Jump to content

Moto Zajednica

Sto muka...

Recommended Posts

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

E moj Mile, u principu nikad ne podmazujem sajle, narocito ne sa uljem, a nekad sam to radio sa glicerinom (onaj iz apoteke sto smo zimi mazali oko vrata na kolima da ne smrzne) i pokazalo se kao najbolje resenje. Probaj pa se uveri i sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Šiberi nisu u lošem stanju. Stari Bing karburator nije Vakumski, i radi drugačije od CVK karbona. Iglu najbolje i najlakše središ tako što je namažeš tečnom šmirglom 0 gradacije ili eventualno 1, i lagano okrećeš u njenom sicu (dizna za ler). Ler šteluješ preko šrafa za ler. Ti karburatori traju 100 godina, samo ih lepo očisti (kuvanje u sodi bikarboni)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 22 minuta, drtommy je napisao:

Šiberi nisu u lošem stanju. Stari Bing karburator nije Vakumski, i radi drugačije od CVK karbona. Iglu najbolje i najlakše središ tako što je namažeš tečnom šmirglom 0 gradacije ili eventualno 1, i lagano okrećeš u njenom sicu (dizna za ler). Ler šteluješ preko šrafa za ler. Ti karburatori traju 100 godina, samo ih lepo očisti (kuvanje u sodi bikarboni)

Mozda ne gledamo iste fotke. Naravno da nisu vakuumski karbovi.  Od kad je sic iglice sibera dizna za ler? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 6 minuta, abarth_maniac je napisao:

Mozda ne gledamo iste fotke. Naravno da nisu vakuumski karbovi.  Od kad je sic iglice sibera dizna za ler? :stabre:

Moja greška, Glavna dizna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

S tim da leziste nije ni dizna nego je emulziona tuba. Dizna je na samom njenom kraju i nema dodira sa iglom sibera. Kada se tako "osmirgla", moze da se napravi naleganje, ali u tom slucaju visina iglice naspram otvorenosti nije ista kao sto je bila. Ne kazem da ne moze da radi, ali to nije pravo resenje da bi se doslo do toga da motor sigurno lepo radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Nemam nameru da se prepucavomo ovde, samo želim da pomognemo kolegi. Jedno je sigurno, ti karburatori nisu još za bacanje. To što skine tečna šmirgla je mikronski, a to da će šiber da vibrira pod pritiskom opruge, naspram sile vakuma, ne bih se baš složio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

E moj Dane,ni ja ne sipam ulje u budzire. Sajla najbolje klizi kad je čista kroz čist budzir. Nego,spomenu ti meni neke vakumske karburatore onomad u Herceg Novom? 

Inače,ovi moji karbovi nisu za otpad,da se razumemo. Mogu ja to tako da vozim još dosta dugo,ali me nerviraju te sitne zezalice koje od uživanja prave nervozu. Ovaj levi siber ima deformitet takav da se ceo usisni kanal ocrtao na njemu. Tu sigurno "curi"neki višak vazduha oko njega. I ove igle rade,ali sigurno ne kao u ranoj mladosti. Na kraju, BMW -ove karburatore hvale samo oni što cene original. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Tri nedelje nisam palio zver.

Danas se nesto jedva probudio.

Toliko ga je kisa zalivala na onoj voznji da jos ne moze da dodje sebi. Gas se sada lepo dodaje kad sam onu rascvetalu sajlu malo doveo u red. Na leru lepo radi,ali u voznji tek treba da ga vidim. I dalje sam misljenja da bi par drugih karburatora,vakumskih bingova ili nekoh dellorto ili mikunija doprineli mnogo lepsem radu motora.

Ko je vozio motor sa dobosima po kisi zna kako to moze da bude veselo. Kocnice blokiraju cim omirisu kisu. Po kisi dobos je prakticno neupotrebljiv. Verovatno se na paknovima nakupilo kojecega od te vlage,pa danas vidim da kocnica i nije tako efikasna kao obicno. Da napomenem samo da stari dobos na BMW-u kad je suvo radi besprekorno. Kad sam sam na motoru,do duse. Ako nas je dvoje,onda je tu vec za stati - povuci - potegni.

Zao mi da ga skrnavim,ali ako se ukaze dobra prilika da nakacim 17 colski zicani tocak sa diskom od 320 mm i sestoklipnu celjust necu oklevati.

Ili mozda… danas smo zena i ja gledali u oglasima neke zrx-ove... Mislim da je taj ELR pravi rokerski motor. Bas po mojoj meri... Eto teme za razmisljanje preko zime...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Originalan karburator jeste originalan, al novo je ipak novo . Imao sam nekad BMW R 25/3. Bio je poprilično dobro sačuvan, lepo išao, lepo radio, fabrička boja, kompletan. . .   Ali je bilo i sitnica koje idu na živce ( nemiran rad motora, ler gas i slično ).  Jednom sam se kod drugara zezao sa tim karburatorom, drugar nabavio nov Jikov za njegovu ČZ 350 da zameni i meni padne na pamet da probam taj karburator na mom BMW - u jer se može postaviti bukvalno šraf na šraf. Zamenim ja to, upalim moj BMW - lepo radi. Ler gas naštelujem za pet sekundi. Sednem da probam, kad ono motor ide ko blesav, ko da sam mu stavio sve novo unutra. Naravno, taj Jikov je i ostao na mom motoru, a drugar je morao sebi da kupi drugi.  Kasnije nešto razmišljam o svemu tome, pa se setim lekcije iz mašinske škole gde nam je profesor pričao da je brzina usisnih gasova  oko 25 metara u sekundi, a moj BMW ima 40 godina, da se za to vreme sve pojelo po malo od erozije - i iglica i šiber i dizne, kanali . . .   Novo je ipak novo ! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Karburatori se prave tako da je velika većina delova zamenjiva, ali ono što sve to drži na okupu je telo karburatora...čija zamena znači, nov karburator.

Kada se insistira sa vožnjom uz loše šibere, kao i sa vožnjom sa dotrajalim ( samo okaričenim) klipom, dolazi do oštećenja tela kroz koje se šiber kreće...ili klip, u tom slučaju cilindar. Telo karburatora (ili cilindar) polako ali sigurno postaje ovalan i naknadna zamena, stavljanje novog dela, u ovom slučaju šibera...gubi svaki smisao. Njegov idealni kružni presek više nije dovoljan da zadihtuje ovalnost tela kroz koje se kreće i brzo poprimi isti oblik kao i onaj koji je pre njega tu bio. Često se čuje i "kuckanje" kao simptom ovoga o čemu govorim, ali mu se ne pridaje ozbiljan značaj...jer " sve radi"...ali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5
10 hours ago, štampar said:

Stanje karburatora je primereno godinama eksploatacije...očisti ih lepo,metni nove sajle,našteluj dobro i terajjjjjj...

Čistio sam čini mi se nekome sa foruma baš takve karburatore,verovatno rade još uvek....

Jeste, meni si ocistio te karbove koji su bili u prilicno jadnom stanju. Posle ciscenja sam zamenio sve "iznutrice", sibere, iglice, sve dizne, plovke.... I evo ga, motor i posle skoro deset godina i preko 100000km prede kao mace. Sa karbovima vise nisam imao problema. Ziv bio i bar Titove godine docekao!:)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Odustao sam od diska na prednjem tocku. Resio sam da kocim na dobos i dalje. Vozicu sporije. Doslo mi nekako zao da skrnavim dedu.

Nego,nikako da se izvucem sa posla,ali sutra idem do grada i ako Bog da oticicu da uradim dve nove sajle za gas. Ove stare mogu i dalje posluziti,pa neka stoje u rezervi.

 Čujemo se...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Mislim da BMW ( model kao tvoj ) koristi istu sajlu za gas kao i MZ , pa možeš da kupiš i nove fabrički napravljene. Ajd, baš, izmeri tvoje sajle pa mi pošalji mere da proverim ( dužinu buržira - od kraja do kraja i dužinu sajle takođe od kraja do kraja ) . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

I ove moje sajle neverujem da su originalne,drumskalisica

Budzir - 1010 mm

Sajla - 1120 mm

A po fabrickim podacima budzir - 1005 mm

                                              sajla - 1100 mm

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Nisam nista uradio.

Zovem servis ( u Zemunu-to mi bilo najblize) -kaze sajle su od 500-1500 dindzi po komadu. Ajd,racunam ja,ne moraju biti najjeftinije,ali nisu valjda ni najskuplje. Kad ono prc. Reko' hvala lepo,dovidjenja.

Nisam ja otisao da mi napravi za dzabe,ali sajla koja je jednostavnija od APN-ove da bude najskuplja... Daj breeee...

Kad ono,evo druze,ako ces obe-moze jeftinije.

Ne,jedna mi treba.Vozicu na jedan cilindar....

Nisam sam pravio sajle od kad sam prodao starog Tomosa. Imam ja toga na metar,ali sam nesto kontao,bolje da dam profesionalcima da naprave. Vidim da ce biti drugacije.

Na kraju cena na Ebay-u - 19 Evra. Jeftinije nego da se pravi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Malo se radilo na motoru . Prošlu sezonu kad sam završio, zadnja guma se izduvala. Kad sam menjao onomad spoljne gume,unutrasnja na zadnjem točku mi ostala stara. Zašto je ispustila,ne znam. Probam je danas-nigde ne pušta. Kako bilo,ne želim neprijatna iznenađenja u toku sezone kojima bi uzrok bio moj nemar. Naručio sam novu Michelinku za zadnji točak. Danas je sve namešteno.  Još malo i može da zabrunda!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Nisam još provozao zver.

Lep dan danas pa sam ga iskoristio da poradim kojesta po dvorištu. U medjuvremenu namestio sajle gasa,nastelovao ler gas, ispolirao hrom i aluminijum... napunio rezervoar...

Šou može da počne!  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja