Jump to content

Moto Zajednica

Počinje novo obeležavanje goriva

Recommended Posts

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Na pumpama u Srbiji danas bi trebalo da počne primena direktive Evropske unije o novom, jedinstvenom obeležavanju derivata. 

i to:

Etikete za dizel će biti kvadratnog oblika sa oznakama B7 (do sedam odsto) i B10 i označavaće maksimalni procenat biogoriva u dizelu, a oznaka XTL će stajati ako je u pitanju sintetički dizel. 

Etikete za benzin biće okrugle i imaće natpise E5, E10, E85, a brojevi će se odnositi na procenat etanola u mešavini goriva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Odaaavno sam cuo da postoji plan da otvor na pistolju za tocenje bude razlicitih oblika kako se ne bi moglo pomesati, i naravno ulazi za rezervoar. Mislim da je ovo pocetni korak da se ljudi naviknu, krug benzin, kvadrat dizel. A mozda je prazna prica, svakako ne bi bilo lose. Mada mozda nema smisla s obzirom da ce dizele da ukinu kako je pocelo! :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Jao, pa sad ce da podignu cenu jos 6din po litri ,da mogu da odstampaju sve te nalepnice i pod izgovorom da standardizacija i unapredjenje ka evropskim propisima mora da kosta:ups:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Nisam za ovo cuo do sad. Al pogledah na brzinu sta kaze austrijski auto-moto savez.

I kazu da nece biti menjanja otvora na rezervoarima nego da ce vozila proizvedena od 12. 10. 2018. u blizini otvora za nalivanje goriva imati drugacije oznake za gorivo. 

 

Symbole-f-r-Benzin-Kraftstoffe.jpg

Symbole-f-r-Dieselkraftstoffe.jpg

Symbole-f-r-gasf-rmige-Kraftstoffe.jpg

 

Malo se bune sto je za nemacko govorno podrucje oznaka za dizel "B" (podseca ih na benzin) sto je mora se priznati malo glupo...

 

Dakle, buduca oznaka za benzin ce biti krug,

 za dizel kvadrat,

za gas romb.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure
Pre 9 sati, Sr3ck0 je napisao:

Nisam za ovo cuo do sad. Al pogledah na brzinu sta kaze austrijski auto-moto savez.

I kazu da nece biti menjanja otvora na rezervoarima nego da ce vozila proizvedena od 12. 10. 2018. u blizini otvora za nalivanje goriva imati drugacije oznake za gorivo. 

 

Symbole-f-r-Benzin-Kraftstoffe.jpg

Symbole-f-r-Dieselkraftstoffe.jpg

Symbole-f-r-gasf-rmige-Kraftstoffe.jpg

 

Malo se bune sto je za nemacko govorno podrucje oznaka za dizel "B" (podseca ih na benzin) sto je mora se priznati malo glupo...

 

Dakle, buduca oznaka za benzin ce biti krug,

 za dizel kvadrat,

za gas romb.

 

za gas romb. = kvadrat rotiran za 45° ostih uglova

za dizel kvadrat, = zaoblenih uglova

recimo

;o)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
pre 22 minuta, 3OPAH je napisao:

za gas romb. = kvadrat rotiran za 45° ostih uglova

za dizel kvadrat, = zaoblenih uglova

recimo

;o)

 

Uvek se nadje neko ko misli da je pametan... A ne treba da se pravimo da smo od Nemaca pametniji nego treba od njih da ucimo da bi nam bilo bolje ali nama izgleda pre ulazi u dupe nego u glavu... (bez namere da vredjam citiranog kolegu. On je samo poslednji primer mojih reci a ima ih jos mnogo gorih...)

 

Ne znam samo kakve su to definicije geometrijskih figura koje si napisao? Kad sam ja isao u skolu (davno, dok se znalo sta se uci) ovako nesto nisam video...

 

Ali za neverne Tome mora uvek izvor: https://www.krone.at/1787752 (ko zna nemacki...)

 

A ko nezna evo objasnjenja:

 

Citiraj

Daher: Auf die Form der Symbole achten! Die Form für Benzinkraftstoffe ist ein Kreis, für Dieselkraftstoffe ist es ein Quadrat und für gasförmige Brennstoffe ist es eine Raute.

Prevod:

 

Citiraj

Zato: Paziti na oblik simbola! Oblik ( mozda je u duhu naseg jezika bolje reci znak) za benzin je krug, za dizel je kvadrat a za gas je romb.

https://translate.google.at/?hl=de#de/sr/ein Kreis

 

https://translate.google.at/?hl=de#de/sr/ein Quadrat

 

https://translate.google.at/?hl=de#de/sr/eine Raute

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Romb se uči u 6. razredu, bilo je to davno, pa se toga verovatno i evropski stručnjak slabo seća. Oznaka za gas nije romb, nego kvadrat. Ali možda ga zbunjuje ugao gledanja ;).

U svakom slučaju pumpadžije treba debelim slovima na pištoljima da napišu BENZIN, DIZEL, GAS, inače bez toga biće čestih "mućkanja" u rezervoarima, a i suza u očima vozača ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
pre 5 minuta, djolji je napisao:

Romb se uči u 6. razredu, bilo je to davno, pa se toga verovatno i evropski stručnjak slabo seća. Oznaka za gas nije romb, nego kvadrat. Ali možda ga zbunjuje ugao gledanja ;).

 

pre 22 minuta, Sr3ck0 je napisao:

Uvek se nadje neko ko misli da je pametan... A ne treba da se pravimo da smo od Nemaca pametniji nego treba od njih da ucimo da bi nam bilo bolje ali nama izgleda pre ulazi u dupe nego u glavu... (bez namere da vredjam citiranog kolegu. On je samo poslednji primer mojih reci a ima ih jos mnogo gorih...)

 

Prevod:

 

https://translate.google.at/?hl=de#de/sr/ein Kreis

 

https://translate.google.at/?hl=de#de/sr/ein Quadrat

 

https://translate.google.at/?hl=de#de/sr/eine Raute

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Ja sam matematiku učio u školi a ne preko "googleta".

E sad, iz obrazovanog treba da postane pametan, ali nije to uvek slučaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Meni je preklane puklo novo Gates benzinsko crevo i skamenilo se posle nekog vremena u zoni gde je bilo u dodiru sa gorivom. Jedini zaključak je bio da je to zbog alkohola jer verovatno nije bilo specificirano za tu namenu, a takva su većinom sva creva starijeg datuma tehnološke izrade, tako da benzini sa većim udelom etanola mogu biti vrlo opasni za starije modele.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
I šta od ovih "E"-a da sipamo u motor?

E5 je klasičan bezolovni benzin sa najviše 5% alkohola u sastavu. Klasičan benzin za sve Oto motore. Inače, svi benzini, bez obzira na oktansku vrednost su uvek imali alkohole u svom sastavu. Sada je to eto postalo moderno pa mu se daje značaj. E10 je samim tim sa najviše 10% alkohola, najčešće se radi o nekih 8% ali je gornja granica deset. Nije preporučljiv za starije motore jer nema istu tačku paljenja. Temperatura sagorevanja je u granicama ali tačka paljenja ume malkice da omaši. Dobar za sve prilagodljive sisteme novije proizvodnje. Jedini problem mi je sa onim E85. Do sada rečena logika nalaže da se radi o mešavini od 15% goriva i 85% alkohola. Iskreno se nadam da će se pojaviti neko ko se razume, neko iz struke, da objasni narodu, a ne neki nadobudni stranački vojnik da ispametuje i nestane.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Do sada sam sipao običan 95. Na one stotke sa aditivima mi je lošije išao motor. Sad, da li će dodavati aditive i u E5?

To im je fazon, sipaš kao 100 oktana "jači", a oktanska vrednost uopšte nije merilo energije goriva. Može da znači jedino u novijim motorima koji imaju knock senzor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Oktanska vrednost nema veze sa energijom. Oktanska vrednost govori koliko je gorivo sklono samozapaljenju. 

Dakle sto je visa oktanska vrednost to ce gorivo biti stabilnije. 

Nekada smo sipali iz flasa gorivo i desavalo se da ne mozes ugasiti auto. Ti okrenes kljuc a on i dalje radi. Kako kad si ugasio? Pa tako sto si sipao lose gorivo sa malo oktana i iako svecica ne baca varnicu, ono se samozapaljuje usled pritiska , desavalo se kod karburatorskih motora kod kojih dovod goriva resen vakuumima. Jednostavno nije hteo da se ugasi. Vakuum postoji gorivo se doprema u usisnu granu, a usled niske oktanske vrednosti se samozapaljuje i sve u krug... ubacis u trecu i pustis kvacilo. Tako smo gasili. Lada,Stojadin, Reno 4 itd... prilicno smesna situacija.

  • Hvala 1
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja