Jump to content

Moto Zajednica

Održavanje kožne moto opreme

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ako je za poredjenje sa farbanjem sedišta na autu, onda se prvo koza dobro očisti, potom lagano finom smirglom malo nagrubi, a onda sunjdercicem natopi sa farbom.
Meni su sedišta ispala kao nova a tamo gde je bilo malo izlizano smirgla je uglačala površinu a sa farbom se sve pokrilo.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Da li neko zna gde mogu da pazarim ovu Hemel kremu vecu, da li negde u Beogradu imaju radnju da radi sad? Znam da imaju stand u Uscu, ali trzni centar ne radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: Honda Hornet 600

Pozdrav,

potreban mi je savet oko odrzavanja koznih rukavica.

Pocinju da se osecaju po malo, da li ih oprati u masini? 
Ili postoji neko sredstvo za suvo pranje, neki drugi nacin da se neutralise taj miris.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000

Sta god radili, ne mazite kokosovim uljem. Zeznula me zenska u radnji, nagovorivsi me da namazem tim. Jeste, dok je ulje bilo u tecnom stanju, kozne pantalone su blistale. Ali...posle se to ulje zgusnulo i dobila sam bele fleke na kozi, koje ne mogu da se skinu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
pre 53 minuta, Nolanka je napisao:

Sta god radili, ne mazite kokosovim uljem. Zeznula me zenska u radnji, nagovorivsi me da namazem tim. Jeste, dok je ulje bilo u tecnom stanju, kozne pantalone su blistale. Ali...posle se to ulje zgusnulo i dobila sam bele fleke na kozi, koje ne mogu da se skinu...

U nedostatku sredstava za kožu, najbolji je običan, medicinski vazelin. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Ljudi, pazario sam Alpinestars dvodelni kombinezon koji je bukvalno kao nov. Hocu od pocetka da krenem da ga odrzavam i probam sto duze da odrzim u ovom stanju. Procitao sam temu od pocetka i vidim da mnogi preporucuju vazelin ali jebiga ipak mislim da je namenska krema za negu koze bolji izbor. Tu vidim da je Hemel krema dobila dosta pozitivnih komentara. Nasao sam dva lika iz Bg-a na KP koji prodaju pakovanje od 200ml za 1000dinara sto mi deluje kao ok cena, nadam se da nije neka home made budzevina i prevara..

Zanima me sta mislite o ovim sprejevima za odzavanje koze? Kakvi su u poredjenju sa kremama?

 

Sprej:

 

https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/muskarci/muskarci-nega/0001350119489700000001/2985416.prod?positionInList=42&fromCategoryDetail=true

 

https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/muskarci/muskarci-nega/00013501194896/Nega*za*grubu*kožu.prod?positionInList=14&fromCategoryDetail=true

 

Je koristio ko ovu kremu?

 

https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/muskarci/muskarci-nega/00013501312492/Zaštita*sa*pčelinjim*voskom.prod?positionInList=38&fromCategoryDetail=true

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

 

On 7/23/2020 at 8:08 PM, SkoMy said:

Ljudi, pazario sam Alpinestars dvodelni kombinezon koji je bukvalno kao nov. Hocu od pocetka da krenem da ga odrzavam i probam sto duze da odrzim u ovom stanju. Procitao sam temu od pocetka i vidim da mnogi preporucuju vazelin ali jebiga ipak mislim da je namenska krema za negu koze bolji izbor. Tu vidim da je Hemel krema dobila dosta pozitivnih komentara. Nasao sam dva lika iz Bg-a na KP koji prodaju pakovanje od 200ml za 1000dinara sto mi deluje kao ok cena, nadam se da nije neka home made budzevina i prevara..

Zanima me sta mislite o ovim sprejevima za odzavanje koze? Kakvi su u poredjenju sa kremama?

 

Sprej:

 

https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/muskarci/muskarci-nega/0001350119489700000001/2985416.prod?positionInList=42&fromCategoryDetail=true

 

https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/muskarci/muskarci-nega/00013501194896/Nega*za*grubu*kožu.prod?positionInList=14&fromCategoryDetail=true

 

Je koristio ko ovu kremu?

 

https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/muskarci/muskarci-nega/00013501312492/Zaštita*sa*pčelinjim*voskom.prod?positionInList=38&fromCategoryDetail=true

 

ja koristim bas ovu sa pcelinjim voskom i odlicna je.
Da napomenem da 5 god koliko koristim ovaj kombinezon nisam nikada mazao nekim sredstvima, samo vlazna krpa posle voznje.

evo slika kako izgleda posle prvog puta ovom kremom.
Qij0xqN.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kožna moto oprema je bez konkurencije najbolja zaštita koju možete imati na sebi. Kako i da bude drugačije, koža je organ koji štiti unutrašnje organe i reguliše temperaturu i izoluje. Kožu su koristili ratnici za zaštitu, od nje se pravi garderoba, itd.

 

U poslednje vreme koža se slabo viđa. Sada je u trendu da je to odvratno, deru se životinje itd. Drugo, malo je firmi koje proizvode nešto od kože. Kao materijal, teško se nabavlja, skupa je i pri izradi ima dosta otpada. Za izradu, potrebni su namenski alati i vrhunsko znanje i veština. 

 

Zbog toga, kožne stvari su skupe i potpadaju pod luksuzne predmete. Kvalitetnu moto opremu je zaista teško nabaviti i mnogo košta. Dobra jakna ili pantalone su bez problema od 350 eura pa na gore. Jednostavno, nije moguće napraviti kvalitetnu kožnu opremu jeftino. Sreća, na dobru kožu možete da naletite polovno za dosta manje para.

 

Šta karakteriše dobru opremu? Pre svega tip kože. Na primer, goveđi box. Kvalitetna jakna ima minimum 1.3mm debljinu kože. Kvalitetnije su još deblje. Oko 1.5mm pa čak i do 2mm ali to je već ekstremno. Štepovi moraju da imaju tačno određen korak i obično se na spojevima koža preklapa da bi se osigurala strukturalna čvrstoća. To je nažalost vrlo retko danas i retko se nalazi na komercijalnim jaknama i pantalonama. Kvalitet kože se odmah na vidi na prvu, čim uzmete u ruke a ono teško ko tuč, obično je dobar znak da imate kvalitetnu stvar.

 

Iz mog iskustva, nemci su vrhunski u izradi kožne opreme. Imali su dosta zanatskih radionica. Imao sam u posedu kožni kombinezon, šiven po porudžbini u jednoj kožarskoj radnji u Hamburgu... Po dizajnu i stanju kože rekao bih da je sa početka 80ih godina. Ono je tako dobro i kvalitetno urađeno da nije ništa mrdnulo i pohabano za 40 godina.

Nezgodno kod kožne opreme je što je sama po sebi dosta teška. Zauzima dosta mesta u ormanu, teško se pakuje u kofere na motoru i zahteva pravilno odlaganje i negu. Koža mora da se voli da bi se nosila i održavala.

 

Ja imam nekoliko komada opreme, jedan od njih je Harro kombinezon iz 1996. godine. Nego je u njemu vozio motore kada sam ja bio prvi razred osnovne. 

Ovih dana je došao na red da ga sredim. Bitna stvar kod kože je da mora da se čisti na specifičan način. Ne postoji sredstvo koje čisti i neguje. To su dva odvojena procesa. Prljava kožu možete provaliti tako što ima odsjaj. Čista koža je uvek matirana. Koliko se to zaprlja, ne možete da verujete.

 

Ovo je prvi deo procesa. Posle sušenja, ide negovanje voskom. Daće joj mekoću, lep izgled i do neke mera vodonepropusnost.

 

Pena treba da bude bela. Ovo je kaljuga.

IMG-20201115-112933.jpg

 

Desnu stranu smo očistili. VIdi se kako je mekanija, mat i vide se pore.
IMG-20201115-113440.jpg

 

Koliko je to prljavo.


IMG-20201115-113713.jpg

 

Levi rukav čeka tretman, desni je očišćen.
IMG-20201115-113900.jpg

 

Čisto radi primera...
IMG-20201115-115456.jpg

 

Na kraju :) Kombinezon star 24 godine i ko zna koliko kilometara.
IMG-20201115-121021.jpg


IMG-20201115-121029.jpg


IMG-20201115-122304.jpg


IMG-20201115-122309.jpg

 

 

Bez obzira na starost, koža ima taj cool faktor i što je starija to je lepša sa svojom patinom. 

image-2020-11-15-133333.png

 

Ako neko želi da mu sredim kombinezon, jaknu, pantalone, neka me kontaktira pa ćemo se dogovoriti za neku cenu.

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Fixie

Drugim rečima, da bi koža bila kako treba, moraš da imaš u nekoj meri OCD I zaista je tako, vreme koje utrošim na čišćenje i održavanje kožne jakne i pantalona je neuporedivo veće od tekstilne garderobe. Textil gurneš u mašinu, osušiš i ćao. Naravno, uz pravilni deterdžent i sušenje. Dok koža traži mnogo mnogo vremena, ali taj kul faktor koji@Alekre pominje je nenadjebiv.

 

Umalo zaboravih, +1 glas za Deichmann kremu sa pčelinjim voskom.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 19 minuta, srbac je napisao:

Čime premazati sedište na motoru? Danke šen :oda2:

Ja koristim vazelin za impregnaciju, a neki leather cleaner za održavanje, tj. za sjaj.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: R1200GS
On 4/4/2020 at 11:16 PM, icecool said:

Kožno odelo sa postavom se može prati u veš mašini na programu za vunu.Prvo treba izvaditi sve protektore ukoliko ih imate.

Pere se bez centrifuge na 30 stepeni maksimum.Koristiti samo tečni deterdžent za vunu, bez omekšivača ili bilo kakvog dodatka.

Nakon pranja treba dobro osušiti bez kačenja. Samo se prostre izvrnuto na postavu i okreće povremeno.Osušiti 100% (minimum dva-tri dana). Ovo je jako važno jer mokra koža tretirana sa kremom ili uljem može da popuca.

Nakon sušenja, koristim ulje za impregnaciju kože.

Kožu namažem ravnomerno u tankom sloju i ostavim sat-dva, pa prebrišem suvom krpom.Nakon takvog tretmana koža posle 24 sata upije sve i nema onaj krakterističan sjaj kao sa kremama, a i miris ulja je skoro neprimetan.

Bude sve mekano i čisto kao iz radnje.Bukvalno kao novo.

 

Ovo važi samo za prirodnu kožu.

Dainese je koliko znam prirodna koža, tako da možeš slobodno probati.

Lično imam FLM kožni dvodelni kombinezon koji je ovaj tretman prošao tri puta bez ikakvog problema.

 

Dobar savet!!

Samo da javim, pokusao sam i sa vodkom i alkoholom i nije pomoglo. Pre nekoliko dana sam je potopio u kadu i opraro na ruke mlakom vodom (kapiram da bi i masina isto uradila samo bez centrifuge). Oprao sam je sa tecnim praskom za pranje, trljao i na kraju preko postave naravno, dodao jako malo omeksivaca cisto da zamirise jos vise. Dobro sam isprao i susio 3 dana jer je bila mokra. Premazao kremom. Jakna je kao nova i sav neprijatan miris je nestao. Zvucim kao na reklami za Ariel:)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4302 postova

Koristio neko i kakva su iskustva?

 

 

meta_image.png
WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Preko 3 miliona oglasa, na jednom mestu!


Hocu da vratim boju koznoj jakni ako sutra sa poznanicom uspem da dogovorim preradu iste po mojoj zelji.
Posle ovoga bih namazao najverovatnije Hemel kremom. 
Ako neko zna nesto bolje za farbanje neka postavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4302 postova
On 1/17/2019 at 6:40 PM, nemo said:

Ne znam koje će reakcije biti na "moj" način održavanja kožne jakne i pantalona.

 

U pitanju je Atlantis 4, moto odelo od dva dela, koža je tipa nubuk, prema specifikaciji BMWa proizvodi se u BiH.

Ja sam 2011 kupio komplet u BMW centru u Munchenu. Može se kupiti i kod dilera, ali u Munchenu ima mnogo veći izbor veličina i može se kombinovati različite brojeve jakne i pantalona. Za sedam godina prešao sam u odelu cca 200K km. Nosim ga preko cele godine. Nema nijedan ventilacioni otvor ali leti nije vruče u njemu, zimi sam vozio do minus 5. Odelo nema postave. Veoma dobro zadržava kišu (kišno odelo navučem samo u slučaju da je ispred mene ceo dan vožnje po jakoj kiši). Inače, odelo se veoma brzo suši.

Kada sam kupovao odelo bilo mi je rečeno, da BMW vrši uslugu čiščenja i revitalizacije odela. Međutim kada sam hteo da iskoristim tu uslugi niko više nije znao gde bi mogao poslati odelo. 

 

Sa nešto malo straha odlučio sam odelo oprati u veš mašini. Da u veš mašini, pravilno ste pročitali. 

 

Temperatura na 40 stepeni, tekući deterđent, centrifuga na 800.

 

Danas sam to uradio treći put od 2011 godine. Znači pranje i impregniranje. Odelo je zadržalo sve osobine, jedino što se vidi, su tragovi velike kilometraže. Po prvi put oprao sam i odelo moje supruge, ona je u njemu prošla cca 60K km. Posle pranja i impregniranja njeno odelo je kao novo.

 

Sa leve strane je njeno odelo, sa desne moje. Fotografije su snimljene pre pranja u veš mašini.

 

hbYNZU.jpg

 

Dy1TaQ.jpg

 

30cRJ3.jpg

 

cHtSKL.jpg

 

Sledelo je vađenje protektora

 

0tIulh.jpg

 

Malo sam preterao sa deterđentom...

 

zOsi0F.jpg

 

Sušenje na vetru pri temperaturi 5-7 stepeni 

 

vpFi7r.jpg

 

JYXWyd.jpg

 

Spremno za impregnaciju:

 

NQ42BE.jpg

 

0wXzau.jpg

 

Ldaiap.jpg

 

Završen posao

 

dyrZWF.jpg

 

IIMRiV.jpg

 

bmJVcO.jpg

 

RNqmPw.jpg

 

Sredstvo za impregnaciju

 

dddnOC.jpg

 

Treba napomenuti da je u pitanju odelo iz nubuka. Ta koža nema sjaj pa zbog toga ne dolazi u obzir bilo koja krema kojom bi se, uz impregnaciju, postigao i (neželjeni) sjaj.

Iako sam citao kako ni slucajno ne potapati kozu u vodu itd. isto tako sam procitao slicna iskustva tvojim - pranje u masini kao i kratko susenje u susilici na medium kako bi se dobilo na skupljanju kozne odece, samo treba paziti da se ne pretera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

U ove hladne i dosadne zimske dane valja očistiti u obnoviti kožne jakne... ;)

Prvo se jakna lagano prebriše toplom vodom i malo sapunice, pa se nakon toga jakna ostavi malo da se prosuši. Nakon toga se premaže vazelinom da se vrati vodonepropusnost, a nakon toga sredstvo za održavanje kože. Rezultat:

 

JhKMxXB.jpg

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
On 24.11.2020. at 10:37, srbac je napisao:

Čime premazati sedište na motoru? Danke šen :oda2:

 

On 24.11.2020. at 10:58, ThePainkiller je napisao:

Ja koristim vazelin za impregnaciju, a neki leather cleaner za održavanje, tj. za sjaj.

kupio sam nov motor sa kožnim sedištem.Znači motor je sa 0 kilometara.Kako prati sedište dok se pere motor.Da li ga zaštiti nekim najlonom.Šta dalje ,čišćenje nega .Da li može da ne klizi  i jel ima još nekih problema i saveta u vezi sa tim.

Kawaski nedaje neki poseban savet u vezi sedišta u korisničkom uputstvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

Mannol Leather Cleaner 450ml

Nema na Stanju
SKU:
9944
EAN:
4036021899442
Rating:
 
RSD 400.00
Sa PDV-om
 
Lederpflege Lederreiniger
 
 
 
shutterstock_412254190.jpg


MADE IN GERMANY

shutterstock_133553759.jpg


Garantovan povracaj novca u roku od 30 Dana

 

Proizvodi za negu unutrašnjosti vozila - Leather Cleaner

MANNOL Leather Cleaner je posebno sredstvo za efikasno čišćenje i održavanje kože u unutrašnjosti vozila, na sedištima, nameštaju. Održava motociklističku kožu i ostale glatke kožne proizvode. Vraća elastičnost, sprečava deformisanje, pucanje i isušivanje kožnih površina. Formira vodootporan sloj koji sprečava klizavost površina. Ne sadrži farbe i prigodan je za održavanje kožnih predmeta svih boja. Idealan je za vozila koja imaju sedišta sa grejanjem i porozne kožne površine. Ima UV filtere koji sprečavaju da koža bledi na suncu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja