Jump to content

Moto Zajednica

Polaganje A ,poligon

Recommended Posts

  • Drug član, 1652 postova
 
Proverio sam.
Neujednačena je praksa.
U nekim gradovima pišu kaznu za nepropuštanje pešaka i kadapešak  ima nameru, ili zakorači na pešački, dok u drugim se ne piše, ukoliko vozač ne ometa normalno kretanje pešaka. I jedni i drugi se pozivaju na isti zakon. :neznam:
И једни и други су у праву, ови што кажњавају, јер тако пише у закону. Ови што не кажњавају јер су професори са Саобраћајног факултета дали тумачење да није смртни грех ако прођеш крајњом десном траком од четири, а пешак је у крајњој левој (мој пример, не њихов).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlaja, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha xj6

Meni je za osmicu bilo najlakse drugom mali milimetar gas doziras kvacilom a usporavas zadnjom kao sto rece Savan bez pustanja gasa

Sent from my BV8000Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT1200Z Super Tenere

Doziras gas (ako mozes malo veci od lera) , sto "deblju" osmicu i ne gledaj "ispred" motora vec tamo gde zelis da ides tj skrenes. Srecno :)

Sent from my SM-G900V using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
:stabre:
Nisam razumeo,a verujem da nije ni on?
Decko je vozio skuter

Znaci, ubaciš u prvu i kreneš normalno lagano, nekih 5 -10kmh, i držiš konstantan gas a usporavas sa zadnjom kočnicom. Tako tokom cele vežbe imaš motor koji vuče napred a brzinu regulišeš kočnicom, iako su to male varijacije na brzinu.
Za skuter pretpostavljam da je isto stim sto ne ubacuješ u prvu.

Isto važi i posle za krivine, pre krivine se pozicioniras, odgledas šta treba da vidiš, spustis brzinu niže i sa motorom pod gasom koji vuče prolzis krivinu sa pogledom gde zelis. I to sve i jednom smooth potezu bez krivine koju deliš u više delova.

Ali ajde prvo osmica, mada možda je bolja vežba za pocetak samo u krug da stekneš tu rutinu doziranja i kontrolisanja.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora
  • Motocikl: Peugeot Satelis 400cc

Da...mislim da mi je najbolje nekoliko krugova u jednu stranu gas+ kočnica za optmalnu brzinu pa onda u drugu isto.

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora
  • Motocikl: Peugeot Satelis 400cc
 
E ovako osmicu ako moze moje zence koji prvi put sedne na motor (i to tdm) i napravi osmicu mozes i ti
brate...kod nas osmica mnoooogo uža.Mislim da krug nema 3.5m prečnika

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 241 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Honda Hornet the Grey

Mislim da je najbolje kao sto su vec rekli da se prvo posvetis voznji u krug sa velikim lukom, moj savet ti je.da stavis neki cunj ili nesto u centar tog kruga, tako ces imati tacku koju mozes da iakoristis za glwdanje dok se vrtis, lad se navuknes par krugova tako onda promenis u supprotnu stranu dok ne steknes malo sig i dok ne skontas kako gas i kocnica zajedno treba pravilno da budu dozirani...
Nakon toga ces jednostavno poceti da suzavas krug, i kao sto rece neko vec, poenta je da motor uvek mora biti u pokretu, nema kretanja motoa-tup na stranu, jednostavno sve je u gasu i u pravilnom.doziranju sa kocnicom... kao i za vecinu stvari i ovde vazi zlatno pravilo- vezbom do savrsenstva.
Ja sam imao isti prob na pocetku pa sam jedan dan otisao i ovako sam radio , kad uradis jednom lako je.. i nemoj mnogo krugova odjednom, nije bas prijatno

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Beograd, Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco People 250
18 hours ago, Grille said:

Pa dobro. Ali ako polaze za A onda nece voziti skuter. Ali nije neka filozofija. Mada pokaze tu i instruktor sve lepo. Polagali si iz prve i oni koji nisu nikad pre vozili motor.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 

Za A kategoriju nije uslov da motor ima brzine već da ima preko 600cc i 40kw, tako da to može vrlo lako da bude i skuter, po BG je čest Suzuki Burgman 650.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
20 hours ago, Zuba87 said:

Била је још једна промена закона, па су избацили то да може да се прође, ако пешака не ометамо у преласку.

Нова формулација је:

81b95f9c1ca42847d00bf88526c56559.jpg

Formulacija kaže da je dužan da obrati pažnju, ne da se pod obavezno zaustavi, osim ako nema neki član ispred ili iza koji menja kontekst.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Osmica, slalom i kružnica su stvar tehnike. Nije to slučajno izmišljeno i nije to simulacija provlačenja između auta. Ako ne možeš raditi ove stvari to znači da ne vladaš svojim motorom da ne poznaješ kontra upravljanje, upravljanje pogledom, pomjeranje dupeta (ne znam kako to drugačije da nazovem), dobar položaj ruku, tehnika gasa, kvačila.... drugim riječima ti voziš motor, ali ne vladaš sa motorom.

 

Pitaj instruktora, vježbaj, a kada položiš idi na organizovane treninge ponekad.....

 

Lično iskustvo....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
.. drugim riječima ti voziš motor, ali ne vladaš sa motorom.



Odlično sažeto. Kao i kad naučiš da vladas motorom ali nikad nisi naučio teoriju saobracaja pa onda znaš da voziš i vladas motorom ali ne znaš sa njim da učestvuješ u saobraćaju.

Sećam se odlično kakav je eye-opener bio kad sam završio obuku u NL. Na početku me je instruktor pitao jel znam da vozim na šta sam odgovorio ‘naravno da znam’. A posle prvog drugog treceg časa sam priznao da ipak ne znam da vozim - kad sam shvatio da to sto sam ja mislio da je vožnja je zapravo samo održavanje ravnoteze na motoru.





Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250

Na dan polaganja, ima da uradiš osmicu samo tako. Meni isto bila frka. Nikako nisam uspevao da je odvozam kako treba. Taman pomislim skapirao sam, kad ono još gore. Instruktor mi dao savet da odmah spustim nogu, pa da teram dalje. I eto na polaganju završim ona kočenja, čunjeve i krenem na osmicu, kad vidim krenuli oni u kola i preko ramena me gledaju, čisto reda radi i....ja odvozam osmicu. Sada, sa svojim motorom, ko pčela radim osmicu iz zezanja. U to vreme frka mi bila da ne ljosnem pa razbijem čoveku motor i to me valjda sputavalo, a i to što sam razmišljao šta i kako. Ne razmišljaj, sedi i odvozaj. Videćeš, na dan polaganja ima da odvozaš samo tako. Srećno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Moje iskustvo je potpuno isto kao Nebojšino. Na poligonu u toku obuke nikako nisam uspevao da odvozim osmicu, ma ni jedan krug. Isti sam savet dobio od instruktura, i kada sam mu rekao da želim da uzmem dodatni čas da vežbam samo osmicu nasmejao mi se i ponovo isti savet. Došla je zimska pauza, ja sam u međuvremenu dok sam čekao polaganje uzeo motor, i sa njim sam ispred kuće vežbao osmicu. U startu mi je bilo baš nezgodno, pošto nikada pre nisam vozio motor, a ni motor sa brzinama (obuka, a kasnije i polaganje je bilo na maxi skuteru). Međutim, posle samo par pokušaja na svom motoru toliko sam se opustio i vozio sam osmicu bez problema, na mnogo užem prostoru od onoga na poligonu. Na dan polaganja sam odvozio osmicu na tom maxi skuteru bez ikakvog problema, totalno rasterećen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora
  • Motocikl: Peugeot Satelis 400cc

Danas sam donekle oporavio ali nije to to...dosta kočim i dodajem gas pa je vožnja više trzanje nego mirno voženje.S tim da sam poslije 20-tak kruženja, parkirao motor i ispovraćao se od driving sickness ...

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Da ne bi trzao, zavrnes gas tu odredjenu doZu i ne pustas niti dodaješ. Ako treba brzine popustis zadnju kočnicu ili pritegnes.

Sutra je novi dan, a ovako preko kucanih slova je to malo teško ali treba biti uporan.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

@Bocciaa Samo teras do krajnje linije i polako sa gasom, ides sto sire i to ti je najbitnije. Nema veze tezina skutera, ja sam radio na burgmanu 650 i nije toliko tesko. Samo moras ici do linije i nemas problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora
  • Motocikl: Peugeot Satelis 400cc

da da....ja sam bio ubijedjen da mora između spoljne žute i crvene unutrašnje,a jedan instruktor koji je tamo bio reče da je prekršaj samo ako se nagazi bijeli pravougaonik

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja