Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Drag Star 650 Custom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Ja bih ipak stavio silikon, kao sto je i bio. 

Ne razumem zasto me nije nazvao covek i pitao da li mi odgovara manja velicina i drugi materijal. A cena je ostala ista, sto mi je jos cudnije. 

 

zDe7UVz.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Pa nek ti uradi onda od silikona, meni su radili po porudžbini. Obično su svetlo plave boje i dosta mekše od običnih.

To što je malo manji prečnik nema veze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. Srecan Bozic, ko slavi. 
 

On 1/3/2019 at 12:21 PM, mradomir said:

Pa nek ti uradi onda od silikona, meni su radili po porudžbini. Obično su svetlo plave boje i dosta mekše od običnih.

To što je malo manji prečnik nema veze.

Nisam odgovarao jer nije bilo nikakvog progresa. Vratio sam coveku one gumice. Probao sam ih i lepo su pasovale i te manje dimenzije, ali ne zelim da stavljam NBR. Da mogu NBR, Japanci bi stavili. Videcu ovih dana da nadjem negde u NS tu gumicu. 

 

Kazu da za Bozic treba poceti svasta raditi i to ce onda ici od ruke cele godine. Mene je ispalila jedna likusa, tako da sad znam sta ce mi ici dobro (ispale) :D Sastavio sam nozne papucice, fuzastere i ostalu gvozdjuriju. Sitnica koja bi mi posle oduzela par sati oko sklapanja. 
tD1tS3h.jpg  

Trebalo je i skinuti malo plastike sa osovine na koju ide poluga od menjaca. Opet patnja. Ta plastika bas dobro drzi. 
 

Uzdravlje! Nadam se da cu skuro moci nastaviti sa radovima. Ovij -12 jutarnje mi ne obecava da cu moci nesto dugo biti u radionici, a pogotovo farbati.

 

BTW, ovo je desetohiljaditi post u ovoj kategoriji :D 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. 

Ovih dana se naslo vremena i da se malo raducka. :)

Nasao sam silikonsku gumicu. Uzeo sam malo deblju i prekidac sad lepo ulazi unutra i pravi onaj zvuk vakuma prilikom vadjenja. Da, i dalje pricam o prekidacu. :jee:

jhVASl4.jpg

 

Ocistio sam izcureli lepak sa skalpelom...

X0BLUma.jpgKW0jkU7.jpg

 

Ocistio sam navoje od lepka sa ureznicom i pokusao montiranje. Onda sam malo vec ostao bez zivaca. Pukao mi je dihtung, ogrebao lim koji sam farbao i umalo da zeznem navoje. Tako da sam tada resio da pauziram. Danas cu najverovatnije nastaviti sa ugradnjom. 

Predhodni dan sam malo radio na zadnjoj kocnici. Skinuo sam pakne da bi zamenio opruge. Da podsetim, imao sam problem sa blokiranjem zadnje. Toliko sam dobro oprao pakne, da je zadnja blokirala i drzala jos koji momenat i nakon pustanja papucice. Tako da sam predpostavio da opruge nisu dovoljno jake da vrate pakne. Predpostavljao sam da su oslabile vremenom. 

Kad sam ih skinuo, primetio sam da tu ima jos one stare masti koja mi je pravila problem, pa sam to sve oprao i opet naprskao sa Wurth-ovim sprejom za kocnice. 

2AeipPw.jpg

 

Sacekao par momenata i vratio pakne. Naopacke :D Posle sam ih opet stavio kako trebaju da stoje.

BHgkL9W.jpg

 

Uradio sam i jedan eksperiment :) Ne znam da li se to tako radi, ali pokazalo je neke rezultate. Doneo sam par tegova iz teratane i okacio na staru oprugu, a zatim je izmerio. Onda sam isto to uradio sa novom oprugom i skapirao da je nova opruga kraca za oko 2-3 mm. Predpostavljam da ce mi nove opruge resiti problem.

o8vElkz.jpg

 

Kolega mi je vratio auspuh. Uradio ga je majstorski. Odsekao je onaj zastitni lim i na te krajeve improvizovao selnu. Sada ne mora da se sece auspuh svaki put kada budem trebao da dotegnem ono parce lima sto je landaralo.

Imam jedno pitanje sad ovde. Kako da sredim ove tackice po hromu? To je, srecom, sve na mestima koja se ne vide, ali moze se lako prosiriti na vidna mesa ukoliko ne zaustavim. 

xrteGpp.jpg

 

Gornja selna je pravljena, a desno je taj lim koji se srafio preko ovog levo. Ta, pravljena selna, se srafi preko onog brusenog dela na gornjoj slici.

ix0IVvi.jpg

 

Unutrasnju stranu ovih limova mogu obrusiti gde je rdjavo i namazati boju. Jedino mi je frka oko cevi jer je blizu vidnog mesta. 
I normalno, srafove sam vec spremio nove :)

 

2 B Continued 

 

Pozdrav, 
Nemanja

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Malo opusteniji sa zivcima i odmorniji i prekidac je cucnuo lepo unutra. Srafove sam zalepio Loctite-om, kao sto je i bilo.

Nesto mi nije jasno tu, pa ako bi neko mogao da mi objasni. Ta mesingana kuglica u motoru, sto naleze na onaj mesingani deo na prekidacu. Ta dva kad se spoje, motor zna da je u neutralnoj. Fora je sto to mesingano u motoru nema kontakta sa masom. Jel moguce da on dobija "+" tuda kada je u N. Ceo onaj toreks i aluminium okolo nemaju veze sa sasijom. A motor je u neutralnoj jer kardan mogu da okrecem. 
Ovo pitam cisto informativno. Jer volim da znam kako sta radi :D 

lyw658j.jpg

 

Stigli su mi lezajevi i semerinzi za tockove. Tako da cu i to menjati ovih dana. 

 

Sad, posto mi je agregat zapusen sa svih strana, mogu nastaviti sa upakivanjem za sodiranje. 
Moze li mi neko reci koliko otprilike sode moze biti potrebno da se ovo uradi? 

 

Pozdrav,
Nemanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 15 sati, NoX2SR je napisao:

Ceo onaj toreks i aluminium okolo nemaju veze sa sasijom.

Trebalo bi da imaju. Plus dolazi preko lampice lera do tog dole prekidača koji okida na masu, pa ona svetli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
7 hours ago, mradomir said:

Trebalo bi da imaju. Plus dolazi preko lampice lera do tog dole prekidača koji okida na masu, pa ona svetli.

Tako sam i ja mislio. Nekako mi je logicno da je tako. Lakse je tu osovinu, ili sta je vec, spojiti na masu, nego je izolovati i kaciti na +. Ali posto tu nisam nista cackao, predpostavicu da to sve radi, pa cemo videti kad povezem agregat sa ostalom instalacijom i kad zakacim akumulator. Radila je indikacija kada je motor bio sastavljen.

 

Juce su mi stigle razcepke i segeri, pa sam mogao sklopiti fuzastere i polugicu menjaca. A bice segera i za neke naredne projekte :D 

0HLblbU.jpg

 

Izgleda kao fabricki :D 

lwyWZhS.jpg

 

Cale mi je potrosio svu stretch foliju, pa sam morao da koristim onu kuhinjsku :D Svidja mi se kako je upakovan. Mislim da sam smanjio sanse da nesto upadne na minimum.

5utTgdw.jpg

Gledajuci ga tako, izgledao mi je kao da ima suknjicu :D i iz nekog ugla mi je ovako delovalo... :D 

koxVXN6.jpg

 

I na kraju, moram se i ovde zahvaliti coveku koji mi je dosta pomogao. @raps je prepoznao moju muku jer je nedavno i on prosao kroz slicno sa gs500. Video je da se patim sa nalazenjem boje i resio da mi skrati muke i pomogne oko nabavljanja iste. Tako da se od juce u mojoj garazi nalazi cetiri limenke prave americke boje :na_glavi: @raps, neizmerno hvala :)

Znaci da uskoro mogu da sodiram i da konacno farbamagregat :)

5rn9CoP.jpg

 

Pozdrav,
Nemanja

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

kolega, nema na cemu :takoje:

 

sa predanoscu i ozbiljnoscu kojom radis, mogu samo da zamislim kakav ce rezultat biti na kraju.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. 

Nisam kacio nista ovih dana jer nije bilo nekog progresa. Ako se pitate kako napreduje peskarenje, ova seda dlaka iz moje brade moze da posluzi kao odgovor...

tmhYMgk.jpg

 

Poceo sam sam da peskarim i prilicno lepo je islo. Problem mi je bilo lose vreme. Sneg je poceo da provejava i morao sam uparkirati agregat nazad u garazu. Uz sve to me je zezao kompresor. Mali je kapacitet i sporo nabija pritisak, pa sam morao dugo da ga cekam da bi u par udaraca vec opao opet pritisak. Ovako sada izgleda:

en3QDIR.jpg?18Mqp9IK.jpg?1

 

Prezadovoljan sam kako skida boju i pogotovo sto ne iritira kao pesak. Imao sam i masku i naocare, ali zbog brade vucem fals vazduh. Tako da sam ceo dan osetio ukus sode bikarbone u ustima.

 

Mislio sam da stvar prepustim profesionalcima. Nekom ko se ozbiljno bavi peskarenjem. Zvao sam Sinisu, coveka koji mi je peskario i plastificirao ram. Covek je rekao da ne moze to da mi uradi jer mora puno sode da uzme, pa mu se ne isplati. Reko ok. Posteno je rekao da nemoze i jbg. 
Zovem jednog coveka koga mi hvale prijatelji. Kaze da nije radio jos sa sodom, ali predpostavlja da je to isto kao sa peskom i da bi se prihvatio toga. Kaze da donesem samo da vidi kako izgleda to. Raspakujem donji deo da bi mogao da ga odvojim od onog gvozdja. Izcimam burazera da posle posla to ubacimo u auto i odnesemo. Odnesem liku i on pogleda i kaze: Ne mogu ja to tebi sodom raditi. Imam problem sa kondenzom, pa bi je rastvarao. Jedino peskom da izgruvamo. 
Pozeleo sam da mu ceo agregat uguram tamo gde sunce ne sija. Zahvalio sam se i otisao. Lik je valda mislio da cu mu ostaviti ako vec donesem. 
Onda sam se malo zamislio. Onaj srednji prst, koji sam hteo da pokazem majstoru, sam stavio na celo i skapirao da niko meni ne garantuje da ce oni stvarno uraditi sodom ako im ja ostavim. Tako da ima da ga uradim sam, pa makar i sa mojim kompresorom.

Komsija mi je obecao da ce mi pozajmiti njegov kompresor, pa cemo videti kako ce to raditi posao. Ako nista, imacu dva komada, pa cu moci da se switch-ujem sa jednog na drugi.

 

Boju sam probao i skapirao da mogu imati mali problemcic prilikom farbanja. Dizna je neka nestandardna i nisam mogao staviti moju. Baca tacku i ja na to nisam navikao. Tako da sam odmah dobio slivanje. 

kOIFgz1.jpg?1

 

Na toj cevcici se vidi jos jedan od mojih testova boje i razocarenje kada sam video da je mat :D Ova boja je sjajna. Grejao sam je duvaljkom i izdrzala je. Nije cak ni omekanila kao sto su neke znale. Cekam jos malo da se zapece na radijatoru, pa cu je testirati uljem i benzinom. 

 

Skapirao sam da se iz dizne moze izvuci taj deo koji "oblikuje" mlaz, kao i na onim diznama koje ja koristim. Pa sam razbusio malo rupu i uglavio deo sa moje dizne. :) Probao sam je sa lakom i prezadovoljan sam. Sada sam spreman za farbanje. Samo da resim jos peskarenje :)

c6KwREB.jpg?1

 

Nadam se da ce u vec sledecem postu biti ogoljen agregat bez boje :)
Do tada, budite pozdravljeni :)

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. 

 

Ako vas zanima kako izgleda Toyota Yaris sa  V motorom u zadnjem delu kao Prosche...

5Nt3dEF.jpg 

 

Imao sam srece da je ovaj vikend bilo prilicno toplo. Ujak se ponudio da mi pomogne oko peskarenja. Ima kompresor od 350L sa V masinom, kao mojom :D 

DNPjcpL.jpg

 Potrosili malo manje od 20 Kg sode. Upocetku sam se uplasio da necemo imati dosta jer je nivo u kanti poceo bas brzo da opada. Ali isto tako brzo je i boja silazila sa  agregata. Soda je toliko nezno skidala boju da nije povredjivala ni krep traku. 
3alvgcQ.jpg

 

I ovako je agregat izgledao posle peskiranja... 

PbFxWPv.jpg

 

Posto smo to sve zavrsili prilicno brzo i kuci sam bio vec u podne, imao sam vremena da se isti dan pozabavim farbanjem. Popravio sam krep traku na mestima gde se odlepila. Izduvao sodu bikarbonu i naprskao boju. Mislio sam da je najbolje odmah da prskam dok ga nisam ispipao i umastio prstima. 

 

GCTXznp.jpg

 

Delovalo je prilicno dobro i ja sam posle prskanja gledao da budem sto dalje od agregata. Znajuci sebe, ja bi to pipao da vidim da li je suvo i samo bi zezno stvar. 

 

Dizna koju sam budzijo je uradila posao. Na nekim mestima sam koristio i onu fabricku. Samo sto je tako lose oslisljena. Koliko god jako stisao, nisam mogao da izvucem maksimalan pritisak iz spreja i onda sam imao podlivanje po rukama. Sledeci put cu pokusati da podbacim neki limcic u onu polugicu, pa mozda uspem da izvucem njen maksimum.

 

5hYGYL7.jpg

 

U nedelju sam otisao da proverim kako se boja osusila i bio sam prilicno zadovoljan. Ali primetio sam neke sitne tackice po gornjoj strani. kao da je nesto upilo bolju i na tim mestima se video aluminium. 

CwODqNR.jpg

 

Skapirao sam da mi od nekud dolazi jos sode bikarbone i da nisam dobro ocistio. Pokidao sam krep traku na limu gore i skapirao da sam pozurio sa farbanjem. Trebao sam prvo to prepakovati. 
uQCvCvK.jpg

Sode je bilo svuda. Cak i na mestima na kojima sam mislio da je dobro zapakovano.

VtyVwLm.jpg

Jedino je nisam nasao kod kardana. Tu sam se bas portudio da se krep traka dobro zalepi. I ni na jednoj rupi od ibera, AIS-a ili karburatora. Kada sam vadio krpu iz jedne cevcice od AIS-a, tu sam primetio jednu kuglicu sode da je ispala. To je sve sto sam video da je uspelo da prodje zastitu i prilicno sam zadovoljan. Ovo ostalo je bilo spolja i nije bio velik problem. 
Sve sam izduvao kompresorom i posle oprao vodom. Imao sam nenormalne srece da je za vikend bilo prilicno toplo.

QjXFVGn.jpg

 

Posle kupanja ide brisanje i odmah oblacenje. Da se ne prehladi. :jee:

E6Am9ap.jpg

 

I sinoc sam stigao i da ga upakujem opet i spremim za popravku farbanja, smirglanje/poliranje ivica, i na kraju lakiranje. 
WVwCqAs.jpg

 

E sad, ukoliko bi neko bio voljan da mi kaze da li sam u problemu ili ne. Naime, jeste bilo toplo za vikend, ali to nije bas idealno za farbanje. I vlaznost je mozda bila velika jer se toliko snega topilo i sta sve. Uglavnom, imam osecaj da se boja nije dobro povezala. Na par mesta je otpala tako sto sam slucajno zalepio krep traku, pa skinuo. Jedino sto me smiruje tu je to sto sam ja onu cevcicu, na kojoj sam probavao boju, drzao na radijatoru i to je danima smrduckalo dok na kraju boja nije bila toliko cvrsta da se noktom nije mogla skinuti. Danas, posle posla mislim da stavim grejalicu pored i malo zapecem boju i taman zagrejem radionicu za jos jedan sloj farbe i onda bi zapekao i taj drugi sloj. Nadam se da ce to malo ocvrsnuti boju. Da li sam na dobrom putu ili negde gresim? 

 

Toliko od mene za sada. Nadam se da ce se javiti neko ko ima iskustva sa farbanjem. Ja cu se potruditi da nastavim sa izvestavanjem :)


Pozdrav, 
Nemanja

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Moja logika... Ako se osnova nije dobro primila na metal, džabe je da se stavlja još pet slojeva, pečenih, kuvanih, barenih :) .  Možda mu daju neku privremenu čvrstinu, ali lako otpadne kao led sa stakla na kolima. Ima svopju formu, ali ga ništa ne drži za osnovu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
18 minutes ago, misa-pei said:

Moja logika... Ako se osnova nije dobro primila na metal, džabe je da se stavlja još pet slojeva, pečenih, kuvanih, barenih :) .  Možda mu daju neku privremenu čvrstinu, ali lako otpadne kao led sa stakla na kolima. Ima svopju formu, ali ga ništa ne drži za osnovu.

To me i plasi. Necu farbati jos dok ne zapecem ovu koja je na njemu..Sve se nadam da nije bila dovoljno suva, a da sam uzeo da cackam. Probacu da stavim grejalicu uz agregat danas, pa da vidim da li ce da smrdi boja kao na onom stapicu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Prva stvar koju sam uradio posle posla je stavljanje pecke uz agregat. Ali nije to bilo dobro zamisljeno. Ipak, agregat je upakovan papirom.  Planulo bi to vrlo brzo :D Nisam mogao ostaviti to tako i mirno i spokojno gledati neki film dok se boja susi. 

Hfpo18T.jpg

 

Reko, da ne budem lenj, uzedcu rucno to da susim sa fenom. Ali i tu je ptoblem sto sam grejao samo jednu stranu. Aluminium vuce temperaturu i nisam mogao nikako da ga zagrejem, a da ne izgorim boju. 

j8nOZhG.jpg

 

Tako da mi je onda pala na pamet strasna ideja :D  Rasturio sam dve kartonske kutije...

MtMFPzE.jpg

 

Malo to sve prepakovao po dimenzijama koje meni odgovaraju i izlepio duck tape-om. Probusio rupu za fen i jos jednu manju za senzor temperature na drugoj strani. 

uq8K97X.jpg

 

Mislio sam da cu dopiti 40-50 stepeni i bio bi zadovoljan sa tim. Ali ovakvi rezultati su me zapanjili :D 

XFYBivC.jpg

 

Opet, nisam bio spokojan da to tako ostavim jer se temperatura prilicno brzo spustala nakon gasenja fena. Tako da sam pustio da radi oko sat vremena i za to vreme polirao i brisao auspuhe i igrao se sa ostalim delovima. Kad sam ugasio i sklonio kutiju, agregat je bio topao i boja je mirisala sa njega. Pokusao sam da skinem malo boje sa mesta gde je vec pocela da se skida i, ne znam da li sam ja tripovao, ali isla je malo teze. 
E onda je pametnjakovic uzeo da procita uputstvo na spreju :D Tamo pise da se preporucuje dva sloja boje. Da, ukoliko se drugi sloj ne nanese u roku od sat vremena, treba cekati 7 dana da se boja osusi! Znaci ja ne smem da prskam sledeci sloj do sledeceg vikenda. I tamo pise da se proces susenja ubrzava pecenjem boje na 100 stepeni u trajanju od jedan sat.
 Tako da cu ga ja grejati ovako svaki dan posle posla i kad prestane da se oseti boja, uradio sam posao. Onda cu prebrisati alkoholom i zveknuti drugi sloj i onda poet ista procedura susenja. Na crnom spreju spominju providni i preporucuju ga posle kao zastitu. 

 

Zakljucak: Za povezivanje boje je jako bitno strpljenje, ljubav i paznja :D Svaka nervoza, da li prouzrokovana rokovima (istice mi registracija za koji dan), losim vremenom ili okolinom koja govori da necu to nikad sklopiti, moze da prouzrokuje odvajanje boje. Svoju auru treba da ocistim od negativne energije i boja ce se sama primiti na podlogu :jee:

 

2BContinued

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

ima ona jedna istina o tome kada se i zasto cita uputstvo u srbiji :)

da se ne bi nervirao, posle isteka registracije imas rok od 60 dana da resis registraciju, pre vracanja tablice ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Mali update: 

Ono pecenje boje je odlicno. Svaki dan se trudim da sto duze boravim u garazi i da drzim fen upaljen. Frka mi je da to ostavim i udjem u kucu na pola sata-sat. 
Boja sve manje smrdi i sve je tvrdja. Sada se vise ne moze zguliti iz sredine. Samo ako se bas potrudim da gulim sa nekog kraja. Obecavam da sledeci sloj necu pokusavati da gulim :D 

 

A kad zavrsim ovaj proces susenja, ostaje mi kutija od koje mogu napraviti glory hole :na_glavi::jee:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Može li da ti mašina stane u rernu? Mi smo tako pekli ručice i sitnije delove kad smo farbali. Jes da je mama htela da me satre, ali je bilo odlično. I to prvo blago zagrejano, špricano, pa grejano, pa špricano, pa opet pečeno... E onda je došla mama i izbacila i mene i delove. Delovi se nisu ogulili, a leteli su s prvog sprata :D:D :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Merio sam  :D Bilo mi je palo na pamet, al brzo sam se predomislio jer i da stane, propao bi kroz resetku i lim :D 

Zeznuto je peci boju u stanu. Kontam da je nepodnosljivo boraviti unutra.

Moja majka je odustala od zabrana eksperimentisanja sa rernom. Valda je skapirala da sam uporan i da cu svakako to uraditi kad ode na posao :D Ranije sam dosta pekao plocice. Sada to moze i da se kupi jeftino. Taj lak je bas smrdeo. Dobro je sto imam izdvojen objekat van kuce. Vidi se na fotki sa mokrim agregatom gore. Crvena vrata. (I see a red door and I want it paint in black :D ) Tamo je neki spajiz, pa smo uglavili neki stari sporet gde keva kuva pekmeze i ostalu zimnicu. Pa se povremeno i ja posluzim tim sporetom i "pravim kolace" :D 

 

Ukoliko neki kradljivci sadrzaja spajiza (ajvar, tursija, slatko) citaju ovo i planiraju napad na moj spajiz, mislim da imam i fotku motora za dzukcem iza, pa nek vide da li im se isplati :D 

 

Sad me ova prica sa rernom podsetila na moje eksperimente kad sam bio mali :D Mali sam i ostao, samo sto su godine prosle :D Ovo se i sada prepricava kod nas kuci. Buraz i ja smo cesto ostajali sami kuci, a matori su radili. Ja, kao stariji burazer, uzeo sam da pravim neki dorucak. Otvarao neku konzervu i vidim kako onaj otvarac idealno pase na lajsnu od frizidera. I tako ja uhvatim lajsnu otvaracem i onim zupcanikom izrezbarim lajsnu u duzini jedno 10-ak cm :D Ni sada mi nije jasno zasto sam to uradio :D Znam samo da je bilo glavno zezanje tipa: Zasto deci zakljucavate frizider? :D Onda se na ovu pricu nadovezuje moje prikacivanje burazera na 220V, skakanje bandzija sa kajisem od torbe vezanim za farmerice....

 

Malo digresije dok cekamo da se boja osusi :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS

S obzirom da se kolega bavi elektronikom, moja predpostavka je, da je pekao lak na bakar-pertinaks pločicama, za foto postupak izrade štampanih elektronskih pločica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
On 2/8/2019 at 10:02 PM, mradomir said:

Ajde dok čekamo, kakve pločice?

Upravo kao sto kaze @Niske. Pekao foto lak na vitroplastu. 

 

Ovaj vikend je bio prilicno stisnut sa vremenom. U petak i subotu nisam stigao da palim fen i grejem agregat. Zamolio sam buraza, ali ni on nije mogao. Mislio sam da necu stici ni da ofatbam.

Srecom, naslo se par sati. Prebrisao agregat alkoholom, pa poklopio kutijom i ostavio ga pola sata da se ugreje. Naprskao sledeci sloj i poklopio da ne pada prasina. Posle dva sata susenja "u prazno", upalio sam fen, ali nisam mogao da budem tu duze od pola sata. Nadam se da cu do sledeceg vikenda uspeti naci svaki dan bar po pola sata da ga grejem. Srecom, vreme ce biti toplije nego prosle nedelje.

 

OCeQh9z.jpg

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Ovo blejanje u radionici radi cuvanja agregata da se ne zapali je kul jer prevrcem sve delove i gledam sta bi jos mogao da radim pre sklapanja. Moram paziti da ne nadjem neki zahtevniji poduhvat jer cu onda definitivno morati da vratim tablice :D Karburatore nisam otvarao. To cu naruciti komplet dihtunga i dizni za svaki slucaj, pa cu moci onda odmah da ih sklapam. Nemam pojma u kakvom su stanju one dijafragme ili kako li se vec zove. Trebao bih bar jednu kupiti, pa otvoriti da vidim kako izgledaju. 

 

Uglavnom, nasao sam sebi posla dok fen radi. Polirao sam cevcice za AIS. Bile su sitne tackice rdje i sve se dalo lepo ispolirati. 

 

VGf6GHy.jpg

 

Onda, neko bi rekao da je ovo boles',  ali takvih ljudi nema na ovom forumu. Ovde imam osecaj da me razumete :)

Creva sam prebrisao i namazao glicerinom da lepo izgledaju :D :D 

XWekOQr.jpg

 

Drugar je video da buljavim dok radim. Imam jednu sijalicu u radionici i moram da koristim led lampe. Jadna na glavi, i dve mobilne po plafinu koje pomeram kako mi zatreba. Tako da me je obradovao sa LED modulima. To cu, nadam se, danas da kacim po plafonu i eto par sati boravka u radionici uz zvuk zujanja fena :)

 

7A445ih.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav svima. Ovaj produzeni vikend nisam izlazio iz dvorista i radionice. Slusao sam motore koji zuje pored moje kuce i to me je motivisalo da dam sve od sebe da se sklapanje sto pre zavrsi. A opet, trudio sam se da zbog zurbe ne opadne nivo kvaliteta. 

Kao sto sam napisao, dobio sam LED od drugara i jedno tri dana sam proveo u postavljanju toga. Sekao sam gips na koji sam lepijo module, pa posle povezivao kablove i tako. Za sve to vreme je fen bio ukljucen. Sanjao sam zujanje :D Ali zato je boja uspela dobro da se osusi. 

Skinuo sam deklu od prednjeg cilindra i na njoj sam malo vezbao skidanje boje sa ivica. Tu sam malo i zgulio boju gde ne bi trebao, ali sam se lepo uhodao za ostatak agregata. Taj deo posla je mogao da proprati i kolega Raps. Bas je u tom momentu naisao po grecove. 

0PXInuj.jpg

 

 

Posle je islo smirglanje. Smirgla 800 bez vode. Ovako su ivice izgledale pre....

yyq4B0z.jpg

 

A posle smirglanja izgleda kao gornja polovina slike...

Ty1Vnms.jpg

 

Tu sam primetio da je soda usla cak i ispod tih poklopaca. Te male bele tackice na sredini zupcanika su od sode. Znaci, koliko god da se to upakuje, nema sanse da nesto ne upadne. Drago mi je sto nisam peskario :D 

C4LbMP7.jpg

 

Privremeno vratio dekle i naspricao providni lak. Kad prskam lak, uvek se izgubim da li sam nesto presao ili nisam. Nadam se da je sve prelakirano sa dva sloja, kao sto sam planirao :D

9rDcrg7.jpg

 

 

Sutradan sam uzeo da stelujem ventile. Taj posao je zesca ginekologija kada je agregat u ramu, pa sam resio da ne propustim ovu priliku da to uradim kao gospodin co'ek :D 

Prednji cilindar na radilici i na ventilima se lepo poklopio. Ovo je oznaka na radilici:

RGK1Bu1.jpg

I gore na bregastoj se vidi kako je tackica naisla na oznaku:

e4FXWu3.jpg

 

E onda jedna mini srcka. Namestio sam oznaku na radilici. 

iIM65Z0.jpg

 

Pogledao gore i imam sta da vidim. Ne poklapaju se oznake. Kao da nije dobro nazubljen. 

uZR3c1n.jpg

 

Sad, nadam se da ce mi neko od vas i potvrditi to. Po service manual-u, trebalo bi prvo namestiti gornje markere, pa onda proveriti donji, na radilici. I kaze da se treba doraditi radilicu malo ukoliko se bas ne poklapa. Ja sam isao kontra redosledom, ali sam postigao to da se na radilici poklopi marker. Malo sam guglao i naisao na neku temu gde covek steluje ventila na v star-u od 1100 i njemu je ova razlika u markerima bila jos gora na jednom cilindru. On je rekao da je to ok. Bitno je dole da se poklopi. Malo mi to nesto nema logike, al ajd. Po mojoj nekoj logici ce bregasta malo kasniti/zuriti sa otvaranjem i zatvaranjem ventila.

Ali ako je to do sada radilo... Mislim da ne moze to da preskoci u toku normalnog rada. To je tako namesteno fabricki. Ako Japanac kaze da to tako treba, ja mu verujem :D 

 

Proverio sam zazore na ventilima i skapirao da nema tu sta da se dira. Stelovao sam ih pre par hiljada km i nije se nista promenilo.

M4hoFAm.jpg

 

Poklopio sve. Svaki O ring koji je dihtovao te poklopce sam oprao i nauljio. Prebrisao i ocistio povrsine na koje su oni nalegali. 

 

fKM2XSo.jpg

 

Sto bi Ajs Nigrutin rekao: Pucam na crnca u getu rafalom iz pistolja :D Posle sam skupljao caure :D Ovo sam radio jos pre oko mesec dana. U satima dokolice. Cekajuci boju. 
Skratio caure na odredjenu duzinu i onda ih grejao plinskim brenerom (lemilicom). U tako usijane sam nakucavao glavu od srafa i sirio ih.

ZtnBUI3.jpg

 

Onda je islo poliranje. 

J5oHJyp.jpg

 

I na kraju lakiranje. Da zadrze taj sjaj.

X5mhPo8.jpg


Stojali su tako neko vreme u mojoj radionici dok u subotu nije dosao momenat da se iskoriste :)

Zalepio sam ih silikonom otpornim na temperaturu.

PO7SBcG.jpg

 

Onda pomislih da je idealan momenat da proverim i anlaser. Nisam ga cackao od kako je motor kod mene i reko bilo bi lepo pogledati cetkice i mozda podmazati tu sta treba. Mozda na vreme primetiti neki potencijalni kvar.

mHm9hRf.jpg

 

Ali onda sam primetio je za vadjenje anlasera potrebno ispustiti ulje :D Rambo Amadeus ima jednu izjavu u pesmi o Halidu Inavlidu Hariju koje se setim kad se ovako nesto desi. Kaze: Oces k*&% sine :D  Stigao sam da ga vratim nazad pre nego sto je izaslo nesto puno ulja. Tako da ce taj posao cekati da ispustim ulje. Ako budem imao zivaca tada. 


Sav uzbudjen zbog tog momenta koji se blizi. Momenat stavljanja agregata u ram je bio dalek nekoliko minuta od tog vremena. Uzeo sam izduvnu granu da zasrafim i jedan brezon koji sam izvukao prilikom rasklapanja. Prvo sam stavio novi dihtung. 

g5tngnO.jpg

 

A onda zavrnuo izduvnu granu. Stavio nove matice. Zategao u skladu sa service manual-om. I onda stavio ove polu-zatvorene matice da zastitim ostatak brezona od prljavstine. 

 

vS48fXe.jpg

 

Sav srecan, odmaknem se od agregata da vidim kako to izgleda i onda skapiram da mi tu nesto ne pase bas. Kardan je sa druge strane :D :D Ladno sam je zasrafio sa pogresne strane :D Skidanje, pa isti postupak sa druge strane. 

 

Onda cimanje burezera. Covek sedi u sobi i uci. Ja ulazim sa izjavom da mi treba pomoc. Ne treba fakultetska diploma za taj posao, rekao sam mu. On koluta ocima :D Pomogao mi je da namestimo ram u centar paznje. Da mu stavimo tregere i prednji tocak.

 

BGQuCDA.jpg

 

I ledja me zabole samo kad pogledam ovu sliku :D 

Stavili smo dizalicu ispod i agregat prvo spustili na nju. Onda smo sa njom mogli fino da podesavamo dok nije cucnuo na rupe za srafove.

m3pD39m.jpg

 

Moram se pohvaliti da smo to uspeli bez guljenja rama i agregata. I kablovi su prosli bez gnjecenja. 

 

Wr6oVQ1.jpg

 

Agregat je zategnut u nosace i pocelo je sklapanje. Vratio sam AIS. To je u stvari EGR ventil, jel da? 

 

l5CG9VK.jpg

 

Iskoristio bih ovaj momenat da okacim i fotku iz istog ugla, ali od pre 4 meseca. 

 

iEf8Knw.jpg

 

 

Kardan sam upakovao u gume, povezao kablove. Tu mi fali dosta slika sada. Kako je agregat uleteo u ram, otvorilo se dosta frontova na kojima mogu nesto raditi. Nisam znao gde cu pre. 

Vratio sam lezajeve u zadnje vile. Podmazivanje iskljucivo prstima :D Kupio sam mazalicu, ali se pokvarila :/

89tvf5F.jpg

 

Vratio semeringe, nezno. :)

K5HulQ5.jpg

 

Ovo su jedini srafovi na kojima sam koristio Loctite high straight (zaboravih broj). Levi ide odmah na 100Nm, a desni se zateze do kraja, pa se vraca na 1/4 kruga. Kontra matica ide na 100Nm. 

EBa3c46.jpg

 

Ne znam kako se zove ovaj materijal. Da li je to azbest? Znam da sam od toga pravio dihtung auspuha za free-ja. Iskoristio sam ga da napravim podloske na koje ce se naslanjati auspuh. Na svim snimcima koje sam gledao, gde ljudi rasklapaju Drag Star-a, svima je ovaj komad gvozdja rdjav jer boja otpadne od velike temperature. I meni je bio isti slucaj. Ova plastika je malo otpornija na to, ali sam resio dodatno da je zastitim. Videcemo kako ce se ovo pokazati. 

gTp6WR9.jpg

 

Ovo je stanje pre pokrivanja. Mozda se ne vidi da je nesto puno uradjeno posle ugradnje agregata, bar se meni tako cinilo. Ali po kolicini praznih kutija za srafove i po praznim policama vidim da je veci deo delova ugradjen. Imam osecaj da ce ove nedelje on stati na dva tocka, pa mozda cak i zaparati tisinu u mojoj garazi :) 

JcRLUgi.jpg

 

Nadam se da sam uspeo preneti bar malo srece i zadovoljstva koje sam ja imao radeci na motoru ovaj vikend. 

Do sledeceg vidjenja, 
Uzdravlje!

 

 

 

  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

I ovih dana je bilo prilicno radno. Posao-garaza-krevet, pa tako u krug :D :lud:

 

Nisam izdrzao da ne zavirim u karburatore. Dizne su ciste ko suza. Nije tu bilo nikakve prljavstine. One membrane su kao nove. 

p1GyoFU.jpg

Pisem kako nije bilo prljavstine, a crni prsti :D Malo su tela bila prasnjava i prljava, al oprao sam sve. 

 

Sklopio sam ih i ugradio. Kao sto vidite, dosta delova je tu vec ugradjeno.

CQPeqFH.jpg

Sa plastikom koja ide od filtera vazduha do karburatora uvek ima patnje. Tu psujem Japance redovno. Samo malo da su duzi ulazi u karburatore... Dole, one usisne lulice sam zagrejao, pa su omeksale. Onda je prilicno lako uleteo. Ali gore je bila parnja. Krpe sam izvadio sve, nadam se :D 

 

Ovo je novi detalj na rezervoaru za ulje za kocnicu :)  Jos jedna nova stvar za redovno poliranje i brisanje :D

gibiJTZ.jpg

 

Stari srafovi i novi srafovi :)

93fFx9B.jpg

 

A preksinoc mi dodje burazer od ujaka. Zabrinula se familija jer me nije videla vec dugo. Ne izlazim iz radionice :D 

Pricamo mi dok ja usput i radim. Nisam obracao paznju da on dok prica pucketa necim. Dohvatio covek sajlu od sauga sa onom rucicom. Lep osecaj pod prstima kad se to izvlaci i uvlaci. I ja sam probao. Stvarno je kul. Ali je magarac to izvukao skroz do sajle, pa okrenuo i vratio. Video da ne ide, pa pokusao jace da nabije. I onda je nasu pricu prekinulo: E, mislim da sam ti ovo pokvario. Reko ostavi, pa cu pogledati posle. I kad su sinoc dosli na red karburatori, uzeo sam da vidim sta je sa tom sajlom. I imam sta da vidim :D 

Sad mi je smesno, ali tada sam poludeo. Nikako nisam mogao to da izcupam napolje. Plasio sam se da bi povlacenje za onu plastiku skinulo nju sa te osovine. Primetio sam da se svlaci.. Nisam mogao uhvatiti to nikakvim kljestima jer bi ostali otisci. Na kraju sam ugrejao plastiku fenom, sipao ulje unutra i to je izletelo nekako. 

Posle, kad sam video da se cimam vec pola sata sa tim i da sam vec mogao staviti karburatore, opadne koncentracija zbog nervoze i izlete mi kuglica i opruga prilikom sklapanja i vise ih nikad nisam video. Nervni slom u najavi.

Uvek sam pizdeo jer cale bukvalno nista ne zna da baci. Predproslog leta sam iz dvorista izbacio 400 kila elektronskog otpada. Proslog isto tako nesto. I tu ima jos puuno za bacanje. I sada je posluzila jedna njegova "kutijica sa delovima" nema to veze sa delovima. To je plasticna kutija puna krsa. Ali sitnog krsa. Od raznih srafova, opruga, odsecenih spojki za kablove, pa i oprugica i kuglica. Svega tu ima. Nista sortirano. I uzmem ja da kopam u nadi da cu nesto naci i imao sam srece. Nasao sam prvo oprugu, a posle i par kuglica razlicitih velicina. Jedna je bila kao fabricka. Oprugu sam morao malo skratiti i opet je bila malo jaca. Ali svidja mi se kako sad radi sa njom. Uglavnom, kul je imati kutiju sitnog krsa, ali bar malo urednije to drzati. 

Zakljucak price je: Lomite prste svakom ko udje i krene nesto da pipa po delovima! :tras2:

Evo ga zaglavljeni mucenik i poslednja fotka stare kuglice i opruge: 

wO1Chtb.jpg

 

Oduzi ja pricu o sajli za saug :D Uglavnom, ubrzo posle popravke sam se smirio i nastavio sa sklapanjem. Motor je vrlo brzo bio spreman i za paljenje. :) Stavio sam mu rezervoar, dosuo malo ulja koje sam izgubio u proteklim mesecima rada na agregatu i instalirao akumulator. 
Merio sam akumulator pre stavljanja i bio je 12.5V. Reko odlicno. Kada sam sve povezao, motor mrtav. Ni da trepne ona sijalica za neutralnu. Probam da zaverglam, nista. Izmerim akumulator, a on 0V. Valda je imao napon, ali je opao kapacitet vremenom. Zakacio ja akumulator od free-ja. Oba su stojala u radionici u kuci, koja se greje. Znaci ispod 20 stepeni nije bilo. Kad zacuh pumpu za gorivo, klikcu releji, pritisao dugme za paljenje i on zavergla. Malo kilavo, ali zavergla. Reko tu smo :D  Tada je vec bilo oko 9 sati. Vreme za pranje masti sa sebe i spremanje zadanasnji posao. Zakacio sam punjac i ostavio preko noci da puni. Zaboravih samo da proverim pre polaska na posao kakva je situacija. Ali trebalo bi da se punjac ugasi kad zavrsi.

srf9qXG.jpg

 

Nadam se da ce problem sa praznim akumulatorom biti i jedini, pa da ce motr i zagrmeti danas posle posla :) Gledajuci prognozu, registraciju cu resiti tamo kad dodje minus :D 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja