Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Drag Star 650 Custom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Jako mi je zao sto ova tema cuci ovako i propada. A tema ove teme je moja draga :D 
Potrudicu se da malo osvezim sada ovu temu jer mu dodje i kao neka servisna knjizica mog motora. Mozda nekom mom iskustvo i bude od koristi, kao sto su meni koristila neka iskustva sa nekih drugih tema u kojima su bili popravljani razni neki motori :) 

 

Nastavio bih hronoloski tamo gde sam i stao. Imao sam veliku muku sa pronalaskom majstora, varioca za ovaj moj sissy bar. Drzacu vas malo u neizvesnosti kako je to sve ispalo na kraju. moracete procitati ceo post :D 
Prvo bih se zahvalio svim ozbiljnim majstorima koji mi nisu krali vreme i odmah rekli da ne mogu to da rade. 

Zatim bih iskoristio priliku i da se zahvalim svim neozbiljnim majstorima na jednoj velikoj skoli. Kako kazu: Bolje dati pare na alat, nego na majstore.

Sretao sam jako puno majstora dok nisam nasao coveka koji je uzeo da mi uradi taj sissy bar. Svi su imali identicne ili bar slicne reakcije na moj zahtev. 
-Za motor kazes? Pa nece to biti bas jeftino, ali ce biti kvalitetno!

-Treba jako i izdrzljivo da bude. Ma nemas problema sa tim. Al nemoj ocekivati da je jeftino.

-Prckanje je to i puno posla ima, pa nemoj ocekivati dzabe da ti radim. 

U principu, niko od njih mi nije konkretno rekao cenu. Najbolji su bili oni koji su obecavali da sve mogu uraditi, pa mi izbiju dve nedelje vremena na pripreme i crtanja, pa kad dodjem, kazu da ne mogu raditi to. jedan mi je pricao da nema kako da savije to dok je na metar od mene stojala masina za savijanje cevi. Drugi su imali neke druge izgovore. Isto tako smesne.

 

Da, puno vremena i slova potrosih na pljuvanje majstora, al zasluzili su. Videcete i zasto. 

 

Al ajde jednog i da pohvalim. Damir iz Veternika. Imam broj coveka i kome god treb atapaciranje sedista, rado cu ga preporuciti. Evo i zasto: 
Ovo su sedista pre prerade. Kao nova su, ali neeeeeudobna.... Tako da sam odlucio da ih pretapaciram. Original je skaj, a mi smo isli sa kozom. Nisam nesto u materiji, ali to je neka koza koja ima i uv zastitu. Koristi se za presvlacenje i sedista u kolima. Meni se pre svega svidela tekstura. Malo sam guglao o tome kako bi trebalo da se omeksa sediste. Vecina je preporucivala gel da se ubaci. Meni je damir govorio to da izbegavam jer je imao slucaj da gel izcuri i rastopi se. Valda je sediste bilo na jakom suncu. Poslusao sam ga. Oblik je pravio sa tvrdjim sundjerom, a onaj sredisnji deo je izdubio i napunio meksim.
07hbCct.jpg

 

Dok je Damir radio sedista, ja sam tada trazio majstore. Prilicno brzo je covek to uradio i jako kvalitetno. 
Napomenuo mi je da se radi o pravoj kozi i da je sasvim normalno da dobijem nabore na nekim mestima. Tako se i desilo posle par hiljada km. Ali udobnost je ostala ista. 

 

Ovako su sedista izgledala posle tapaciranja. Da ne duzim vise. sigurno ste nestrpljivi da vidite. Kao da ne mozete da skrolujete :D 

DwyJDzT.jpg

 

Pokupio sedista posle posla, namontirao ih i seo na motor. Otisao do Palica i vratio se nazad. Ustao sa motora samo kad sam morao. Dupe nije osetilo voznju. 
Posle, par dana pred godisnji sam zbog te udobnosti sedista umalo pao sa motora. Naime, ranije sam pravio pauze kada se umori dupe. Pa se tada i glava odmarala. Sada, kad mogu satima da sedim, zaboravljao sam da moram bar zastati da popijem vode, da malo odmorim glavu. Tako da sam u jednoj krivini blizu Titela lego malo jace, a zaboravio da dodam gas. Malo sam ostrije skrenuo nego sto je krivina. Poceo da hvatam ivicnjak i tada tek skontao sta radim. Da ne bi sleteo sa puta, sutnuo sam pored zemlju i tako se malo odigao i krivinu odradio po samoj unutrasnjoj ivici. Jedini problem je bio sto sam prilikom sutanja zaglavio nogu u neki kamen, pa je noga ostala dok se motor kretao oko 60-70km/h. Tako da sam malo isteglio tetive na preponama. Jako jeftino placena skola. Od tada pravim pauze kao da imam losa sedista :)

 

HN0OyuI.jpg

 

Sedista su gotova, pa sam otisao do majstora koji mi je u medju vremenu rekao da moze da uradi sta god zamislim. Normalno, ispalio je. Ispalio je i sledeci. 
Dolazimo do dobitnika ovog posla :D Pokazujem coveku crteze i motor. On se smeje trenutnom sissy baru. Kaze ovo moze da se uradi, ali nece biti ispod "dve glave". Prvi put sam cuo tada i cenu. Zvucalo mi je podnosljivo i pitao sam ga kada moze biti gotovo. Kaze za dva do tri dana. Ruka ruci i tu se dogovorimo da sutra dovezem motor. 

Materijala za ovaj sissy bar treba oko 30-ak e. 200e je malo i puno. Ali nisam imao nameru da se cenkam. Zeleo sam maksimalno da ga ispostujem kao majstora i da platim koliko god da trazi. Samo da ja dobijem ono sto ja trazim. I dobio sam.... da ne psujem. 

Nije zeleo da ide po mom crtezu i da nastavi sa onim mojim gvozdjem jer, kako kaze, ne voli da radi zapocete poslove. I to postujem. I ja sam u neku ruku majstor u nekom svom zanatu i najvise mrzim kad treba da popravljam tudju igrariju. Reko ok, uradi onda ponovo to sto sam ja, pa nastavi onda do kraja. On me je ubedio da sve to moze da se napravi od cevi. Bez onog mog gvozdja. Reko ajde. Svakako je to sve bilo par dana do mog godisnjeg i vise nisam mogao da biram. Trebalo mi je bilo kakvo resenje da mogu da okacim kofere i stvari i da idem. Estetika mi nije vise bila bitna. Kontao sam i ako ne budem zadovoljan, radicu ga opet na zimu.

Odneo sam motor i skinuo tockove. Otisao sam da promenim gume koje su uveliko bile zrele za menjanje. Tada sam tek primetio da sam narucio gume za custom, a ne clasic :grr: Gledao sam dimenzije prednje u service manual-u. Mrzelo me da izadjem da proverim i eto.. Bacene pare. Gumu prodajem i ovde u oglasima, pa ako nekom treba :)
Zadnja je odgovarala :)
wIN5uXR.jpg

Majstora sam nadgledao redovno. Visio nad glavom. I pokusavao da bez pametovanja ubedim coveka sta meni stvarno treba. Sam sissy bar je dva puta savijao. prvi put je bio jako kratak, pa drugi put jenastavio samo donji deo. To je bilo jako ruzno. Iz drugog savijanja smo dobili sta mi treba. Pack treger je namontirao previsoko, pa sam srecom bio tu da mu kazem da to teba da ide tik uz plastiku i da prati taj luk. Uspeo sam ga ubediti. Ovo su ti momenti dizajna i rada. Kad sam ga pitao gde ce staviti zmigavce koje je odvrnuo i na njigobo mesto stavio sissy bar, lik se malo pogubio. nije imao resenje. Dogovorili smo se da napravi nosace na pack tregeru. 
Postoji par stvari koje su bile kriticne, a nisam uspeo da ga ubedim. Primeticete da se sissy bar drzi na dva srafa od zmigavaca. To mozemo zamisliti kao neku osovinu oko koje bi se sve to vrtelo da nije gore jednog malog, jadnog srafa koji sluzi da drzi sediste. Kazem ja coveku: Napravi flah ili nesto da ide do sledece rupe koja se vidi pored ove za zmigavce. Tada nema sanse da se okrene. Ne. Dovoljno je. Reko: Taman na taj flah mi zavari nosace bisaga. Ne. 
Mislim u sebi: Ok, to je par udaraca aparatom. Uradicu to kad dodjem kuci.
N7pVSk5.jpg

 

I tu me uhvati neki virus i nisam mogao prisustvovati prevljenju nosaca bisaga. Znaci odnesem coveku bisage i kazem: Ovo bih zeleo da kacim. Znaci, podrazumeva se da ce nesto smisliti i okaciti bisage. Sve je to dogovoreno pre cene. Znaci uracunao je u cenu. 
Zove me da dodjem po motor. Ja odlazim sav nikakav, dajem mu pare i idem kuci. Nisam nesto obracao paznju. Na izgled jer mi nije bilo do zivota. Dobio sam neku fotku bio od njega i delovalo mi je sve ok. Usput kaze covek kako je taj nosac odlican za kozne bisage. Ove cu morati da busim i secem da ih stavim, al kako kaze, svakako su krs. 
yXAxe8G.jpg
 

Dodjem kuci i tek sutra dodjem sebi da operem motor. Da, morao sam ga prati i ako sam coveku odneo raznih krpa i starih carsafa da pokrije motor dok brusi. A i kad ne radi jer je i meni uvek pokriven motor. On ga je vratio totalno prasnjavog. Ok, bilo je i lepka od one lajsne koja je i mene nervirala, pa smo skinuli. Al opet, opere se lepak za 3 minuta benzinom i radis kao covek. I onda, tokom pranja, nervni slom. Stvarno mi nije bilo dobro i trebalo mi je dosta vremena da dodjem sebi. 
Zadnji deo je komplet bio izgoreo onim pucnama od varenja. Na slikama jos i deluje malo blaze nego sto jeste. 
u9DaFvl.jpg
Ovde se vidi i udarac bruslilicom:
hMyYpYn.jpg
A ovo su par nedelja stara sedista:
A2MMNde.jpg

Sta god coveku uradio, nece vratiti izgled mog motora. A hteo sam da ga zapalim sve sa radionicom. Nazovem majstora i on pocne majstorske fore: Ti si to video i odneo. Sto nisi odmah rekao. Mozda si... I ja ga prekinem: Mozda sam ja posle uzeo da varim i izgoreo motor, izgrebao sediste.....  I uzmem mu ja tu polovinu oonih para. Reko mogu se uklopiti u 100e da platim jedno sediste i farbanje zadnje plastike. Mada posle sam kontao da cu i morati dodati. A gde su tu zivci koje vise nemam? 

Pogledam ja sad one nosace i reko da vidim kako da zakacim kofere.
8VDWrPg.jpg

Mislim da i vi vidite gresku. Pogledajte opet ako ne vidite. 
Kako od tih srafova da ja okacim te kofere? Kaze meni car: Pa iseci poklopac od kofera, pa ces moci :lol: (smejanje od muke)

Svo ovo cimanje bih malo prekinuo malom digresijom. Dok sam se drndao sa sissy barom, resavao sam i prednju gumu. Posle niza natezanja sa raznim firmama koje pricaju da imaju, a na kraju nemaju gumu, dodjem do internet prodaje guma. Narucim i stigne mi potpuno pogresna guma. Oni traze gumu nazad, pa ce onda kao resavati to. reko nema sanse da imate i gumu, a i pare. Tako da sam im poslao gumu nazad tek kad su oni meni poslali pravu. Narucio sam Matzler 888. Nisu imali white wall, al daj sta das. Stigla je 2017. godiste. Skinuo sam Bridgestone 2016 sa lepom sarom, ali sa vidnim pukotinama od starosti. Zao mi je sto moram da prodajem gumu koju sam dobio direktno iz fabrike i stara je pola godine. Tako da, ako nekom treba white wall za clasic, nek se javi :)
amHMcBQ.jpg
Da se vrnemo na temu...

Aparat u ruke. Godisni vec poceo. Reko ok, dva dana godisnjeg mogu dati prepravci ovoga. I bukvalno dva dana sam od jutra do mraka vario i njakao ovaj sissy bar. Da sam odmah dao 200e za spravu za savijanje cevi, uradio bih ga sam jos ranije. Al jbg. 

Prvo sam uzeo da povezem onaj flah sa drugim srafom. 
fsD8pnS.jpg

Ovo je jadni i napaceni sraf koji je to sve trebao da drzi:
RYth01I.jpg

Onda sissy bar u stegu, pa grejanje i savijanje. Sve one cevi su jako stiskale motor. Ja sam ga malo rasirio, pa se komotnije sada stavlja. I da, pitam ja kralja: da li si mozda probusio one rupice pored glavne rupe za zmigavce. To sluzi za onu platnu da se ne bi okretali. Kaze kralj: Da da, naravno. 
Na slici se vidi nepostojanje te rupe i nepostojanje jezicka jer ga je obrusio :staa:
ttiKAmK.jpgcrkjkdR.jpg

Jos jedan skriveni rad majstora, umetnika, kralja.... Cela ta plastika je bila izdeformisana zbog ovoga, pa sam fenom ispravljao i peglao. Posle lemilicom krpio slomljeno. Na zimu cu se pozabaviti sa njom da izgleda kao nova. Sada je bio cilj samo da stoji u komadu.
15uJNek.jpg

Postoji gumica oko plastike u koju udje gvozdje. Sluzi da ublazi vibracije, da distancira plastiku od gvozdja. I postoji som koji gurne gvozdje da sklizne gumica i zavrne sraf kroz nju da je pocepa. Dacu vam broj od majstora ako treba ;)
NcSXjGF.jpg

I ovako nesto sam ja od samog starta trazio da uradi.
HXQcEep.jpg

Ovako se zastiti motor ako treba da se pecne na njemu, pa onda pun var ide kada se skine sa motora.
1SrZP08.jpg

Posle ta dva dana varenja i brusenja sam dobio ovako nesto. Napravio sam nosace koji su prilicno lepo drzali kofere. Sissy bar je prestao da savija onaj sraf. Bio je prilicno cvrst. Iiii... Imam kul majsotra za preporuciti, ako nekom treba :)
u4MJ6pX.jpg

Sad gledam, nemam nigde fotke kofera. Bio sam vec premoren tada i nije mi bilo do fotkanja. Premoren i spreman za put. Uglavnom, koferi su se savijali od tereta unutra. Kina ipak. Plasio sam se i da ne puknu. Uzeo sam u Uradi Sam one L limove. Najduze sto su imali. U principu, njihova duzina je kao sirina kofera i pola visine. Taman do srafa. Tak oda su ti limovi zapravo nosili terat, a plastika bila tu samo kao "obloga". Nije se nista savijalo vise jer je sve bilo povezano pop nitnama.  Fotkacu, pa cu staviti ovde ako vas zanima ili zbog sebe :D 

Uglavnom, ovo je fotka neposredno pred polazak :) Preskocio sam zamene svih ulja (kocnica, agregat, kardan). To se podrazumeva valda. 
jG6u3n6.jpg

Usput nije bilo vecih problema. osim pucanja mog vara :D  Ako je taj var pukao, kako bi tek onaj sraf jadni....
CMFi7HC.jpg

Zahvalio bih se ovom prilikom majstoru iz Pirota koji je bio voljan to da se resi. Zaboravih coveku ime. Popravlja kultivatore, motorke i vecinom te dvotaktne masine. Ako ga neko zna, nek prenese neki pozdrav od mene. Lik je ljudina. Koliko sam skapirao, i bajker. Imao je neki motor. Pokazivao mi je slike. Dinara nije zeleo uzeti. Tutnuo sam mu na sto pare posle prepiranja :D

Svo ovo nerviranje se ubrzo zaboravilo, a svu onu ljubav koju sam ja pruzio motoru, on je uzvratio. :) Stigli smo do Kefalonije. Kampovao sam svuda usput. Bio sam na Rtnu, Staroj planini i u Grckoj. Ukoliko vas zanima detaljnije, moze se napisati neki putopis. :)
lsAjh63.jpg

Nadam se da nisam udavio tekstom. 
Budite mi pozdravljeni. 

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Hajde malo da zivnem ovu temu. Na motoru se radi. Opet je rasturen. Nije kao prosle zime, ali blizu :D Pisacu detaljnije kada dodjem sa posla i kada budem mogao kaciti fotke. 
Sada bih samo zeleo da pitam da li je neko nekad hromirao kociona kljesta i da li je to pametno/izvodljivo? :) Isto, znacio bi mi neki broj nekog ko to radi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. 
Haj da nastavimo ovu sagu o sredjivanju mog motora. Sto bi vecina mog drustva rekla: Sta ga sada cackas? Jel vidis da je ko nov? :D A ja uvek nadjem nesto da se popravlja. 

 

Krajem sezone sam uradio nesto sto sam trebao mnogo ranije. Na kacigu sam stavio quick release za gopro.

Malo me je zazao taj ugao, pa sam Bison-ovim epoxy-jem napravio oblik kakav mi treba. 

nLIOrPr.png 


Naspricao ga u crno, ali ostavio taj deo prema kacigi neofarban. Kontam, tako ce jace uhvatiti.

rNz8YRl.png

 

Osmirglao i taj deo kacige. Dosao do platike. 

5YDOfE9.png

 

I na kraju zalepio isto Bison-ovim epoxy-jem. Onim sto izdrzava... koliko vec? Da li 180-200 kg po centimetru kvadratnom.

FnQb85a.jpg

Kacio sam gopro i drzao samo za njega i cimao i mrdao i nema sanse da otpadne. A izgleda kao da je fabricki tu bilo :D

 

I onda sam seo na motor i napravio par sati jako lepog snimka. Nervira me samo to sto objektiv od kamere nije tacno na sredini. par cm je pomeren u levo. Tako da se to bas vidi na snimku, ali resicu i to do sledece sezone. 
Jako lepo izgleda onaj deo po Iriskom Vencu :)  Bice mozda i neki snimak. Imam na instagramu, ali ne mogu na youtube zbog autorskih prava. Mislim da sam Dorse stavio u pozadini :)

o7GKFxH.png

 

Posle ove lepe voznje, dosao sam kuci i sasvim slucajno primetio da mi je disk puko na par mesta. 

Uzduzna pukotina koja je totalno odvojila taj deo da moze da se pomera onako levo-desno. Hladan znoj u momentu me je oblijo jer predpostavljam da to jako lako moze da pukne. Ukoliko bi pukao i otpao deo diska, plocice bi se zaglavile u onom ostatku i tocak bi blokirao. A samnom, ko zna sta bi bilo.

Tako da je tu bio zavrsetak sezone i pocelo je rasklapanje. Resio sam da kompletno uradim kocnicu jer sam i pre polaska na more primetio kako je dobila neke stepene pri pritiskanju. Promenio sam ulje, pa se to malo ublazilo, ali i dalje je bilo prisutno.

Pri proslom sklapanju sam primetio da je jedna sajla gasa pocela da puca, pa sam resio da zamenim i sve sajle.

I secam se, jos i pre kupovine, mi je neko spomenuo da je na kardanu slaba tacka ona caura koja spaja kardan i da ona moze da proklizne. Kada sam kupio motor, pregledao sam je i bila je potrosena, ali mogla je jos da tera. Resio sam da ovaj put i to resim i ne razmisljam. 

Kao slag na tortu, kad zavrsim sve ovo, planiram i da zavrsim konacno i sissy bar :D Da dobijem neku konacnu varijantu koja nece pucati i koja ce mi raditi posao. 

 

Moram se zahvaliti kolegi @raps jer je izasao u susret i pomogao mi pri nabavci delova. Kontaktirao sam distributera za Yamahu u UK i uz @raps-ovu pomoc, ti delovi su bili vrlo brzo kod mene. 
Poredjenja radi, dve sajle gasa u Plattner-u su 12000 RSD, a mene su izasle oko 60 GBP. Plocice 6000RSD, a mene su izasle oko 30 GBP. I tako dalje. 

7i3iNtM.jpg

 

I, kako su stigli delovi, pocelo je rasklapanje. Bukvalno je za jedan sat, motor od potpuno sklopljenog, dosao do ovog stanja :D Mogu da radim u MotoGP :D

VCNXkF9.jpg

 

Ovo je situacija od prosle godine. do te krajnosti bas nisam imao potrabe da idem :D

73oPNkA.jpg

 

3m cevi i parce brezona su me izasla oko 1000 dinara u Drapsinu. Moglo je i jeftinije, al to mi je iza coska. i za par sati sam imao ovu spravicu. 

FDlmsUn.jpg

 

Zamolio drugara-strugara da mi "zaostri" krajeve tih brezona, ali je on to malo bolje uradio...

tGvDd2L.png

 

I, kao rezultat svega, dobio sam drzac za tocak....

KetIDvl.jpg

 

Ono sto ostaje je da nadjem dva komparatora i da smislim kako da ih pricvrstim. 
Pred kraj sezone, primetio sam da mi motor trese na 60 km/h. Isto kao i prosle godine. Kad sam stavio tockove na ovo i proverio ih samo sa stapicem prislonjenim uz ivicu, skapirao sam da rade malo levo-desno i moguce cak da oba imaju i jaje. nisam primetio labave zbice, ali sam primetio da tockovi nisu dobro balansirani. Kada ga ostavim u jednom polozaju, on padne. To mislim da ne bi smelo da se desi. bar tako u service manual-u pise. 
Oko ovih stvari nemam iskustva, ali zelim da steknem. Ne zelim da se natezem sa majstorima i zato cu i ovo sam odraditi.  

Sto se tice tockova, dotle sam stigao. Treba da skinem gume i da nabavim komparatore. mozda i mogu bez njih i samo sa prislonjenim stapicem uz tocak. Ne znam da li je ta preciznost dovoljna da izgubim te sve vibracije koje imam. Voleo bih ako bi dobio koji savet po tom pitanju :) Unapred hvala :)

 

Kardan je jedna stvar koju sam mogao odmah srediti. Rasklopio sam ga i oprao staru mast. Primetio sam da su kanali za izlaz vode malo hrapavi i lose obradjeni. Voda se zadrzavala dosta unutra i veci deo delova je hvatala malo povrsinska rdja. Ocistio sam te kanale smirglom i nadam se da ce sada situacija biti bolja. Koliko cesto ovo otvaram, nece to ni stici da zardja. Menjam mast redovno :D

anHUMTg.jpg

 

Misli osam da sam Stevo Zigon iz majstorske radionice i da se tripujem za tu cauru, ali kad sam stavio novu, primetio sam da ima velike razlike. Na staroj novoj skoro i da nema lufta, dok se stara mogla malo okretati na kardanu dok ne naleti na zube. 

aEHKzYk.jpg

 

Zubi na samoj osovini su dobri. Predpostavljam da je ova caura pravljena od slabijeg materijala da bi se trosila i da bi se menjala, a ovo ostalo da traje. 
Ono sto bi mogao promeniti u nekom skorijem vremenu je mozda ovaj semering. Ne znam da li kod nas ima negde da se uzme ovakvih ili moram org da narucujem? Malo je ispucao po krajevima. 

CUfZxwy.jpg

 

Kardan je uredno sklopljen i slozen na policu i ceka ugradnju :)

 

Sledece na tapetu je kocnica. Ispustio sam ulje, odvrnuo crevo sa celjusti i njih stavio na sto da ih rasklopim. 
Nikad ranije nisam vadio klipove napolje. Znao sam da mogu kompresorom da se izduvaju, pa sam tako i uradio. samo sto nisam znao koliko lako idu. Valda bi trebalo da se duva malo iz daljine, a ja sam nabio ono crevo i nekih 4-5 bara roknuo u celjusti. Ruku sam drzao tako da mi je jedan prst bio preko jednog klipa u celjustima. Kada su izleteli, jedan se zabio u zid, a drugi mi zgnjecio prst. Srecom, proslo je bez lomljenja. :care: Skola je placena i nastavio sam dalje sa rasklapanjem. Primetio sam da su gumice prilicno slicne novim. klipovi nisu pretrpeli ostecenja prilikom vadjenja, a nije ih ni bilo od rada. izgledaju kao novi. Tako da sam skapirao da kocione celjusti nisu morale da se repariraju bas. Ali bolje da to uradim ranije, nego kad propisa ulje. Ipak, to je kocnica i nema zafrkancije. 

VxlZld9.jpg

 

Ovo je slika nakon rasklapanja. Ono sto sam pitao u poruci iznad, i da lje vazi. Da li smem da hromiram celjusti i da li je to ikad iko radio ili je to samo meni, budali, palo na pamet? :D 

Ima jos jedna stvar. Jako me nervira kada mi neko stoji nad glavom dok radim. A imam jednog takvog u kuci koji uziva u tome. I jos pritom zna da suflira. Tako da sam letos, pri stavljanju tocka, napravio sranje. Sve srafove zatezem moment kljucem jer nemam osecaj u rukama i cesto pretegnem. Nisam nesto jak, al nadjem ja dobru polugu :D  Prilikom stavljanja kocnice na disk, nisam primetio da moment kljuc pritiskam pod uglom pod kojim ne moze da klikne. Isao sam do klika koji nisam cuo dok pod rukama nisam osetio da, posle sve tezeg pritiska, sraf kao da hoce da proklizne. Tada sam shvatio sta sam uradio. Nisam vadio sraf. Ostavio sam ga unutra. 
Sada, kada sam rasklopio kocnicu, deluje mi kao da je navoj ostecen malo. Koliko je pametno staviti helicoli i ako je navoj tu i deluje na izgled ok? 

Ne znam koliko se vidi na slikama, ali to su ova dva srafa. Jedan od ta dva sam zeznuo sa pretezanjem. 

mLimTlG.jpg

 

Gornji klip, koji se nalazi kod rezervoara za ulje, nisam rasklopijo jos do kraja jer nisam imao kljesta koja mogu da dohvate onaj osigurac. Nabavio sam ih, pa cu i to rasklopiti uskoro. Kupio sam komplet gumica i za to, pa cu zameniti, ma kakvo god bilo stanje.

PGuVwTt.png

 

Crevo nisam narucio org. Skinuo sam staro i doneo na Klisu da mi naprave novo.

Tx2rJWu.jpg


Odneo sam tamo i sajlu kvacila, koju u Engleskoj nisu imali na stanju. I posle, kod rasklapanja sajle brzinomera, primetio sam da je buzir napukao, pa sam i to odneo da mi naprave. Gledali su me malo cudno kad sam pokazao tu strasnu pukotinu :D Sajla je kao nova, al reko nek naprave i to, pa da imam u rezervi. Ljudi rade predobro, a jeftino.

Noi9s0C.jpg

 

Sajla kvacila i kociono crevo sam podigao sada u subotu. Ovu drugu sajlu bi trebalo sutra da uzmem.

Crevo je pancirano. Zadovoljan sam kako izgleda. Videcemo kak oce raditi kada ga stavim. Ima deo creva koji bas treba da se savija dobro i radi sa vilama, ali oni su rekli da to nece praviti problem ni sa ovim. 

gLgl2rW.jpgEzys6v5.jpg

Jedino sto me malo zulja, ali svestan sam ja moje bolesti, je to sto... Pogodicete... nova sajla i crevo nemaju hromirane zavrsetke :D  Inace, sajla je i malo deblja od org. Verujem da ce odlicno raditi posao. Mada i stara nema nekih vidnih ostecenja :D

 

Imam jos jednu muku kojiu ne znam kako da rasim i da li da resavam :D Onaj majstor, koji mi je radio sissy bar, stavio je da svo opterecenje ide na ovaj sraf, ako se secate price. Navoj na tom srafu je malo urnisan jer je sissy bar radio tu. Ja bih stavio malo jaci sraf, koliko plastika dozvoljava tamo. Ali on je zavaren tu. Mogu ja to odseci, zavariti novi, jaci, deblji.... Ono sto me brine je kako to zastiti jer je sada to.... ne znam kako se zove to gvozdje i ta zastita. kao metalizirano sa ne znam cim. Onda bi morao farbati. Ne znam da li bi sraf posle varenja ostao hromiran ili kakav vec... Ne znam sta da radim, a da ne bude krpljenje.

T5fpjpz.png

 

I da, poskidao sam ona dva plasticna srafa sa dekle. Oni su kao poklopci koji se skidaju kada se steluju ventili. Poceo je hrom da se guli sa njih, pa sam resio da in napravim od aluminiuma. Mislim, necu ja, vec drugar-strugar :)

F0hycRi.jpg

 

Reko, kada vec to radi, moze mi napraviti i onaj sraf za ulje, u koji cu zavrnuti merac pritiska. I reko, kada vec radim na tim senzorima, zasto ne bi postavio sve senzore koje sam planirao, pa cu posle lako to spojiti u jedan display ili kazaljka je vise retro :)  Tako da sam odlucio da napravim i novi cep za ulje. U njega cu ubaciti temperaturnu sondu (NTC otpornik). Narucio sam par Hall Effect senzora, pa cu sa njima gledam u kojoj sam brzini. Ovi senzori su osetljivi na magnet. Postavicu dva komada koja bih okidao sa malim neodiumskim kagnetom na polugici od menjaca. Obrtaje cu uzeti sa bobine. To mi je pristupacno i lako. Jedina stvar, kojiu ne znam kako da resim, je nivo goriva.  Sam "senzor" bi mogao lako napraviti. U neku cevcicu bih ubacio plovak sa megnetom, pa bi opet okidao hall effect senzore. Ali kuda zice sprovesti. Onda sam dosao na genijalnu ideju da stanje citam bluetooth-om i da bateriju menjam jednom godisnje ili koliko bi vec trajala. Ali rezervoar je metalni. :stabre: Sigurno ce biti idealan faradejev kavez i nema sanse da ja dobijem signal napolje. Usudio bih se da busnem rezervoar dole, ali samo ako bi znao jako dobar nacin da to zadihtujem i zastitim da ne rdja. U suprotnom, nista od merenja toga. 
 

Zamisao mi je da posle sve to povezem u jedan mikrokontroler koji bi mi na mali display bacao neke manje bitne podatke, a kazaljkama bi prikazivao obrtaje i mozda temperaturu. Sve bi to spakovao u neki brzinomer od viraga ili tako nekog motora koji ima brzinomer na kormanu. Zamolio bih ovom prilikom nekog, ko ima samo ljusturu od nekog lepog brzinomera,  da mi se javi :) Nije hitno jos, ali na vreme da pitam :D Samu tablu i skalu bi sam pravio, tako da mi unutrasnjost uopste nije bitna.  Takodje, bilokakve ideje i saveti vezano za ove moje senzore, lambda sonde i zafrkancije, rado cu saslusati u zelj da moja draga ima full opremu :D i da ne proveravam vise temperaturu tako sto cu izgoreti rukavicu. Da nemoram da geldam u far da vidim da li je napon dobar.... itd. :D

 

 

Toliko od mene za sada. Na motoru se radi intenzivno, pa se nadam da cu tako i update-ovati ovu temu. Ja se iskreno nadam da cu dobiti i korisnih saveta i da necu morati da lutam dalje :)

 

Do sledeceg kuckanja, 

uzdravlje. 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

#############################VAZNO###############################

Pre nego nastavite sa citanjem, zamoli bih da posaljete sms sadrzaja 757 na 3030.

Radi se o Marku, detetu vlasnika Higuma, od kojih uzimamo O-ringove.  
#################################################################

 

Sada bih nastavio hronoloski kako je radjeno. Stigla mi je i sajla obrtomera. Lepo je uradjena. Cak su se i potrudili da nadju gumu koja ide preko. Jedino sto je ta njihova guma kratka. Postoje lepkovi za gumu, pa cu videti mozda da rasecem originalnu uzduz, pa posle zalepim na novu sajlu. Moram samo videti koji je dobar lepak za to. Ako neko moze da preporuci nesto, bio bih zadovoljan. 
v0SQ9Gn.png

 

Zagledao sam motor i razmisljao gde bi mogao da ubacim mikrokontroler koji ce biti zaduzen za citanje svih senzora. Ne zelim da to sve radim u kormanu jer ce punozica onda ici tamo. U korman ce ici samo napajanje i par zica za komunikaciju izmedju ta dva mikrokontrolera, pa ce ovaj iz kormana pitati sta ga zanima (obrtaji, pritisak ulja, menjac....) I kao najbolje mesto za sve to ispao je prazan prostor u "fake menjacu" Ima dosta prostora izmedju kardana i dekle, samo se moram potruditi da sve bude vodootporno. Na slici se vidi to mesto. Tu cu iskrojiti neki lim na koji cu to sve kaciti. Ta dekla se zavrsava kod ove siroke cevi sa desne strane.

bjnZKzv.jpg

 

Raznih jos ideja imam oko upgrade-a elektronike. Ugradicu "sva cetiri". Bilo je momenata kada je bas bilo potrebno. Analizirao sam kako sada rade zmigavci. Zeleo sam da budem siguran da moja elektronika nece nikako moci da utice na rad sadasnje. Ne zelim nista da menjam sto je fabricko. Samo cu da dodam ovo moje. Mislim da ce moci lepo da se to uradi. Kada napravim elektroniku, podelicu i semu i sve ostale informacije. Jos sam u fazi dizajna :) A u medjuvremenu mi je radionica okicena zmigavcima :D 

Jv8rItf.gif

 

Za tako nesto ce mi trebati jos malo prekidaca. Jedan za sva 4, a drugi da menjam prikaz na ekranu (pritisak ulja, obrtaji, bla bal... papagaj :D )

Za to bi Ckalja sada rekao: Pajo, imam strasnu ideju :D Hteo sam prvo iz kine da narucim hromirane prekidace, ali ja to nemam gde da stavim. Ako zavrnem za korman, to ce biti daleko,  da nemam tolike prste da dohvatim. Sutra idem kod strugara, pa cemo videti koliko je to izvodljivo. Napravio bih malu aluminiumsku kutijicu koja bi se srafila za postojece prekidace, pa bi tu stalo jos par dugmica. Isla bi cak u L, ako se samo ja pitam. Videcemo sta strugar kaze. Spremio sam original da vidi kako izgleda.

f5ZBAQK.jpg

 

Higum me je prosli put totalno razocarao. Narucio sam jedne gumice od silikona, a dobio druge od NBR gume.

Ovaj put sam dobio sta sam zeleo i moram ih pohvaliti. Gumice su odlicne. Kao sto se vidi na slici, narucio sam ih za sve i svasta. Za onaj veliki i mali cep dekle, za cep ulja, za one male dekle na ventilima, za usisne lulice karburatora, pa i one dihtunge za filter ulja. Jednu dimenziju sam zezno prilikom narucivanja, pa sam ih zamolio da mi urade opet i normano, o mom trosku. Tada su mi rekli da ne mogu odmah to raditi. Privatni su problemi i zamolili me da posaljem sms. 

yM4aPja.jpg

 

Da, menjacu i usisne lulice, ali kad stignu. Na carini su. Bem mu, one prosle nisu nesto trajale. Jesu kina, al bolje da dam 10-ak e ili koliko su vec bile, nego 100e po komadu za org i ko zna koliko to traje. 

 

Igram se i sa senzorima. Prva tura hall effect senzora nije radila. Narucio opet. Osipam se kada preko KP treba da kupujem jer nasi ljudi su uzasni. 90% njih ne odgovara na poruke. Sve sam molio da salju BEX-om, a oni uporno postom, pa po par dana ne dobijam paket zbog strajka... Da ne idem u off :D Uglavnom, sredio sam hall effect senzore i oni ce ici na motor. Kupio sam i neodiumskih magneta raznih velicina, pa da mogu da nadjem najpogodniji za mene. 

OHo9jzU.gif

 

Uzeo sam i reed switch-eva, ali necu ih koristiti. Ipak, to je mehanika u njima. Kontam da je trajniji hall effect. Jedan reed switch cu prepraviti usenzor obrtaja, ali o tom po tom. I to je jos u fazi dizajniranja. :) Bice detalnije kad proradi :) 

DyYyyeN.gif

 

Kada su hall effect senzori kompletni, zavezao sam ih za stapic i stavio tamo gde bi trebali da budu. Namontirao i magnet i isprobao kako radi. Zadovoljan sam. Primetio sam da na tom mestu ima i drzaca kablova. Kao da su Japanci i planirali tu senzor.  Ko ne kapira, ovo veliko gvozdje je od copave. Mala polugica na kojoj je magnet je, naravno, od menjaca. 

jcN6mmT.jpg

 

Evo i kako to sve radi...

psiz4KA.gif

 

Evo iz drugog ugla...

9gHRv3X.jpg?play
I.IMGUR.COM

 

 

zadovoljan sam kako ce senzor biti ususkan gvozdjem od copave i nece ga moci nesto odvaliti. Kupio sam i raznih kablova za ovu priliku. Koaksialce cu koristiti za neke bitnije signale, a ovi pljosnati su mi posebno interesantni. Imaju 6 i 8 zica u sebi. 

BQC2eNq.png

 

Ogulio sam senzore i sklonio sa plocica one promenljive otpornike. Skinuo sam i LED diode. Ne zelim da mi svetluca kad menjam brzine :D Jeste da smo svi sada u praznicnom raspolozenju, al ne :D  Skinuo sam i konekcije. Lemim direktno onaj kabel od 6 zica. 

9f30ZqP.jpg

 

Zamisao je da narednih dana napravim kalup. Nasao sam cev kao na motoru, pa sve mogu uraditi u kuci. Ubacicu senzore u kalup, pa onda na licu mesta namestiti njihovu poziciju tako da se okida kad treba. Kad sve namestim, zalicu ih epoxy-jem i tu vise nema mrdanja. Na samoj cevi postoje zlebovi, pa senzor (jednina jer ce se sjediniti u jedno) nece moci da mrda ni levo-denso, a ni gore-dole. Vezacu ga sa dve crne zip vezice. iz njega ce izlaziti onaj pljosnati kabel i ici prema fake menjacu. Magnet cu zalepiti na onu polugicu. Za sada se sam drzi tamo. 

zg9rCUq.jpg

 

Toliko od mene za sada. Zamolio bih da po pitanju slanja sms-a budete malo aktivniji nego na ovoj temi :D 

One probleme i muke za koje sam vas pitao, jos me proganjaju. Tako da bih zamolio da se neko i ukljuci sa nekim savetom. 

Do sledeceg kuckanja,

Pozdrav

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Zahvaljujem :) Bice najlepsa :) Moram se samo potruditi da ti svi senzori i ekran izgledaju lepo. Da ne skarabudzim :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. 
Srecna vam nova godina. Ukoliko citate danas, srecan badnji dan. A ukoliko neko sutra uzme da cita, cestitam vam Bozic, ukoliko slavite :) 

 

Dosta se radilo proteklih dana. Cak je pocelo i zezanje da cu novu godinu docekati u radionici. Srecom, nisam :D 

 

Pa hajmo hronoloski da nastavimo tamo gde smo stali sa pricom, pa do trenutne situacije...

 

Stigli su mi komparateri. Treba da smislim kako cu ih pricvrstiti na onaj stalak za centriranje, pa da odem da mi skinu gume i da se konacno pozabavim time. Platio sam ih 500 dinara komad. Mislim da sam odlicno prosao. 

IkOzher.jpg

 

Bilo je dosta setanja i cimanja oko senzora za brzine. Napravio sam prvu verziju kalupa i upakovao senzore.

NQ8jTn9.png

 

Pa zatim isao do garaze da probam....

hu3KPFW.jpg

 

I tako ne znam koliko puta. Posle svakog probavanja bi trebalo nesto jos malo da se doradi, dosteluje da bi radilo kako zelim i kako treba. 

Na kraju, kada sam kalup zalepio slinom i zadihtovao, pa i kada je i posle toga dostelovan da radi, zalio sam sve epoxy-jem. Imao sam neka dva kompleta zutog epoxy-ja koji nisam ni znao kakav je, pa sam ga zato uzeo da ga potrosim. 
dRBN2UQ.jpg

 

Kada se betonira nesto kod nas u drustvu ili familiji, ja uvek dobijem najdosadniji posao. Dobijem dasku uz reci: "Hajde, da ne kazes da smo ti zeznuli ta tvoja programerska ledja sa nekim dzkovima, lopatama, ovo ce biti najteza stvar kou treba da dizes". I onda ja bockam tom letvom po betonu ne bi li on usao u sve pukotine i zavukao se ispod armature. 
Tu tehniku sam primenio i sada. Epoxy je bio jako gust, pa sam se odmah pomirio sa mehuricima koji mi i ne smetaju. Nemam komoru za vakumiranje, a za ovo mi i ne treba. Samo sam se potrudio da dobro procackam epoxy da on zadje svuda gde treba. Najvise me je brinulo da li ce uci ispod plocica. I usao je :) Polse manje od 24h, rasklopio sam kalup. Nisam mogao cekati vise. 

brhIYdH.png?1

 

Prezadovoljan sam kako je spoxy zasao svuda. Jako je cvrst i drzi lepo i kabel. Polse toga su usledili sati smirglanja ne bi li sredio gornje ivice i da bi dobio lepsi oblik. 
Poceo sam sa "stotkom", a bogami i zavrsio sa njom uz koju psovku i komentar: dosta je :D Stvarno mrzim smirglanje :D Dobio sam zeljeni oblik i mislim da nije bilo potrebno to jos polirati jer se svakako ne vidi. 

vExXZLj.jpg

 

Neko vreme je zvuk usisivaca tutnjao dok sam se trudio da pokupim svu prasinu iz radionice. 
Prislonio sam senzor na motor, probao i ustanovio da radi odlicno. Posle toga sam ga naprskao crnom bojom. Zuto se moglo malo i videti. Ne bih nekog da uvredim, ali kao kad neko obuje drecavo zelene ili narandzaste patike, pa kad ga gledas u oci i vidis te patike perifernim vidom. Ne kazem sada nista. Ukusi su razliciti. Samo uporedjujem radi sticanja bolje slike :)

 

25C4iny.jpg

 

Urezao sam i zlebove za vezice. Da, lici malo kao da je od drveta. To je efekat grube smirgle i stvarno  me je mrzelo da poliram. Svako se nece videti. 

 

Jedan senzor je zavrsen, pa sam mogao preci na sledeci. Jako me je brinulo kako cu resiti citanje obrtaja motora. Nasao sam nekog coveka na netu koji je na kabel od svecice namotao 10-15 namotaja zice i tako uzimao signal za citanje. Meni se to svidelo jer sve sto radim, zelim danema uticaj na vec postojecu instalaciju. Ne zelim da moje igranje izazove neki veci karambol. 

Sa tom logikom sam i krenuo. Napravio sam jedan ne555 oscilator sa kojim sam testirao sam merac obrtaja. Zamisao je bila da to bude mikrokontroler koga cu ja preko i2c (najverovatnije) pitati samo da mi da trenutne obrtaje i on bi mi to trebao dati. Posle bi taj glavni mikrokontroler konvertovao broj u stepene za servo motor koji okrece kazaljku na kormanu, ali o tom po tom. 

Diode da propuste samo struju samo u jednom smeru, pa razdelnik napona sa dva otpornika i jedna zener dioda da bi zagarantovao da do baze tranzistora ne dolazi vise od 5V. Sam traznistor salje signal na operacioni pojacavac sacijeg izlaza citam signal uz pomoc Arduina. Prilicno jednostavna sema, pa ako vas zanimaju vrednosti i sve ostalo, mogu nacrtati i okaciti. 

Prvi pristup samog koda je bio da brojim impulse u jednoj sekundi i tako bi dobio Hz, pa ih mnozim sa 60 i tako dobijam obrtaje u minuti, pa onda mnozim sa 2 jer izmedju dvaimpulsa, radilica uradi dva kruga jer je motor cetvorotaktni. Ispravite me ako gresim. Nisam jos testirao, pa ne znam da li dobro racunam. 

I to je proradilo delimicno tacno. Vrednosti su bile okrugle na ekranu jer nije mogao izbrojati 1/2 ili 1/3 impulsa. 

STvzxd8.jpg

 

Menjanjem kondenzatora u oscilatoru sam manjao ucestanost (da koristimo malo nasih reci :D) i tako testirao da li ovaj dobro cita. Malo je to sve odstupalo od onog u proracunima i primetio sam da nije bas tacan. Nemam osciloskop, pa nisam mogao da utvrdim kakvo je stanje na njegovom ulazu. Vidi se gore mali piezo zvucnik :D sa njim bi samo proveravao da li to osciluje ili sam dobio ravan signal :D  Na nizim frekvencijama sam snimao telefonom, pa usporava i brojao pulseve dioda u jednoj sekundi. :D Snalazimo se kako znamo i umemo :D 

 

Nisam bio ni malo zadovoljan tom preciznoscu jer korak menjanja je bio 1Hz, odnosno 120 RPM. Ja sam zeleo da u decimalu imam obrtaje. To sam i dobio :)

M0s2rCO.png?1

 

Sta sam radio? Nesto slicno A/D konverziji. Samo sto se ovde radila konverzija iz digitalnog signala, opet u digitalni.

Sample rate mi je 8kHz, i vise nego dovoljno. Koliko se secam skole, sample rate treba da bude duplo veci od maksimalne frekvencije signala. Ako je meni 66.67Hz maksimum (8000RPM), 150Hz bi bilo dosta. Ali ja sam zeleo da budem sto precizniji :D Da ne davim, 8000 puta u sekundi ja proveravam da li je signal 1 ili 0. Kada primetim da je signal iz 1 presao u 0, pa opet u 1, izmerim to vreme koje mi predstavalja jednu periodu. f = 1/T i tako dobijem ucestanost.  Primetio sam da je prilicno precizno i na dosta visim frekvencijama. Nemam sada sliku, ali merio sam i po par kHz. Totalno bespotrebno :D 

 

To sve stoji na protobordu i ceka neki auto :D Na mom su zasebne bobine za svaku svecicu i ne mogu prici nikako da namotam zicu oko njih. Treba mi neki auto sa razvodnom kapom i meracem obrtaja, pa da uporedim moj i njegov :D Cekam lokalnog auto-elektricara da se vrati sa odmora, pa se nadam da ce mi dati da se igram sa nekim autom koji je dosao na servis. Javljam utiske cim probam :)

 

To nije sve sto se radilo. Sada nesto sto je imalo i zasebnu temu ovde na forumu i gledacu da povezem ovu pricu sa onom. Da ne okolisam, napravio sam prvo elektroniku za "sva cetiri". Oprilicno jednostavna i glupava elektronika. NE555 i sa meracem obrtaja sam skapirao da je oko 1Hz sasvim kul za blicanje zmigavaca :D Tranzistor koji okida relej i na njemu zmigavci. Nisam nasao odgovarajuci relej. trebace mi dupli, pa da u ugasenom stanju levi i desni ne budu spojeni. 

To sve izgleda ovako (desna strana protoborda ili gornja ako se posmatra po +/- liniji ): 

 

2hT1pYu.jpg?play
I.IMGUR.COM

 

 

Gif je u pitanju, pa se ne vidi ravnomerno blicanje, ali verujte mi da radi lepo :D 

Elektroniku sam supeo da zapakujem bez plocice. Jedva da se i vidi u cosku :D Sve ce to moci da se ulije  epoxy-jem u kuciste nekog pokvarenog releja. 

mhgfCcY.jpg

 

Druga polovina protoborda je zanimljivija. Blinker za stop svetlo :) Poceo sam opet sa 555 kolima (asinhronim multivibratorima), pa skapirao da je to bas nestabilno. Uspeo sam jedan da nateram da krene od 0, pa posle sekund da predje u 1. Za to vreme bi drugi radio malo brze to blicanje. Problem je sto prvi nije nikako zeleo da ostane 1 dok se ne pusti prekidac, pa bi opet posle nekog vremena blicalo. Cela polovina protoborda je bila puna komponenti. Sve sam pocupao, stavio mikrokontroler i resio posao :) 

 

Kod je prilicno jednostavan i lako se moze menjati. Izbacio sam 4 pina za dip switch, kao sa slike dole, pa sam zamislio da se na njemu menjaju modovi rada. Moze ih biti 16. Vise nego dosta.

gT11Umm.jpg

I moze se npr koristiti dva pwm izlaza, al od volje je svakom kako bi preradio. Ja cu koristiti jedan, na nacin kao na gif-u dole....

r4Ta4DP.jpg?play
I.IMGUR.COM

 

 

Opet, gif je u pitanju, pa se ne vidi da to blica konstantnom frekvencijom 5 puta, pa se onda upali i stoji tako do gasenja. Sve to ne vuce nista struje dok se ne stitne prekidac. Totalno je ugaseno i napaja se sa prekidaca. Tako da se moze lako presresti neki vod i samo redno sa sijalicom zakaciti. 

Zasto sam spomenuo dva izlaza? Neko moze spojiti vise stop svetala, ako ima. Onda bi za svako mogao da smisli neki rezim blicanja. Recimo ovako nekako...

z8YJEGp.jpg?play
I.IMGUR.COM

 

 

 Ja sam koristio prilicno velik mikrokontroler. Sve to moze sa manjim, pa bi i sve to moglo lakse da se upakuje. Od komponenti treba jedan ili vise fet-ova, par otpornika, kondenzatori, kvarc. Ispravljac sa 12 na 5 volti. Naravno i mikrokontroler. Prilicno jednostavno, jeftino i brzo za sastavljanje. Mogu pomoci oko koda ako neko zeli. Necu kaciti nista ovde, ali mogu poslati u PM svakog ko trazi :D Zezam se. Lepo se namestilo :D mogu poslati u Private Massage svakom ko trazi :) Ili ako treba nekom da se izprogramira mikrokontroler...

 

Ako neko zeli to da pravi i ne zeli da pravi plocicu, moze iskorititi ovako neki arduino nano. Ovaj je jos i sa wifi-jem. Ima i bez. Ovaj sam uzeo da bi eksperimentisao povezivanje vecine senzora sa kormanom bez zica, ali odustajem od toga. Ne zelim da zracim testise jer sam mislio da jedan bude ispod sedista. Ipak ce ici kabel :)

XIefvIt.jpg

 

Toliko od mene za sada. 
Uzivajte u praznicima :) 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima.

Hajde da uradim neki mali update. 

 

Stigao je danas i LCD. Nisam uspeo jos da dobijem sliku na njemu, al se trudim :D Ima oko 4cm u precniku i zamisao mi je da na njemu prikazem neku kazaljku koja bi pokazivala vecinu onih vrednosti sa senzora. najverovatnoije bi to pratila i neka brojka o tacnoj vrednosti. To sto zelim da vidim na njemu bih menjao preko tastera na rucki, na kome isto radim. Jos nisam nasao ljusturu od brzinomera za Viraga. Ima citavih na ebay-u za oko 150e, al puno mi da dajem pare za isravan, pa da ga koljem. Ima li neko neku jeftiniju varijantu na umu? 

WCx3KZp.jpg

 

Za strugara sam spremio jos posla :) Neodiumske magnete i srafove za karter i kardan. Hocu da ih ubacim unutra pa da skupljaju opiljke, ako ih ima. Nadam se da njima ne mogu nesto lose da napravim. Mozda motor bez opiljaka ne moze da radi :D 

pnQRg5A.jpg

 

Cep otvora kroz koji se sipa ulje je skoro gotov. Urezan samo navoj, ali ima jos posla. Treba malo da se suzi gornji deo jer cese od onaj lim za AIS. I treba rucka da se napravi. Treba da se probusi, ali ne do kraja, pa u njega da ubacim temp. senzor. I normalno, da se hromira :D

5KX46mI.jpg

 

Uradjen je i navoj onog manjeg srafa, tj poklopca za stelovanje ventila. Sad se tu natezem sa strugarom. On ne moze da mi ureze u njega sestougao za imbus, a ja ne zelim da mi izbaci sestougao za gedoru. Na ovom i nece biti problem, ali na onom vecem cu mu psovati sve po spisku svaki put kad udarim clanak od tu malu izbocinu. 

Iz tog razloga vas molim da mi javite ako imate nekog sa CNC-om da mi ureze sestougao u sraf :) Zahvaljujem unapred :)

lHetp1e.jpg

Normalno, treba da se i skrati malo :) Dok je sa druge strane odlican. Lepo je urezan u kanal za gumicu. I jos nova gumica.. Uhh :)

v9hz3Aw.jpg

 

Toliko za sada. Dosta bi mi znacilo ako bi neko dao kontakt od nekog ko ima CNC da mi resi srafove :) 

isto tako me jos muci kocnica. Dok ne dodje vreme za hromiranje, zamolio bih da mi kazete koliko je izvodljivo hromirati celjusti. Isto me muci da li da stavljam helicoil u sumnjiv navoj ili da ne diram nista. Druge teme mnogo lepse funkcionisu, pa se cesto zapitam da nisam ja toliko bas teska osoba za saradnju? (: 

 

Aj uzdravlje, 

do sledeceh javljanja :)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Aluminium. Tu su bili plasticni srafovi sa kojih je poceo hrom da se guli. Iz tog razloga pravim nove. Stari su bili zarezani za ravan srafciger, pa su se odmah izdeformisali kod prvog odvrtanja/zavrtanja. Nadam se da ce ovako biti bolje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Grandpa, 135 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda X11 - Monstrum

Ako ti ovo odgovara, tvoje je... oštećen pa sa stavio ceo, meni ne treba, čudo da nisam bacio :)db5659039ba0b3882a6a09f0c373a8a2.jpg35a30c0c3ac9e71f3de4280e53c25e51.jpg597376a730396960ce5276e6782b8f30.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: beograd,
  • Motocikl: pantelija

imas na kp prodaje lik kineski tahometar precnika 6cm(rubrika instalacije).ja sam hteo da u njega ubacim led displej za preradu jamahe.nazalost poklonio kolegi .

što se tiče hromiranja kočionih čeljusti mislim da svakako može da se radi.imao sam hromiranu aluminijumsku zadnju felnu.e sad dali to kod nas neko može da uradi i koliko bi moglo da košta, to ti  ne bih mogao reći.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 460 postova
  • Lokacija: Banat
  • Motocikl: ,es125 trophy,,ktm strada bicikl,r1100rt

ne koristi se sarafciger za skidanje tih plasticnih srafova nego se malo zaravna neki novcic i to je to:grr: mada kasno sam se javio...pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
On 1/10/2020 at 8:27 PM, DedaSale said:

Ako ti ovo odgovara, tvoje je...

Hvala Sale. Javicu se ako ne nadjem nesto citavo. Ipak bih sa kupovinom necega sto je kao novo ustedeo dosta vremena koje bi mi trebalo da dovedem ovo u red i napravim taj gornji deo i drzac. Ali vidim da je problem to naci jer to cesto strada na motoru. A i skupo je. Zato sam gledao i sa kineza nekog da skinem.
 

 

On 1/10/2020 at 11:25 PM, rex said:

imas na kp prodaje lik kineski tahometar precnika 6cm

Videh ga. Nekako mi je taj manj ivise za cafe racer-a. Ovi sto idu na Viraga, Shadow-ku ili kineski oni sa Sprint-a, to bi mi najvise odgovarali. 

 

Kada bi bio lud da dam preko 100e za nov, mogao bih odmah uzeti. Sve kontam naici ce neki pokvaren, a lepo ocuvan.

 

On 1/10/2020 at 11:25 PM, rex said:

što se tiče hromiranja kočionih čeljusti mislim da svakako može da se radi

Ovo je bila recenica koju sam zeleo da cujem :D Moram samo videti kako da skinem boju, a da posle sto manje imam posla sa poliranjem. 

I da li da stavljam helicoil u onaj navoj ili da ne diram? Kontam da to treba d aresim pre hromiranja. 

 

22 hours ago, john314 said:

ne koristi se sarafciger za skidanje tih plasticnih srafova nego se malo zaravna neki novcic i to je to

Jebaj ga :D Sad je vec otisao :D Al nije samo tu. Onaj veci je nabubrio sav i poceo je taj hrom da se odlepljuje. 
Najvise me je brinulo da unutrasnji deo ne otpadnenegde unutra. Nije mi se svidjalo kako izgleda. Ovo sada ce biti odlicno. Samo da nadjem CNC da mi ureze sestougao za imbus. :)
 I onda hromiranje  :) 

 

Aj da i ispricam sta je radjeno ovih dana, kada sam vec poceo da pisem :) Pre svega hvala svima na odgovorima. Vec sam poceo da se osecam kao onaj profesor u Lajanje na zvezde sto predaje praznoj ucionici :D Tnx jos jednom :)

 

Srafovi su skoro gotovi, kao sto rekoh, ostalo je da se izbusi sestougao na dva komada. Ovaj treci, cep za ulje, taj samo treba da se hromira i u onu rupicu ide senzor temperature. Dole cu ga povezati nekom dobrom termalnom pastom, a gore cu zaliti epoxy-jem.  Kao sto vidite, tu je i sraf u koji i de merac pritiska ulja. Kupio sam i taj seznor, ali sam ga izgubio noseci ga kod strugara i ne znam gde sve :/ Moram uzeti opet. Taj sraf moram samo ugrejati i ubaciti u ulje. Da ne rjda.

exmI3oD.jpg

2J0Ay8r.jpg

 

Ovo mi se malo ne svidja, ali resicu nekako. Gledam magnete unutra kako landaraju, pitam ga zasto je probusio vecu rupu i on kaze: pa nisam imao manje glodalo. Pa cekaj bem mu. Kupicemo glodalo pa uradi ko covek. Necu sutra voziti motor, pa da mi je toliko hitno. Al ajd, mislim da se moze ovo resiti. Ne znam da li epoxy rastvara ulje :D Da, ozbiljno sam se nalozio na epoxy :D  Odusevljen sam sta sve moze da uradi :D

uLMQnT4.jpg

 

I sada, kada je strugar zavrsio ovo, moze da predje na sledeci posao :D Lvl2 :D 

Pravimo kutijicu u koju cu da ubacim prekidace za "sva cetiri" i jos jedan za kontrolu prikaza na ekranu. 
Strugar kaze da treba da mu dam tacan tehnicki crtez, pa sam se potrudio da to uradim sto bolje. I tako juce potrosio ceo dan u, prvo crtanju/modelovanju, pa onda u pravljenu onih tehnickih crteza ili kako li se to zove, pa izvlacenju mera i ostalog. kacim ovde samo 3d slike. Ako neko zeli da pravi ovo za DragStar-a ili da prepravi za svoj motor,nek se javi, pa cu poslati te crteze sa dimenzijama. 

y4j7s18.jpg

 

Prekidace jos nemam. Narucio sam iz kine neke jako lepe. Ovde kod nas od 12 mm su sve neki krs i sa izgledom i kvalitetom. Nacrtao sam oh po domenzijama koje su naveli tamo na Aliju. Nadam se da nisu zeznuli. 

 

Ovako kutijica izgleda sklopljena....

nwCOodC.png

 

I ovako ce izglledati zasrafljena za postojece. Ici ce jedan sraf i ono parce, za koje ce me psovati strugar, treba da upadne u neki zleb za kablove. tako da se nece okretati. I jos plus cu zalepiti onim epoxy-jem sto izdrzava bruka nesto kg po cm kvadratnom :D Da, opet epoxy :D Probusio  sam na ovom rupu za vodu, ukoliko se pojavi unutra. I sa strane je rupa za kablove. 

5juWQIw.jpg

 

Trebace mi malo duzi palac za sve ovo :D :D Kontam da esketski nece ruzno izgledati. Hteo sam prvo iz kine d anarucim one dodatne dugmice, ali to bi islo posle retrovizora i bilo bi mnogo ruzno tako i jos teze za dohvatiti. Ajde, ne dajem sva cetiri u voznji, al opet.

 

Danas sam malo mamuran, pa cemo videti sta ce se raditi, ali ostaje mi da se igram sa ekranom i da probam da bacim sliku na njega. treba da konacno testiram onaj merac obrtaja na kolima. Drugar mi se jos ne javlja. 

 

Za motor cekam ususne lulice karburatora. To ispada da treba da se menja svake dve sezone. ajd, uzeo sam kineske prosli put. oko 10e su bile. Org je oko 110 komad. To se zagubilo, pa sam oz nemacke sada narucio neke ok 50e par. Videcemo koliko ce one trajati, ako i njih ne zagube  :D To kad stigne, onda cu menjati sajle gasa, skidati karburatore, menjati i te O-ring-ove. Videcu koliko ce me izaci hromiranje. Mozda da skinem i one deklice od ventila, pa i to da hromiram, Ona prednja je urnisana. 

 

Tolko od mene za sada. Vrtecu oglase da nadjem CNC, al ako neko zna nekog ko je dobar i pouzdan, zamolio bih za kontakt. 
Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Bez motorcikla trenutno

Sto se tice CNC-a, ako ti nije daleko, Sabac, firma CortenArt, mogu da ti naprave sta god zamislis, a i plus je sto gazda vozi Dragstar

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
10 hours ago, Mopedas said:

Sto se tice CNC-a, ako ti nije daleko, Sabac, firma CortenArt, mogu da ti naprave sta god zamislis, a i plus je sto gazda vozi Dragstar

Zahvaljujem. Pogledao sam sajt i nisam video da spominju cnc, ali jako je interesantan laser sto imaju. Vec mi je palo na pamet sta mi laserom mogu seci :D Svakako, pusticu mail danas sa fotkama, pa cu videti da li bi mogli i zeleli to da rade. Hvala jos jednom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Grandpa, 135 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda X11 - Monstrum
On 1/12/2020 at 2:27 PM, NoX2SR said:

Hvala Sale. Javicu se ako ne nadjem nesto citavo. Ipak bih sa kupovinom necega sto je kao novo ustedeo dosta vremena koje bi mi trebalo da dovedem ovo u red i napravim taj gornji deo i drzac. Ali vidim da je problem to naci jer to cesto strada na motoru. A i skupo je. Zato sam gledao i sa kineza nekog da skinem.

A da ti svratiš i pokupiš, pa ako ti ne radi posao ti ga baci u đubre. :) Mislim, da ga ja ne čuvam uzalud!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

 

5 hours ago, DedaSale said:

A da ti svratiš i pokupiš, pa ako ti ne radi posao ti ga baci u đubre. :) Mislim, da ga ja ne čuvam uzalud!

Pa moze i tako. Svakako sam duzan ono pivo sto sam obecao. Nemoj mi zameriti sto je ostalo to samo na obecanju. Nekako, malo je vremena, pa nemam one momente da mi je nekad dosadno i da gledam koga cu zvati na pivo/kafu. Cesce se vidjam sa ljudima zbog nekog posla koji treba da uradimo ili zajedno odemo negde, ako je voznja u pitanju. 

Tako da, eto lepe prilike. I ako ne iskoristim taj deo, bice mi drago da popijemo nesto i upoznamo se uzivo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Sremski Karlovci
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Javim ti ja za km sat, ima kolega princa u delovima samo da vidim u kakvom je stanju. Inace sto se tice oringa i gluposti od gume, ja radim u gumaplastu u sremski karlovcima pa sam se smejao kad sam čitao za oringe da to tako moze. U svakom slučaju ako ti nesto treba mi to naravno možemo napraviti. A nismo daleko tu su ti Karlovci. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
18 hours ago, dado_bojanic said:

Javim ti ja za km sat, ima kolega princa u delovima samo da vidim u kakvom je stanju.

Bio bih jako zahvalan za tako nesto :) Zvao sam bio par ljudi proteklih dana i nista nisam nasao. Kazu da to prvo ode jer se cesto guli i lomi. 

 

18 hours ago, dado_bojanic said:

ako ti nesto treba mi to naravno možemo napraviti

:jee1::jee1::na_glavi::sampion::jee3: 

OStalo je jos 3-4 dimenzije koje su mi obecali da ce zavrsiti. Fazon je sto uopste ne odgovaraju na mail. Da li vi tamo radite i od silikona o-ring-ove? Bilo bi mi jako drago kada bi mi neko drugi to zavrsio jer sam se malo vec umorio od natezanja. Ne samo sa njima, vec generalno. 
Ove nedelje sam poslao mail-ove na vise strana. Raspitivao sa za hromiranje u jednoj firmi, pa CNC i Laser cutter u vise firmi i taj Higum. 
Ja ne mogu da skapiram sta je cilj vlasnicima tih firmi. Jel oni zele da rade uopste. Ni sa jednima se ne cenkam i ispostujem koliko god da kazu da je cena. Niko se nije udostojio da odgovori uopste na mail. 
Telix je bio najbolji. Nazovem ih i objesnim sta mi treba. Normalno, ne skapiraju jer je lakse sa slikom to objasniti. Da, Telix radi i masinsku obradu :D imaju CNC za aluminium :D I kaze mi zena, preko telefona, da je najbolje da posaljem mail i reci ce mi tada da li je to izvodljivo i koliko kosta. Prodje vec 4 dana i nista. Ni poruka da je mail u obradi i da cu biti obavesten... bla, bla..

CNC je skracenica od Computer Numeric Control. Prva rec u toj skracenici je Kompjuter. Pa lebac mu poljubim, pogledajte jednom bar u taj kompjuter i procitajte mailove. Naucite da ga koristite i da odgovorite na iste.... Uhh. sad sam se opet iznervirao. Koliko god je ovaj posao lep. Mislim na rad sa mojim motorom. Toliko je ovo natezanje sa prodavnicama i majstorima uzasno. 

 

Da, provalio sam, za mene, novu prodavnicu. M&G Electronics i Nisa. Nisam znao da imaju tako lep web shop. Krenuo da listam sajt i reko sve je to sitno (10-100 dinara), pa reko aj da uzmem i ovo i ako mi sada ne treba, pa aj jos i ovo..... Ovako nesto mi treba za motor sada.. Ovo bih voleo da probam i vidim kako radi... Dodje racun na 8000 :lud:  Fotkacu delove kad stignu. Bice tu interesantnih stvari koje ce lepo cucnuti na motor. 


Nisam pisao sta je radjeno do sada.. Ne mogu fotke sada ubacivati ovde, pa cu opisno :D  

Uspeo sam da bacim sliku na onaj mali okrugli ekran i skapirao sam da je slomlejn. Kinezi odmah poslali dva druga. Ja sam im izasao u susret i rekao da salju bez plocice, pa cu sam prelemiti. E to je posao! Treba na kineze da se ugledamo. 

 

Strugar je uzeo da radi kutijicu. Pitao me je da li sam tu kutijicu nacrtao u onom programu za crtace. Reko: tako nesto.

Kaze on: Takva kutijica bi samo u crtacu i mogla da se lepo uklopi :D 
Skapirao je sta mi treba. Ima tamo spoljne dimenzije i dimenzije prekidaca, pa ce on nesto malo preraditi da bi bilo izvodljivo za napraviti. 

 

I tako, igram se sa Arduinom. Pisem delove koda koji ce mi trebati, pa cu to posle da uklapam. 
Probao sam merac obrtaja sa bobinom. Ne radi. Dosao sam do drugog resenja koje je mozda i bolje, ali sam bezao od toga. Pisem o tome kada budem kuci.

 

Poy :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Sremski Karlovci
  • Motocikl: Yamaha Virago 535

Ja sam merac obrtaja na mom viragu uzeo sa signala na tci. A elektroniku nabavljam u cometu Farnell. Što se tiče majstora verujem da svi imamo isti problem. Zato sam ja takodje uzeo stvar u svoje ruke i rešavam ih sam. Od fabrikacije delova do popravki. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja