Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha XT600 34L pocetak

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Prije par godina iz sume sam spasio jednu magaricu Yamahu XT600 34L iz davne 1983. U dosta ocajnom ali kompletnom stanju.  Kupio sam je u stanju da nije htjela da upali. Poslije par pregleda raznih budzenja, izgorenih zica i konektora dodem do zakljucka da je izgorio jedan od pick up namotaja.  Nekom intervencijom od drugog modela 43F i malo aparata za varenje uspijem da je upalim. I na moje zadovoljstvo provozam. Tada i puce prva ljubav i odluka o totalnoj restauracij u Bosanskoj varijanti. 

FB_IMG_1500110296091.jpg

FB_IMG_1500110302913.jpg

FB_IMG_1500110307673.jpg

FB_IMG_1500110310138.jpg

FB_IMG_1500110314974.jpg

FB_IMG_1500110252602.jpg

FB_IMG_1500110281679.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Nakon rastavljanja te detaljnog pregleda, dodem do zakljucka da to nije ni malo jednostavan i jeftin posao. Pocevsi od ciscenja i pjeskarenja, preko plastifikacija do nabavke potrganih i istrosenih dijelova. Ali nastavak je ipak dosao. Poslije pjeskarenja isla je plastifikacija, te ciscenje rezervuara i farbanje. 

IMG-223123c100a77ffd70367c69010a4627-V.jpg

IMG-581e1d956f787e0d194082aa7aa2c256-V.jpg

IMG-611bfa9e4ce2cbb81e5d5a8754e71829-V.jpg

IMG-e718317990085d59718ce64d2d02566c-V.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Onda je dosla cinjenica u vidu da XT ima lose mjenjace odnosno desi im se da par zubcanika strada. Posebice na 34L modelu koji je ujedno i prvi koji ima uljnu pumpu prve generacije.

Ali ipak uspjevam naci polovnu ali dobru pumpu od novijeg modela, te naci dobar mjenjac jer je moj imao potrganu 5 brzinu, i zubcanik u razvodu koji je povezivao kurblu i ostatk zubcanika.  Onda krece jedna veca narudzba sa kedo.de gdje sam kupio novu kontakt bravu, akumulator, cizme ili harmonike prednje viljuske. Pa onda razne sitne dijelove tipa gumica i semeringa.  Onda po ebay.de lanac lancanici ulje za masinu za viljuske.  Set dihtunga za masinu. Nova klipnjaca i karike jer je moja bila ubjena radi cinjenice da je motor vozen sa malo ili bez ulja.  Tu nazalost staje moja prica. Motor je obojen plastificiran svi su dijelovi tu.  Samo ja vise nisam, jer radi prirode Balkana moro sam da ga napustim aaa da nisam stigo da sklopim magaricu.  Zelja je bila da se svi dijelovi sitni ukljucujuci i zice felgi ponovo galvaniziraju, opjeskare pa galvaniziraj. Sto je i ucinjeno. Sto je staro ali ispravno ocisti reparira vrati, a potroseno zamjeni novim ili aftermarket ili oem dijelovima. Sto sam i uspio sabrati. Ali nazalost sad za sad stoji.

received_1772642632756639.jpeg

IMG-1116ab7c4dca426e9757952108871e5b-V.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Temeljno si ti krenuo ovo, a ovo se radi samo iz ljubavi. Zavrsices ga. Pre ili kasnije ce biti vozen ovaj XT i to sa osmehom! :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Nema se tu šta reći.
Najispravniji pristup u reinkarnaciji.
A i za kedo.de znaš.
Rezultat ne može omašit.
Biće kad bude.
Pozz


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Kolega svaka čast na izboru, 34L mi je najdraži model od svih XT 600 Tenera gallery_12186_1502_1256.gif i zbog toga imaš jedan veliki + podrške od mene. Veliki sam poštovalac i zaljubljenik u XT600 jednocilindraše, i imam jedan XT 4PT koji polako odmiče u modifikacijama i o kome s vremena na vreme pišem u XT temi.

 

Lepo si počeo, detaljno i temeljno, kako valja i kako ove mašine zaslužuju. Budi uveren da će, kad završiš posao, zadovoljstvo koje ti se bude vratilo biti ne merljivo veće u odnosu na trud koji si uložio. Ove mašine su uz normalnu ljubav i održavanje pravljene da večno traju. 34L je pravi predstavnik Tenere modela u najboljem smislu - laka, jednostavna i robusna, nadasve funkcionalna ali i estetski predivno osmišljena. Lagani adventure touring daleko ispred svog vremena. Puno ih je i u svetu koji se vraćaju ovom konceptu "manje je više". Ako ikako mogu da pomognem, ako treba savet ili šta drugo cimaj ovde ili na PP.

I upamti da pri restauraciji najveću grešku činiš ako nešto smuljaš na brzinu, samo napred - lagano i promišljeno :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Hvala vam na rijecima podrske, trenutno sam daleko od kuce, i jedina veza sa svijetom mi je ovo malo telefona u rukama i malo nakaradne internet konekcije.  

I kada sam vidio vase teme za XT i XTZ 750 koja mi je tiha patnja. Prostoh ne povjerovah da je ta scena enduro i hard enduro motora ziva, i to jos kako ziva. I nisam mogao da odolim da ne pisem i makar malo slika objavim.

Slazem se sa vama da je 34L zacetnik jedne ere. I primjetio sam da je 34L na zapadu i Australij dobio vec neki kultni status, i spram toga na par stranih foruma gledo sam strasne perverzne restauracije. 

Kad sam vidio kako to ljudi istinski rade i kada sam poceo ozbiljno raditi na svom motoru vidio sam da je to jedan studiozan metodican posao koji zahtjeva jednu kolicinu novca.

Sreco postoji kedo i boats.net naprimjer ljudo koji stvarno znaju svoj poso vrhunski su ljubazni i izlaze u susret.

Jednom prilikom kada sam iz keda narucio nesto, dosla mi je razglednica naravno sa yamahom na slici i paketic haribo bombonica u obliki gume. Prosto ne povjerujes da ljudi rade na tom nivou.

Sta me jos prijatno iznenadilo jeste da Njemacki ebay i generalno Njemacka tenere scena je strasna. Cudesa imaju i rade.

 

Sama restauracija i potraga za dijelovima i odredenim uslugama. Je od svega naj ljepsa stvar u svemu bar meni.  

Jedan od primjera su bili zicani tockovi, rastavljanje koje je bilo muka Isusova,  pjeskarenje a pri tome svatanje cinjenice da se ne moze pjeskariti bas svakakvim pjeskom nego mora sitni grit.  Pa omda pjeskarenje zice po zice i samog obruca.Trazenje mjesec dana u Bosni ko radi galvanizaciju da sredi zice poslije pjeskarenja.  Pa onda plastifikacija, u zlatnoj boji. I onda na kraju trazi nekog ko ce ucentrirati sve to.   Ali na kraju uzitak.

 

Nadam se da ce makar na ljeto iduce godine i ostalo doci na svoje.

Ostalo je jos da se opjeskari i ofarba masina. Pri tome naravno i slozi. 

I par plastika da se ofarbaju.  

 

Ako bude srece iduce godine ce se sloziti. 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Kod nas u Bosni kazu da niko ne moze da te zezne kao insan sam sebe.  Tako sam i ja ali ovaj put zestoko zeznuo sam sebe. Dozivio sam nazalost jednu tezu povredu ramena koja je zavrsila operativno, i naravno sada ne mogu vise da radim dok sve to ne prode i dode na svoje.  

I u svom tom belaju hajde reko da probam nesto korisno da ucinim i uz pomoc svoje ljepse polovine sam se zadao da napokon vratim moju Yamahu na put. 

Kada smo krenuli gdje se zadnji puta stalo ispostavilo se da je i Yamaha u golemom belaju i da i nju kao i mene vise njavise bole zglobovi te zahtjevaju operativni pristup. 

Srecom za Yamahu je to lagano, malo pranja malo strucnog tokarskog djelovanja pa bit ce i taj zglob rjesen.

Swing arm kako to strucno kazu u radionickom upustvu je na mojoj Yamahu pa manje vise unisten, pa sam prema tome kupio jos jedan koristen sa drugog motora cisto da bi imao makar osovine i bolcne koje ce lakse biti ponovo svesti na mjeru i u toleranciju. Takode caure ili cepove koji dodu sa strane volio bi da ponovo glavaniziram ne bili to sve doslo na svoje kada se sklopi. 

 

 

IMG_20200214_111646.jpg

IMG_20200214_111622.jpg

IMG_20200214_095147.jpg

IMG_20200214_101933.jpg

IMG_20200214_095208_1.jpg

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

U nastavku ove Yamaha komedije ili tragedije zavisno kako se gleda, opet ciscenje i to ne samo prljavstine i koje cega sto se u ovoj zadnjoj viljusci nakupilo tokom godina.   Nego uz sav taj silni poganluk ostalo je i neke krep trake od procesa plastificiranja koje je bilo prije 2 godine, koja  je u tom trenutku bi koristena za zastitu pozicija u  koje ulaze iglicasti lezajevi i pozicija na koje nalijezu gumene britve. 

I tu traku je bilo danas ziva muka ukloniti jer nije uklonjena na vrijeme a pri tome se mora paziti da se ne ostete sve te pozicije, i ako su vec neke bile malo ostecene.  na srecu uspio sam ih sanirati sa malo vodobrusnog papira, ne kako bi zelio ali dovoljno dobro da gumene britve rade svoj posao.

 

Nakon toga je na red doslo malo mjerenja osovina i bolcni te  selekcije sta bi ponovo moglo da se  vrati na motor odnosno sanira pa vrati a sta je za potpunu zamjenu.  Srecom iglicaste lezajeve i sve gumene britve te jedan mali semering koje sluze da sprjece ulazak vode u same lezajeve imam potpuno nove, to sam kupio u reparacionom kitu. 

Medutim bolcne koje prolaze kroz sam iglicast lezajev a kroz njih pak prolazi sama osovina zadnje viljuske i plasticne caure unutar zadnje viljuske nemam nove.  Te plasticne caure zajedno sa tim bolcnama nisu vise u mjeri.  Tacnije djelom kojim se bolcna rotira u lezajevu bolcna je u mjeri a djelom u kojem se nalazi u toj plasticnoj cauri nije.  

Naravno opet imam i problem sa zaptivnim cepovima koji su lose galvanizirani i imam neke koji uopste nisu glavanizirani a nagrizeni su zubom vremena. Inace ti cepovi ujedno u sebi nose i te gumene zaptivne prstenove tako da su vitalanan dio sklopa. 

Srecom  po mene i sve nas ovaj forum ima velike ljude i u dogovoru sa gospodinom Stamparom mislim da ce mo rjesiti pitanje svih cinkanih odnosno galvaniziranih djelova.  Te mu ovim putem jos jednom hvala. 

 

Ono sto je jos dodatno otezavajuca okolnost sto se online radionicko upustvo za 34L ne moze naci, moze lista OEM djelova ali ne i upustvo.  Uputa od novih modela koje takode imaju na isti nacin rjesenu zadnju viljusku takode ne sadrzi informacije o mjerama i zazorima izmedu osovina te opstim tolerancijama vezano za zadnju viljusku.

Pa prema tome tu nemam puno izbora, dio djelova cu morati da rjesim ili novo od Yamahe ili kod nekog tokara koji se bude htio prihvatiti ovog posla.  Oni to vrlo vjerovatno mogu izvuci iz tolerancijskih tablica odnosno znaju iz iskustva sta moze a sta ne proci. 

 

Po malo me nervira ovo sve posebno iz razloga sto ovo doslovno sve radim sa svezanom desnom rukom i onda to sve ide jako sporo. A drugi razlog sto bi ostatk sklapanja isao dosta brze da vec imam rjesenu prednju i zadnju viljusku i da mogu da motor postavim na njegove noge (tockove) 

 

 

IMG_20200215_095420.jpg

IMG_20200215_131611.jpg

IMG_20200215_133833.jpg

IMG_20200215_133851_1.jpg

IMG_20200215_133932.jpg

IMG_20200215_134203_1.jpg

IMG_20200215_135354_1.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Prednja viljuška bas upravo ima jednu intervenciju. Opet radi moje trenutne ne moci morao sam zamoliti da neko drugi izbije lezajeve upravljača da bi montirao nove. 

A generalno prednja viljuska zajedno za stapovima rastavljena do kraja.

Takode nesto je pjeskareno te plastificirano, a jedan dio je samo ociscen i kao takav ce se vratiti.

Stapovi su generalno u dobrom stanju i nakon detaljnog pregleda u biti ono sto je ta zamjenu su semerinzi i brisaci te dva linearna klizača odnosno caure. Nista vise nego do potrošni materijal.

Semeringe i ulje imam nove takode u dolasku su mi i brisaci te nove caure ili ti ga klizaci.

Takode imam i nove harmonike.

Sami nosaci/drzaci stapova odnosno mislim da to mi zovemo trouglovi su pjeskareni i plastificirani medutim sa jednom greskom, odnosno propustom i to cu da slikom pokazem.

Tu je naravno opet ponovo bilo ciscenja te ponovnog sredivanja navoja radi ne adekvatne zaštite prilikom plastificiranja.

 

Sto se tice unapredena ciklistike odnosno amortizacije razmisljao sam o Hagon progresivnim oprugama kao naj jeftinijoj varijanti i mozda experimentom sa uljem i pritiskom u vilama.  Ali mislim da sam trenutno daleko od toga i da cu cisti da vratim postojeće opruge i sipam Motul 15W ulje. Jednostavno nemam snage i mogućnosti da sada i sa tim deveram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Kazu da je 80% posto uspjeha u farbanju u pripremi. Mislim da se isto moze da primjeni i za plastifikaciju.

Kad sam ja radio pripremu za plastifkaciju, moje je bilo da odradim odmascivanje i pranje te poslije pjeskarenje.  A samu plastifikaciju i zastitu pozicija koje nije trebalo plastificirati je radio kolega koji se inace bavi farbanjem motora i plastifikacijom. U sustini nije to lose uradeno medutim ima i propusta. 

Takode veliku gresku sam ja ucinio mada ne namjerno tako sto nisam ocistio zasticene pozicije odma nakon zavrsene plastifikacije. Sada su se te trake koristine za maskiranje i zastitu pretvorile ukrutile i tesko ih je skidati a da se ne osteti i sama pozicija. 

Ono sto je jos problematicno jestu navoji koji su urezani i narezani. Narezani su se i mogli nekako zasititi i vecina jesu medutim neki urezani i nisu. 

Srecom M6 M8 i M10 uraznica i nareznica ide kroz plastiku kao kroz puter,i za cas se ti navoji poprave.

 

U Bosni svi kazu da se sve boji ruku  pa a tako i moja Yamaha, lagano ali sigurno vozit ce se ona. 

 

 

IMG_20200216_091534_1.jpg

IMG_20200216_163217_1.jpg

IMG_20200216_163225.jpg

IMG_20200216_163421.jpg

IMG_20200216_163436.jpg

IMG_20200216_163608_1.jpg

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Sad vec mogu otvoreno da tvrdim da farbanje i plastifikacija moto djelova sa ne detaljnom i ne dovoljnom pripremom a posebice detaljnom zastitom samih djelova totalna glupost. Te na kraju teski zajeb samog sebe kada dode vrijeme da se to sve ocisti i pripremi. 

Shodno tome ja dva dana cistim i spremam sitne pozicije raznih djelova, gdje se malo farbe i plasitifikata zadrzalo na vrlo teskim mjestima za ocistiti poput raznih utora, kanala i navoja. 

I tome se ne nazire kraj jer je ovo samo pocetak, i priprema svega  sitnog za krupnije sklapanje. 

U mom slucaju je to sve i dva puta sporije i teze jer sve to doslovno radim sa jednom i to lijevom rukom. 

Takode danas sam uz malo pomoci uspio da nabijem nove kosuljice lezaja upravljaca i da sam donji lezaj upravljaca zajedno sa zatitom nabijem na osovinu samog upravljaca.

Srecom tu dosta dosta pomaze malo ugrijan lezaj a ohladena osovina i onda to ide dosta dosta lakse. 

Istom metodom hladenja u zamrzivacu smo lagano nabili i same kosuljice u sam ram.

Da se odmorim od ciscenja zalutalog plastifikata malo sam i pripremao prednje vile odnosno stapove za sklapanje i instlaciju. U isti moment sam i pregledao sve od brisaca do samih klizaca da li su u mjeri i koliko su potroseni. Naravno smerinzi ulje i klizaci idu novi, a sami klizaci mogu proci jer i nemaju neke tragove trosenja.  Sama povrsina stapova je u vrlo vrlo dobrom stanju mada bi joj godilo malo laganog poliranja sa 2000 ili 3000 vodobrusnim. 

Tu ujedno dolazim do jos jednog problema u vidi alata sa kojim bi trebao da nabijem semering stapa leziste.  Morat cu da cimam tokara da mi napravi neki prirucni alat za to.

IMG_20200219_181638_1.jpg

IMG_20200218_191521.jpg

IMG_20200219_100509.jpg

IMG_20200219_101352_1.jpg

IMG_20200219_101356_1.jpg

IMG_20200219_102347_1.jpg

IMG_20200218_192011.jpg

IMG_20200219_094648_1.jpg

IMG_20200219_095655_1.jpg

IMG_20200219_095715.jpg

IMG_20200219_190539.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Veseli me nastavak priče, puno manje okolnosti pod kojim radiš.
A još manje to što ti je frend stručno odradio.

Triba si njega pozvat da ti sve očisti kako Bog zapovida.

Čuvaj ruku.


Vozim motor, nisam bajker.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Prosto ne vjerovatno kako dosadan i mukotrpan posao je ciscenje svega ovog sto je plastificirano da bi se uopste moglo i poceti sklapati.  

Opet gotovo citav dan dokle je to naravno ruka dozvolila sam proveo urezivajuci i narazivajuci navoje te cistio zalutali plastifikat. 

Jos jedna stvar me je iznenadila a to je kolicina prljavstine u samim prednjim vilama.  To i nije toliko cudno s obzirom na silne godine ove Yamahe i uzimajuci cinjenicu da vjerovatno nikad nisu propisno servisirane.

Ali opet sa druge strane vile su zatvoren sistem i kako se to sve natalozi unutra je pojava za sebe. 

Bez obzira na sve danas sam uspio detaljno da sve to sto cini prednje vile ocistim i spremim za sklapanje.

 

 

IMG_20200220_134055_1.jpg

IMG_20200220_134925_1.jpg

 

IMG_20200220_150523.jpg

IMG_20200220_150925.jpg

IMG_20200220_183513.jpg

 

Vrlo rijetko moje skupljanje svega i svacega ima i stvarne koristi, te sam danas dozivio jedan od tih trenutka kada se isplatilo svo to silno skupljanje raznih sarafica sitnoga navoja.   Posto su orginalni vijci i bakarne podloske bili unisteni na djelu gdje se ispusta ulje iz vila, bio sam primoran da nadem zamjenu. Medutim nisam imao dvije bakarne podloske koje idu na tu poziciju.  Te dvije podloske i moja povreda opet su me danas sprjecili da i sastavim prednje vile.   

 

IMG_20200220_193230.jpg

 

Takode u nastavku me ceka jos ciscenja i narezivanja raznih navoja, i po malo me pocinje da nerivira sve to jer neke stvari se ne narezuju tako lako.  U ovom konkretnom slucaju moj nosac ureznica je sa fiksnim drzacima pa kada sam probao da ga koristim na zadnjoj glavcini to ide jako jako sporo jer ne mogu da postignem pun okret.

Te moram po malo da narezujem sam navoj i uvjek iznova i iznova pomjeram nosac ureznica u odonosu na ureznicu.  Sutra cu probati da posudim ureznik na kojem moze da se skloni jedan drzac pa ce tako biti dosta lakse narezati ovakve stvari.  Uz sve ovo sam na zadnjoj glavcini poropustio jednu stvar a to su sigurnosni limici koji osiguraju mataice kada se stegne lancanik na samu glavcinu.  Lancanik sam namjerio da stegnem sa M10 maticama koje imaju najlonski prsten na sebi i to sve bude sigurno ali ipak mislim da limice ne bi trebalo izostaviti i osloniti se samo na najlonske matice.

 

IMG_20200220_193613_1.jpg

IMG_20200220_193624.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja