Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1250 GS/GSA

Recommended Posts

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 46 minuta, el classico je napisao:

 


By Geberit valjda...


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Tako je kolega, ne razumem se bas najbolje u te komunalije... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prijavilo se procurivanje kočinica pa pozornost nije na odmet:

 

"Dear sir
Thank you for your message of February 27, 2019.
In fact, we are very occasionally aware of complaints of leaking brake calipers from our ongoing field observations.
The cause of this was recognized and stopped by the manufacturer last year. The built-in brake calipers, as well as the spare parts, now have the usual quality.
In the case of complaint, the corresponding parts are of course replaced with new components.
Yours sincerely, Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft i.A. "

 

brake.thumb.jpg.6e69a7ae77d3b9acf7c6dfb0d8294080.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
On 6/25/2019 at 1:37 PM, dale11 said:

Da li moze neko da mi da info , treba mi delovi za gs 1200 adventure 2006 g ... 

Hvala 

info? a konkretnije nikako ne moze?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013
Srecom nista od vitalnog znacaja za bezbednost, po obicaju. :jok:
Ma kocnice su potpuno nepotreban deo opreme na motorima. Ko to jos koristi?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Neko je ovde vec pisao o problemu propadanja zadnje kočnice na BMW 1200 LC GS pa me interesuju skustva drugih vlasnika LC GSova u Srbiji.

Kupio sam u maju 2018. 1200 LC GS u Delti u Bg.

Motor je perfektan ( to svi znamo) , jos je u garantnom roku i redovno ga servisiram kod prodavca, ažurno i ljubazno.

Često putujem pa , kad meteo dozvoljava odmah sedam na motor, tako da sam napravio vec mnogo hiljada kilometara i to uz veliko zadovoljstvoi bez ikakvih problema.

Međutim na svakih 3-5000 km posle servisa dolazi do postepenog propadanja zadnje kočnice. Motor koči preko prednje i dalje efikasno.

Tada dođem u Deltu, urade "ozračivanje" i sve je ok sledećih par hiljada kilometra. 

Na BMW forumima se zna za taj problem kod LC i sam BMW ga svestan ali za sada nema opoziva za tu konstrukcionu grešku.

 Napolju tu pojavu u kočionoj tečnosti zovu " vapor lock", nisam stručnjak pa ne znam kako se kod nas to prevodi ali se radi o ključanju i stvaranju mehurića zbog hidroskopske osobine kočione tečnosti.

Imteresuje me koja su iskustva i kako to resavaju kolege sa LC GS ovim u Srbiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

"Vapor lock", pojava vodene pare u kočionom sistemu je sasvim normalna, ali ne u redovnoj upotrebi. Kočiona tečnost upija vlagu iz atmsfere i praktično se ona razvodnjava bukvalno, usled starosti i neredovne zamene, a i samim činom sipanja se ona unese. Prilikom grejanja kočnica, naročito dugotrajnim i uzastopnim kočenjima, kao kod trka, tečnost dostigne teperaturu iznad 100°C i tad se vlaga pretvara u paru, gas, koji se sabija i komanda postane meka. Na svakoj kočionoj tečnosti su navedene dve tačke ključanja, na suvo u mokro, bolja ulja imaju tu kvalitativnu razliku, ala rejsing, zato i koštaju. Međutim, pri uobičajenoj vožnji se to nedešava u tolikoj meri da bi se ispoljavalo toliko često. Problem može da bude u samozaglavljivanju kočionih cilindara, sumnja je na glavnom zadnjem, al opet pri hlađenju tečnosti bi se i para kondenzovala. Enormna i česta pojava vazduha je tipično za neko propuštanje koje ne mora uvek da prati i procurivanje same tečnosti. Nisam rasklapao dotični cilindar, al možda postoji retka falinka u konstrukciji hidraulike koja može da uvlači vazduh podsisom i malo po malo, napuni vod, malo verovatno jer je Brembov cilindar, no na današnje vreme ništa nije iznenađujuće. Ima ove pojave i kod drugih marki novijih godišta a ne samo kod BMW-a. Zadnji kočioni sud manje je zapremine od predhodnih svih serija, samo vešanje na ram je donkle elastično i sklono vibriranju pa i pucanju, sasvim je moguće da pri bućkanju ulaz u cilndar bude nepotopljen tečnošću i da mikro mehur vazduha dospe u vod i vremenom se tako ubaci neka zapremina u sistem  koja uzrokuje pad komande i mehure pri ispuštanju vazduha. Držanje nivoa uvek punim, jer on pada kako se troše pločice i diskovi, možda čak i prepuniti kolko god može da stane, to što se prelije se ispere vodom odmah. Inače i na modelu 1250 već ima ove pojave, ne samo na 1200 LC.

 

BMW je indiferentean na raznorazno, ne retko svaljući krivicu na mušterije, konkretno, serviseri nabeđuju vlasnike da nehotice stalno pritiskaju komandu zadnje kočnice i time ih pregrevaju pa otuda "parno zaključavanje", ili navode servise da rade i ono što ne znaju i ono što je nesuvislo, konkretno, ispuštanje vazduh non stop bez da trajno reše problem, a uz to i ćute o mogućem rešenju ili ko bi mogao da ga ima. Za mnoge stvari, ovlšćeni serviseri nisu krivi tako da navodeći bilo čije ime nije od značaja, gde god da si otišo, bilo bi isto. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Đunta, sve tačno opisano i poklapa se potpuno sa stranim BMW forumima koji masivno konstatuju taj problem sobzirom da je mnogo veći broj GSova u cirkulaciji nego u Srbiji.

Radi se očito o konstrukcionoj grešci a koja se nastavlja izgleda i na GS 1250.

BMW za sada ne pokazuje nameru da pravi opoziv verovatno zato što se  radi se o preko 170 hiljada proizvedenih GSova od 2013.

A i pitanje je šta bi trebalo menjati na sistemu zadnje kočnice da nestane efekat propadanja zadnje kočnice posle par hiljada km? Koje su moguce opcije resavanja tog problema?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 9 sati, drakar_BMW je napisao:

Koje su moguce opcije resavanja tog problema?

 

Ne znam. Nisam nikad zalazio u dubinu same konstrukcije hidraulike, kad bi rasklopio konkretni sistem, možda bi mogao nešto da zaključim, ovako samo predpostavke na osnovu iskustava. Može da dođe do uvlačenja vazduha a da nema vidljivog vlaženja, to je baš, baš, baš retko, tako da to nije moguće da se dešava ovako masovno. Pri samom sklapanju takođe teško, kod prednjeg je moguć promašaj jer ima neko podešavanje, ali zadnji kočioni to nema. Pri izradi, opet malo verovatno na današnje vreme kad se radi digitalnom automatikom, mada kolko sam načuo, Brembo se radi u Kini, ali bi to isključio kao verovatnoću bez obzira na katostrofalne točkove rađene tamo. Pojave se ljudi na netu, zameni im se cilidar i bude dobro, jednako kao i onima kojima je isto urađena zamena i opet se dešava isto propadanje. Kolaju priče o opozivu, međutim, problem je poznat na 1.2 LC-u kao sada na 1.25, tako da očigledno nije urađen drugi sistem.

 

Problem može da bude u prekomernom penušanju iz konstruktivnih razloga, banalnost kao manji gabarit pumpe, poremećen protok usled sofisticiranih kontrolera ABS modula recimo. Sam radni hidraulični stub je jako mali i posmatrano kroz to, rezervoar bi mogao da bude ko klikerčić, tek da zapremina pokrije pad usled potrošnje pločica i diskova što je malo. Smanjena je zapremina suda koja je godinama bila primetno veća, tako da je mehuranje uvećano u odnosu na nju. Tu i tamo preporučim uvek pun nivo, nije referentno al ti ljudi nemaju problem. Možda probati sa ločetom veće zapremine ili postojeće podići u vis i staviti duže crevo koje će povećati zapreminu rezervoara praktično, samim tim i udaljiti moguće usisavanje mehura ako dno suda, odnosno, ulaz u crevo, ostane nepotopljen. Bućkanje je problem za hidrauliku, stari sudovi su bili prilično dobro fiksirani, ovaj em mali, em se kači na "nož" i sasvim sigurno ima mikro vibracije koje uzrokuju  mehuranje. Ima jeftinih a lepih štitnika koji i učvršćuju lonče, privremeno se ono može sa 2 vezice dosta dobro pričvrstiti i sprečiti pucanje nosača.

 

Ovo su primeri sa neta, pucanje nosača:

 

A0419911-ADBE-4C83-A57C-C91073EEF24A-resize.jpeg.75032cc83d3987957db1961e4b936bda.jpeg

 

Štitnik-nosač:

 

hMWBQ0-resize.jpg.fff8927245a3b625a1e357c41b607d88.jpg

 

BMW već niz godina ne pokazuje nameru dok se ne primora, primer benzinske pumpe i flange zadnjeg točka od modela 2004, gde je opziv usledio nakon decenije, samo odvijanje štapova na LC-u 1.2, opziv nakon 4 ili 5 godina, jednako je i zažičani točak isto od 2013 godine gde nije uopšte bilo opoziva već pokrivanje u garantnom roku i to samo za period proizvodnje od nekoliko meseci 2018. godine, u nekim zemljama gde i mi spadamo, anulirana je garancija sa instrukcijom jednako kao za kočnice, ozračuj, odnosno, zateži, što ne otklanja ni uzrok ni problem.

 

Takođe ima prilično procurivanja prednjih klješta, kolko se navodi, sve su te USA a ne Brembo, mislim da sam već kačio primer sa neta:

 

brake.thumb.jpg.f47eb0bd6a872ddba87f992c032d8fc0.jpg

 

Vrlo je nezahvalno govoriti loše o nečijem, pogotovu kad je novo, skupo i prestižno. Čovek je prekinuo tek započetu komunikaciju kad sam mu pomenuo točak, a imao je jedan od drastično pogubnijih. Smatram da imam normalnu obavezu da iskomentarišem kolko god to bilo neprijatno nekom, 2 točka ne praštaju propuste kod krucijalnih stvari kao što su pomenute. Saveti ili preporuke, ne moraju da budu rezultujući, al sigurno nisu odmažući. Ipak, izvinjenje svima kojima se ne sviđa moje viđenje problematike.  

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Evo par utisaka nakon 10 meseci i pet hiljada milja na ovom motoru.

 

Motor je veoma udoban i ima prilicno dobru zastitu od vetra. Nisam dodavao nista od onih aftermarke deflektora samo veliki Puig vizir sa MRA krilcetom i jako sam zadovoljan kako stiti od vetra i bez turbulencije. Pro shifter je sve bolji i meksi kako vreme prolazi i sad glatko prebacuje cak i iz 1. u 2. brzinu sto do sada nije bio slucaj. Zadnju gumu sam morao da promenim zato sto sam je probio ekserom ali sam za sada veoma zadovoljan fabricki montiranim Michelin Anakee Adventure. Domet je preko 300 milja autoputem pritom vozim oko 80mph (ako nije klasican bay area parking) sto je vise nego dovoljno za duze voznje. Mislim da grejaci rucki mogu da progore rukavice na 2 jer su na 1 veoma topli. Napravio sam nekoliko voznji i isao sam u rally voznju u organizaciji lokalne BMW moto radnje i tek posle voznje van asfalta sam shvatio koliko je ovo dobar motor. Bilo da se guram kroz parkirana vozila na autoputu, provlacim kroz planinarske stazice ili vozim vijugavim planinskim putem, lakoca upravljanja je, za ovako tezak motor, na zavidnom nivou. Sobzirom da sam godinama vozio Hondine V-twin koji su teski pri vrhu ovaj motor daje osecaj da je duplo laksi nego sto jeste. Jedino se primeti tezina kada ga treba podici na mekanoj podlozi :)

 

Sve u svemu, odlican motor za sve prilike. Nisam imao vremena da se ove godine pridruzim track day ekipi na ovom GS-u ali sezona ovde ne prestaje tako da imam sanse da uhvatim jedan vikend pa cu baciti slike i utiske.

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19
On 12/4/2019 at 5:40 AM, fenomenmk said:

e15e1e9c330f542a6ef802764d186044.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zimskih 20C danas i 250km u "lokalu" po planinama

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1555 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 9/20/2019 at 12:21 PM, drakar_BMW said:

Đunta, sve tačno opisano i poklapa se potpuno sa stranim BMW forumima koji masivno konstatuju taj problem sobzirom da je mnogo veći broj GSova u cirkulaciji nego u Srbiji.

Radi se očito o konstrukcionoj grešci a koja se nastavlja izgleda i na GS 1250.

BMW za sada ne pokazuje nameru da pravi opoziv verovatno zato što se  radi se o preko 170 hiljada proizvedenih GSova od 2013.

A i pitanje je šta bi trebalo menjati na sistemu zadnje kočnice da nestane efekat propadanja zadnje kočnice posle par hiljada km? Koje su moguce opcije resavanja tog problema?

 

I ja sam imao problem sa "sunđerastom" zadnjom kočnicom (GSA 2016.) Često nisam mogao ni ABS da aktiviram ili da zablokiram zadnji točak koliko je pedala bila mekana (ukoliko je ABS bio isključen).  Ispirao sam sistem nekoliko puta i sve je bilo super prvih 15ak dana... Međutim ono što sam svaki put primetio je manje ili veće prisustvo vode u gumici unutar posude za kočionu tečnost, odmah ispod poklopca! Otkud i kako voda tu? Prvu gumicu sam zamenio novom jer se toliko bila "razlokala" pri dnu da uopšte više nije imala pravilni cilindrični oblik. Očigledno je da se voda koja je dospela u gumicu prodiravši kroz nju dalje mešala sa hidroskopnom kočionom tečnošću... Dakle dobro poznati "Vapor lock".

 

Uz predlog @A.J. kupio sam posudu za kočionu tečnost od prethodne "vazdušne" generacije GS-a <2012. i uz njegovu pomoć je ugradio na moj LC model. Posudu za kočionu tečnost zadnje kočnice kod prethodnih generacija proizvodi Brembo dok jer kod novih 2013.> NN (nije brendirana). Problem je što se samo kačenje posudice na ram razlikuje između modela pa je bilo potrebno osmisliti neko kulturno rešenje. @A.J. je realizovao ideju i na mom motoru je završio prototip nosača koji će do finalne verzije pretrpeti još neke izmene. 

 

Zahvaljujući lepom vremeneu uveliko se već vozim sa ovom modifikacijom i nikakvih problema više nemam sa zadnjom kočnicom. Pedala zadnje kočnice je konstantno tvrda kao kamen, nema nikakvog propadanja ili sunđerastog osećaja pod stopalom. Od tada, motocikl sam već XX puta prao u uslužnoj perionici i namerno sam mlazom prelazio preko posudice da bih video hoće li voda uspeti da prodre unutra i hoće li se išta negativno desiti... I ništa, zadnja kočnica koči kao i prvog dana kada sam motor tek isterao iz salona. 

 

Želim da napomenem da sam ja rešio problem na ovaj način, možda neko ima problem neke druge vrste.

 

Radi usporedbe u ovom postu ću okačiti fotografije "problematične"posudice koja fabriki ide na sve LC odnosno vodeno hlađene GSove, a u sledećem postu ću postaviti fotke moje nove konfiguracije odnosno posudice koja se ugrađivala na "vazdušare".

 

20200130_113704.jpg

 

20200130_113714.jpg

 

20200209_132104.jpg

 

20200209_132122.jpg

 

20200209_132201.jpg

 

20200209_132203.jpg

 

20200209_132301.jpg

 

20200209_132305.jpg

 

20200209_132324.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja