Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1250 GS/GSA

Recommended Posts

  • Drug član, 1566 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
final-9797-default-large.jpeg
RIDERS.DRIVEMAG.COM

BMW R1250GS is still the king, the Africa Twin comes in second position

 

Broj prodatih "adventure" modela kombinovano Italija + Nemacka u 2019. Detaljnije na linku iznad

 

Screenshot_20200220-144116_Facebook.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

@yogibear Ja nisam nista primetio do sada ali ovo zvuci kao resenje fabrickog problema na svim novijim modelima pa mi mozda zatreba u jednom trenutku. Da li je BMW do sada priznao problem ili je ovo i dalje "minimalan uzorak", sto bi rekli "bole nas uvo"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1566 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

@mad_max0204 - Meni je pomoglo i više nikakvih problema sa zadnjom kočnicom nemam. Zvanično se još niko iz BMW-a ne oglašava i nema opoziva, međutim uredno ljudima u toku garantnog roka menjaju delove zadnjeg kocionog sistema ali nikako da reše problem. :) Pojava uopšte nije zanemarljiva jer vidim da se po stranim forumima ljudi masovno žale.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
On 4/25/2020 at 1:25 PM, yogibear said:

 

Ne znam za vas, ali meni je ova polovina motora ruzna do zla boga. Kao šleper bez prikolice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 17.9.2019. at 22:30, đunta je napisao:

Zadnji kočioni sud manje je zapremine od predhodnih svih serija, samo vešanje na ram je donkle elastično i sklono vibriranju pa i pucanju, sasvim je moguće da pri bućkanju ulaz u cilndar bude nepotopljen tečnošću i da mikro mehur vazduha dospe u vod i vremenom se tako ubaci neka zapremina u sistem  koja uzrokuje pad komande i mehure pri ispuštanju vazduha.

 

On 20.9.2019. at 13:21, drakar_BMW je napisao:

Koje su moguce opcije resavanja tog problema?

 

On 20.9.2019. at 22:46, đunta je napisao:

Ne znam. Nisam nikad zalazio u dubinu same konstrukcije hidraulike, kad bi rasklopio konkretni sistem, možda bi mogao nešto da zaključim, ovako samo predpostavke na osnovu iskustava. Može da dođe do...

 

On 20.9.2019. at 22:46, đunta je napisao:

Smanjena je zapremina suda koja je godinama bila primetno veća, tako da je mehuranje uvećano u odnosu na nju. Tu i tamo preporučim uvek pun nivo, nije referentno al ti ljudi nemaju problem. Možda probati sa ločetom veće zapremine ili postojeće podići u vis i staviti duže crevo koje će povećati zapreminu rezervoara praktično, samim tim i udaljiti moguće usisavanje mehura ako dno suda, odnosno, ulaz u crevo, ostane nepotopljen. Bućkanje je problem za hidrauliku, stari sudovi su bili prilično dobro fiksirani, ovaj em mali, em se kači na "nož" i sasvim sigurno ima mikro vibracije koje uzrokuju  mehuranje.

 

Predpostavka da drugo kočiono lonče rešava trajno problem, nije se obistinila kao ni niz drugih, iako ima sporadičnih iskustava da je neko rešenje činkovito, izuzetak potvrđuje pravilo i ništa više. Imao sam ideju i nameru da se upustim u problematiku,  davnih dana jedan jedini put u životu nisam mogao da dobijem kočnicu kakvu sam hteo na autu, uvek niska i meka  i digoh ruke, da bi godinama kasnije došao do rešenja, ali ovaj put ću se suzdržati.

 

 

On 20.9.2019. at 22:46, đunta je napisao:

Problem može da bude u prekomernom penušanju iz konstruktivnih razloga, banalnost kao manji gabarit pumpe, poremećen protok usled sofisticiranih kontrolera ABS modula recimo

 

Uočeno je da je BMW menjao kataloške brojeve ABS-a, ima 5 promena, a takođe je najavio korekciju softevera rada modula do novembra 20-te, ali izgleda da je nema. Problem jeste u samom modulu, naime, zbog integralnog kočionog sistema, stiskom komande prednje kočnice, koči i zadnja koja se zbog ostalih pomagala i korektora vožnje uključuje mnogo više nego što bi se očekivalo. Za to je potreban pritisak koji se generiše u samom modulu i tu se javlja prekomerno penušanje i vremenom se degradira fluid. Uz to, javlja se povećano grejanje zadnje kočnice što još više pospešuje razgradnju kočione tečnosti i prerano trošenje samih pločica. Navodno, poslednji kataloški promenjen ABS modul je konačno rešenje, praktično drugi na R1250, ali mislim da je još uvek rano za potpuno pouzdan zaključak. 

 

U  USA je bila stopirana prodaja dok se ne reši problem procurivanja, tako da BMW menja Hayes za Brembo, kako je po ostalom svetu, ne znam. Šta će biti sa problemom zadnje kočnice, ni za to se ništa ne zna. Dok se ne iskristališe, nema druge do preventivne zamene tečnosti, čim se oseti i najmanje slabljenje komande. Neki privremeni boljitak može biti upotreba trkačkih kočionih tečnosti, kod nas može da se nađe jedino Motul 660, ( lično sam bio zadovoljaniji običnim Silkolenom u radionici), a možda bi bio bolji Motul 600 koji je tretiran azotom koji sprečava penušavost, isti princip je i kod amortizera.

 

Domaći ovlašćeni serviseri, Delta i BMW Radulović, postupaju kako im se naloži od strane BMW-a, svidelo se to nekom il ne, tako je kako jeste. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1734 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Pre 1 sat, đunta je napisao:

Predpostavka da drugo kočiono lonče rešava trajno problem, nije se obistinila kao ni niz drugih, iako ima sporadičnih iskustava da je neko rešenje činkovito, izuzetak potvrđuje pravilo i ništa više. Imao sam ideju i nameru da se upustim u problematiku,  davnih dana jedan jedini put u životu nisam mogao da dobijem kočnicu kakvu sam hteo na autu, uvek niska i meka  i digoh ruke, da bi godinama kasnije došao do rešenja, ali ovaj put ću se suzdržati.

Mozda previse pitam, ali moram.. 

Zasto se sudrzavati od iznosenja resenja za problem koji se tice bezbednosti, ozbirom da je ogroman broj GS-ova pogodjen ovom problematikom??
Mislim da jedan motor, ozbiljan i jak motor poput GS-a, ne moze da ima veci problem, od problema sa kocionim sistemom.

Yogibear se nije suzdrzao i izneo svoje resenje problema, od Vas Djunta kao nekog ko servisira BMW, covek bi u najmanju ruku trebao da ocekuje isto, ako ne i vise od ovog citiranog gore gde je receno nesto, a ustvari nista... ?

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nisam bio možda dovoljno jasan. Imao sam ideju i nameru, da se upustim u problematiku, to ne znači da imam, ili znam, rešenje, već samo predpostavku o mogućem rešenju bazirano na iskustvu. Da nije ABS modul u igri, sigurno bi se odavno uhvatio u koštac, ovako, a i preko navedenog mogućeg rešenja od strane fabrike, to nije uputno i zato je suzdržanost, iako me svrbi. 

 

Opcija sa drugim kočionim lončetom je pokušaj koji nije doneo rešenje, kao ni niz drugih. Zato sam i postovao sa nevedenim saznanjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha 1200 Super Tenere

Jeftin javašluk za mnogo para,no statusni simboli treba da koštaju što nužno ne znači da treba i da valjaju....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Gde se proizvodi motor (ne motocikl) za BMW R1250GS/GSA?

Da li je to i dalje Berlin-Spandau ili je to Austrija Štajer ili?

Vidim da se motori za nove F750 i F850 GS proizvode u Kini (Loncin), a citam i vesti

da BMW od novembra 2020 polako izmesta proizvodnju klasicnih ICE/SUS motora iz Nemacke

u druge zemlje. Nigde ne pise kakva je sudbina motora za motocikle.

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

U Berlinu se i dalje proizvodi hiljadarka i boxer. 

Evo i kako to izgleda (od petog minuta kreće boxer za one koji su gadljivi na redni motor :D):

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 3.1.2021. at 12:26, đunta je napisao:

Uočeno je da je BMW menjao kataloške brojeve ABS-a, ima 5 promena, a takođe je najavio korekciju softevera rada modula do novembra 20-te, ali izgleda da je nema.

 

Nešto se izdešavalo apropo ovog problema, ali bezuspešno,  nastavljaju se razna dovijanja pa "kom obojci, kom opanci".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 615 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A

Neverovatno da se uz kupljen novi gs 1250 dobije samo jedan orig.aktivni ključ, plus jedan plastikaner sa kojim ne može da se otvori rezervoar a diler za poručivanje rezervnog orig.aktivnog traži cirka 30 hiljada  :tras2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 615 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A

Kao potencijalni kupac novog, razmatram sve aspekte, mada kako polako saznajem i realizujem sve činjenice, sve smo dalji od realizacije jer spisku klepanja dilera ili uvoznika nikada kraja, tako da kukanje pre ili posle je neizbežno koje je prisutno kod trenutnih vlasnika ali neće da priznaju javno.

 

Čekamo povoljniji trenutak, nigde ne gori

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Geneva
  • Motocikl: R1200GSA
Kao potencijalni kupac novog, razmatram sve aspekte, mada kako polako saznajem i realizujem sve činjenice, sve smo dalji od realizacije jer spisku klepanja dilera ili uvoznika nikada kraja, tako da kukanje pre ili posle je neizbežno koje je prisutno kod trenutnih vlasnika ali neće da priznaju javno.
 
Čekamo povoljniji trenutak, nigde ne gori

Pozdrav,

Evo iz prve ruke iskustva:

Imao sam r1200gsa vodeni par godina ~20k km, sada r1250gsa , napravio ~12k km , nikakvih problema, bas naprotiv - jako sam zadovoljan.

Inače, nisam GS fanatik , vozio sam svašta


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
3 hours ago, DarkoČa said:

Neverovatno da se uz kupljen novi gs 1250 dobije samo jedan orig.aktivni ključ, plus jedan plastikaner sa kojim ne može da se otvori rezervoar a diler za poručivanje rezervnog orig.aktivnog traži cirka 30 hiljada  :tras2:

Dare, netacno je da ne moze da se otvori rezervoar. 
Prislonis ga dole ispod repa na onaj krug i otvoris rezervoar, na GS rezervoar nema bravu za kljuc kao kod standardnih motora vec kad ocita kljuc u blizini (plastikaner naslonjen na rupicu u repu) povuces bravicu rezervoara i otvoris.
Sa plastikanerom mozes da otvoris i sedista takodje.

Bas sad kad sam procitao me zanimalo ovo bas i testirao sam na svom i moze sve da se otvori.

A to da su slepci da daju samo jedan onaj pravi kljuc za motor od 25k eura, to si apsolutno u pravu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1566 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
3 hours ago, DarkoČa said:

Neverovatno da se uz kupljen novi gs 1250 dobije samo jedan orig.aktivni ključ, plus jedan plastikaner sa kojim ne može da se otvori rezervoar a diler za poručivanje rezervnog orig.aktivnog traži cirka 30 hiljada  :tras2:

Kao sto @gavrela vec rece. Plasticni (rezervni ili servisni) kljuc je takodje kodiran i moze sve kao i "skakavac"... da upali motor, da otkljuca elektronsku bravu rezervoara, da otkljuca kofere, sedista, navigaciju... jedino ne moze da upali/ugasi alarm sa distance kao sto to moze "skakavac" na kome postoje dugmici.

 

I da, jeste sramota sto ne daju dva "skakavca" uz motocikl.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Inace, nije samo BMW slepac sa te strane, prilicno sam siguran da kod Ducati (Multistrada) i KTM (Superadventure) je isti princip kod keyless modela. I isto kostaju 250$ ako ga izgubis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja