Jump to content

Moto Zajednica

ZABLUDA srpskih vozača! Pažljivo proučite zakon!

Recommended Posts

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Da li je sve ovo dokazivo...

Policajac vam automatski prilazi sa prekršajnim nalogom, kaže "niste držali bezbedno odstojanje". I sami verujete da ste krivi i plaćate kaznu. Ali, ako pažljivo pročitate Zakon o bezbednosti u saobraćaju, videćete da to baš i nije tako, priča saobraćajni stručnjak, profesor Milan Vujanić, koji je i doktorirao na problemu odstojanja.


Lančani sudar četiri vozila na Gazeli: Pet osoba povređeno, Hitna pomoć i dalje na terenu

 

- Vrlo retko, čak suprotno, izuzetno retko je kriv poslednji. To je velika zabluda kod nas, a to često ne znaju ni policajci, pa čak ni sudije. Zato su neophodni veštaci da to razjasne sudiji i advokati koji znaju da i vozač onog prvog vozila u lančanom sudaru može da bude kriv - priča profesor Vujanić.

Kako kaže profesor, kod nas su se događali lančani sudari sa više učesnika, ali najveći lančani sudar koji je njemu poznat u Evropi imao je čak 269 učesnika.

- Da li je moguce da je 268 ljudi u istom trenutku na istom mestu napravilo istu grešku? U Nemačkoj kada se dogodi lančani sudar, prvi u nizu mora da dokazuje zašto je naglo kočio. Kada prvi iznese razlog proverava se da li je i drugi mogao da uoči taj razlog - kazao je Vujanić.

Za ovu situaciju važni je načelo rimskog prava da niko ko se ponaša ispravno nije u obavezi da predvidi neispravno ponašanje nekog drugog.

U saobraćaju to znači da naglo kočenje, iznenadno skretanje ili drastično usporenje nije dozvoljeno, pa vozač vozila koji se kreće u koloni ne može da predvidi da će neko ispred njega prekršiti pravilo i izazvati karambol.

Međutim, naglo kočenje neizbežno u slučaju da vozač mora da izbegne neposrednu opasnost. Na primer, u Beogradu se neretko na kolovozu iznenada pojavi pešak, van prelaza, što svakako iziskuje naglo kočenje. U tom slučaju, vozač ne bi trebalo da snosi krivicu zbog izazivanja lančanog sudara, a drugi u nizu biće kriv samo ukoliko je i on sam uspeo da uoči opasnu situaciju (na primer pešaka), a nije kočio.

Drugi primer koji je naveo profesor Vujanić jeste crveno svetlo na semaforu. Normalno je da će automobil u koloni da se zaustavi kada ugleda crveno svetlo, ali to po zakonu moraju da učine i ostali vozači koji se nalaze iza njega.

Sve ove situacije opisane su i u našem Zakonu o bezbednosti u saobraćaju.

 

1. Član 32, stav 2 i 3

 

"Vozač ne sme naglo da menja način vožnje, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti. Vozač ne sme da započne bilo koju radnju vozilom u saobraćaju na putu (uključivanje u saobraćaj,
promenu saobraćajne trake, prestrojavanje, skretanje, polukružno okretanje, obilaženje, preticanje,
vožnja unazad, isključenje iz saobraćaja, zaustavljanje, parkiranje i dr.) pre nego što se uveri da radnju može da izvrši na bezbedan i propisan način."

 

3. Član 38

 

Vozač ne sme naglo da uspori vozilo, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti. Vozač koji znatno usporava vozilo dužan je da to učini na način kojim neće ugroziti, odnosno ometati vozače koji se kreću iza njega.

 

4. Član 42, stav 1 i 2

 

"Vozač je dužan da brzinu kretanja vozila prilagodi osobinama i stanju puta, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustini saobraćaja i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno da zaustavi pred svakom preprekom koju pod datim okolnostima može da vidi ili ima razloga da predvidi, odnosno da vozilom upravlja na način kojim ne ugrožava bezbednost saobraćaja. Ako vozač vozi sporo u meri u kojoj ometa normalan saobraćaj, dužan je da na prvom odgovarajućem mestu omogući da ga drugo vozilo bezbedno pretekne, obiđe ili prođe."

 

5. Član 82

 

"Vozač mora da drži bezbedno odstojanje od vozila koje se kreće ispred njega, tako da može blagovremeno da uspori ili se zaustavi, ako vozilo ispred njega uspori ili se zaustavi"

 

Ovaj poslednji član govori upravo o odgovornosti vozača koj nije prvi u koloni učesnika lančanog udesa. Međutim, u gradskim uslovima gde je saobraćaj gust, odstojanje je znatno kraće.

- Bezbedno odstojanje (u metrima) iznosi 20 ili 30 posto od brzine vozila. Pri brzini od 50 kilometara na sat, bezbedno odstojanje bilo bi 10 do 12 metara. Međutim u uslovima gradske vožnje odstojanje je obično manje, od tri do pet metara. I to se ne smatra nebezbednim, jer sve države imaju stav u zakonima koji zabranjuje naglo kočenje - objašnjava Vujanić.

 

Znaci po pravilu,nismo uvek krivi ako opamprcimo nekoga otpozadi...

  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE
Tako je. Samo treba imati instaliranu tzv "dashboard" kameru, jer je u suprotnom teško dokazivo.

Kod nas kamera i snimak ne znače ništa na sudu i kao takvi ti dokazi se odbijaju. Debilno ali je tako ali verujem da to u Srbiji malo koga iznenadjuje.

Sent from maj el dži ge-2 manji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 3 minuta, Interceptor BP je napisao:


Kod nas kamera i snimak ne znače ništa na sudu i kao takvi ti dokazi se odbijaju. Debilno ali je tako ali verujem da to u Srbiji malo koga iznenadjuje.

Sent from maj el dži ge-2 manji
 

Postoje saobraćajne nezgode u kojima je vrlo teško dokazati šta se zapravo dogodilo, a praksa pokazuje da su kamere koje snimaju vožnju iz vozila vrlo korisne i da mogu poštedeti vozače niza vrlo ozbiljnih neprilika, kaže direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.Snimak sa kamere iz vozila, ističe Okanović, apsolutno se može uzeti kao dokaz na sudu, a, kako kaže, stvar je sudije u konkretnom slučaju da li će to prihvatiti ili ne. 

"U javnosti se može čuti da te kamere nisu dokaz pred sudom, što prosto nije tačno. U našem pravnom sistemu postoji načelo slobodne sudijske ocene dokaza, tako da ga sudija može ili ne mora priznati ali, generalno, ukoliko je snimak validan, nema razloga da ga sud ne uzme kao dokaz", izjavio je Okanović za Tanjug. 

Kako kaže, kamere iz vozila mogu dosta da pomognu pre svega u slučaju saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedno od vozila ušlo u raskrsnicu kada je to bilo zabranjeno semaforom, zatim, kod saobraćajnih nezgoda kada vozila idu u susret jedno drugome, čeono se sudare, a jedno od vozila prešlo je delimično na levu stranu i kada je, dakle, teško utvrditi tačnu poziciju sudara. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Jel si siguran da je jos uvek tako? 

Cuo sam od kolege advokata da se uvazava, ne znam od kad tacno. Ranije nije snimak uvazan, to znam.

A i zasto onda saobracajci uzimaju snimak sa lokala u blizini saobracajne nezgode? :stabre:

EDIT: preduhitrio me kolega. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Kod nas kamera i snimak ne znače ništa na sudu i kao takvi ti dokazi se odbijaju. Debilno ali je tako ali verujem da to u Srbiji malo koga iznenadjuje.

Sent from maj el dži ge-2 manji

Ниси у праву за камеру.На бази једног снимка са моје камере све је врло лако доказано и право снажно осуђено.

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Ja koliko sam cuo snimak sa kamere apsolutno moze da se koristi.

Moze samo da se desi da se snimak ne zavede zvanicno kao dokaz iz nekog razloga,vec da sudija pregleda snimak i kad zna sta se dogodilo ,na osnovu toga sudi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Drago mi je da čujem da je to promenjeno i da se snimak može uvažiti kao dokaz.Ja sam se vodio starom informacijom,čak mislim da je o tome bilo i rasprave u SAT emisiji zašto se ne uvažava. Inače izjave tog Okanovića ne uzimam uopšte za ozbiljno.Čovek izgleda ko da nema veze sa strukom a ponekad ni sa životom a dao je toliko izjava koje su u praksi skroz drugačije da je izgubio kredibilitet odavno.Pa sad nedavno je davao izjave u vezi tehničkih pregleda koje u praksi izgledaju skroz drugačije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Evanston, Illinois
  • Motocikl: NC750X
2 hours ago, BaneVuk58 said:

Ниси у праву за камеру.На бази једног снимка са моје камере све је врло лако доказано и право снажно осуђено.

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

Iskreno se nadam da je u pitanju bio onaj snimak u Sremcici s preticanjem preko pesackog prelaza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Тако је

Iskreno se nadam da je u pitanju bio onaj snimak u Sremcici s preticanjem preko pesackog prelaza.


Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Te "dash Camera" zlata vrede, uopšte video nadzor. Nema jesam nisam idimo dođimi. Navatam komšiju koji baca hranu preko ograde, kao tobože greota da se baci pa ker da ima da jede. Nej...ao sam mu se keve. A u saobračaju  kad prodješ na zeleno pa se neko fintira i ti ukočiš , a u medjuvremenu se upali crveno pa te uslika. Ima raznim primena

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Video zapis je neosporan dokaz da se nesto dogodilo. Baba na zvezdari ubila investitora.....niko je nije video. Naravno da ce je uhapsiti na bazi video snimka. Nema tu sta da se ospori pogotovo na javnoj površini

Skoro sam bas trazio da li se uvazava, legitiman je dokaz kao što neko reče, zavisi samo da li sudija zeli da uzme to u obzir...

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk




Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Evanston, Illinois
  • Motocikl: NC750X
26 minutes ago, BaneVuk58 said:

Тако је

 


Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

 

Hvala ti sto mi vracas polako veru u pravedne presude. Kada bi svako od nas postavio ili poslao takve prekrsaje makar jednom (a sigurno bar jedan od nas vidi slicno svaki dan), stvari bi krenule polako na bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Jako glup komentar...

Na mestu je, pogotovo ovi sto su dosli sa juga... Ne mogu/umeju komunicirati. Cast izuzetcima na koje nisam naisao..

 

Sent from my One using Tapatalk

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S

Ja sam zavrsio Srednju skolu unutrasnjih poslova u Sremskoj kamenici za prosekom 5.0, zavrsio Pravni fakultet u Novom Sadu (ne Sega mega fakultet) i ne smatram sebe time sto je on naveo. U mom mestu niko ne dira motocikliste i ni jedan problem niko nema sa njima.

U ostalom, u sistemu podele vlasti, sud sudi, a ne policija...

Svako protiv svakoga moze podneti prijavu, a sud je taj koji odlucuje u krivici.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
2 hours ago, lakistrike95 said:

Skoro sam bas trazio da li se uvazava, legitiman je dokaz kao što neko reče, zavisi samo da li sudija zeli da uzme to u obzir...

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk
 

A kakav je to zakon ako sudija tumaci kako mu se cefne? Ili jeste vazeci dokaz ili nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ne shvataj licno, i zbog ne savesnih motorista mene kao takvog vide...

Smeta mi losa komunikacija, ja persiram a on (policajac) mi se obrati bez ikakvog postovanja, bar da uzvrati ono koje mu ukazem...

Nemam posla sa njima (na srecu) ali preskacem svaku diskusiju, ne mozes mu objasniti, ne shvata...

Svima im je zajednicko da su "raseljena lica"

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T
pre 44 minuta, N.F.S. je napisao:

Na mestu je, pogotovo ovi sto su dosli sa juga... Ne mogu/umeju komunicirati. Cast izuzetcima na koje nisam naisao..

 

Sent from my One using Tapatalk

 

 

 

 

Interesantno je da je to mišljenje isto kod Kragujevčana i kod Smederevaca, verovatno će se i neko iz Kraljeva pridružiti.

Ostali to ne mogu da shvate. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S
pre 15 minuta, N.F.S. je napisao:

Ne shvataj licno, i zbog ne savesnih motorista mene kao takvog vide...

Smeta mi losa komunikacija, ja persiram a on (policajac) mi se obrati bez ikakvog postovanja, bar da uzvrati ono koje mu ukazem...

Nemam posla sa njima (na srecu) ali preskacem svaku diskusiju, ne mozes mu objasniti, ne shvata...

Svima im je zajednicko da su "raseljena lica"

Ja doktora "podmazao" da bi mi operisao osobu sa kojom zivim, pa opet ne kazem da je to odlika prosecnog doktora...

Popovi imaju tarife usluga, pa ne kazem da je to odlika prosecnog lica SPC...

Ima nas svakakvih. Svakakvih indijanaca, kompleksasa sa planine narocito, ali se ne slazem sa tim VECINA

 

Da ne offujem vise...

O pravosudnom sistemu mogu mnogo toga reci i sa teorijske i sa prakticne strane, ali posle ovakvih komentara zaista nemam zelju da to uradim.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Ja jos nikad nisam imao lose iskustvo sa policajcima.
Ni ja. Čak ne mogu da kažem da me nisu otpozdravili i nekom mimoilaženju

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
2 hours ago, DjoleLO said:

Jako glup komentar...

Nije komentar glup već je grub i uvredljiv. Neću se ni malo truditi da buđav ziv krečim jako skupom bojom, kao da ću njegovu ružnoću i zarazu pokriti da gosti ne vide. Ovde su poslednje vreme kulturni ljudi proterani kao sektaši. Nije retko da se na ljubaznost uzvrati prenerežanost, jer na reči "Dobar dan", "Zamolio bih Vas", glave polovine ovog stanovišta nesrećnoga služi kao Ali Babino "Sezame otvori se" za osećaj nadmoći, jer se ovde upravlja batinom, kaznom, progonom pa ko je kulturan i učtiv, taj je mekan pa se daje za pravo da ga vucara ko kako želi. Na takvu bezobraznost se mora odgovoriti jednako jako ili čak i duplo.


Nikada nisam imao niti jedan problem sa zakonom, nikada ni opomenu nisam dobio. No, naš policajac ne ume da priđe bez "DAJ PAPIRI, DOZVOLU, GDE IDEŠ", da se dovikuje preko kolovoza sa kolegom, neobrijani, raspasane uniforme u meni nikada ne mogu da izazovu poštovanje i moram da radim i da ga poštujem tek onoliko koliko sam po sili zakona primoran. Ako oni sami ne poštuju težinu i odgovornost uniforme, ja im sigurno svojoj poniznošću to neću kompezovati.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja