Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1250 GS/GSA

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 10.1.2019. at 11:21, zika56 je napisao:

Kada bih bio u prilici da krenem na nekakav put oko sveta (ili bar na neki duži put koji bi me vodio i kroz predele gde nema servisa i šlep službe), ako bih imao mogućnost izbora motora sigurno je da ne bih odabrao motor koji će da me ostavi na putu zbog neke totalne budalaštine.

Bez obzira na sav napredak tehnologije, ali su po pitanju pouzdanosti, lakoće održavanja i popravke, karburatori, platine i kurbla iz raja izašli.

Jednostavno smatram da su današnji motori prenatrpani svim i svačim (uglavnom sistemima koji pomažu vozaču i omogućuju udobnost), a da su pri tome izgubili na pouzdanosti i trajnosti.

Mislim da se već poodavno preteralo sa "osavremenjavanjem" i da je već sve to izgubilo realnu svrhu.

 

 

On 10.1.2019. at 11:32, lalajko je napisao:

Ne bih se slozio bas do kraja sa Zikom. Jesu otisli predaleko sa elektronikom, ali cinjenica je da se ta elektronika najmanje kvari. Sve je upisano u centralni racunar, a on ili radi skroz ili ne radi nista. Sve ostalo su kojekakvi senzori. Narocito se nikad ne bih vise vratio na karburatore. Kad pogledas ceo sistem napajanja gorivom na "nasem" GS1000, ne vidim kako bi moglo biti jednostavnije? Pumpa za gorivo, mehanicki regulator pritiska, brizgaljke i racunar koji brizgaljke ukljucuje onoliko koliko je potrebno i kada je potrebno.

 

Mehanika je ta koja se kvari. Sta su do sad bili problemi na LC? Prednja viljuska, tockovi, eventualno kvarovi kardana (za koje sam ubedjen da je pretezno kriv vlasnik). To je sve mehanika! Ako je bilo problema sa elektronikom ili strujom, to je brzo otklonjeno. Kvar akumulatora je moguc na svim generacijama motocikala. Ono sto mi se ne dopada je nacin otklanjanja, recimo ovo sto je Mile pomenuo, da se rasklapa motor zbog kvara alternatora! Uzas! Video sam na slikama da je kod LC-a blok iz jednog dela sa (cini mi se) desnim cilindrom, jezivo kako to izgleda. Ko zna kako ce se tek pokazati sistem prenosa snage sa motora preko kvacila do menjaca sa osovinom u osovini(shaft in shaft sistem)?

 

Lepo izgleda ovaj 1250, nema sta, ali za mene je kraj sa 2013 1200GSA. Dalje od toga ne bih isao.

 

Još od kad su postavljeni ovi postovi, preispitujem neku svoju impresiju i došao sam do zaključka da pouzdanost, gde spada i trajnost, i lakoća popravke nisu isto, a da se uvek nekako više vrednuje jednostavnost servisiranja. Model 1100 ima komandu kvačila mehaničku, sajla i aktuator poluga na samom menjaču. Sajla ne traži održavanje kod BMW-a, završeci da kao i sama poluga, ne puca prilično dugo, ali to ne znači da radi besprekorno i da ne treba da se menja blagovremeno, kad pukne, očas posla se zameni i može se improvizovati, već sa polugom nije tako al i ona može da se privari i motor osposobi bilo gde da se nađe. Jeste krajnje jednostavno i vozaču uliva sigurnost, međutim, pucanje sledi obično bez najave i ako se to desi u momentu kad se šalta u nezgodnoj, opasnoj, situaciji, može glava da ode. Sledeči model, 1150, ima hidrauličnu komandu sa DOT4 uljem, traži intervalnu zamenu fluida, sistem radi izuzetno dugo i gotovo da nema rizika da se ostane bez mogućnosti šaltanja, uglavnom uvek ima nekog radnog pritiska dovoljnog da odvoji spojku. Kad propiša, tu se ostaje, mada postoji reparacioni set a i može se improvizovati jer je vrsta gumica vrlo masovna. Model 12, ima isti sistem ali punjen mineralnom tečnošću kojua ne pije vlagu i po fabričkom uputstvu nema održavanja uošte, doduše, to nije baš tako i valja da se fluid menja jer ako ništa drugo, bolje radi kvačilo. Druga strana medalje je da kad procuri, tu ostade jer naći druge gumice je praktično nemoguće. Alternator na 1100 ume da gekne zbog nepravilno našpanovanog kaiša, kod 1.2 toga nema, na oba modela četkice i regleri traju i traju, al se troše i može doći do otkazivanja, kod LC-a nema ništa od toga što može otkazati ili zahtevati održavanje. Ajnšprici, jesu jednostavni, uz rizik da se dizne zapuše, kod modela 11xx je potrebno često podešavanje , kod 1.2 ne, jer step motori neverovatno dobro peglaju asimetričnost, motor ne radi vrhunski kad se to desi, obično od ruku, ali radi toliko dobro da većina vozača ne oseti ništa, dok kod ranijih modela se odmah oseti debalanas. Vuča se podešava kod svih modela al je sekundarno za  ovaj aspekt. Problem lošeg goriva se automatski rešava kod modela 1.2 za razliku kod predhodnika. Pražnjenjem akumulatora model 1.2 ne gubi referncu mapa i nema resetovanja što je problem kod oklopljenog RT-a 11xx. Podešavanje ventila jeste lako pristupačno kod svih modela, ali je na modelu 1.2 od 2010 interval utrostručen zbog polusfera, a i neka razdešenost nije nikad tolika kao što može da bude na štel klackalici. Klip na kome je Isac u cugu istrao skoro 50K je neporedivo lakše na 1.2, dok sa 11xx bi barem 3 puta morao da podešava ventile i to ako ume da ih tako namesti, većina motora ne izdrži ni 10K a kamoli više. Lager zadnjeg točka, na 1.2 trajniji je i mnogo manje kritičan na podešavanj nego na 11xx, ali traži specijalizovan alat za zamenu. Spomenut je kardan, tačnije, kardansko vratilo, bolje je konstruktivno na 11xx, ali je glavni problem što vlasnici pri zameni ulja u diferencijalu na 1.2 pošto poto podmazuju vratilo čime stignu a to nije dobro, zatim, loša je manžetna i menja se relativno često, tad uglavnom zeznu stvar i ode kardan vrlo brzo. 

 

Obrni okreni, nekako, pouzdanost je na strani modernijih modela uprkos nizu obnarodovanih kvarova. GS-a 1100 je proizvedeno za period od 5 godina ukupno nepunih 40.000 komada, dok je samo prošle godine izašlo na drum 51.000 GS LC-a, tako da sama tolika masovnost nužno nosi brojčano više kvarova, jer sve se kvari i po statistici je to tako. 50 kvarova na 1100-tki je više nego 100 na LC-u iako je cifra dvostruka, mora da se gleda po stopi, kolko u odnosu na  koliko. 

 

Da ne ispade da okrećem ćurak, 1100 je izuzetan motor po mnogo čemu, al kad bi mi ga neko stavio gance noe uz model o kome je ova tema, naravno da bi uzeo nov model, jednako ko Glof 2 i 7, to je jednostavno neupitno. Pošto mi niko to neće ponuditi, mora stavim "crveni krst" šoljicu, pa možda skupim, taman za model 1.500 :

 

49128284_10216213643845154_4674841133103185920_n.jpg.a682e30089a49a353818dc18bece8a9e.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
2 hours ago, Velimlje2 said:

Moj auto mehanicar uvek pravi sprdnju na moj motor , kaze da sam kupio motokultivator , ali to je OK , u zivo je , znam da se sali , ovako kucanjem nikad se ne zna ...

 

a u vezi drugih tema , ja sam zadnje ikad u drugoj temi , mislim da je bilo TDM , pitao za neke gume o kojima su pricali , iskustva i tako to i na vrlo lep nacin mi je dato do znanja da sam nepozeljan , tako da se od tad klonim tema o motorima koji me inace ne interesuju ...

 

iskreno , nisam neki strucnjak , da zezam mi ne pada na pamet , a da samo visim po tim temama znajuci da sam nepozeljan , imam pametnija posla ...

 

Žao mi je zbog toga. Svako je dobrodošao a u ostalom, nije ničija svojina pa je kao takva za sve otvorena. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

BENG!

 

Imamo konstataciju psihologa, sad još psihijatar da postavi dijagnozu.

 

 

Pre 15 sati, Furious Panda je napisao:

P.S. Uradi i ti nešto za svoju planetu i napredak civilizacije! Vozi BMW GS Adventure!

 

Na prodaju BMW R1200GS Adventure LC. 2014-to godište. Prešao ispod 60.000km (ne znam tačno, mrzi me sad da gledam). Zamenjen kardan. Redovno servisiram u BMW servisu. Svi paketi opreme. Bugartske tablice.

 :)

 

Cena?

 

 Jel može na čeci?  Bez učešća!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre 10 sati, Velimlje2 je napisao:

 

a u vezi drugih tema , ja sam zadnje ikad u drugoj temi , mislim da je bilo TDM , pitao za neke gume o kojima su pricali , iskustva i tako to i na vrlo lep nacin mi je dato do znanja da sam nepozeljan , tako da se od tad klonim tema o motorima koji me inace ne interesuju ...

Bas sam potrazio gde te to neko "oterao" iz TDM teme i nasao jedino ovo, bas moje, mozda imam smisla za humor kao Englez ali si ziveo tamo pa bi trebao razumeti.

Sta vise prvo sam ti odgovorio da se drzis Metzeler Tourance gume sa kojom je izasao iz fabrike jer sigurno njihovi inženjeri i test vozaci znaju zasto su ga "obuli" bas u te gume.

Neznam kako da citiram post u drugu temu pa sam slikao, nisi delovao uvredjen po "reakciji" na moju salu, ako cemo gledati ko je uvredjen moglo bi se reci da si ti uvredio TDM ekipu jer kazes da si tamo nepozeljan, sto sigurno nije bio slucaj.

Screenshot_2019-01-19-08-21-52.thumb.png.a3f9a26cd1e95a4d561f7206ccf1ba31.png

 

edit: ovo "necemo kvariti temu" se odnosilo na pricu o kardanu, tako da ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS

helou

procitah celu temu.

koliko offtop-a ;)

 

BMW hvale oni koji ih vozi i kude oni koji nemaju para da sebi to priuste. Nije vredjanje nego surova istina.

Treci su oni koji ukazuju na probleme i kvarove ne sagledavajuci sustinu samog problema/kvara koji najcesce nastaju zbog nekvalitetnih i neorginalnih delova (bmw dobije sarlah, zuticu, proliv i zauske od takvih stvari) ili zbog prelazenja nekih granica koristenja. Tu i tamo se pojace fotografije kako je nekome ispao ili pukao reduktor a posle se ispostavi da je vlasnik terao motor od 250kg kao da je enduro od 112 :)

 

Od 2 R1200GS LC koji su mi u garazi jedan ima oko 140.000, drugi nesto malo manje. daleko vise od polovine je voznja vas asfalta po raznoraznim terenima. Jedini problem koji sam ja imao je kad sam se nakon uspona od nekih 600-650met zaglavio na ovom brdu 3m od vrha pa sam morao da ga okrecem i penjem se ponovo :jee:

 

 

 

 

IMG_0891.JPG

IMG_0892.JPG

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
pre 14 minuta, Ausländer je napisao:

Нек си нам рекао.

Бајдвеј, само један лик има мотор из наслова теме.

Остали немају па коментаришу,  укључујући тебе.

Naravno.

lazu svi :)

 

IMG_0928.JPG

IMG_3728.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
pre 3 minuta, Ausländer je napisao:

Прочиташ свој жути папир, па онда наслов теме па онда опет у тај папир. Ту негде онај ахааа осећај, ти имаш (и многи) 1200 а тема  нови 1250.

ubilo se kolika je razlika izmedju 1250 i 1200 :jee:

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 16 minuta, hard_rock je napisao:

Da to je najcesca slika GS-a , na boku :jee:  

I jebemu misa, mahnite kad prolazite GSovci nece vam ruka otpasti

 

Zbog bezbednosti, ruke se ne skidaju sa kormana, pogotovu ne pod nagibom motora, čak je i zakonom to regulisano. Pozdravlja se isključivo ako se vozač oseće sigurnim i to blagim spuštanjem leve noge sa fuzastera, skuteraši odignu jednu ili obe noge u vis sa platforme. Od mene uvek pozdrav kad je to moguće, al na način kako sam opisao, tako da nemoj da prekorevaš, možda nisi registrovao.

  • Haha 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
3 minutes ago, đunta said:

 

Zbog bezbednosti, ruke se ne skidaju sa kormana, pogotovu ne pod nagibom motora, čak je i zakonom to regulisano. Pozdravlja se isključivo ako se vozač oseće sigurnim i to blagim spuštanjem leve noge sa fuzastera, skuteraši odignu jednu ili obe noge u vis sa platforme. Od mene uvek pozdrav kad je to moguće, al na način kako sam opisao, tako da nemoj da prekorevaš, možda nisi registrovao.

Ma kakav nagib djunta :D ne dizem ni ja ruke u sred krivine nisam blesam, ali tu je ablend, sirena... al dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nemušti jezik je to što jeste, sirenom i farom možeš nekog drugog da dovedeš u zabunu, uplašiš, uznemiriš, možda neka beba spava u kabini automobila a neko svira Nautilusom iza itd. pozdravlja se kako sam ti naveo, bila tema pre niz godina, baš jedan kolega javio, "Bog me ubio ako bi te razumeo da nisi sad napisao". 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
Just now, đunta said:

Nemušti jezik je to što jeste, sirenom i farom možeš nekog drugog da dovedeš u zabunu, uplašiš, uznemiriš, možda neka beba spava u kabini automobila a neko svira Nautilusom iza itd. pozdravlja se kako sam ti naveo, bila tema pre niz godina, baš jedan kolega javio, "Bog me ubio ako bi te razumeo da nisi sad napisao". 

E jbg sad ga pretera aj dobro :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Izvini al nije preterivanje, imaš blagu neprimetnu krivinu, motor neosetno pod nagibom, skloniš levu šaku sa kormana i dižeš je u vis i tog časa desna ruka izlazi iz ravnoteže i motor za njom, fala Bogu, rupa po putevima kolko oćeš, udari točak i destabiliše motor koji je već predisponiran zbog jednoručnog kontrolisanja. Ili, zamisli kolika je gužva vikendom na Avalaringu, Beograd-Ralja, i našta bi to ličilo da ti non stop neko svira i blica zbog pozdravljanja  dok voziš automobil. Jeste prangijanje na svadbama uobičajeno, al vožnja motorom nije veselje. 

  • Sviđa mi se 2
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
1 minute ago, đunta said:

Izvini al nije preterivanje, imaš blagu neprimetnu krivinu, motor neosetno pod nagibom, skloniš levu šaku sa kormana i dižeš je u vis i tog časa desna ruka izlazi iz ravnoteže i motor za njom, fala Bogu, rupa po putevima kolko oćeš, udari točak i destabiliše motor koji je već predisponiran zbog jednoručnog kontrolisanja. Ili, zamisli kolika je gužva vikendom na Avalaringu, Beograd-Ralja, i našta bi to ličilo da ti non stop neko svira i blica zbog pozdravljanja  dok voziš automobil. Jeste prangijanje na svadbama uobičajeno, al vožnja motorom nije veselje. 

Ipak mislim da jeste preterivanje. Koliko puta ovde na otvorenom putu sretnes bajkera? Ajde u gradu ne javljam se kad je guzva itd, na otvorenom da.  

I sam znas da je razlika izmedju automobilista i motorista nebo i zemlja, niko nikome ne svira u automobilu cisto da bi ga pozdravio. 

I voznja motora jeste veliko veselje, bar meni. 

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zamisli pozdravljanje dizanjem ruke na saobraćajnicama gde se kreće levom stranom, otpušta se i gas i indirektno kočnica prednja, nedopustivo. Veselje je i svadbarsko prangijanje, ali nekom nije. Jeste velika razlika između 2 i 4 točka, dva nepraštaju greške i ovo što ti predočavam je upravo da se veselje ne pretvori u žalost.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Primarno, da se održi konstantnost vešanja, mnogo manja promena uglova, odnosno geometrije i osnog rastojanja točkova.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, suvozač pozdravlja uvek iz navedinh razloga, moja supruga to zna i čini uvek, mahne rukom, bar tako mislim i kad sam sa njom nikad ne spuštam ni pomenutu levu nogu.

 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa onda budu egzaktan sa komentarima a ne frazerski, krivina može da bude i blaga, i malo manje blaga, i malo više ne blaga, i malo više oštra,...radi se o elementaroj postavci bezbednosti.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Neki moraju da se oslanjaju na Boga a neki na  nešto drugo. Neprimereno je da zagovaraš nešto što očito nije bezbedno i izvrgavaš podsmehu suprotno, primerice, imaš ljude koji nisu vični vožnji, recimo iz prostog razloga što su tek počeli da voze i nastoje da mašu da bi se svrstali u bajkere. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Au braćo draga, neko da čita ove postove ko nikad nije vidio motor pomislio bi da ne postoji strašnija stvar na svijetu :D:D:D

I da ako već neko neće rukom/nogom da pozdravi, jer se boji da ne plati glavom..nek ne ablenduje živ bio, sledećih xx kilometara očekujem radar :)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja