Jump to content

Moto Zajednica

vulkanizirane gume

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2782 postova

verovatno već prežvakana tema.Danas sretoh kolegu bajkera vulkanizera koji kaže čep je privremena varijanta-nelažem se sa njim-drži do kraja života gume,pa onda vulkaniziati gumu.

Ima po oglasima likova koji rade sa polovnim gumama i prodaju vulkanizirane polovne gume za 20-30e.Znam da će mnogireći nemoj to je polovno.....ali mene zanima  da li se nešto nepovoljno dešava kad vulkaniziraš gumu za motor.

Što se tičepolovnog zamislite da li je vaša guma koja je napola života polovna-jeste.Pa ako vam se  ne svidjaju polovne što i h vozite.

 

Da napomenem da nisam ljubitelj polovnih-uvek kupujem nove ali guma namontirana ,balansirana ,nije kriva polovna moja ili tvoja nema razlike .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ja sam pre dve godine okrpio zadnju ali "hladnom flekom" kazu da je to bolje za moto gume, skinuta guma, potrosena, fleka i sve stoji kao prvog dana, sto se mene tice zasto da ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jeste, žvakana je tema ali ko da nije, kao i za sve. U Nemačkoj i verovatno mnogim zemljama je krpljenje gume čepovanjem zabranjeno profesionalcima iako čepovi mogu da se kupe svuda. U Engleskoj je recimo zakonom definisano da se proboj gume uopšte ne radi ako je u nekoj meri blizu ivice pa na dalje po boku, znači samo čelo gazeće površine se krpi. Čepovanje i flekovanje nije isto ni približno, do skora nije bilo vulkanizacije na hladno pa se fleka vulkanizirala toplim postupkom što se pokazalo dobro, odnosno sigurno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

ja sam siguran da se guma dobro zalepi da ne ispušta ali nekako mi ne uliva poverenje stavljanje pod peglu i moguća deformacija gume zbog toga.Možda je zato bolji hladni postupak.Kažem možda.

Setih se šogorovog problema sa probušenom gumom.Naime dodje kući jedno 2005 kad je vivasiti imao godinu dana i prednja dnlopica bila ko nova.Nabliži vuklanizer daleko, on neće da gura skuter u gurne duboko kineski superlepak u rupu od eksera .Hteo je da zalepi samo do majstora .Motor prenoći on naduva i evo potpuno trula i istrošena danlopica još uvek na skuteru  a nikad nije lepljena ničim osim superlepkom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam siguran u svoje iskustveno poverenje koje se i poklapa sa zakonskom regulativom  neuporedivo razvijenijih zemalja kao što je Germanija, nasuprot srpskog "ma šta fali", ama baš ništa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

Vulkanizacija probusene gume ne moze da smeta ako se radi na pravilnoj temperaturi,cak je i najbolje resenje jer se fleka i pneumaatik sjedinjuju a i sama guma je napravljena procesom vulkanizacije . Samo da se sve pravilno odradi ,govorim vam iz 25-ogodisnjeg iskustva.Cepovanje je relativno siguran i apsolutno brzi i jeftiniji nacin zatvaranja rupe sto se kod nas najvise trazi :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Imadoh crva jednog pa drugog pa izleteo i taj drugi nakon odredjenih km predjenih, tako da, cep samo do majstora ili vulkanizera ili sami skinite tocak pa pravac vulkanizer.

Vulkanizer koji ima krpljenje na hladno i nema glava da boli, krpljenje na toplo moze dovesti do deformiteta gume (akcenat je na "moze dovesti" sto ne mora da znaci).

 

U najboljem slucaju, probusenu gumu bacite i kupite ganc novu.... pa svez dot, pa mirise, pa lepa na oko.....ufff uf uf milina :D

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Jel sam ja jedini koji je sa cepovanom gumom obisao turu od 3000 km, bez ikakvih problema!? :stabre: Imao kod sebe i set za krpljenje kojim sam prethodno i zakrpio gumu, ali mi nije zatrebao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
pre 9 minuta, abarth_maniac je napisao:

Jel sam ja jedini koji je sa cepovanom gumom obisao turu od 3000 km, bez ikakvih problema!? :stabre: Imao kod sebe i set za krpljenje kojim sam prethodno i zakrpio gumu, ali mi nije zatrebao...

nisi jedini .Ja zadnjih 15 godina vozim 90 %  sa čepom i to do kraja radnog veka gume.Što na kolima što na motoru.Samo mi se jednom desilo da je puštalo jako malo pored čepa .Stavio drugi ,opet isto.Napunio pene par sekundi  i pena zatvorila rupu.Pena mi je trajala 6-7 lepljenja ali moraš imati vazduh da bi dodouvo.

kOLKO košta ladno i toplo vulkaniziranje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 25 minuta, peratrap je napisao:

Vulkanizacija probusene gume ne moze da smeta ako se radi na pravilnoj temperaturi,cak je i najbolje resenje jer se fleka i pneumaatik sjedinjuju a i sama guma je napravljena procesom vulkanizacije . Samo da se sve pravilno odradi ,govorim vam iz 25-ogodisnjeg iskustva.

 

Tako je, temperatura pri livenju pneumatika je daleko viša nego što je vulkanizerska pegla, takođe i postupak protektiranja, nabacivanja novog gazećeg sloja, je isto na višoj tempereaturi nego pri krpljenju i to je tehnološki način od vajkada tako da bilo kakvoj podzrivosti nema mesta.

 

pre 30 minuta, peratrap je napisao:

Cepovanje je relativno siguran i apsolutno brzi i jeftiniji nacin zatvaranja rupe sto se kod nas najvise trazi :)

 

Da li je i koliko ukazuje evropsko civilizovano zakonodavstvo, znači da nije, dok topla vulkanizacija jeste. Čep je samo i isključivo za prvu pomoć do prve mogućnosti pravilnog krpljenja bez obzira što ima iskustava koja navode da je čep siguran, to je kap u moru. Zato što je jeftino, to je jedini razlog tražnje.

 

pre 12 minuta, Satelis je napisao:

Vulkanizer koji ima krpljenje na hladno i nema glava da boli, krpljenje na toplo moze dovesti do deformiteta gume (akcenat je na "moze dovesti" sto ne mora da znaci).

 

Na ladno, znači da ide poseban lepak i mora isto tako posebna gumena flekica i sve to košta pa ga ajd, budi siguran da nije metuto obično parče gume sa super lepkom, a takođe i sam tehnološki proces zahteva malo pedantnosti. Topli postupak kao način ne deformiše gumu već krućenje koje nastaje podebljanjem zakrpljenog mesta dodatnom šlajfnom, umešni vulkanizeri vrlo lepo obrade karkasu i posle zakrpu tako da nema anomalije koja bi imala neki uticaj.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Zadnjih 15 godina kad ja mjenjam zadnju gumu kupujem ( donesene spolja ) sa sarafom ili ekserom ( 20-25E ) u njima, ali novije i iste vulkaniziram. Nikad nisam imao nikakvih problema i sve sam uredno potrosio. Cak sam takve tjerao i do 280km/h bez problema. :takoje: Prednje gume kupujem citave, tj. ne krpim. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
8 minutes ago, Alekre said:

Izuzetan osećaj :) Prošli set Continentala sam držao u sobi nekoliko nedelja pre nego što sam ih montirao.

 

Ja kad kupim nove gume, bar dve nedelje provedu u stanu. Obavezno se mazimo dok gledamo film a prvih par noći i spavamo zajedno     :lol2:

 

 

12 minutes ago, abarth_maniac said:

Jel sam ja jedini koji je sa cepovanom gumom obisao turu od 3000 km, bez ikakvih problema!? :stabre: Imao kod sebe i set za krpljenje kojim sam prethodno i zakrpio gumu, ali mi nije zatrebao...

 

Pretpostavljam sa "crvom", ne sa "čepom". Nisam ni ja ranije bio svestan razlike, ima tema pa je čovek objasnio. I ja sam jednom prilikom probušio zadnju posle 100 km od stavljanja. Stavio crva. Ta gume je išla i na stazu i prešla više od 10 kkm. Nikada puštala nije. Očigledno zavisi od stanja gume, mesta bušenja, oblika i veličine oštećenja, koliko dobro je crv ubačen, itd, itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
pre 27 minuta, đunta je napisao:

Topli postupak kao način ne deformiše gumu već krućenje koje nastaje podebljanjem zakrpljenog mesta dodatnom šlajfnom, umešni vulkanizeri vrlo lepo obrade karkasu i posle zakrpu tako da nema anomalije koja bi imala neki uticaj. 

to me zanimalo, najviše zbog samog oblika gume sam se bojao neke nepravilnosti i deformacije u samom obliku gume..Dok kod kola koja imaju maLtene ravnu gazeću površinu mislim da je to nemoguće da se desi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Sabac,beograd
  • Motocikl: yamaha 600 r thundercat

Vozim cepovanu gumu vec 17.000 km.  Vozio i pre toga gumu sa cepom. Nisam u mogucnosti da bacam nove gume zato sto su se probusile. Nikad nisam imao problema. Slazem se sa ranije pomenutim da verovatno zavisi od rupe, mesta gde se rupa nalazi itd.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 2 sati, đunta je napisao:

Na ladno, znači da ide poseban lepak i mora isto tako posebna gumena flekica i sve to košta pa ga ajd, budi siguran da nije metuto obično parče gume sa super lepkom, a takođe i sam tehnološki proces zahteva malo pedantnosti. Topli postupak kao način ne deformiše gumu već krućenje koje nastaje podebljanjem zakrpljenog mesta dodatnom šlajfnom, umešni vulkanizeri vrlo lepo obrade karkasu i posle zakrpu tako da nema anomalije koja bi imala neki uticaj.

Tocak nosim Mutati, vulkanizer se zove Bane, znam g,a tako da nema sumnje sto odradjenog posla tice.....ostavim recimo u podne oko 14h, sutradan bude gotova, cena usluge je do 900din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Vozio sam i ja čepovanu gumu jer sam je na žalost probušio mesec dana nakon kupovine.Vozio je nekoliko hiljada km do prodaje motora.Nikad nikakav problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre sat vremena, Satelis je napisao:

Tocak nosim Mutati, vulkanizer se zove Bane, znam g,a tako da nema sumnje sto odradjenog posla tice.....ostavim recimo u podne oko 14h, sutradan bude gotova, cena usluge je do 900din.

 

Ma ne radi se o tome da Mika, Žika, Pera rade dobro, a Pera, Žika, Mika loše, već o verovatnoći koja isto važi i za čepovanje ili pertlovanje. Sa postupkom krpljenja hladnim postupkom lepljenjem sam se sreo po prvi put pre desetak godina, do tad ga nije bilo, bar je takvo moje saznanje. Odmah sam ukapirao da je to izvrsno rešenje  za prvu pomoć jer kad se pneumatik proseče, znači nije tačkasti proboj, ne može se guma osposobiti čepom, al nije bilo nikog da podelim kanticu sa lepkom, namenskih flekica ima raznih veličina na komad. Inače, čepove uvek imam pri sebi, možda sam svega par puta interventno čepovao ali uvek naknadno udarim topli bajleg. Kad guma ima podužnu posekotinu, mora da se ojačava platnom, nekad i sa više slojeva predpostavljam. Bez da sumnjam u tehnolški napredak, ipak je topli postupak vulkanizacije zakrpe prirodniji način homogenizovanja, naročito kod takvih dugih posekotina. Sem toga na boku nije ni moguće čepovanje zbog pretanko debljine karkase, da izuzmem evropsku normativu gde se takvi pneumatici odbacuju, a pri nezgodi se vrlo pažljivo pregledaju i bez obzira na uzrok okrivljuju i gubi se, ili umanjuje, pravo na nadoknadu, jednako ko što se radi kad osoba nije bila vezana pojasom.

 

Ivica je sad linkovao temu, to je to, tako da zadovoljavajuća iskustva sa čepovanjem samo su izuzeci koji potvrđuju pravilo, koja je staistička verovatnoća, 1 od 100, 1.000, 10.000... nebitno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR
21 hours ago, Petar zr said:

Zadnja ako je bas malo presla i ajde,al prednja mora nova.Ipak je moja glava u pitanju

 

Meni se jednom desilo da mi je u voznji naglo ispustila zadnja guma, ventil se zalomio i napravila rupa odmah uz felnu, ne znam ni ja kako. U tom trenutku sam bio u pravolinijskom kretanju brzinom od oko 80km/h, zadnji kraj počeo da pleše i ja sam lagano usporavao i zaustavio se. Nije bilo opasno, ali da je u pitanju bila krivina, veća brzina, ili čak da je bila prednja guma bila bi druga situacija. Pretpostavljam da slične situacije mogu da se dese i sa vulkaniziranim gumama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Slično sam doživeo na putu kroz Deliblatsku peščaru. Prešao sam preko nečega što je momentalno izbušilo pneumatik i ostao bez pritiska. Ne dao Bog nikome i hvala mu što je prednja promašila.

 

Da ima nekih adventure guma za TDM, pre bi njih montirao nego sport touring.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja vrlo cesto pomazem komsiji koji ima vulkanizersku radnju. On je izuzetno pedantan sto se tice krpljenja guma. Kada vulkanizira sve prvo obrusi da bude cista guma, pa onda pod peglu. Imaju posebne gume u nekim listicima, kao flekice, maze se neka rastopljena guma izmedju i onda pod peglu. Tako vulkanizirane gume sam nosio na traktorskoj prikolici i nikad na tom mestu gde je krpljena nisam imao problem. Kod motora malo zajebano zato sto malo koju moze ona prgla da uhvati gde i kako treba.

Kod onih varijanti gde su gume probusene u poslednje vreme uglavnom idu flekice. Ranije toga kod nas nije bilo pa su se ubacivali crvici. Ja licno imam neki osecaj da su mnogo sigurniji nego flekica. Ne verujem lepkovima pa sta god evropski zakoni pricali

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja