara Tigrova.
4200din po komadu.

Do sada sam vozio Kleberove All season gume i ja sam zadovoljan.
Kupio bih opet iste ali skupe bas, pa cu da vozim zimske ove i leti.
Godisnje predjem 10 do 15000km od toga leti mozda oko 2 do 3000km pa otuda odluka da ostanem na zimskim pa koliko traju, izgurace 3 god sigurno.

Inace ove Kleberove su mi bile ekstra, zimi su vrlo dobro gazile sneg, imaju visoku ocenu u zimskim uslovima, leti su bile vise nego ok, na kisi nisam imao problema, opet vozim dizela od 90ks pa nema nekih iskusenja..
Oglasicu ih za prodaju mada nisu bas nesto.. dot 2014, sara 3.5 do 4mm...


Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6



Meni danas treba da stignu Orium u 195 65 15. To je ta nova sara Tigrova.
4200din po komadu.

Do sada sam vozio Kleberove All season gume i ja sam zadovoljan.
Kupio bih opet iste ali skupe bas, pa cu da vozim zimske ove i leti.
Godisnje predjem 10 do 15000km od toga leti mozda oko 2 do 3000km pa otuda odluka da ostanem na zimskim pa koliko traju, izgurace 3 god sigurno.

Inace ove Kleberove su mi bile ekstra, zimi su vrlo dobro gazile sneg, imaju visoku ocenu u zimskim uslovima, leti su bile vise nego ok, na kisi nisam imao problema, opet vozim dizela od 90ks pa nema nekih iskusenja..
Oglasicu ih za prodaju mada nisu bas nesto.. dot 2014, sara 3.5 do 4mm...
Ili mozda ih i ostavim za leto, nego ne kupuje mi se jos jedan set felni ooo nije jedna muka..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
Pre 19 sati, bmw je napisao:

Imam ove ruske KAMA, stavio sam jih pre 3000 kilometara na C Crosser (SUV 4X4) i prezadovoljan sam. Guma je tša od letnjih Continentalki, na potrošnji je možda 0,5 litra razlike na 100km, guma u ovim uslovima izuzetno drži cestu, kao da je letnja. Sve, ali baš sve preporuke za tu gumu....

ja planiram kupovinu 235-65/17 4x4

auto mi stigao sa skoro novim gumama(mislim na DOT 2717) Kumho izen,ali je sara na oko 5mm,dobro su se pojele za 30.000km i godinu dana.A i preskupe su za mene 4 komada oko 80.000din

 

Opcija broj 2 mi je taj TIGAR,RIKEN,ORIUM,TAURUS one su oko 40.000din,ali nesto nisam bas siguran da bi me zadovoljile,jer sam tigar winter1 vozio kao zimski set na prethodnim autima i za zimu su brutalno dobre,ali za vlazan asfalt katastrofa.Kad krecem ESP se nije gasio kao po snegu...

 

Opcija broj 3 Ruska KAMA,tj VIATTI BOSCO. Imam ih na teretnom kombiju,sada su pune 3 godine(Leto-zima se voze) i stigle su na oko 5mm  a presao sam oko 60.000km sa njima. Po meni je dobra guma,ali i najjeftinija oko 32.000din sve cetiri. A dobro i jeftino skoro nikad ne ide zajedno.A realno sam bas zadovoljan sa njima.

Zvao jednog prodavca da vidim sta ima u ponudi i izmedju ostalog pitam i za njih,on mi kaze ,ja to ne bih montirao ni na prikolicu a kamoli na auto.... Nisam pametan,moje iskustvo je drugacije,pa ajd da cujem jos nekog

 

Ako mozes napisi jos malo iskustva i detalja o tim koje ti vozis,dimenziju,predjenu kilometrazu,vlazan asfalt....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ovo gore sa slike mislim da je ista šara kao i Riken (pirotski)

i isto u određenim dimenzijama ima samo extra load.

Za manje zahtevne vozače i vozila slabijih performansi, mislim da je svakako

najbolje rešenje, pogotovo u manjim dimanzijama jer je onda cena baš povoljna.

 

Ranije sam na autu sa zadnjom vučom imao Michelin A3.

Dok su bile nove auto je izlazio bilo gde po bilo kakvom snegu.

Posle sam ih dokrajčio vozeći 2 godine i leti i zimi ali nisu ni tada bile preterano

potoršene jer sam prelazio do 10k km godišnje.

 

Onda uzmem Michelin A5 prošle godine za zadnju vuču i nisam nešto zadovoljan jer

je preskupo i šara ne duluje kao zimska, samo 8mm ima nov pneumatik.

Napred stavim Hankook jer su bile oko 7-8000, a šara je kao onaj stari Michelin.

Trenutno, u većim dimenzijama 16 i više mislim da je Hankook najbolja kupovina za neku

normalnu upotrebu, bez putovanja na Alpe zimi.

 

Nakon ovoga što sam napisao, pogledam da vidim šta su austrijanci testirali po snegu

i kod njih je Michelin A5 nisko plasiran već drugu godinu za redom,

čak lošije od Michelinovih bratskih marki

https://www.oeamtc.at/tests/reifentest/winterreifentest-2018/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 673 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)
52 minutes ago, Darko SB said:

Upravo namontirane.
Lepo izgledaju, mekane.ef72c5f3dc91c63471c458d7fbd16d95.jpg7bc81b1294e5065d00b4d3d2f30f1a23.jpg9641981a5ca6249497ef86d2905a3209.jpg

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

E vidis, ja za vikend kupih iste ovakve ali Riken. Em malo prelazim, em jeftine...u mom zavicaju na 70+km od BG-a su me izasle 4500 po gumi, montaza besplatna i +150 din po gumi za balansiranje (185/65 R15). Prvo sto sam primetio (tj. nisam primetio) je da je bas tiha guma... i veoma meka al dobro, to je zbog nove gume i visoke temperature... Inace, dvoumio sam se, te da li cu nju, te da li Savu, Kamu, Viking, te skuplju, ovu, onu i na kraju presudi to sto na ovoj pise "Made in Serbia"... E reko, mamicu vam lopovsku, kupujem domace!!! :jee1: I DOT je fenomenalan, 4018... ;) ima nekih novih koje prodaju a iz 2017...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Gledao sam i ja svasta, nego rekoh da napravim neki kompromis, za moj auto realno ne treba guma iz premijum klase, a opet nisam hteo Rusku Kamu. Koliko sam propratio malo, Kama je odlicna ali za sneg samo, na kisi dosta kliza i nestabilna, na buku se zale na onaj osnovni model Kame, cini mi se 505 da je oznaka, model v521 je tisi ali i dalje na kisi ne bas sjajan. Ova nasa "domaca" je sasvim korektna guma po pristupacoj ceni, dot 3818 :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Svi se nesto opremamo sneznim gumama a snega moguce da nece ni biti :)

Danas mi rece lik koji radi sa gumama i felnama da bi on pre tigra i kame najpre izabrao turski Petlas, kaze da je u toj klasi najbolji. Petlas je valjda u vlasnistvu Continentala.. a ono i Tigar je u Mischelinovom.. ko ce ga znati

Nego je l moze neko da objasni razliku izmedju dve identixne gume sa i bez XL oznake. XL mu dodje extra load, a kolko sam video isti indeks nosivosti imaju.. mislim da je u pitanju pritisak pod kojim se guma pumpa

I je l su te XL vise za komercijalna vozila, da li bih ja na SUV trebao da stavim XL ili mogu i obicnu?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

 

Na kraju ce reci da razlika izmedju premijum, gume srednjeg ranga, ili cak jeftine, nije samo 1, 2 posto...

 

Jos jedan interesantan link je ovde. Ima i Tigar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
Pre 23 sati, Darko SB je napisao:

Gledao sam i ja svasta, nego rekoh da napravim neki kompromis, za moj auto realno ne treba guma iz premijum klase, a opet nisam hteo Rusku Kamu. Koliko sam propratio malo, Kama je odlicna ali za sneg samo, na kisi dosta kliza i nestabilna, na buku se zale na onaj osnovni model Kame, cini mi se 505 da je oznaka, model v521 je tisi ali i dalje na kisi ne bas sjajan. Ova nasa "domaca" je sasvim korektna guma po pristupacoj ceni, dot 3818 :)

 

Pre 10dana sam kupio preko IPG 4 gume za pikup 175-65/14

KAMA IRBIS 505

Nikad jeftinije nisam kupio 4 NOVE GUME 11.016din i besplatna dostava.

Dubina sare 10mm,znaci haossss....

Namontirao,balansirao,naduvane prednje na 2.5bar zadnje 2.9bar (tako fabrika kaze).

Nikakvih zvukova nema,ne cuju se bukvalno,dobre po suvom,po vlaznom(bolje od winter1),a za sneg ne sumnjam da ce da kopaju ko blesave. Nemam zamerku,ali sa pikapom nemam neke brzine,nista preko 80km/h,koristi se kao radna masina i bitno samo da su uvek dobre i nove gume na njemu.

 

Ali jos imam strah da pazarim i 4x4 Kama gume,mnogo teze vozilo,mnogo veca sila i brzina. Nisam pametan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja vozim vec 3 zime ruske Cordiant gume. Vozim auto sa prednjom vucom, idem nekad zimi na sankanje na Goliju na kojoj ima mnogo snega i sa sve prikolicom pozadi nikad se nisam zaglavio nigde. Stvarno vrhunski gazi sneg. Malo je bucnija, izuzetno slabo se trosi. Jedino vidnoh tragova istrosenosti imam po spoljnim ivicama od ostrog teranja po krivinama jer je guma mekana. 

Ono sto je mana, guma ima gaziste sa mnogo lamela i mekana je sto rezultira plivanjem na samom gazistu. Znaci nije slaba guma svojim profilom nego samo gaziste je takvo. Kod ljudi koji voze ostro treba neko vreme navikavanja na to uvijanje. 

Sto se SUV guma tice ubedljivo najbolja zimska guma sto se tice upravljanja, prohodnosti i trajnosti je (znam ljude koji je voze i cele godine) Dunlop SJ6. Nisam siguran da li ima jos gde da se kupi, ali ako ima preporucujem 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Ja prošle zime kupio Nokian, finske, spadaju u višu klasu. Išao na Zlatibor, ali i nije bilo nešto snega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

sad svracao da gledam uzivo gume,ogroman izbor,jaka firma

uglavnom od svih ovih low budzet guma sto sam gledao,SAVA HP2 ubedljivo najbolja opcija, obe ocene B-B 71dB a cena manja od Dunlopa za 6.000din po komadu a dunlop C-C 72dB itd...

Lassa turkesmen C-E 72dB a jeftinija 1500din po komadu...

 

Tako da mislim da je SAVA dobra matematika,a i gazda covek sam kaze,Savu prodajemo zadnjih 15godina sa zadovoljstvom,sad poceli turci,rusi,a i ovi "domaci" da prave "kao" dobre gume...

Pitam ga sta je fora sa Riken,Orium,Tigar,Taurus gumama,kaze on,nemam pojma,sve iz iste fabrike,sve potpuno iste,samo cene razlicite za sve....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Prave se za razlicita trzista, pa se zato razlicito i zovu. Verovatno je i sam kvalitet isto tako razlicit. Sto se zime tice Sava Escimo S3 je dosta bolja guma nego HP, ali se krivi na vrelom asfaltu i vrlo brzo dobije “kosu”

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja resio dilemu. :Mina:

 

Da opisem svoj slucaj. Posto je 225/45/17 skupa guma, u premijum klasi, dobro sam se pomucio da donesem pravu odluku. Ne znam da li jesam. 

 

Kupio sam Pirelli. Sottozero 3, dot xx14. Na nju sam naleteo.

 

Dva puta sam prao ruke, pipnuo sam skoro svaku gumu u radnji. Slozio sam se da je Pirelli nesto tvrdja guma, medjutim stranice su i dalje bile zadovoljavajuce meke.

 

U voznji, osecaj je da su mekse od letnjih koje sam skinuo Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, dot xx15, sara 5 mm. A razmisljao sam da li da kupim Kleber Krisalp HP3 koje su par stotina dinara jeftinije, dot 2018. Ispod toga nisam isao, Tigar, Sava... Lassa, Kama... Osecaj bolji, auto udobniji. Jedino sum. Bucnije jesu, prilikom ubrzavanja se cuje huk poput aviona, a nakon toga pocinje vetar da zvizdi. Dobro drze pri ostrijoj voznji, stabilne. Ako i budu uticale na potrosnju, to ce biti minimalno. Nove.

 

Zadovoljan. Ustedeo sam 20.000.

 

Uzeo sam gumu premijum klase staru 4 godine, koja je stajala u magacinu, nasuprot gume srednjeg ranga stare nekoliko meseci. Smatram da je sacuvala svojstva, i da je za isti novac bolji izbor od ove druge. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 673 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

Sve je to individualno, zar ne? Iskreno, tesko da bih ja kupio novu gumu koja je vec 4 godine stara. To govorim samo iz mog loseg iskustva da mi se gume pre stvrdnu i naprave na plastiku nego sto se pojedu. Sve u svemu, iskreno se nadam da ces da se lepo navozas sa njima i mnogo kilometara predjes! ;)  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Е хвала @WlayCo! То о чему говориш знам и ја, претходни Мишелин нисам потрошио, испуцао је и изгубио својства. Био је у експлоатацији више година. Направио сам компромис, изабрао сам одређени ризик. Са половном гумом рецимо, гумом која је вожена, нисам хтео да ризикујем. Једноставно сам дао довољну предност квалитету вишег сегмента. За исту цену, наравно. Куповна моћ игра значајну улогу, фактор је процене. Да сам хтео да дам и тих 20 хиљада, купио бих Michelin CrossClimate. А баш пишем из разлога што сам био у истој ситуацији као ти. Летња гума ће ми издржати још сезону или две. Видећемо.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja