Jump to content

Moto Zajednica

Majlovac 01.09.2018

Recommended Posts

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

I jos jedna pogana opaska, iz licnog iskustva. Vlasnici Pasata B5.5 i Golfa 2 tradicionalno ne vide ablend i ne cuju zvucne signale nas dvotockasa, zato sto nismo C, D ili E kategorija vozila!!!

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 27 minuta, zemunac72 je napisao:

Huh,posle rata svi su generali,pa tako i ja zajedno sa vama. Nisam isao uopste brzo,to je selo u kome je cesto radar,uporedite sa kamionom na pocetku snimka. Ja sam nju video,svirao,pomerio se skroz na belu liniju kako bi prosao,misleci da me je videla i cula.na snimku deluje da je to dugacko i veliki prostor,ali nije,snimak vara. Siguran sam da je bilo jos varijanti za ovu situaciju,jbg meni je zapala ova. Kad je nastavila da ide pomislio sam da cu se provuci iza nje,medjutim ugledao sam kanal i ogradu od dvorista. Jedino u tom trenutku na kocenju mi je bilo da ne preletimo preko kola,zato sam oborio motor. Verujem da bi neko odreagovao bolje,ì prosao na bolji nacin. Vozim motore preko 20 godina,ove godine sam presao 14000km,nisam do sada imao ovakvu situaciju da se nisam izvukao. 

To je sto je,nisu nam deca ostala sirocici.

“Ja sam nju video,svirao,pomerio se skroz na belu liniju kako bi prosao,misleci da me je videla i cula.”

Eto,vidis da sam u pravu.:moto2:Nema veze koliko si presao,cak sto vise covek predje vise se narogusi.Nema tu generali ovo ono.Ovde se ide cetrdesetak ne vise,i kad vidis da je neko vec izasao,ne mislis nego usporis i propustis budalu.A kad je vec posle svih gluposti i tvojih i njenih doslo do situacije,stvarno svaka cast na brzoj i smislenoj reakciji.Vecina bi ovde odradila prelet salto.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 14 minuta, Dexterr je napisao:

I jos jedna pogana opaska, iz licnog iskustva. Vlasnici Pasata B5.5 i Golfa 2 tradicionalno ne vide ablend i ne cuju zvucne signale nas dvotockasa, zato sto nismo C, D ili E kategorija vozila!!!

Jel' si ti u nekom srodstvu sa Boccom? :lol3:

 

Zemunac, kako je moglo, dobro se završilo. Imali smo prilike da, ovih dana, čitamo o drugačijim ishodima u sličnim situacijama. Sva sreća, u mogućnosti si da sada ovde komentarišeš ovu situaciju. Povrede će brzo zaceliti, bićeš još oprezniji, jer ćeš se ovoga uvek sećati.

 

Svako od nas bi različito reagovao u toj situaciji. 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
2 hours ago, Dexterr said:

I jos jedna pogana opaska, iz licnog iskustva. Vlasnici Pasata B5.5 i Golfa 2 tradicionalno ne vide ablend i ne cuju zvucne signale nas dvotockasa, zato sto nismo C, D ili E kategorija vozila!!!

 

 

Ali ako nas čuju kao da smo C, D ili E  ?  ;)

 

 

 

http://www.cajavec-fsu.com/proizvodni_program.html

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Kolega brz oporavak tebi i tvojoj supruzi  zelim, najbitnije da ste prosli sa manjim povredama kakva je strasna situacija bila realno... Ta sva sela od Pozarevca kao Gradistu su katastrofa i puna bahatih vozaca, znam posto sam iz tog kraja rodom.

 

Dobro je sto ima snimka(mada sada vidim da vise nije dostupan), kako bi ti i mi svi ostali mogli da analizarimo situaciju i iz nje izvucemo neke bitne zakljucke za ubuduce koji nam mogu spasiti glave.

 

Vidim da mnogi ovde spominju "obaranje motocikla", ovde ja ne znam da li si ti stvarno imao nameru da oboris motor, posto meni ovo izgleda kao sto sam ja prosao prosle godine kad sam pao, naglo stisnuo u panici prednju kocnicu na motoru koji nema abs, identicno je ovako proklizao.

 

Iskreno deluje da je ovde najidealnije resenje bilo izbegavanje prepreke. (zato mislim da je abs dobra stvar jer u panici mozda stisnes malo jace kocnicu nego sto je trebalo,  i mozes da krenes sa izbegavanjem a da ti ne zablokira tocak)

 

Najveci problem je sto iako prelazimo mnogo kilometara nismo cesto puta stavljeni u ovakve situacije da bi znali kako pametno odreagovati. Zato i kad neko ima 100 000 km predjenih na motoru ako nikad nije bio u nezgodnoj situaciju, kako da zna sta bi pravilno bilo najbolje uraditi?

 

Pa bih apelovao na sve vozace koliko god iskustvo da imate da pohadjate neke kurseve kao sto je nas BJB ili neke druge organizacije nebitno. 

Ja sam npr mnogo pametnih likova na netu pronasao koji su pohadjali i po 20-30 kursa i koji postavljaju na svojim kanalima koje vezbe raditi na poligonu da kad dodjes u situacija kao sto je ova instinktivno mozes da odreagujes najbolje.

 

Zato eto mene svako drugo-trece vece na parkingu  na pola sata-45 min vezbam nagla kocenja, naglo izbegavanje prepreka i ostalo, i verujem da me je to debelo spaslo kad sam pre par nedelja imao kriticnu situaciju u Grckoj gde se auto zaustavio ispred mene i gde da sam zadrzao pogled u auto i pokusao da kocim sigurno bih se zakucao u njega.

 

Sve najbolje, i nadjite vreme za vezbu ako ikako mozete.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1579 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
15 hours ago, filipfg said:

Iskreno deluje da je ovde najidealnije resenje bilo izbegavanje prepreke. (zato mislim da je abs dobra stvar jer u panici mozda stisnes malo jace kocnicu nego sto je trebalo,  i mozes da krenes sa izbegavanjem a da ti ne zablokira tocak)

Izbegavanje prepreke se ne moze izvesti prilikom jakog kocenja pa makar imao 5 abs-ova, jer sile deluju tako da usprave i isprave motor. Izbegavanje se vrsi uz nagli manevar i dodavanje gasa, ali za to treba da bude dovoljno vremena da vozac u glavi prelomi sta je najbolje, a toga uglavnom nema ili se cesce prelomi na kocenje, sto je i logicno, ali ne uvek i bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Човек сам рече да је покушао да обиђе препреку, зато се на снимку и нашао на сред пута. А онда је Тета са караваном одлучила да ипак изађе још мало на пут и заузме обе траке.
Имам неки осећај, и да је ушао у јарак у контра смеру, у покушају да је избегне, она би у паници дала гас и пресекла му пут...

Једино што је могао, али није знао да ће она да га јури по путу, јесте да раније крене да кочи. Да је кочио, уместо избегавања, стао би.
Али, да се сви ми заустављамо када год видимо ауто на путу, никада не бисмо стигли на циљ.

Послато са K10000 Pro уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, Zuba87 je napisao:

Човек сам рече да је покушао да обиђе препреку, зато се на снимку и нашао на сред пута. А онда је Тета са караваном одлучила да ипак изађе још мало на пут и заузме обе траке.
Имам неки осећај, и да је ушао у јарак у контра смеру, у покушају да је избегне, она би у паници дала гас и пресекла му пут...

Једино што је могао, али није знао да ће она да га јури по путу, јесте да раније крене да кочи. Да је кочио, уместо избегавања, стао би.
Али, да се сви ми заустављамо када год видимо ауто на путу, никада не бисмо стигли на циљ.

Послато са K10000 Pro уз помоћ Тапатока
 

Dobro se završilo (kako je moglo da se završi) i kolega će brzo da se oporavi, a ja sam (na osnovu ličnog isustva) izgradio neko svo je pravilo da čim uočm da se ispred mene događa nešto "neobično" odmah kočim i ne popustam dok sve ne bude jasno.

A posle mi je lako da ponovo ubrzam.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Kolega Zemunac ce takve situacije videti par dana unapred i nece se vise desiti da ja sebi kazem " ma vidi me sigurno pa gleda me prevo u vizir"

 Sigurno da sam kocio cim sam je ugledao umesto sto sam svirao i blickao bilo bi drugacije. Ona bi imala frakturu glave i polomnjenu soferku. Da sam levu kljucnu i levu ruku polomio,umesto desne,sigurno bi i ja imao krivicnu prijavu.

Neko je pitao za snimak,ja sam ga skinuo jer nisam mogao da citam komentare kako sam isao sigurno 140 i ko zna koliko alkohola sam imao u krvi kad nisam uspeo da eskiviram auto.

Meni rane zarastaju,oci bole od gledanja oglasa i razmisljanja koji motor kuputi.

Zenu je stiglo kasnije,i sa vratom ima dosta muke. Ide na fizikalne terapije i nadamo se brzom izlecenju.

Uzivajte u lepom Septembru i za mene.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Dobro je procitati taj tvoj pozitivan stav... Zao mi je sto bar supruga nije prosla bez posledica... Ali, sve je to ok kad covek pomisli da je moglo biti i gore.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Kako da nemam pozitivan stav kad smo zivi,sa decom,ja se piskaram ovde sa vama,gledam oglase i mastam o drugom motoru. Volem motor,bas ga volem. Zena kaze jedva ceka da se oporavim i da zajezdimo ponovo.

Eno crna hronika,malo malo pa neko ode putevima nebeskim. 

Nek smo zdravo.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
On 15.9.2018. at 6:49, milomir22 je napisao:

Izbegavanje prepreke se ne moze izvesti prilikom jakog kocenja pa makar imao 5 abs-ova, jer sile deluju tako da usprave i isprave motor. Izbegavanje se vrsi uz nagli manevar i dodavanje gasa, ali za to treba da bude dovoljno vremena da vozac u glavi prelomi sta je najbolje, a toga uglavnom nema ili se cesce prelomi na kocenje, sto je i logicno, ali ne uvek i bolje.

Druže, žao mi je što moram da ti kažem, ali apsolutno nisi u pravu. 

 

Govorim iz iskustva, posle pada sa motocikla bez ABS-a, kao i više uspešnih izbegavanja prepreke u toku kočenja sa motociklom sa ABS-om.

 

Prouči malo "trail braking". Evo ti jedan dobar video: Why You Need to Be Trail Braking | Motorcycle Trail Braking Explained

Takođe, "countersteering" funkcioniše i pri jakom i naglom kočenju: Consequences of not understanding Counter-steering on a motorcycle

 

Ne želim da se raspravljam, niti da ti menjam mišljenje, odnosno namećem svoje. Nadam se da ćeš ga sam promeniti.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Pogresio je covek sa izjavom, ali nisam hteo bio da odgovaram jer bi opet krenula ona rasprava ABS VS NO ABS :D , ali i jedna od  funkcija ABS-a i jeste da ti pomogne da pri kocenju imas kontrolu nad motociklom i da pokusas da izbegnes prepreku a da ti se pri tom ne zablokira tocak, to cak i proizvodjaci motocikala ubacuju u upustvu u onoj sekciji o kocnicama.

 

Mislim prosto ako imas abs na motoru zaleti se pocni da kocis i vidi da li mozes da izbegnes prepreku, to ce biti dovoljan dokaz.

 

Sto se tice trail breakinga znam da se to koristi u Moto GP-u, do sad nisam imao prilike da testiram, jos uvek idem ono skolski pre krivine obavi sve, mada probacemo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd
On 14.9.2018. at 15:01, filipfg je napisao:

Kolega brz oporavak tebi i tvojoj supruzi  zelim, najbitnije da ste prosli sa manjim povredama kakva je strasna situacija bila realno... Ta sva sela od Pozarevca kao Gradistu su katastrofa i puna bahatih vozaca, znam posto sam iz tog kraja rodom.

 

Dobro je sto ima snimka(mada sada vidim da vise nije dostupan), kako bi ti i mi svi ostali mogli da analizarimo situaciju i iz nje izvucemo neke bitne zakljucke za ubuduce koji nam mogu spasiti glave.

 

Vidim da mnogi ovde spominju "obaranje motocikla", ovde ja ne znam da li si ti stvarno imao nameru da oboris motor, posto meni ovo izgleda kao sto sam ja prosao prosle godine kad sam pao, naglo stisnuo u panici prednju kocnicu na motoru koji nema abs, identicno je ovako proklizao.

 

Iskreno deluje da je ovde najidealnije resenje bilo izbegavanje prepreke. (zato mislim da je abs dobra stvar jer u panici mozda stisnes malo jace kocnicu nego sto je trebalo,  i mozes da krenes sa izbegavanjem a da ti ne zablokira tocak)

 

Najveci problem je sto iako prelazimo mnogo kilometara nismo cesto puta stavljeni u ovakve situacije da bi znali kako pametno odreagovati. Zato i kad neko ima 100 000 km predjenih na motoru ako nikad nije bio u nezgodnoj situaciju, kako da zna sta bi pravilno bilo najbolje uraditi?

 

Pa bih apelovao na sve vozace koliko god iskustvo da imate da pohadjate neke kurseve kao sto je nas BJB ili neke druge organizacije nebitno. 

Ja sam npr mnogo pametnih likova na netu pronasao koji su pohadjali i po 20-30 kursa i koji postavljaju na svojim kanalima koje vezbe raditi na poligonu da kad dodjes u situacija kao sto je ova instinktivno mozes da odreagujes najbolje.

 

Zato eto mene svako drugo-trece vece na parkingu  na pola sata-45 min vezbam nagla kocenja, naglo izbegavanje prepreka i ostalo, i verujem da me je to debelo spaslo kad sam pre par nedelja imao kriticnu situaciju u Grckoj gde se auto zaustavio ispred mene i gde da sam zadrzao pogled u auto i pokusao da kocim sigurno bih se zakucao u njega.

 

Sve najbolje, i nadjite vreme za vezbu ako ikako mozete.

Nisam dugo clan foruma i ako ne gresim rekao bih da si ti prvi ko je javno "priznao" da odvojis vreme za parking i mogu ti reci svaka cast. Podrzavam tvoj pristup. Samo pocetnicki pristup otvara um za ucenje novih tehnika a ego i stav ja sam najbolji drzi um zakljucanim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 7 sati, donmarkoni® je napisao:

Druže, žao mi je što moram da ti kažem, ali apsolutno nisi u pravu. 

 

On 15.9.2018. at 6:49, milomir22 je napisao:

Izbegavanje prepreke se ne moze izvesti prilikom jakog kocenja pa makar imao 5 abs-ova, jer sile deluju tako da usprave i isprave motor. Izbegavanje se vrsi uz nagli manevar i dodavanje gasa, ali za to treba da bude dovoljno vremena da vozac u glavi prelomi sta je najbolje, a toga uglavnom nema ili se cesce prelomi na kocenje, sto je i logicno, ali ne uvek i bolje.

Govorim iz iskustva, posle pada sa motocikla bez ABS-a, kao i više uspešnih izbegavanja prepreke u toku kočenja sa motociklom sa ABS-om.

 

Prouči malo "trail braking". Evo ti jedan dobar video: Why You Need to Be Trail Braking | Motorcycle Trail Braking Explained

Takođe, "countersteering" funkcioniše i pri jakom i naglom kočenju: Consequences of not understanding Counter-steering on a motorcycle

 

Ne želim da se raspravljam, niti da ti menjam mišljenje, odnosno namećem svoje. Nadam se da ćeš ga sam promeniti.

Gospodo, ako smem.....

Ako hočeš izbeči prepreku (recimo auto koji ti izlazi sa tvoje desne strane na put) prvo treba maksimalno zakočiti (maksimalno mislim kočenje na obe kočnice do granice proklizavanja),naravno pogledom tražiš najbolju opciju za obilaženje (ako je moguče), te u zadnjem momentu pustiti kočnice,usmeriti pogled ka izlazu, stisnuti kvačilo te izvesti manevar izbegavanja.

Zaboravite dodavanje gasa i slične varijante, jer če vas na mokrom, masnom ili prašnjavom asfaltu dupe preteči i eto belaja. Da o upravljivosti motocikla pri dodavanju gasa uopšte ne pričamo. Prvo treba smanjiti brzinu koliko je to moguče (maksimalno kočenje) iz razloga jer je lakše napraviti manevar izbegavanja pri 40km/h nego pri 60km/h, pri sudaru su ozlede puno manje pri manjim brzinama,a ponekad je lupanje u auto puno bolja opcija nego susret sa mercedesovom značkom ili FAP-ovim znakom na suprotnom pasu. Zašto stisnuti kvačilo pri izvođenju manevra izbegavanja? Pa zato jer si stiskanjem kvačila izbacio jednu količinu (mašinu) iz jednačbe koja radi protiv tebe. Stisnite kvačilo i obratite pažnju koliko se lakše motor obara i kontroliše nego bez kvačila......

Samo moj savet, koji nije obavezan .......možda neko ima drugačija iskustva....

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8371 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

BMW je sve rekao, dodao bih jos a iz licnog iskustva da to nije svesna radnja, maksimalno kocenje i trazenje izlaza se radi "na refleks"... Meni je motocikl jedino prevozno sredstvo, koristim ga cele godine u saobracaju, reagovao sam nebrojeno puta na iznenadjenja, slagao bih ako kazem da sam u tom trenutku razmisljao nesto.... Noga gazi menjac u manju, dve dole, desna saka uvek popusti kocnicu ako prednji tocak prokliza pa ponovo stiska... Greska koje sam jedino kasnije svestan je ne koriscenje zadnje kocnice...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Upravo tako. Svaka cast svakome ko ispostuje sve potrebne radnje na vreme u toj sekundi ili dve. 

Najbitniji faktor je definitivno iskustvo u raznim situacijama.

Citajuci sve napisano zakljucujem ,doziveo sam udes zato sto ne znam da vozim i odreagujem na pravi nacin. Sa svojih 46 godina je verovatno kasno da sedam u klupu i ucim a ako nastavim da ucim u praksi...poginucu pre nego sto savladam sve. hranicu golubove u parku i tako mozda dozivim penziju.

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 13 minuta, zemunac72 je napisao:

Upravo tako. Svaka cast svakome ko ispostuje sve potrebne radnje na vreme u toj sekundi ili dve. 

Najbitniji faktor je definitivno iskustvo u raznim situacijama.

Citajuci sve napisano zakljucujem ,doziveo sam udes zato sto ne znam da vozim i odreagujem na pravi nacin. Sa svojih 46 godina je verovatno kasno da sedam u klupu i ucim a ako nastavim da ucim u praksi...poginucu pre nego sto savladam sve. hranicu golubove u parku i tako mozda dozivim penziju.

Za motor i skolu nikad nije kasno,kolega:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Zemunac, nek ste vi meni zivi i zdravi, dobro ce to biti.

Nego,  moram da se malo ukljucim omiljeni sport na ovom formu, u mudrovanje. 

Vozim golaca, imam crnu jaknu i BELU flip ap kacigu. Iskustvo mi govori da  je BELA kaciga uocljivija i  izaziva respekt kod vozaca, koji u prvom momentu nisu sigurni da li sam saobracajac ili civil, pa pazljivije reaguju. 

Eto, dodado i ja koju na gomilu. 

Pozdrav.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja