Jump to content

Moto Zajednica

Majlovac 01.09.2018

Recommended Posts

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
Pre 13 sati, bmw je napisao:

Gospodo, ako smem.....

Ako hočeš izbeči prepreku (recimo auto koji ti izlazi sa tvoje desne strane na put) prvo treba maksimalno zakočiti (maksimalno mislim kočenje na obe kočnice do granice proklizavanja),naravno pogledom tražiš najbolju opciju za obilaženje (ako je moguče), te u zadnjem momentu pustiti kočnice,usmeriti pogled ka izlazu, stisnuti kvačilo te izvesti manevar izbegavanja.

Zaboravite dodavanje gasa i slične varijante, jer če vas na mokrom, masnom ili prašnjavom asfaltu dupe preteči i eto belaja. Da o upravljivosti motocikla pri dodavanju gasa uopšte ne pričamo. Prvo treba smanjiti brzinu koliko je to moguče (maksimalno kočenje) iz razloga jer je lakše napraviti manevar izbegavanja pri 40km/h nego pri 60km/h, pri sudaru su ozlede puno manje pri manjim brzinama,a ponekad je lupanje u auto puno bolja opcija nego susret sa mercedesovom značkom ili FAP-ovim znakom na suprotnom pasu. Zašto stisnuti kvačilo pri izvođenju manevra izbegavanja? Pa zato jer si stiskanjem kvačila izbacio jednu količinu (mašinu) iz jednačbe koja radi protiv tebe. Stisnite kvačilo i obratite pažnju koliko se lakše motor obara i kontroliše nego bez kvačila......

Samo moj savet, koji nije obavezan .......možda neko ima drugačija iskustva....

Podržavam, kolega. Zato sam i zakačio onaj link o trail braking-u gde se lepo vidi promena upravljivosti motora pri kočenju i dodavanju gasa. Da ne pričamo dalje o brzini pri udaru, odnosno zakonima fizike koje si prikladno spomenuo. :takoje:

 

 

Pre 11 sati, zemunac72 je napisao:

Upravo tako. Svaka cast svakome ko ispostuje sve potrebne radnje na vreme u toj sekundi ili dve. 

Najbitniji faktor je definitivno iskustvo u raznim situacijama.

Citajuci sve napisano zakljucujem ,doziveo sam udes zato sto ne znam da vozim i odreagujem na pravi nacin. Sa svojih 46 godina je verovatno kasno da sedam u klupu i ucim a ako nastavim da ucim u praksi...poginucu pre nego sto savladam sve. hranicu golubove u parku i tako mozda dozivim penziju.

Druže, to i ja kažem: svaka čast svakome ko ispoštuje sve potrebne radnje na vreme u toj sekundi ili dve. :care:

Ali takođe ne gubim želju da to budem i ja (jednog dana), niti gubim interesovanje za unapređivanjem svoje vožnje, svakodnevno razmišljanje o pravilnom postupanju i vežbanje reakcija, pretvaranje teorije u praksu. 

Iskustvo... Smatram da se iskustvo ne stiče "samo" vožnjom, nego vožnjom uz vežbu, analizu i korekciju svojih postupaka.

I usput, nisi mnogo stariji od mene, tako da pusti godine. ;)

Želim tebi i supruzi brzo vraćanje u sedlo! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
17 hours ago, mickeyZ said:

Nisam dugo clan foruma i ako ne gresim rekao bih da si ti prvi ko je javno "priznao" da odvojis vreme za parking i mogu ti reci svaka cast. Podrzavam tvoj pristup. Samo pocetnicki pristup otvara um za ucenje novih tehnika a ego i stav ja sam najbolji drzi um zakljucanim.

 

:) Caka je u tome sto ako u nekim drugim sferama zivota ako imas veliki ego, uglavnom ti nece biti nista, a u ovoj nasoj tematici voznja motora, moze da ode lako ode glava ukoliko ne zauzmes stav "znam da nista ne znam", bar je to moja filozofija.

Ko hoce na parking da vezba kad idem, dobrodosao je

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
pre 54 minuta, filipfg je napisao:

 ukoliko ne zauzmes stav "znam da nista ne znam", bar je to moja filozofija.

 

Kad god sam pomislio kako znam da vozim napravio sam sranje. Kad god sam rekao da me dugo nisu panduri kaznili za nesto...eto ga zaustavljanje i prijava,davanje mita...

Covek se uci dok je ziv. Rossi i Marquez znaju sa voze to je fakat,pa naprave gresku...

Samo nek je zdravlja,vezbacu ja sve tehnike dokle god mogu sam da se popnem na bike.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Da se ukljucim u mudrovanje dok je vremena.

Pre svega, zivo se secam osecaja nemoci kada sedis i kuckas se a kolege se voze, ali fakat, ti ne mozes. 

Stoga, Zemunac, zelim ti brz povratak u sedlo, nadam se, pre kraja sezone. 

 

Bio sam skoro na kursu bezbedne voznje i poslednja vezba je obici autobus duzine 12 metara, (5 sa jedne, 7 sa druge strane) koji se nalazi na udaljenju od 20 metara od kako prodjes kroz kapiju odakle smes da manevrises/kocis, i da se vratis u svoju traku i prodjes kroz drugu kapiju koja je 20 m nakon autobusa. 

 

Pri 40 na sat to ide lagano sa obe strane, kao i kocenje (imam ABS), pri 50 nesto teze, preko 60 jedino uz kocenje pa ostar manevar, a sa 70 nisam uspeo nikako. 

I ne govorim ovo zbog tvoje brzine u pomenutoj situaciji, vec zbog toga sto i u kontrolisanim uslovima, kada znam sta ce da se desi i pripremljen sam, odreagovati dobro u tih sekund/dve je zahtevno. 

 

A u realnim saobracaju je teze za sve one faktore koji su ovde eliminisani. 

 

Stoga, ko sto rece Filip. Samo vezba (ali ciljana), oprez, ko sto rece Bocca i vreme da sve to postane refleks. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Oporavljam se,ide to malo sporije nego sto sam se nadao ,ali ide na bolje. Tesko da cu do kraja ove sezone sesti na motor zbog kljucne kosti i napora koji ona trpi pri kocenju.

Slazem se za kurs bezbedne voznje,slazem se i sa brzinom,slazem se za sve sto ste pisali. Samo da ruka i rame profunkcionisu kako treba....da cemo i nove pobede

 

20181002_180128.jpg

20181002_175735.jpg

20181004_175115.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
On 6.10.2018. at 8:31, zemunac72 je napisao:

... Tesko da cu do kraja ove sezone sesti na motor zbog kljucne kosti i napora koji ona trpi pri kocenju. ...

Verujem da ti samo ja još falim da ti mudrujem, ali ti govorim iz najbolje namere: ključna kost ne treba da trpi dok kočiš, odnosno motor moraš da držiš nogama (kolenima, butinama), a ne rukama.

Ja to vežbam tako što sklonim levu ruku i samo desnom držim upravljač dok jako kočim.

 

Brz oporavak ti želim! :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Hvala na savetu,znam ja sve to i cesto to radim. Nije problem samo lom kljucne kosti...rame he udareno,atrofiralo,ne mogu da uspruzim ruku i stavim je na volan bez da pomognem levom.

Slozices se da je suludo da takav sedam na motor. Rucni zglob je i dalje poluukocen...

Neka ide sve svojim tokom,bice dana za megdana.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Davno sam lomio ključnu kost. Tad nije bilo tih nekih sprava koje vidim na slikama da te tretiraju sa njima. Ključnu sam polomio pred kraj školske godine, a osmicu su mi skinuli kad je već počeo raspust. Takođe sam imao problema, odručno sam mogao dići ruku samo u horizontalu. Ortoped mi je tad rekao : " Raspust je počeo, idi svaki dan na bazen i plivaj - to ti je najbolje " . Leto je bilo toplo, ja svaki dan na bazenu sa društvom, nisam ni primetio kad se tačno desilo, ali do kraja raspusta, ruka je bila funkcionalna 100 % . Tako da i ja tebi isto preporučujem . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 28 minuta, zemunac72 je napisao:

Mesec i 19 dana od udesa i lomova.

Ponovo u sedlu. 

 

IMG-c959c3b759bd4ec42710a887132611ae-V.jpg

Odlično.  

Samo sada pažljivo i oprezno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Ma,sto bi rekli srce hoce al dupe klokoce. Vozio sam malo vise od pola sata,boli me rame od polozaja ispruzene ruke. Nisam jos spreman da se lepo vozam. Jos 10ak fizikalnih da preguram i bice to dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
On 8.10.2018. at 18:12, drumskalisica je napisao:

Davno sam lomio ključnu kost. Tad nije bilo tih nekih sprava koje vidim na slikama da te tretiraju sa njima. Ključnu sam polomio pred kraj školske godine, a osmicu su mi skinuli kad je već počeo raspust. Takođe sam imao problema, odručno sam mogao dići ruku samo u horizontalu. Ortoped mi je tad rekao : " Raspust je počeo, idi svaki dan na bazen i plivaj - to ti je najbolje " . Leto je bilo toplo, ja svaki dan na bazenu sa društvom, nisam ni primetio kad se tačno desilo, ali do kraja raspusta, ruka je bila funkcionalna 100 % . Tako da i ja tebi isto preporučujem . 

A tada si imao godina...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

16 godina, ali bi i danas isto uradio. Ove godine, komšinica imala saobraćajku ( bila saputnik u kolima ) i polomi dva kičmena pršljena - na sreću kičmena moždina ostala čitava.  Dva meseca je ležala nepokretna, kad je to sraslo - učila da hoda, atrofirali mišići. Onda terapije u bolnici, pa banja i sad je u redu, al po preporuci fizioterapeuta ide dva puta nedeljno na bazen da pliva jer joj to pomaže. Komšinica ima oko 50 godina . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, zemunac72 je napisao:

Danaa cujem neku staru narodnu izreku i smorim se sto nisam mladji. Kazu kad nesto slomis,broj godina puta 2,toliko dana boli.

 

Priče!:wacko:Prethodno

Lomio sam se i kada sam bio mlad, a i sad, pod stare dane povremeno nešto pukne.

Tačno je da se pod stare dane lakše polomiš (valjda su kosti slabije), ali nisam nešto primetio da brzina "ustajanja na noge" ima neke veze sa godinama.

Pre dve godine sam u udesu zaradio ukupno četrnaest preloma (rebra, lopatična kost, grudna kost, prsti na nozi, ...), nisam u bolnici proveo ni jedan dan, svo vreme sam se kretao (hodao) i nakon osamnaest dana sam ponovo bio na motoru. A nikakve rehabilitacije i slične aktivnosti. Doduše malo sam sad izvitoperen (samo fizički) u desnu stranu i izgledam ko Džon Vejn kad se sprema da potegne pištolj, ali šta fali.

A zanimljivo je i to da se sa godinama pojavljuju problemi sa povredama koje smo imali decenijama ranije i koje smo i zaboravili. Sada mi mnogo više problema pravi lomljava levog ramena i leve lopatične kosti (od pre dvadesetjednu godinu) nego ovo od pre dve godine (kada mi je uglavnom stradala desna strana).

Sleduje da će ovo "taze" da me stigne tek za dve-tri decenije (kada budem imao devet banke).

Prema tome, nema sikiracije, treba se čuvati obnavljanja povrede dok još sve nije dobro sraslo i obavezno završiti celokupno lečenje i rehabilitacije, jer to bitno umanjuje posledice (što ja nikada nisam ispoštovao).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Gospodja koja je izazvala udes u kome sam pretrpeo teske telesne povrede,zena lakse telesne...je kaznjena sa 5000rsd za troskove,5 meseci uslovno i 4 meseca vozacka dozvola. Bez poena.

Ispada da je gore ici zaustavnom trakom na auto putu od izazivanja teske saobracajke. 

 

20181105_125257.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Jbg,takvo nam je sudstvo,pogotovo u manjim mestima gde se svi znaju. 

Najsimpaticnija mi je pravna pouka : protiv ove presude zalba nije dozvoljena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
pre 5 minuta, hard_rock je napisao:

Nisam znao da se kao i ranije vrsi zabrana samo odredjene kategorije , ili je to samo zato sto jedino tu kategoriju ima? Moze pojasnjenje?

Ponovo je vraceno da se oduzima samo kategorija sa kojom je nacinjen prekrsaj. 100% siguran info

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja