Jump to content

Moto Zajednica

Sto muka...

Recommended Posts

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

A da ja možda ipak kupim neki r1100r pa da se vozim ko čovek?

Volim ja mog oldtajmera. Lepo se mi vozimo i prirastao mi srcu nekako. Oprao ga od one kišne vožnje,a on se sve kurobeca na suncu kao da mi kaze-ja još nisam za penziju.

Pa dobro,ajd'sad. Nije meni zamuka na 30 konja. Ali bar da radi kako treba,već uvek nešto zajebaje.

Dodje mi da uradim neke update-ove za sledeću sezonu,ako se kanim s njim voziti.

Prva mi je mukica karburatori. Bing. Šta da kazem? Neki ih hvale,drugi žele,treći kazu-e moj brale... 

Karbovi  su oni obični sa siberima. Ništa vakuum. Ne smeta meni to što nisu moderni. I super troše 4,6 l/100km. Ali patim evo deset dana hej,hej,hej... nemam ler k'o svet. U mestu i ne bi bio problem,ali u vožnji me j... pa rastura. Kad pustim gas ostane mi neki siber otvoren par milimetara i ne mogu da kocim motorom. Onda stisnem kvacilo,pa 2-3 puta odrezem po gasu da siberi zatvore. Ne mogu da vam opišem koliko je to iritantno, pogotovo kad se vozi po klizavom. To se dešavalo i ranije,a ove godine sve češće. Sa ugašenim motorom sam probao 100 puta i uvek zatvore do kraja,a kad vozim da popizdis.  Možda su siberi istrošeni pa kad ih gura vazduh zapinju. Ima koji ris po njima. Sajle su dobre,opruge su dobre...

Razmišljam da stavim od npr. Xj600 diverzije dva karburatora. Oni su za 2 mm veći,ali mislim da bi radili mnogo finije u odnosu na ove sadašnje. Imali neko iskustva u sličnim prepravkama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Skineš sajle, pa ih okačiš negde da vise. Onda uzmeš špric sa benzinom i onu malu najtanju iglu pa ušpricavaš benzin unutra i ujedno vučeš i guraš sajlu kroz buržir ( možeš i da vrtiš sajlu u krug ). Prvo će dole da izlazi prljav benzin ( skoro crn ), al ti nastaviš tako dok ne krene da curi čist benzin - što bi značilo da su se isprala sva g..na koja su se godinama tu skupljala. Ostaviš da se to sve lepo ocedi i osuši, pa opet špric i igla, ali ubacuješ ono retko ulje za šivaće mašine. 

  Možeš menjati karburatore koliko hoćeš, al ako ti sajle zaglavljuju - džaba . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Najbolje je očitstiti sajle sa WD40 sprejom. Posle ih obavezno nauljiti. Proveriti da nije sajla dotrajala ili bužir. A čini mi se da je najverovatnije do šibera.

 

Bing je zahvalan zato što nije komplikovan ali kad jednom krene da zeza zaboli čoveka glava dok ga ušteluje i sredi ponovo. :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250

Kad smo već kod sajli za gas, kako može da se proveri da li su u redu? Mene nešto zeza ručica, ne vraća kako treba. Kad je zavrnem pa pustim, mlitavo vraća. Ume i da zaglavi, pa moram rukom da vraćam . Ne bi da skidam ako ne moram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Мени се то дешавало, испала сајла из лежишта у ручици. И баш сам се навикао тако, после када сам наместио било ми необично да морам десном руком да држим корман да би ишао :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8243 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sajla se oseti kada se "razlicna", trlja kroz buzir... Mozda je jednostavno suva i korozija zeza. Zamena svakako, ja na svojim skuterima ne diram buzir, ko da rastura sve plastike :D

Uradim sajlu potrebne duzine i debljine ali donje burence uzmem ne krimpano, zamo zabuseno, staru sajlu sa jedne strane odsecem i izvucem iz buzira, WD40 kroz buzir (dole stavis flasicu da hvatas tecnost)...

Sajlu premazem mascu i odozgore provucem kroz buzir, na potrebno mesto dole stegnem burence (sajlu na tom mestu ocistim acetonom, burence ne lupati cekicima odseci ce sajlu)...

Pozdrav Nenad.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Moje iskustvo - kad sajla jednom pocne da zeza, trajno resenje je samo zamena. Zaglavljivanje je samo znak da joj je dosao kraj i ciscenja i podmazivanja nisu resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Uh! Šta da kažem? Hvali staro - vozi novo. Opet kažem,lepo ide taj moj motorin,ali godine čine svoje. I ako se od babe ne pravi devojka,sve što se novo stavi na njega čini mu da lepše radi i da se lepše vozi. 

Sajla na levom karburatoru je načela jednu licnu. Siberi su u takvom stanju da mogu slobodno da kažem: bay bay Bingo... Oni extra rade kad su novi,ali posle 45 godina... dobri su samo da mogu da kažem da imam original...

20180908_195456.jpg

20180908_204850.jpg

20180908_204859.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Tako izgleda šiber iz svakog motora koji se vozi. Sredi sajle i biće još dobre vožnje. A uzmi r1100rs, ima ih baš dobrih za 2000e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Na kraju krajeva nov siber je oko 20 evra. Dve nove sajle kod Grade/Sinise (one fine elasticne) verovatno ispod 1000 din. Proveri i zupce na rucici gasa/ potezacu sajli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nisam baš siguran, al čini mi se da sajle za gas pasuju od MZ - a , a koštaju oko 250 - 300 dinara . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Sajla za gas ne trpi veliko opterećenje, tako da sam iste pravio od sajli za bicikle, od kočnice. Imaju dovoljnu dužinu, skratiš na tebi odgovarajuću i na kraj zlemiš ili zakrimpuješ odgovarajući valjčić. Konkretno za stari Bingov karburator koristio sam deo iz običnih plastičnih upaljača koji ide unutra, ispod dizne. Tačno odgovara po dimenziji 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Krenucemo od najjeftinijeg. Prvo idu nove sajle i budziri. Ako bude radilo kako treba sve ostaje fabricko sto se tice karburatora. Mozda rad nece biti savrsen,ali nisam savrsen ni ja...:na_glavi:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 1 minut, Golub je napisao:

A sto malo ne ispoliras te sibere?

Ispolirao sam.Ali samo polir pastom. Ne zelim da ih smirglam.

Nego imam problem sa levim karburatorom. Ne mogu da odvrnem poklopac sibera. Zapekao je poklopac za sraf i ni da mrdne. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 3 minuta, Golub je napisao:

Nisam ni mislio da smirglas, nego na coju...

Kuckanje? Ako je isparilo gorivo mozda zagrevanje? Potapanje i preskanje koje cime...

Kuckanje i polivanje vrelom vodom vec pokusano. Zalivao sam spoj naftom. Nista. Sutra cu probati da naprskam odvijacem. Mora popustiti... To je bas taj gde se sajla rascvetala. A na desnom se na sajli nazuljao budzir i tuda je sigurno ulazila vlaga. To sve mora ici novo. He,pa te sajle su dosle sa njim pre dvadeset godina... Red je da se zameni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Videćemo. Nije zatekao navoj. Zalepio se poklopac za šraf. Na poklopcu ima nokat koji ulazi u telo karba da se ne bi okretao. To se sve pomera koliko ima lufta u tom željbu, nekih pola mm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ali posle mnogo naftiranja, polivanja vrelom vodom i kucanja,pametniji je popustio. Evo i kako izgleda levi siber. Sajle sam očistio. Raspertlao sam onu nit što se pokidala i sve ponovo spakovao. Do kraja sezone može ovako,a za sledeću nove sajle obavezno.

20180910_180526.jpg

20180910_182447.jpg

20180910_182458.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Siberi su bas losi... verovatno prevlaci mnogo vazduha preko njih, samim tim je smesa goriva i vazduha kad otpustis gas siromasna. (Kad siberi odu dole, podpritisak koji se stvori prevuce vazduh oko njih). To moze da se predupredi stelovanjem, ali ce dovesti do povecanje potrosnje. Na drugu stranu, potroseni siberi vibriraju u karbovima te ostecuju telo.  Pri tom, iglice i leziste takodje stradaju. Bilo bi pametno zameniti sve... sa fotki i iglice izgledaju dosta lose.  Ne znam koji je red velicine sto se cifre tice, ali mogu da garantujem da ne bi prepoznao motor kada bi se ovo zamenilo a karbovi nastelovali. Mogao bi klavir da se svira uz motor, jer bi brojao taktove kao metronom. :)

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja