Jump to content

Moto Zajednica

VIDNO POLJE

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Šta znam, moje skromno mišljenje je da je više do kombinacije dotične glave vs dotične kacige. Taj R motor ti ne voziš kao R (pretpostavljam) da bi igrao R faktor ulogu u odabiru kacige. Pretpostavljam da ti je kaciga previše komotna pa ti na R motoru pada napred sto ti oz tog ugla smanjuje vidik.

Na istom tom motoru ja imam i običnu scorpion kacigu i shoei x-spirit3 i sa obe imam odlično vidno polje - ali obe su mi bas taman.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Upravo sam ovo hteo da napisem. Obratite paznju kako trkaci nose kacigu, tj koliko im je kaciga na glavi zakrenuta na nazad. To je do modela ali i do velicine. Ja sam dugo nosio M kacigu, medjutim XR1100 sam kupio S na nagovor prodavca i nisam pogresio sto sam ga poslusao. I HJC Rpha 10 koju imam je isto S. A glavudza mi je na granici izmedju S i M.

Mastao sam o Araiu svojevremeno, ali mi uopste ne lezi na glavi. Tako da mora da se napravi dobra kombinacija modela i velicine. 

Kod kacige mi jako bitno da ne vidim vizir kad je skroz otvoren. Nekome glupost ali meni jako bitan faktor. 

Kacige za Sport i R motocikle su uglavnom bucne, ali imaju dobru aerodinamiku. Tu me je Shoei odusevio i prvi put sam osetio lakocu pomeranja glave na 100+ kmh.

Tvoj XR1000 bi trebao da zadovolji kriterujeme, ali neki problem u kombinaciji oblika glave i modela kacige je verovatno presudan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre 20 sati, Savan je napisao:

Šta znam, moje skromno mišljenje je da je više do kombinacije dotične glave vs dotične kacige. Taj R motor ti ne voziš kao R (pretpostavljam) da bi igrao R faktor ulogu u odabiru kacige. Pretpostavljam da ti je kaciga previše komotna pa ti na R motoru pada napred sto ti oz tog ugla smanjuje vidik.

Na istom tom motoru ja imam i običnu scorpion kacigu i shoei x-spirit3 i sa obe imam odlično vidno polje - ali obe su mi bas taman.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Pre 19 sati, abarth_maniac je napisao:

Upravo sam ovo hteo da napisem. Obratite paznju kako trkaci nose kacigu, tj koliko im je kaciga na glavi zakrenuta na nazad. To je do modela ali i do velicine. Ja sam dugo nosio M kacigu, medjutim XR1100 sam kupio S na nagovor prodavca i nisam pogresio sto sam ga poslusao. I HJC Rpha 10 koju imam je isto S. A glavudza mi je na granici izmedju S i M.

Mastao sam o Araiu svojevremeno, ali mi uopste ne lezi na glavi. Tako da mora da se napravi dobra kombinacija modela i velicine. 

Kod kacige mi jako bitno da ne vidim vizir kad je skroz otvoren. Nekome glupost ali meni jako bitan faktor. 

Kacige za Sport i R motocikle su uglavnom bucne, ali imaju dobru aerodinamiku. Tu me je Shoei odusevio i prvi put sam osetio lakocu pomeranja glave na 100+ kmh.

Tvoj XR1000 bi trebao da zadovolji kriterujeme, ali neki problem u kombinaciji oblika glave i modela kacige je verovatno presudan.

Da, da, veoma je moguce da GSX-R vozim kao ne-R motor, a da sam kacigu okrenuo naopako na glavi, sa vizirom pozadi, posto sam velicinu potpuno promasio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre 11 sati, Savan je napisao:

Au, kud i pitah :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

@SavanJbg, izvini!

Ali sam se nasao prozvanim da problem sa vidnim poljem i ovom kacigom koju koristim stvaram ja, a ne visina gornje ivice vizira na istoj. Da vozim "R" motor na ne"R" nacin, sedeo bih uspravnije, i ne bih imao problem sa skracenjem vidnog polja, ali zbog same koncepcije i ergonomije motocikla, ne mogu ga koristiti kao npr Gold-Wing. Da bih kompenzovao problem skracenja vidnog polja, a da ne ispustam heblove iz ruku niti ugradjujem povisenu guvernalu, moram zabaciti glavu blago unazad-podici glavu. A to opet dovodi do umaranja i bola u vratu.

 

@abarth_maniac: Obim glave mi je 59cm, velicina Shoei je "L", i odlicno mi odgovara, tako da nema ni govora o pogresnoj velicini kacige. Za nesto vise od 3 decenije na motorinima, naucio sam ponesto o velicini obuce, odece i kaciga koje mi odgovaraju. Definitivno XR1000 nije model koji u potpunosti podrzava polozaj sedenja prilikom voznje "R"-a.

Pitanje sa pocetka teme je glasilo koju vrstu/model/tip kacige preporucujete? Pozeljno iz iskustva nekog "R"-iste sa duzim stazom na pomenutim motorinima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@SHOKLA  Evo da se zapljunem i da ti kazem sta sam ja uradio.

Jeste da je primer voznja na stazi, ali cini mi se da imas slican problem kao ja kad vozim na nekim stazama, jer moram da podignem glavu da bih video daleko napred sa kacigom sa normalnom sirinom vizira, narocito na krivinama pred uzbrdicu.

Elem posto sam skrljao Shoei NXR u aprilu na stazi, kupio sam Xlite X802-R, koja je super kaciga, ali kao i SHOEI normalno vidno polje, tacnije normalna sirina vizira.

Kako sam se borio na nekim stazama, podizao kacigu i nervirao se sto ne vidim dobro u nekim momentima, vidim da masa njih na stazama u Francuskoj nosi LS2 Arrow R Evo FF323. Uzeh kacigu da probam i kupio sam je. Kao sto mozes da vidis na slikama razliku izmedju Xlite i LS2 na slikama u sirini vizira je ocigledna. Xlite ima istu sirinu kao i Shoei, dok LS2 je 2 cm siri vizir.

Ako hoces da zadrzis kacigu, da ne kupujes drugu, mozes da uradis sto mi je jedan koji vozi trke predlozio, a oni to rade cesto. Elem, oni zalepe dodatni sundjer s gornje strane, tako da kad stavis kacigu na glavu podigne celu kacigu, samim tim i vizir, jedino ti brada malo viri. Bas mi je pokazao to na stazi i zalepio dve trake sundjera na temenu i stvarno radi, ali tad sam vec kupio LS2, tako da mi je bilo svejedno. 

 

Inace posto sam glavonja nosio sam sve kacige L, dok je LS2 drugaciji kalup (izduzena) i nju nosim XL.

IMG_20180930_135218.jpg

IMG_20180930_135232.jpg

IMG_20180930_135333.jpgIMG_20180930_135357.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 50 minuta, СајберГастарбајтер je napisao:

@SHOKLA  Evo da se zapljunem i da ti kazem sta sam ja uradio.

Jeste da je primer voznja na stazi, ali cini mi se da imas slican problem kao ja kad vozim na nekim stazama, jer moram da podignem glavu da bih video daleko napred sa kacigom sa normalnom sirinom vizira, narocito na krivinama pred uzbrdicu.

Elem posto sam skrljao Shoei NXR u aprilu na stazi, kupio sam Xlite X802-R, koja je super kaciga, ali kao i SHOEI normalno vidno polje, tacnije normalna sirina vizira.

Kako sam se borio na nekim stazama, podizao kacigu i nervirao se sto ne vidim dobro u nekim momentima, vidim da masa njih na stazama u Francuskoj nosi LS2 Arrow R Evo FF323. Uzeh kacigu da probam i kupio sam je. Kao sto mozes da vidis na slikama razliku izmedju Xlite i LS2 na slikama u sirini vizira je ocigledna. Xlite ima istu sirinu kao i Shoei, dok LS2 je 2 cm siri vizir.

Ako hoces da zadrzis kacigu, da ne kupujes drugu, mozes da uradis sto mi je jedan koji vozi trke predlozio, a oni to rade cesto. Elem, oni zalepe dodatni sundjer s gornje strane, tako da kad stavis kacigu na glavu podigne celu kacigu, samim tim i vizir, jedino ti brada malo viri. Bas mi je pokazao to na stazi i zalepio dve trake sundjera na temenu i stvarno radi, ali tad sam vec kupio LS2, tako da mi je bilo svejedno. 

 

Inace posto sam glavonja nosio sam sve kacige L, dok je LS2 drugaciji kalup (izduzena) i nju nosim XL.

IMG_20180930_135218.jpg

IMG_20180930_135232.jpg

IMG_20180930_135333.jpgIMG_20180930_135357.jpg

 

TO CARE!!!

Najzad odgovor iz prve ruke, potkrepljen iskustvom. Znaci, od sada u kupovinu kacige sa metrom u dzepu... Zamisli samo kako ce me gledati prodavci kada budu videli sta radim, ili kada im preko telefona zatrazim da premere visinu vizira na kacigi koja me zanima... :zbunjen::lud::lol2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Uopste nisam hteo da te omalavozavam niti da te u bilo kom smislu ucim pameti. Samo sam ti napisao gde mozda nastaje problem. I kolega je napisao kako to trkaci resavaju (nisam znao) samo sam prometio da trkaci zabace kacigu i to napisah. A znam vrlo dobro da polozaj kacige na glavi zavisi od oblika glave/modela kacige. Takodje sam siguran da vecina ljudi kupi kacigu da im je blago komotna/prijatna dok je nova, koja se nakon nekoliko meseci formira (zduda, utisne unutrasnji sundjer, kako god)  pa postana blago velika. Ako sam pogresio sto sam pokusao da pomognem dobronamernim savetom, izvinjavam se.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

@SHOKLA

Sajber vozi R tamo gde dolazi do izražaja R. I na to sam mislio da voziš R kao R. A pretpostavljam, ispravi me ako grešim, ti svoj R voziš isto kao i ja sto vozim svoj, u normalnim uslovima međju drugim ucesnicima u saobraćaju a ne na stazi. Sumnjam, bar se nadam da to nije slučaj, da juriš sa Svojim motorom kao sto sajber sa njim juri po stazi. 

A ne prozivam te, već pretpostavljam, da kao i dosta drugih imaš neodgovarajuću kacigu za svoju glavu. Na turingu i u uspravnom položaju to se dosta oprašta ali na R gde je polozaj više naget napred onda primetiš da je pala napred i to može da smeta. Neću da propagiram x-spirit 3 kao jedinstveno dobru kacigu jer i sa starom scorpion nema takvih problema, ali se itekako primeti razlika kad je kaciga 100% passent na glavi. A i scorpion kad sam uzeo, isprobao sam dosta kaciga dok nisam nju odabrao u bas tok veličini. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Imam dosta iskustva sa kacigama za R motore pa cu pokusati da ti pomognem. XR1000 jeste kaciga za R ali stara nekoliko generacija. Imao sam je odnosno imam jos uvek ali je ne koristim. Ta generacija kaciga jr i X802 koja je takodje pure race. Vec na XR1100 su u Shoei povecali vidno polje ali i dalje manje nego kod recimo AGV Corsa/Pista koje su zapravo prve donele pomeranje celog vizira na gore i dublji deo kod brade. Vidim ovaj LS2 je kopija tog dizajna. Bell se hvali da je postigao najvece vidno polje.

 

Ono sto je do nas a ne do kacige, race kaciga treba da stoji na pola cela i cesto vidjam ljude da deo kod brade vuku dole. Shoei X-Spirit 3 koji sad nosim ima varijantu da se cela unutrasnjost zakrivi za nekoliko stepeni i promeni se polozaj kacige na glavi.

 

Sve u svemu za kacigu kakvu bi zeleo moras da spremis dosta love i mozda je taj LS2 najbolja kupovina jer Bell, AGV, Shoei, Arai kostaju debelo. 

 

RPHA 11 ima povecano vidno polje ali nema taj agresivan dizajn kao LS2 ili AGV. Pogledaj zapravo gde se nalazi zadnji deo kacige kada vizir postavis pod 90 stepeni u odnosu na zemlju i to ce ti reci koliko je kaciga R

 

Bell:

 

 

AGV Pista:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Danas sam ponovo odvozao finu turu od 300-nak km na Suzani (gsxr), i ponovo posle par sati isti problem: Bol u vratu, i u ramenima-gornjem delu plecki. Izmerio sam visinu vizira, i on nema ni celih 11cm, ali ono sto jos vise stvara problem je gornji deo unutrasnjosti kacige, koji je nizi od gornje ivice vizira za 10-tak milimetra. E, to je ta zezalica koju sam uocio juce i danas, a koja mi stvara problem. Definitivno cu potraziti i pazariti jos jednu kacigu samo za Gixera. Sada znam tacno na sta trebam obratiti paznju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Nešo, batali te trčkalice i prihvati činjenicu da si odavno senior :) :)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Dobro, vozi pola sata na stazi taj od 63 godine...

Od Neše je najbliža staza 250 km a na 250 km počinju leđa da se javljaju. :takoje:

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre sat vremena, srbac je napisao:

Dobro, vozi pola sata na stazi taj od 63 godine...

Od Neše je najbliža staza 250 km a na 250 km počinju leđa da se javljaju. :takoje:

 

Ha, cuj, na 250 pocinju ledja da bole...? Na 250 km sam vec totalno anesteziran (utrnuo). :-D

I, juce je pala tura od 350 km (rumunska strana djerdapske magistrale, Bela Crkva, skelom do Rama, V.Gradiste, nasa strana djerdapske magistrale do Kladova), tako da lagano pomeramo letvicu na gore. :-D

A, i nije mi jos uvek 63 god, dace Bog, za deceniju ipo, pa cemo tada videti.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

@SHOKLA ja mislim da ti nemas nikakav problem ni sa motorom ni sa kacigom, jednostvano 300km na R motoru je dosta :D. Pa i mene mladog (28god) ubiju ledja i ramena, ponekad i vrat posle nekih 200km u cugu, nebitno dal sam na Hondi ili Dukatiju :D...samo ti vozi nista ti ne fali. Iscelici se covek na sve u ovom nasem sportu :D

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja