Jump to content

Moto Zajednica

Saveti za pocetnike

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post

Pozdrav!

Kao buduci pocetnik zanima me koji su najvazniji saveti koje mozete da podelite, kako voziti po gradu kad ima puno saobracaja i neka vasa iskustva u voznji po gradu.
Koja vrsta motora je dobra za pocetnika i kakvo je ucenje na 125cc naspram neceg veceg.
I evo jos jedno pitanje, za visoke ljude do 190cm kakvi su i koji su coperi ,kruzeri i tako slicni motori u rangu do 1200e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Bec
  • Motocikl: BMW F800GS

Ima vec piskaranja na ovu temu. Iako je voznja cisto uzivanje evo par pravila kojih se ja pridrzavam u gradu i koje preporuvujem ostalim pocetnicima.

 

Prvo i osnovno vozi pazljivo, pokusaj da procenis reakciju ostalih vozaca u saobracaju. Ako je guzva to znaci da i ljudi u kolima gube strpljenje pa su svaki ispadi moguci.

Pokusavaj da se provlacis samo kad je to bezbedno, ja to radim iskljucivo kad svi ostali ucesnici stoje.

Ako vozac vozila ispred / pored visi na telefonu obavezno sviraj da te primeti da si tu.

Kada si prvi na semaforu kad se upali zeleno pogledaj levo i desno pre nego sto zavrnes gas. Ne tako retko se nadje neki Shumaher ili Rossi koji misle da mogu da prodju.

Ne stedi sirenu! U svakoj situaciji kad mislis da ce ti mozda zatrebati odmah legni na istu, ne misli dugo.

Iskreno nisam ljubitelj zvucnih auspuha ali znam da pomazu oko naglasavanja prilaska motora.

Preferiram visi polozaj sedenja pa onda mogu da vidim daleko ispred sebe da li neko naglo koci.

 

Ima jos mnogo saveta koje mozes da nadjes ovde na forumu ali su ovo moja osnovna,

 

Dobrodosao na dva tocka!!!

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 6 sati, glechuda je napisao:

Kao buduci pocetnik zanima me koji su najvazniji saveti koje mozete da podelite

 

Saveta ćeš se nakupiti bezbroj, neki dobri a mnogi više nego loši. Pročitao sam gornji post, tačno je da glasnost ima određeni efekat ali ti ne preporučujem bučan izduv. Američka istraživanja su pokazala da je želja za bukom veći uzročnik nesreća nego sa tihim, jednostavno se nesvesno otvara gas i prebrzo vozi.

 

Predlažem ti pohađaš neki od kurseva bezbedne vožnje gde ćeš moći da stekneš prevashodno potrebnu veštinu upravljanja motorciklom i upoznati sa osnovnim elementima koji se sreću svakodnevno kao i sa načinima kako ih prevazići.

 

Imaš odličan forumski kurs, doduše, bio je samo jedan ove godine:

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/121624-bjb-moto-kamp-bezbedne-vožnje-april-2018/

Pohađao sa ga i sam kao početnik, u međuvremenu je znatno podignut kvalitet.

 

A postoje i dve grupacije koje non stop održavaju treninge tokom cele godine i to širom Srbije i u gotovo svim zemljama okruženja, po azbučnom redu:

 

http://abm.rs/trening-bezbedne-voznje/osnovni-aktivni-trening/

Lično poznajem instruktore i prošao sam njihov dril.

 

http://motoklub.rs/moto/trening/

Tek nedavno lično upoznavanje iako indirektno imam odlično mišjenje, vrlo verovatno da ću si upriličiti trening za prestojeći vikend u Beogradu.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sem već pomenutih saveta, probaj npr i opremu da prilagodiš da bude primetnija. Neke fluo boje itd. Sve to nije garancija ali sa svime tim smanjujes rizik da ostaneš neprimećen.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

)Šta bi ti....motor da voziš? Po gradu, pride!

Pa kako ti to samo pade na pamet, nemaš pametnijeg posla u životu. Svi da gledaju kako da te skenjaju, zavideći do neba, što možeš pre i brže. Vožnja u gradu je kao život u džungli. Vlada zakon jačeg...a ti si prilično nisko u lancu ishrane.

Hoćeš u tu mašinu....c c c c...e sinko. Umesto lepo neka kola da kupiš k'o "čovek"...

Motor da vozi....e svašta (pa se prekrsti)...pa to samo ludaci rade.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Bec
  • Motocikl: BMW F800GS

Slazem se sa istrazivanjima da zvuk auspuha vuce vozace da daju gas. Ipak pri malim brzinama kad je provlacenje u pitanju nekad zazalim sto brundanje mog motora nije zvucnije od muzike u kolima.  Kao sto rekoh ja ne preferiram glasan auspuh, cesto zbuni ostale ucesnike u saobracaju i svi misle da vozis 200km/h.

Kao sto je kolega Savan rekao, oprema je isto veoma bitna. Crna boja koliko god nama (nekima) izgleda lepo, ipak nije lako uocljiva od strane ostalih ucesnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Možeš da nosiš bilbord ko neće i ne može da te vidi ima da te rkne.  Ja uključim dugo, kratko i četiri maglenke, budala mi izleti. 

 

Ostalo manje više, bitno je da znaš da si se uhvatio u opasnu stvar, tj. da si sebe stavio u jako nepovoljan položaj. Tako se i ponašaj, uvek i svuda.

 

Pronto, vazda si u pravu! Do sada sam mogao da kupim odličan primerak Volvoa XC70 i da ne berem brigu. Kasnije neki ogroman SUV, onda mi se svi sklanjaju a mogu i pešake da gazim po prelazima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
3 hours ago, Ausländer said:

Немој да возиш ноћу.

Немој да возиш кад је киша, магла, снег, хладно.

Немој да возиш кад је температура преко 33, људи су нервозни.

Немој да возиш без комплетне опреме, са све корњачом и појасем око бубрега.

Немој да возиш мотор који није апсолутно сто посто исправан.

Немој да возиш нерегистрован и без дозволе.

Немој да возиш кад си љут и јако изнервиран.

Не провлачи се.

Не јури.

Пази преко шина, рупа, макадама, уља, воде...

Не слушај свакакве савете.

Немој да те повуче група да брзо возиш.

Не слушај родитеље.

Не вози туђи мотор.

Не кочи само задњом.

А ни само предњом (ово како хоћеш)

Избегавај гужве.

Пази у јесен и током године на тракторе и блато.

Не пиј.

Не вози пијаног ни лудог.

Не учи жену на мотор нећеш је се више отарасити да идеш било где сам.

 

Ne gledaj druge zene,

Ne gledaj udate zene

Ne gledaj u KUMINE sise

Ne koristi straznji ulaz

.......

 

  • Sviđa mi se 2
  • Tužan 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 514 postova
  • Lokacija: Beograd Zvezdara
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

Da dodam:

 

- Ponasaj se kao da si nevidljiv, to sam cuo od starijih...

- Nije garacnija ali trudi se da uhvatis pogled vozaca u retrovizoru, da budes koliko toliko siguran da su te videli.

- Na semaforu budi spreman da brzo krenes (motor da bude u prvoj brzini), gledas retrovizore i ako se vozilo ne zaustavlja da mozes da se pomeris u stranu, izmedju auta ili napred - da te ne stigne...

- Ne lepi se autu ispred u branik, neces stici da ukocis a i rupu neces videti na vreme.

- Ne obilazi sa desne strane - izmedju vozila i ivicnjaka.

- Izbegavaj sredinu puta zbog ulja...  ja vozim po tragu levih tockova od cetvorotockasa (pre te vide vozila koja idu u susret a i manje su sanse da udaris u vrata od parkiranih vozila, ako ih naglo otvore.

- Po gradu, pogotovo oko skola, pijaca, itd. vozi i manje od ogranicenja.

- Na otvorenom, vozis brzo tamo gde nije naseljeno

- Izbegavaj preticanje ako nailazis na levo skretanje, pumpu, itd. Cesto skrenu bez najave - migavca i iseku te.

- Cuvaj se polukruznih okretanja - primer je Bulevar gde automobili idu sporije desnom trakom (od 2 trake u istom smeru), trazeci parking. Kada ga ne nadju, cesto naglo smotaju ulevo kako bi se polukruzno okrenuli i ako nije dozvoljeno i tako se isprece ispred tebe ako vozis levom trakom.

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Coper za te pare kvalitetan nemas, imas manju kubikazu 125-250 al za tvoju visinu to je realno previse nisko I malo. 

 

Ako si vec odlicno upoznat sa saobracajem I ako si vozio auto ili skuter aktivno duze godina mozda mozes I nesto Jace. Ako nemas iskustvo u saobracaju I 125 je mnogo. Kad kazem iskustvo mislim na bar 5-10 Godina aktivne voznje auta ili bar skutera. 

 

Danas je bitno koliko imas iskustvo u saobracaju, jer ako ga nemas il imas jako malo, svaki motor je previse opasan. Pogotovo sve jace od 49 kubika. 

 

125 nije igracka, ne zaboravi to. Al svakako, od neceg mora da se krene... 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: Vidikovac
  • Motocikl: KTM 790 Adv

Čitam komentare I proveravam da li sam na pravom forumu, da nisam zalutao na neki anti-bikers forum Pusti ti druže ove matorce, sad su se setili da je opasno, a kad su oni počinjali da voze tad nije bilo, pazi stvarno

Šalim se malo, verujem da je svaki komentar gore dobronameran, opasno je I u to se uveravamo svakoga dana, pogotovu vožnja po gradu. Moraš uvek da budeš korak ispred drugih, da u glavi razvijes sve moguće scenarije šta može da se desi I budeš spreman da regujes. Meni su dva prsta uvek na kočnici I kocim uvek preventivno, nikada ne idem na ono "valjda neće" jer se ispostavilo da bas tad najviše "hoće". Trudi se da budeš vidljiv uvek, ne skrivaj se iza kombija, kamiona I ostalih visokih vozila.. da se ne ponavljam sad sa kolegama gore. Kurs bezbedne vožnje svakako preporučujem, takođe ja volim da gledam razne klipove na yt iz saobraćaja, gde motoristi bivaji isecani, obarani itd.., steknes širu sliku šta sve može da ti se desi, meni je to dosta pomoglo u gradskoj vožnji.
Opremu (full) nosiš uvek, bez obzira koliko je vrućina ili koliko blizu ideš. Veruj mi, vreo asfalt I gola koža se ne slažu uopšte, a bar danas postoji širok izbor gradske opreme koja će ti pružiti solidnu zaštitu. Obuci se uvek kao da ćeš tad da padneš.

Što se motora tiče, ne znamo o tebi ništa više od toga da si visok 190. Koliko imaš godina, za koju kategoriju planiras da polazes, odakle si? Lično, da sam na tvom mesto, zaobišao bih čoper I ganjao bih nešto kao što je yamaha tdr, honda varadero 125 I njima slični. Verujem da mogu da se nađu u tom cenovnom rangu solidne mašine, lepo se voze I više će ti odgovarati.


Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
....а за Сузукија сам чуо да се квари...бла,бла,трућ трућ....
 
 
 
 
 
 

Izvini...suzuki se kvari???

Evo kod mene već 2 godine u garaži stoji i ništa se još nije pokvarilo :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
On 11.9.2018. at 15:04, glechuda je napisao:

Pozdrav!

Kao buduci pocetnik zanima me koji su najvazniji saveti koje mozete da podelite, kako voziti po gradu kad ima puno saobracaja i neka vasa iskustva u voznji po gradu.
Koja vrsta motora je dobra za pocetnika i kakvo je ucenje na 125cc naspram neceg veceg.
I evo jos jedno pitanje, za visoke ljude do 190cm kakvi su i koji su coperi ,kruzeri i tako slicni motori u rangu do 1200e

Za početak, auto škola i polaži za motor, ako već nisi

A onda u inat svima ovde, kupi hajabusu :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja