Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1250 GS/GSA

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, đunta je napisao:

Koliko god elektronika bila napredna i korisna, ume da bude krajnje zeznuta. Aku da bude loš na novom  motoru, može naravno al ... Po paljenju na gurku, može da ostane blinkanje jer nije referisan napon pri anlasovanju, međutim, punjenje alternatora bi trebalo da bude normalno i ne bi trebalo da dođe do gubitka svetala dok agregat radi, baterija nije bila u kratkom spoju jer je bilo nekog napona u njemu ali nedovoljno kapaciteta da zavergla. Pre će biti da je alternator prestao da puni  ili je to radio nedovoljno, pa kad je napon pao ispod neke vrednosti, jednostavno su svetla isključena nekom zaštitnom sklopkom a agregat i dalje radi crpeći struju iz akumulatora. Retko, ali se  kod LC-a 1.2  dešavalo da otkaže alternator za čiju zamenu mora da se rasklapa motor, uglavnom se menjao ceo agregat u garanciji. U odnosu na predhodne generacije BMW-a koji su imali alternator spolja ko kod automobila i koji jesu trajali neograničeno, osim ako se nepreteže kaiš, ovo je projketno konstruktivni promašaj bez obzira na jako veliku pouzdanost i trajnost, po meni je apslutno loše smatrati nešto večnim, odnosno, life time, jer sve može da se pokvari a dobrim projketovanjem mora da se omogući što lakša reparacija, odnosno popravka, 24 časovna podrška nije rešenje niti produžena garancija. Očigledno je youtube zahvatio i inženjering, previđajući realnost, primer, dal je moguće naći šlep službu recimo u stepi Mongolije il Gobi peščari ko što je na Yogijevom klipu. Da uštedim reči forumskim oferima, ovo nije kako treba i sramota BMW-a ja da se dešava na promociji bez obzira šta je uzrok.  

Kada bih bio u prilici da krenem na nekakav put oko sveta (ili bar na neki duži put koji bi me vodio i kroz predele gde nema servisa i šlep službe), ako bih imao mogućnost izbora motora sigurno je da ne bih odabrao motor koji će da me ostavi na putu zbog neke totalne budalaštine.

Bez obzira na sav napredak tehnologije, ali su po pitanju pouzdanosti, lakoće održavanja i popravke, karburatori, platine i kurbla iz raja izašli.

Jednostavno smatram da su današnji motori prenatrpani svim i svačim (uglavnom sistemima koji pomažu vozaču i omogućuju udobnost), a da su pri tome izgubili na pouzdanosti i trajnosti.

Mislim da se već poodavno preteralo sa "osavremenjavanjem" i da je već sve to izgubilo realnu svrhu.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne bih se slozio bas do kraja sa Zikom. Jesu otisli predaleko sa elektronikom, ali cinjenica je da se ta elektronika najmanje kvari. Sve je upisano u centralni racunar, a on ili radi skroz ili ne radi nista. Sve ostalo su kojekakvi senzori. Narocito se nikad ne bih vise vratio na karburatore. Kad pogledas ceo sistem napajanja gorivom na "nasem" GS1000, ne vidim kako bi moglo biti jednostavnije? Pumpa za gorivo, mehanicki regulator pritiska, brizgaljke i racunar koji brizgaljke ukljucuje onoliko koliko je potrebno i kada je potrebno.

 

Mehanika je ta koja se kvari. Sta su do sad bili problemi na LC? Prednja viljuska, tockovi, eventualno kvarovi kardana (za koje sam ubedjen da je pretezno kriv vlasnik). To je sve mehanika! Ako je bilo problema sa elektronikom ili strujom, to je brzo otklonjeno. Kvar akumulatora je moguc na svim generacijama motocikala. Ono sto mi se ne dopada je nacin otklanjanja, recimo ovo sto je Mile pomenuo, da se rasklapa motor zbog kvara alternatora! Uzas! Video sam na slikama da je kod LC-a blok iz jednog dela sa (cini mi se) desnim cilindrom, jezivo kako to izgleda. Ko zna kako ce se tek pokazati sistem prenosa snage sa motora preko kvacila do menjaca sa osovinom u osovini(shaft in shaft sistem)?

 

Lepo izgleda ovaj 1250, nema sta, ali za mene je kraj sa 2013 1200GSA. Dalje od toga ne bih isao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 6 sati, lalajko je napisao:

Ne bih se slozio bas do kraja sa Zikom. Jesu otisli predaleko sa elektronikom, ali cinjenica je da se ta elektronika najmanje kvari. Sve je upisano u centralni racunar, a on ili radi skroz ili ne radi nista. Sve ostalo su kojekakvi senzori. Narocito se nikad ne bih vise vratio na karburatore. Kad pogledas ceo sistem napajanja gorivom na "nasem" GS1000, ne vidim kako bi moglo biti jednostavnije? Pumpa za gorivo, mehanicki regulator pritiska, brizgaljke i racunar koji brizgaljke ukljucuje onoliko koliko je potrebno i kada je potrebno.

 

Mehanika je ta koja se kvari. Sta su do sad bili problemi na LC? Prednja viljuska, tockovi, eventualno kvarovi kardana (za koje sam ubedjen da je pretezno kriv vlasnik). To je sve mehanika! Ako je bilo problema sa elektronikom ili strujom, to je brzo otklonjeno. Kvar akumulatora je moguc na svim generacijama motocikala. Ono sto mi se ne dopada je nacin otklanjanja, recimo ovo sto je Mile pomenuo, da se rasklapa motor zbog kvara alternatora! Uzas! Video sam na slikama da je kod LC-a blok iz jednog dela sa (cini mi se) desnim cilindrom, jezivo kako to izgleda. Ko zna kako ce se tek pokazati sistem prenosa snage sa motora preko kvacila do menjaca sa osovinom u osovini(shaft in shaft sistem)?

 

Lepo izgleda ovaj 1250, nema sta, ali za mene je kraj sa 2013 1200GSA. Dalje od toga ne bih isao.

 

Kada sam naveo da su novi motori manje pouzdani mislio sam uopšte, a ne samo na elektroniku.

Ja jednostavno smatram da se poslednjih par decenija proizvođači trude da motore "nabudže" svim i svačim (a mnogo toga i nije neophodno), a da su pouzdanost gurnuli u drugi plan. Razvoj elektronike je omogućio da se na relativno jednostavan (i jeftin) način motoru omoguće "svemirske" karakteristike (i da se to naplati), a da se pritom prištedi na kvaletetu mehaničkih sklopova.

Teško će neko da me ubedi da današnja tehnologija ne može da napravi kvalitetniji i pouzdaniji kardan od onog od pre tri decenije, ili menjač, ili viljušku, ...! nego su proizvođači procenili da većina onih koji sada kupuje ovakve motore nema ni ambicije niti namere da ih korist na način koji bi ih doveo u situaciju da ostanu negde u vukojebinu, nego da je kupcima mnogo bitnije da imaju mnogo izbora oko podešavanja, pomoći u vožnji, indikacije svega i svačega, navigaciju, .....!

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Motor elektronikom u dobroj meri nadomescuje vestinu voznje, tj. neko ko je juce polozio sedne na novi gs i vozi istom dinamikom kojom vozi covek s daleko vise iskustva, ali bez elektronskih pomagala.

 

Ne tolerisu sva vozila prazan akumulator, neka ce raditi normalno uz upotrebu potrosaca (npr. upaljena svetla), a neka nece imati mogucnost rada agregata cak uz pogasena svetka i ostale potrosace. Na primer, pre par godina majka ostavi upaljena svetla na yarisu 1. generacije i skroz iscrpi aku, nisam imao cak ni sijalicu otvorenih vrata. Prespojimo na kablove, upalimo auto i najnormalnije se odvezem kuci s upaljenim svetlima (bila je noc). Tast mog brata uradi isto na meganu 2. generacije 1.5dci (takozvani kacket) i auto mu se posle spajanja kablovima i uspesnog paljenja ugasio posle 10 sekundi iako farovi nisu bili upaljeni. Ja sam mu savetovao da izmerimo napon punjenja, nakon sto je dopunio aku, napon je bio ok, u granicama normale, a auto nije hteo da radi dok nismo dopunili akumulator.

 

X9 isto, puca iz auspuha i ugasi se nakon paljenja na kablove, suzuki bandit i kawa 636 rade normalno i jos uz upaljena svetla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
Pre 16 sati, milomir22 je napisao:

Motor elektronikom u dobroj meri nadomescuje vestinu voznje, tj. neko ko je juce polozio sedne na novi gs i vozi istom dinamikom kojom vozi covek s daleko vise iskustva, ali bez elektronskih pomagala.

 

Ne tolerisu sva vozila prazan akumulator, neka ce raditi normalno uz upotrebu potrosaca (npr. upaljena svetla), a neka nece imati mogucnost rada agregata cak uz pogasena svetka i ostale potrosace. Na primer, pre par godina majka ostavi upaljena svetla na yarisu 1. generacije i skroz iscrpi aku, nisam imao cak ni sijalicu otvorenih vrata. Prespojimo na kablove, upalimo auto i najnormalnije se odvezem kuci s upaljenim svetlima (bila je noc). Tast mog brata uradi isto na meganu 2. generacije 1.5dci (takozvani kacket) i auto mu se posle spajanja kablovima i uspesnog paljenja ugasio posle 10 sekundi iako farovi nisu bili upaljeni. Ja sam mu savetovao da izmerimo napon punjenja, nakon sto je dopunio aku, napon je bio ok, u granicama normale, a auto nije hteo da radi dok nismo dopunili akumulator.

 

X9 isto, puca iz auspuha i ugasi se nakon paljenja na kablove, suzuki bandit i kawa 636 rade normalno i jos uz upaljena svetla.

ma molim te, budi malo ozbiljan!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
16 hours ago, milomir22 said:

Motor elektronikom u dobroj meri nadomescuje vestinu voznje, tj. neko ko je juce polozio sedne na novi gs i vozi istom dinamikom kojom vozi covek s daleko vise iskustva, ali bez elektronskih pomagala.

 

 

Ovo me bas nasmijalo. Kada ce ljudi shvatiti da kada imas abs ili kontrolu proklizavanja ti uredjaji su non stop spremni ali ne rade citavo vrijeme. Ukljucuju se tek kada motor dovedes u kriticnu situaciju.  Ljudi misle da kada imas kontroli proklizavanja mozes zavrnuti gas do daske u sred krivine. Mozes, ali ces zavrsiti u jarku isto kao kada nemas kontrolu proklizavanja. Ljudi brkaju traction control na motoru sa stability control na autu. Dva sistema koja rade dvije razliciten stvari.  Isto vazi i za abs, dosta njih kaze ne zelim ga, ne volim ga i sta znam. Ali nema razlike u kocenju sa i bez abs-a. Sve je isto osim ako nije u pitanju refleksno panicno kocenje kada ti blokira tocak a u slucaju sa abs-om nema blokiranja. I ta razlika je sekunda. U svim ostalim slucajevima nema razlike. 

Elektronika moze neiskusnog vozaca izvuci iz govana isto kao iskusnog. Ali sto se tice dinamike voznje tesko da ti moze dati toliku prednost. Mozete te spasiti od pada ali ti ne moze dati brzinu prolasks kroz krivine.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Kada znas da motor nece isklizati na izlasku iz krivine, dajes mu pun gas, a takodje znas da se nece ni propeti na zadnji, jer i za to postoji elektronika. Elektronski podesivo ogibljenje je jos 1 velika prednost, abs kocnice sa servom, mislis da nema razlike? Mnogo se agresivnije moze voziti ovaj novi 1250 nego recimo 1100, isti vozac sa istim umecem u startu je za 20-30% brzi na novom. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pre neki mesec sam imao kurs krivinarenja gde je akcenat bio na bezbednosti a ujedno i tehnici vožnje pre/kroz/na izlasku iz krivine.
Jedina osoba koja je poljubila asfalt i koja je odvezena hitnim kolima je vozila motor sa abs-om i to je poljubio asfalt na samom početku kad smo se zagrevali vežbama panicnog kocenja. Nije mu pomogao ABS ali nisam bio u njegovoj grupi pa nisam video tačno šta se desilo.

Sa druge strane izlazak iz krivine i davanje gasa, naravno u zavisnosti od podloge, stanje guma itd...zadnja guma drži dosta bolje nego sto dosta njih misli. Tako da, sa ili bez senzora, neko ko sme i ko ume može lepo da doda gasa u krivini. A neko ko je nestrucan, njemu neće pomoći ni senzor jer vozi daleko ispod limita.

Zanimljiva vežba je bila i vežba naglog kocenja prednjom kočnicom u sred krivine. To je nekako suprotno dodavanju gasa gde se energija ubacuje u zadnju gumu, a ovde se prebacuje na prednju gumu koja je takodje u nagibu, sa razlikom da je prednja guma dosta uza.

Kako god, treba se pažljivo voziti i evo još jedna prilika da se promoviše neki kurs bezbedne vožnje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jesam, jako korisno iskustvo a ujedno i jako zanimljivo da jurcas po stazi i zalažeš u krivinama.
Pored svega dobih i dodatnih 10-20% (zaboravio sam koliko tačno) popusta na osiguranje na oba motora.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Lani sam bio na sličnom eventu .

Zanimljivo je posmatrati druge..

Na istom poligonu ljudi sa kamionima vježbali kočenje na klizavom i momrom.

I da, dobija san ćage.

 

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
1 hour ago, milomir22 said:

Mnogo se agresivnije moze voziti ovaj novi 1250 nego recimo 1100, isti vozac sa istim umecem u startu je za 20-30% brzi na novom. 

 

Naravno, isti vozac na novom i starom. Bice brzi na novom. Ali ne zbog abs-a ili kontroke proklizavanja. Nego zbog jaceg agregata,boljih kocnica,boljeg ogibljenja. Pocetnik na novom a iskusni vozac ne na 1100 nego na nekom 500 ovaj novajlija ce se skrsiti u prvoj krivini ako pokusa da ga prati. Nece mu pomoci nikakvi sistemi. To je bila poenta price. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 1/10/2019 at 11:41 AM, đunta said:

...međutim, punjenje alternatora bi trebalo da bude normalno i ne bi trebalo da dođe do gubitka svetala dok agregat radi, baterija nije bila u kratkom spoju jer je bilo nekog napona u njemu ali nedovoljno kapaciteta da zavergla.

Zato i postavih pitanje, koliko sam uspeo da skapiram pri samom kraju videa tokom razgovora u salonu covek iz BMWa rece da je otisla celija u akumulatoru pa je to prouzrokovalo gasenje ostalih sistema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 2 sati, yogibear je napisao:
On 10.1.2019. at 9:41, đunta je napisao:

...međutim, punjenje alternatora bi trebalo da bude normalno i ne bi trebalo da dođe do gubitka svetala dok agregat radi, baterija nije bila u kratkom spoju jer je bilo nekog napona u njemu ali nedovoljno kapaciteta da zavergla.

Zato i postavih pitanje, koliko sam uspeo da skapiram pri samom kraju videa tokom razgovora u salonu covek iz BMWa rece da je otisla celija u akumulatoru pa je to prouzrokovalo gasenje ostalih sistema?

 

Nisam kompetentan za struju, ali bi trebalo ovako da bude: čim se upali agregat, odmah počinje alternator da puni naponom od +/- 13-14+ volti i pošto je akumulator u direktnom strujnom kolu, očitavanje napona na njemu samom je koliko genearator generiše čak iako je jedna ćelija u kratkom spoju i tako je sve vreme dok se alternator vrti, odnosno, dok agregat radi, što znači da nema pada napona na potrošačima, bar ne ispod neke granice koja bi inicirala neki zaštitni sistem gašenja svetala, čak iako bi se to desilo, dodavanjem gasa i povećanjem broja obrtaja bi napon ponovo dostigao vršnu vrednost i svetla bi trebala da prorade. Predpostavljam da kad se aku skroz isprazni, padne mu napon poprilično i zaključak o ispravnosti nije apsolutan i tek nakon propisanog punjenja se može validno zaključiti, u praksi električari mere napon i struju kratkog spoja tek nakon 12 sati stajanja baterije posle punjenja za validnu procenu. Meni to pre liči na solomnsko dezavuisanje odgovornosti, čak i da je on u pitanju, opet je nedopustivo da se to desi na prvim primercima novog modela, pogotovu što je opšte poznato da su akumulatori za prvu ugradnju generalno višeg kvaliteta nego u post prodaji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
pre 30 minuta, đunta je napisao:

 

Nisam kompetentan za struju, ali bi trebalo ovako da bude: čim se upali agregat, odmah počinje alternator da puni naponom od +/- 13-14+ volti i pošto je akumulator u direktnom strujnom kolu, očitavanje napona na njemu samom je koliko genearator generiše čak iako je jedna ćelija u kratkom spoju i tako je sve vreme dok se alternator vrti, odnosno, dok agregat radi, što znači da nema pada napona na potrošačima, bar ne ispod neke granice koja bi inicirala neki zaštitni sistem gašenja svetala, čak iako bi se to desilo, dodavanjem gasa i povećanjem broja obrtaja bi napon ponovo dostigao vršnu vrednost i svetla bi trebala da prorade. Predpostavljam da kad se aku skroz isprazni, padne mu napon poprilično i zaključak o ispravnosti nije apsolutan i tek nakon propisanog punjenja se može validno zaključiti, u praksi električari mere napon i struju kratkog spoja tek nakon 12 sati stajanja baterije posle punjenja za validnu procenu. Meni to pre liči na solomnsko dezavuisanje odgovornosti, čak i da je on u pitanju, opet je nedopustivo da se to desi na prvim primercima novog modela, pogotovu što je opšte poznato da su akumulatori za prvu ugradnju generalno višeg kvaliteta nego u post prodaji. 

 

Na novijim vozilima cim komp primeti problem sa akku alternator otkaci punjenje , ti stavis nov akku ali alternator i dalje ne puni . Moras u servis da oni prikace na komp i puste punjenje alternatora .
Pretpostavljam da ne bi napravio neku havariju , mada cim sta to je vec havarija .
Sto je jos gore na nekim kolima ti stavis akku i mislis sve ok kad posle 40km auto staje i ni meo . A onda zoves servis da dodju po tebe .
Bas pitali zbog cega su stavili tih 40km a oni naravno odgovorili " pa da bi zvao servis da dodju po tebe"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma naravno, mogu svakojake budalaštine da se smisle, nije knok senzor registrovao poljubac po rezervoaru pre vožnje, ko što rekoh, nisam kompetentan, tek za blesimetriju nisam. Nego, ima negde yt komparativni prikaz 1.2 LC vs 1,25LC, "stari" ima kraći zaustavni put sa Brembom za nekih 3m.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 59 minuta, đunta je napisao:

 

Nisam kompetentan za struju, ali bi trebalo ovako da bude: čim se upali agregat, odmah počinje alternator da puni naponom od +/- 13-14+ volti i pošto je akumulator u direktnom strujnom kolu, očitavanje napona na njemu samom je koliko genearator generiše čak iako je jedna ćelija u kratkom spoju i tako je sve vreme dok se alternator vrti, odnosno, dok agregat radi, što znači da nema pada napona na potrošačima, bar ne ispod neke granice koja bi inicirala neki zaštitni sistem gašenja svetala, čak iako bi se to desilo, dodavanjem gasa i povećanjem broja obrtaja bi napon ponovo dostigao vršnu vrednost i svetla bi trebala da prorade. Predpostavljam da kad se aku skroz isprazni, padne mu napon poprilično i zaključak o ispravnosti nije apsolutan i tek nakon propisanog punjenja se može validno zaključiti, u praksi električari mere napon i struju kratkog spoja tek nakon 12 sati stajanja baterije posle punjenja za validnu procenu. Meni to pre liči na solomnsko dezavuisanje odgovornosti, čak i da je on u pitanju, opet je nedopustivo da se to desi na prvim primercima novog modela, pogotovu što je opšte poznato da su akumulatori za prvu ugradnju generalno višeg kvaliteta nego u post prodaji. 

Ovo što sam boldovao nije tačno, jer ukoliko strada neka od ćelija u akumulatoru napon u sistemu ne može da dostigne potrebnu vrednost bez obzira što alternator radi ispravno, jer se u tom slučaju akumulator ponaša kao potrošač i povlači iz alternatora veliku struju što uslovljava pad napona. jedino što je u tom slučaju izvesno je da će da crkne je alternator (kada je auto u pitanju), a kod motora ili alternator ili regler (ili oba).

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Upravo sada, zika56 je napisao:

Ovo što sam boldovao nije tačno, jer ukoliko strada neka od ćelija u akumulatoru napon u sistemu ne može da dostigne potrebnu vrednost bez obzira što alternator radi ispravno, jer se u tom slučaju akumulator ponaša kao potrošač i povlači iz alternatora veliku struju što uslovljava pad napona.

 

Pad napona nije toliki da bi sišao ispod neke crte, zato sam izostavio tu činjenicu, vršni naponi su deklarisani na 14,5v tako da teško da na iole obrtajima siđu ispod recimo 12v bez obzira na jednu ćeliju manjka, "bar ne ispod neke granice koja bi inicirala neki zaštitni sistem gašenja svetala,"

 

No, to svakako neko kao ti kompetentan, može validnije da pojasni.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 17 minuta, đunta je napisao:

 

Pad napona nije toliki da bi sišao ispod neke crte, zato sam izostavio tu činjenicu, vršni naponi su deklarisani na 14,5v tako da teško da na iole obrtajima siđu ispod recimo 12v bez obzira na jednu ćeliju manjka, "bar ne ispod neke granice koja bi inicirala neki zaštitni sistem gašenja svetala,"

 

No, to svakako neko kao ti kompetentan, može validnije da pojasni.

Pokušaću da objasnim na prostom primeru:

Zamislimo da imamo jednu cilindričnu kantu koja stoji uspravno, a čije dno ima površinu 1 kvadratni desimetar, a visina kante je 14 desimetara (što znači da u nju možemo da nalijemo 14 litara vode). Dalje zamislimo da na toj kanti na visini od 12 desimetara imamo izbušenu jednu rupicu (kroz koju će da lagano ističe voda koja je iznad tog nivoa). Dalje zamislimo da imamo i jednu pumpicu koja će da dopunjuje taj gubitak vode na visini od 12 decimetara i da dozira vodu tako da održava nivo na 14 desimetara.

To bi bio slučaj ispravnog akumulatora u normalnim uslovima rada.

E sada zamislimo da se na visini od 10 decimetara probuši jedna baš velika rupa! U tom slučaju pumpa nema nikakve šanse da nivo podigne bitno iznad te rupe (jer jednostavno što pumpa više podiže nivo to će zbog povećanog pritiska i oticanje vode da bude veće) a pumpa i nije dimenzionisana za toliki kapacitet.

E to je odprilike slučaj kada jedna ćelija akumulatora dođe u kratak spoj.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mani mori kantarenje, kaži jel  može jedna ćelija u kratkom spoju da povuče toliko struje da obori napon punjenja sa deklarisanih 14,5v na recimo 12,4 što je otprilike neki donji granični napon za održivost elktro sklopova. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100
pre 3 minuta, đunta je napisao:

Mani mori kantarenje, kaži jel  može jedna ćelija u kratkom spoju da povuče toliko struje da obori napon punjenja sa deklarisanih 14,5v na recimo 12,4 što je otprilike neki donji granični napon za održivost elktro sklopova. 

Moze , skoro sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 21 minuta, đunta je napisao:

Naravno da može, zavisi od kapaciteta punjača i baterije.

Uglavnom će da bude ispod 12,4V (još ukoliko ima i neki potrošač onda zasigurno ide ispod).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

1.25 ima alternator snage 510w a akumulatorčić od 11,8Ah i verovatno nekih 200A kranking struje,  da se preračunati egzaktno kolko jedna neispravna ćelija vuče za AGM bateriju. Sasvim je nelogično da mali akumulator obori toliko napon na ipak jakom generatoru koji sigurno nije projektovan a da nema rezervu snage jer je to putni motor za bespuća gde nema servisa i ostalog komfora. To što je Peca naveo, moguće je da postoji taj vid ograničenja, al se pitam jeli to normalno ako je tako, da ako baterija izgubi kapacitet ne može da se doveze do kući i da mu se gase svetla ko što se desilo na klipu, šta bi bilo da je vozio 200kmh i odjednom mrak, ne smem ni da pomislim. Mislim da aku nije uzrok gašenja svetala i da pravilno projektovan električni sistem mora da obezbedi elementarnu bezbednost kao što je sijanje svetala, čemu služi regler, da pojača punjenje kako potrošnja raste, odnosno poveća protok kroz rupu na kanti. Vozio sam GS-a svog bivšeg sa jednom ćelijom u spoju, palio i nije bilo pada intenziteta farova, istina, nije se ABS inicijalizovao, al nešto se ne sećam da mi je napon na leru bio nešto prenizak.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja