Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1250 GS/GSA

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovo sam čekao, u živo nove Mišose, Anake adventure, baš me zanima kakve će biti prve recenzije o ovom pneumatiku, promotivne informacije su obećavajuće.

 

No, očekujem da će boca prvi dati komentar pošto se on "razume" u apsolutno sve, čovek ne može ni čarape da promeni a da on ne da svoj "stručan savet".

 

 

  • Haha 2
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 8 minuta, bocca_bastard je napisao:

Ne bih se zamarao tobom ;)

Ali mi je drago da trzas na moje komentare. No, nisam ja to birao, zar ne?

 

Ma brate, smaraš sve, to ti kažem dobronamerno veruj mi.  Isto tako, apsolutno ništa nema ni interesantno, ni korisno, ni blagonaklono od tebe da se pročita, ali ukusi su različiti pa se ograničavam na svoj. Na mojoj si ignor listi i samo vidim da si postovao bez prikazivanja šta si napisao, tu i tamo otvorim iz banalne radoznalosti iako znam šta možeš da napišeš, čisto zarad drugih da ne upadnu u neku zamku smatrajući te autoritetom na osnovu brojača postova. Ti si među vodećim oferima ovog foruma, neću da se bavim dijagnostikovanjem zašto je to tako jer nisam kompetentan, za nešto drugo verovatno jesam. Svaki tvoj post inicira skretanje sa teme koje i ja činim ovim pisanjem. Pa napisao si da ne voliš BMW kao marku, pa koj ćeš u svakoj temi, imaš vrlo verovatno najveći broj postova i u ovoj, jednostavno ne mogu da razumem ni prihvatim to, ali ni da ostanem ravnodušan pa da se pravim blesavim. Nisam zaboravio, niti ću, onu sitnu uslugu koju si mi pružio, to je jedini razlog što "trzam" na tvoje postove.  

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3
  • Zbunjen 1
  • Tužan 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 13 minuta, bocca_bastard je napisao:

Sve, a? Bas sam se pitao sto niko na onoj novogodisnjoj zurci nece da se pozdravi samnom. 

No... batalimo off, molim te. 

 

Ovde se prica o necemu drugom.

 

P.S. Pusti tu uslugicu, sitnica je bila, za svakoga bih to uradio

 

Ne, u tom času je za mene bila ko Ajfelova kula i tako gledam ja, pored tolikog hvala, uvek možeš da računaš na revanš bez obzira na ovo. Mi smo licemeri i dvolični, ljudi tapšu nekoga po ramenu a kroz zube ga psuju, no, naravno, uvek ima istomišljenika. Ja sam otvoren i u lice kažem, a vrlo, vrlo retko hvalim nekog il nešto, al ne želim nikom ništa loše i smatram da kritika je  čin dobronamernosti iako se gotovu uvek doživljava potpuno suprotno, doduše, jedan tvoj post sam razumeo potpuno tačno,  nipodaštavanje, da ne kažem čista uvreda, al nema veze, ti si takav i tačka.

 

Tačno, priča se o novom BMW modelu. LC je dobio radijalna kočiona klješta prednjeg točka, to jeste boljitak ali na neki način je to teoretski, nema zaokretanja prilikom kočenja pa je manji gubitak prenete sile, međutim, kad je spoj dovoljno krut ko što je još od modela 1.1, mislim da je to na nivou akademske rasprave, jer efikasnost kočnice neuporedivo više zavisi od drugih činilaca, recimo, meni nije jasno što nisu postavili veći prečnik diskova koji je već ugrađivan na pojedinim modelima. Meni to više liči na modu proizišli iz GP motora koji su maksimalno nategnuti i zbog toga tu ima smisla, mogu se naći kitovi za prebacivanje postojećih klješta na radijalni princip, po mom mišljenju to je kontra produktivno jer se spoj multiplikuje i gubi na čvstoći. I ko što je već navedeno, paralelno će ići Brembo i Hayes, napraviće neko komparaciju, mada, sumnjam da je to od ikakvog značaja osim za ekstreme, malo ko razlikuje i mnogo grublje stvari a kamo li tako neke varijacije koje mogu spadati i pod neki lični ukus ili afinitet. Jedan od najboljih drugara i njegov rođeni brat, obojica nekadašnji asovii, stariji i veći nikad nije mogao da tera direktnu kočnicu, dok mlađi jeste čim se to pojavilo, radi pojašnjenja, instalacija tvrda ala današnja pancir teflon creva koja se minimalno nadimaju.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
Pre 6 sati, đunta je napisao:

 

Ne, u tom času je za mene bila ko Ajfelova kula i tako gledam ja, pored tolikog hvala, uvek možeš da računaš na revanš bez obzira na ovo. Mi smo licemeri i dvolični, ljudi tapšu nekoga po ramenu a kroz zube ga psuju, no, naravno, uvek ima istomišljenika. Ja sam otvoren i u lice kažem, a vrlo, vrlo retko hvalim nekog il nešto, al ne želim nikom ništa loše i smatram da kritika je  čin dobronamernosti iako se gotovu uvek doživljava potpuno suprotno, doduše, jedan tvoj post sam razumeo potpuno tačno,  nipodaštavanje, da ne kažem čista uvreda, al nema veze, ti si takav i tačka.

 

Tačno, priča se o novom BMW modelu. LC je dobio radijalna kočiona klješta prednjeg točka, to jeste boljitak ali na neki način je to teoretski, nema zaokretanja prilikom kočenja pa je manji gubitak prenete sile, međutim, kad je spoj dovoljno krut ko što je još od modela 1.1, mislim da je to na nivou akademske rasprave, jer efikasnost kočnice neuporedivo više zavisi od drugih činilaca, recimo, meni nije jasno što nisu postavili veći prečnik diskova koji je već ugrađivan na pojedinim modelima. Meni to više liči na modu proizišli iz GP motora koji su maksimalno nategnuti i zbog toga tu ima smisla, mogu se naći kitovi za prebacivanje postojećih klješta na radijalni princip, po mom mišljenju to je kontra produktivno jer se spoj multiplikuje i gubi na čvstoći. I ko što je već navedeno, paralelno će ići Brembo i Hayes, napraviće neko komparaciju, mada, sumnjam da je to od ikakvog značaja osim za ekstreme, malo ko razlikuje i mnogo grublje stvari a kamo li tako neke varijacije koje mogu spadati i pod neki lični ukus ili afinitet. Jedan od najboljih drugara i njegov rođeni brat, obojica nekadašnji asovii, stariji i veći nikad nije mogao da tera direktnu kočnicu, dok mlađi jeste čim se to pojavilo, radi pojašnjenja, instalacija tvrda ala današnja pancir teflon creva koja se minimalno nadimaju.

đunta, evo ni ja ne volim BMW.e ali ipak mogu tu i tamo nešto reci o njima na nacin na koji ja mislim tako da bocca_bastard ima puno pravo komentirati sve na nacin kako on misli.

ok. pitanje za tebe, boldao sam gore dio tvoje recenice i mislim da to što si napisao nema veze sa nicime. kako to misliš da nema zaokretanja prilikom kocenja? osobno sam vozio motore i sa jednim i sa drugim kocnicama ali i sa kombinacijama pumpi za te iste kocnice i stekao dojam da ti, ja, i 99 % ljudi na forumu necemo osjetiti pretjeranu razliku u kocenju jednim ili drugim kocnicama. govorim o radijalnim i aksijalnim kocionim sistemima u boljim klasama ili najboljim klasama jednih i najboljim klasama drugih kocnica. na stazi se to da primjetiti ali na cesti zaboravi a pogotovo zaboravi na motoru kao što je BMW GS. to je model za normalne voznje i po mom mišljenju pošto se smatra da je klasa putni enduro radijalni sistem može mu samo škoditi, mislim vozacu jer ipak siđe se i van asvalta ponekad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
On 27.12.2018. at 21:30, bocca_bastard je napisao:

Pa nisu ih bas sami napravili.

 

Napravila im ih je firma koja je davno bila revolucionarna... a onda su malo splasnuli

O kome pricas, i o kojoj firmi pricas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Imenjače, nemam vremena ovog jutra, ne sporim ja ničije pravo, već smislenost. Sad, ispada da iz ne voleti proizilazi neogranično. Vidi, ne cenim  ni ja ko zna koliko motora, al to nije razlog da drobim njihovim vlasnicima i uopšte, niko od imaoca  BMW-a se gotovo ne upliće, ja pogotovu osim ako nemam neki dobar razlog iz tehničko bezbednosne sfere, verovatno u buduće niću ni toliko.  

 

Pa šta sam ja napisao, nisam negirao boljitak radijalnog kačenja klješta uz mišljenje da većina, bez prognoziranja procenata, ne oseća neke razlike, kao što GP nivo oseća. Ne razumem se u off road, ali mi je poznat fenomem skidanja jednog kočionog diska od dva na pojedinim motorima, upravo da bi se smanjila nus pojava na klizavom terenu, da li je to baš tako ne znam jer ko što rekoh, nemam znanja za to da bih bio merodavan pa je tvoj komentar na kraju posta validan, mada smatram da kočica uvek fali i da ne postoji njen višak, već je na vozačevom umeću da je koristi. Mogu samo da dodam, na GS-u 2004-2007 je ugrađivan servo pojačivač kočenja kojim se gubi prefinjenost vozača i takav sistem sigurno nije dobar za off kao što nije ni na automobilskim takmičenjima iz istog razloga. Na kraju, BMW nije tipičan off road motor bez obzira što postoji niz klipova i  hepeninga gde se on tera po gudurama,  čak ga i lepše polovine zavidno dobro voze.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, mile fazer je napisao:

đunta, evo ni ja ne volim BMW.e ali ipak mogu tu i tamo nešto reci o njima na nacin na koji ja mislim tako da bocca_bastard ima puno pravo komentirati sve na nacin kako on misli.

ok. pitanje za tebe, boldao sam gore dio tvoje recenice i mislim da to što si napisao nema veze sa nicime. kako to misliš da nema zaokretanja prilikom kocenja? osobno sam vozio motore i sa jednim i sa drugim kocnicama ali i sa kombinacijama pumpi za te iste kocnice i stekao dojam da ti, ja, i 99 % ljudi na forumu necemo osjetiti pretjeranu razliku u kocenju jednim ili drugim kocnicama. govorim o radijalnim i aksijalnim kocionim sistemima u boljim klasama ili najboljim klasama jednih i najboljim klasama drugih kocnica. na stazi se to da primjetiti ali na cesti zaboravi a pogotovo zaboravi na motoru kao što je BMW GS. to je model za normalne voznje i po mom mišljenju pošto se smatra da je klasa putni enduro radijalni sistem može mu samo škoditi, mislim vozacu jer ipak siđe se i van asvalta ponekad.

Pročitao sam ceo Đuntin komentar (na koji se odnosi ovaj tvoj odgovor njemu) i nisam video nikakvu suštinsku razliku između onog što je on tvrdio i onog što ti tvrdiš (pod uslovom da se prošita ceo tekst a ne da se izvlače samo pojedini navodi iz teksta ili čak i iz rečenice).

Ti si boldovao samo deo rečenice, a u nastavku te rečenice je objašnjena suština.

A Evo te rečenice:

Vidiš i sam da "Tačno, priča se o novom BMW modelu. LC je dobio radijalna kočiona klješta prednjeg točka, to jeste boljitak ali na neki način je to teoretski, nema zaokretanja prilikom kočenja pa je manji gubitak prenete sile, međutim, kad je spoj dovoljno krut ko što je još od modela 1.1, mislim da je to na nivou akademske rasprave, jer efikasnost kočnice neuporedivo više zavisi od drugih činilaca, ..."!

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 6 minuta, zika56 je napisao:

da se izvlače samo pojedini navodi iz teksta ili čak i iz rečenice).

 

Ovo je generalno manir većine prema svima i svemu, ne samo kad je u pitanju BMW gde je to izražajnije iz nekog razloga, a kad se reaguje na to, onda se to podvodi pod kompleks, što je isto potpuno pogrešno.

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1768 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 11 sati, đunta je napisao:

recimo, meni nije jasno što nisu postavili veći prečnik diskova koji je već ugrađivan na pojedinim modelima

Ovako na prvi pogled, objašnjenje za korišćenje radijalnih kočnica i odgovor na gornje pitanje bi mogao biti da planiraju malo da zarade i na aftermarket ugradnji većih diskova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova

U offu sam

U testu mottorada iz 2006 -versys 650 kaže -kočnice -osećaj doziranja prosečno.....tralala.... sve nekako u proseku i može biti bolje To kaže i većina drugih časopisa.

ALI ZATO ZAUSTAVNI PUT ZA SKORO 2 METRA KRAĆI OD OSTALIH MOTORA , osim trkalica.Motor ima prosečnu težinu i standardni tokico kao i gomila drugih motora ali eto zaustavlja se dosta bolje.

Po mojoj neukoj proceni ono što mi nazivamo kočnice je sklop od gume,rama i prednje i zadnje viljuške i zadnjeg amotrizera, pa naravno najviše disk-čeljkust-pumpa.Kad je polako počeo da mi ottkazuje zadnji amortizer u krivinama na mišeluku sam primetio ,,čudan,, osećaj tokom vožnje i kočenja nekad manje nekad više izražen u zavisnosti od puta ,brzine i kočenja.

Malo sam umešao drugi motor ali  princip je isti.Ovo bi verovatno još dosta zakomplikovalo ovu raspravu pod uslovom da imamo znanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1565 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
22 hours ago, đunta said:

Ovo sam čekao, u živo nove Mišose, Anake adventure, baš me zanima kakve će biti prve recenzije o ovom pneumatiku, promotivne informacije su obećavajuće.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 26.12.2018. at 12:51, icatenej je napisao:
On 26.12.2018. at 10:03, djolji je napisao:

I sad mi ubi želju da saznam nešto više o R1250 i mehanizmu rada usisnih ventila.

 

Mislim da je u temi već bio postavljen video gde se vidi kako radi razvod ventila na novom bokseru. U principu, stvarno ništa revolucionarno... Radi se o "variable valve lift" sistemu (znači ne o "variable valve timing") - mada ako ćemo pravo, svaka promena "lifta" utiče i na promenu "tajminga". Na usisnoj bregastoj su dva profila bregova (jedan koji otvara ventile delimično i drugi koji ih otvara potpuno). Sa jedne strane je postavljen aktuator (klasičan solenoidni) koga kontroliše ECU i koji pomera bregastu osovinu aksijalno i to je cela priča... Godinama unazad ovaj sistem postoji na automobilima, s tom razlikom što se na automobilima VVL obično implementira na izduvnu bregastu, a na ususnu se implementira VVT i to je jedan od čestih mehanizama za kontrolu izduvnih gasova, pre svega azotnih oksida (NOx) (pored EGR i drugih mehanizama). U svakom slučaju, ovo rešenje na novom bokseru je vrlo prosto i vrlo pouzdano, a dobici u odzivu motora su evidentni u svim testovima. Hoću reći, nije u pitanju nikakva posebna novotarija koja bi unela dodatni faktor nepouzdanosti u motor.

 

2019-BMW-R1250GS-RT-Technical-Head-3.jpg

 

Malo sam se udubio po netu pa da i ja dodam koju. Povećavanjem radne zapremine dvostruko, dužim hodom i većim prečnikom klipa, dobijen je bolji režim rada i na niskim i visokim obrtajima, dodatno zapeglan promenljivim, dvostepenim, podizanjem usisnih ventila, ali i drugojačijim fazama razvoda. Specifično je da se uglovi razvoda i krive razlikuju unutar jednog para ventila što je rezultujuće kao još jedna varijabilnost, plus je time poboljšana turbulencija usisne smeše i agregat nema tipičan stepenast izbačaj snage već radi zaglađeno, upravo kako je Ygibear  i opisao kroz svoja zapažanja, a neće biti ni karakterističnog ljuljkanja koje bokser ume da ispolji ako simentričnost cilindara nije dobra kroz pun režim obrtaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Radijalne i aksijalne kočnice - razlika i prednost

7007-glavna-koc.jpg

Često u današnje vreme možete čuti kako proizvođači motocikala ističu kako neki njihho model ima radijalne kočnice umesto standardnih aksijalnih koje ima gotovo svaki motocikl sa disk kočnicama. 

 

Koja je razlika između aksijalnih i radijalnih, kako ih možete prepoznati i koje su bolje? 

 

Glavna razlika između ova dva tipa kočnica je u tome kako su kočione čeljusti postavljene na prednjoj viljušci. Kod radijalnih kočnica kočione čeljusti su pričvršćene na viljušku sa šrafovima paralelno sa diskom, dok su kod aksijalnih šrafovi postavljeni upravno na disk.

 

Sigurno se pitate zašto to čini da su radijalno postavljene kočnice bolje od aksijalnih? Radijalne kočnice postavljene na ovaj način su kruće, to jest u toku kočenja manje dolazi do ’’uvijanja’’ kočionih čeljusti u odnosu na aksijalne. Ta ’’uvijanja’’ i krutost mi ne moemo videti golim okom ali se dešava i iz tog razloga radijalne kočnice pružaju bolji osećaj tokom kočenja i za nijansu možete finije da dozirate silu kojom kočite.

 

 

Alt
Aksijalno (levo) i radijalno (desno) postavljeni kočiona klješta

 

Takođe, pošto su radijalne kočione čeljusti pričvršćene šrafovima na samom kraju češljusi umesto na sredini ili skoro na kraju kao kod aksijalnih, dobija se manje uvijanja i bolje kontakt između pločica i diska prilikom maksimalnog kočenja. Primetićete da smo napisali da su radijalne kočnice bolje kod maksimalnog kočenja, to je iz razloga što su radijalne kočnice napravljene uglavnom namenski za trkačku stazu ali su se vremenom našle i na serijskim motociklima. 

 

 

Još jedna stvar koja razlikuje radijalne od aksijalnih kočnica je način na koji je postavljen cilindar koji gura ulje na samoj poluzi prednje kočnice. Kod aksijalnih kočnica kočioni cilindar je postavljen paralelno sa upravljačem, dok je kod radijalnih upravana na upravljač. Pošto je kod radijalnih kočnica cilindar postavljen upravno u odnosu na upravljač kada pritisnete ručicu kočnice pritisak ulja odmah i direktno deluje na kočione čeljusti i samim tim pruža bolji povratni osećaj sa kočnica a i kočnice za nijansu brže reaguju od aksijalnih.

 

alt
Razlika između aksijalnog kočiono cilindra (levo) i radijalnog kočionog cilindra (desno)

 

Ono što na kraju možemo zaključiti je to da na putu i u svakodnevnoj vožnji teško da možete primetiti razliku između ova dva tipa kočnice osima ako posećujete trkačku stazu i imate jako dobar osećaj na kočnicama. 

Prednost radijalnih u odnosu na aksijalne kočnica postoji ali prosečan vozača realno neće osetiti nikakvu razliku između ova dva tipa kočnica.

Glavnu prednost radijalnih kočnica možete osetiti samo na trkačkoj stazi!

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 28.12.2018. at 23:46, đunta je napisao:

 ...radijalna kočiona klješta prednjeg točka, to jeste boljitak ali na neki način je to teoretski, nema zaokretanja prilikom kočenja pa je manji gubitak prenete sile, međutim, kad je spoj dovoljno krut ko što je još od modela 1.1, mislim da je to na nivou akademske rasprave, jer efikasnost kočnice neuporedivo više zavisi od drugih činilaca,

 

 ...Meni to više liči na modu proizišli iz GP motora koji su maksimalno nategnuti i zbog toga tu ima smisla....

 

... malo ko razlikuje i mnogo grublje stvari a kamo li tako neke varijacije koje mogu spadati i pod neki lični ukus ili afinitet.

 

On 29.12.2018. at 9:12, đunta je napisao:

@Imenjače,

Pa šta sam ja napisao, nisam negirao boljitak radijalnog kačenja klješta uz mišljenje da većina, bez prognoziranja procenata, ne oseća neke razlike, kao što GP nivo oseća.

 

On 29.12.2018. at 9:14, zika56 je napisao:

Pročitao sam ceo Đuntin komentar (na koji se odnosi ovaj tvoj odgovor njemu) i nisam video nikakvu suštinsku razliku između onog što je on tvrdio i onog što ti tvrdiš (pod uslovom da se prošita ceo tekst a ne da se izvlače samo pojedini navodi iz teksta ili čak i iz rečenice).

Ti si boldovao samo deo rečenice, a u nastavku te rečenice je objašnjena suština.

A Evo te rečenice:

Vidiš i sam da "Tačno, priča se o novom BMW modelu. LC je dobio radijalna kočiona klješta prednjeg točka, to jeste boljitak ali na neki način je to teoretski, nema zaokretanja prilikom kočenja pa je manji gubitak prenete sile, međutim, kad je spoj dovoljno krut ko što je još od modela 1.1, mislim da je to na nivou akademske rasprave, jer efikasnost kočnice neuporedivo više zavisi od drugih činilaca, ..."!

 

..................................

On 29.12.2018. at 6:28, mile fazer je napisao:

mislim da to što si napisao nema veze sa nicime.

 

Razumljivo i normalno je da postoji mišljenje, ono može biti i tačno i neatačno, sa međuvarijacijama, i nije problem što se iznesi ali je simtomatično da niko ne povlači svoje reči makar zarad elementarne kulture, jer je očigledno neki drugi poriv mnogo jači. Ovo sve što si imenjače preneo jeste identično mome, što si okarakterisao kako jesi, potencirajući da svako ima  pravo na mišljenje, ali iz toga proiziliza i neka odgovornost valjda, istinitosti radi. Nema dve istine, il je istina da "nema veze  ni sa čime ", što sam ja napisao, ili je tvoj komentar takav, da nema veze ni sa čime ?

 

Skretanje, zaokretanje, smicanje, upredanje itd. kod kočionog sistema je poznato, barem meni, još od doboša i anker platni, čisto da ne misliš da pišem o nečemu što sam samo pročitao.

 

U ovom maniru je  post, citat iz mail obaveštenja:

" Prosto često zasipaš netačnim informacijama"

Na tražnju da se argumentuje iznađivanjem makar jedne, post je obrisan.

 

 

On 5.11.2018. at 8:12, bocca_bastard je napisao:

4ceaa32493dde384a5d5fed20e17b3e3.gif

 

Uvek ista pesmica, dirigovana od Djunte naravno. Bljak.

 

Ovo sam doživeo kao ličnu uvredu, jednako ko što se doživljava parfraziran komentar, " da se kupovinom BMW-a postaje seljak" ili poistovećivanjem vlasnika GS-a sa gej opredeljenjem, počinioc je sad na ADV GS-u.

 

Ovo je sve naravno čist of protiv koga sam i ja lično, ali po onoj poslovici, "klin se klinom izbija". Kraj je godine u kojoj smo svi napredovali barem što se tiče moto sfere, zahvaljujući i ovom forumu bez obzira na sve, nadam se da će predstojeća godina biti još bolja i kvalitetnija što se tiče ovakvog nekog međusobnog trvenja koje nema smisla i ničemu nedoprinosi osim opštem lošem osećanju, a motorcikl bi trebao da pruža suprotno. Za nekoliko sati se okreće nov list kalendara, nadam se da će što više ljudi okrenuti ključ na novom motoru iz ove teme ili na bilo kom drugom, a mogli bi i mi da otvorimo novu stranicu. Svima želim  lep doček Nove 2018-te godine i sve najbolje.

 

49072140_1851422004985121_4851023762486722560_n.jpg.f460ab54c7a4a521aa380050086eee4f.jpg

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

đunta ništa osobno, samo iznosim moje mišljenje i sada kada sam još jednom procitao tvoje tumacenje oko kocnica vidim da smo tu negdje sa mišljenjem osim što je kod tebe u postu, po mom shvacanju, dat veliki akcenata na radijalnu kocnicu. mislim da si me shvatio da ono

mislim da to što si napisao nema veze sa nicime " se odnosi iskljucivo na male razlike između aksijalne i radijalne kocnice u svakodnevnoj vožnji i mislim da sama ugradnja iste ide na štetu kupcima BMW 1250 što zbog povecanja cjene koštanja ionako skupog GS.a što zbog male vjerovatnosti nezinog 100% korištenja u svakodnevnoj vožni a pogotovo ne u vožnji van ceste zbog njezine velike osjetljivosti. osobno sam i protiv kocnica potpomognutih servo pumpama iz istih razloga. za stazu/pistu DA ali GS svakako nije motor za takve vožnje.

đunta, prijatelju ako smijem tako reci, ništa na osobnoj razini. sve naj u 2019. ili sve što sebi želim želim i tebi.

Promenio član mile fazer
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 31.12.2018. at 16:22, gox je napisao:

2019-ta Djunto, 2018- tu si prosle godine 2017-te cestitao :)

 

Uha, tačno, moja netačnost.

 

On 31.12.2018. at 19:36, mile fazer je napisao:

đunta ništa osobno, samo iznosim moje mišljenje i sada kada sam još jednom procitao tvoje tumacenje oko kocnica vidim da smo tu negdje sa mišljenjem osim što je kod tebe u postu, po mom shvacanju, dat veliki akcenata na radijalnu kocnicu. mislim da si me shvatio da ono

mislim da to što si napisao nema veze sa nicime " se odnosi iskljucivo na male razlike između aksijalne i radijalne kocnice u svakodnevnoj vožnji i mislim da sama ugradnja iste ide na štetu kupcima BMW 1250 što zbog povecanja cjene koštanja ionako skupog GS.a što zbog male vjerovatnosti nezinog 100% korištenja u svakodnevnoj vožni a pogotovo ne u vožnji van ceste zbog njezine velike osjetljivosti. osobno sam i protiv kocnica potpomognutih servo pumpama iz istih razloga. za stazu/pistu DA ali GS svakako nije motor za takve vožnje.

đunta, prijatelju ako smijem tako reci, ništa na osobnoj razini. sve naj u 2019. ili sve što sebi želim želim i tebi.

 

49535945_10155825138017127_2998484417875279872_n.jpg.6dd4e97769f066ede529bb37477e4edc.jpg

 

Hvala imenjače, sad smo u 2019. Sad svi ugrađuju radijalna klješta, ko što rekoh, moda sa razlikom na teoretskom nivou, još ih je 1.2LC dobio, a sasvim sigurno služe i za argumentaciju cene iako kao čist utrošak nema nikakve razlike. Skoro sam pogledo uporednu tabelu nadnica radnog sata, kroz to ne da je BMW skup, nego svaki motor, džaba što košta 350 gr zlata manje. Servo pojačivač kočenja koji je BMW lansirao još 2000-te na RT-u 1150 je izbačen 2006-te pre svega kao problematičan i nepouzdan, ne znam da je bilo koji drugi motor imao tako nešto, mada se on mogao isključivati zajedno sa ABS-om kako inače može kod svakog BMW-a, upravo za klizavu podlogu. LC 1.2 je dobio niz kontrolera kočenja, toleriše i oštrije kočenje pod nagibom što je obično pad, 1250 mi je nedostižan pa ni neznam dal ima nešto nadograđeno. 

 

On 29.12.2018. at 11:05, mradomir je napisao:

Ovako na prvi pogled, objašnjenje za korišćenje radijalnih kočnica i odgovor na gornje pitanje bi mogao biti da planiraju malo da zarade i na aftermarket ugradnji većih diskova.

 

Da, sad će biti lako ugraditi diskove većeg prečnika dodavanjem podloški na nosač. Kod boksera, BMW ima dve mere, 305 i 320 mm, veći se ugrađivao još kod 1150 RT-a zato što su modeli sa oklopima primetno teži, i kod HP2 ali na točku od 21 col i to generalno ima logiku jer  prečnici točka i diska pravi neki odnos koji može biti i nepovoljan, F1 recimo ima nesrazmerno mali prečnik diska ali ih ima multiplikovano paralelno.

 

 

On 29.12.2018. at 14:29, sasa ns 1 je napisao:

U offu sam

U testu mottorada iz 2006 -versys 650 kaže -kočnice -osećaj doziranja prosečno.....tralala.... sve nekako u proseku i može biti bolje To kaže i većina drugih časopisa.

ALI ZATO ZAUSTAVNI PUT ZA SKORO 2 METRA KRAĆI OD OSTALIH MOTORA , osim trkalica.Motor ima prosečnu težinu i standardni tokico kao i gomila drugih motora ali eto zaustavlja se dosta bolje.

Po mojoj neukoj proceni ono što mi nazivamo kočnice je sklop od gume,rama i prednje i zadnje viljuške i zadnjeg amotrizera, pa naravno najviše disk-čeljkust-pumpa.Kad je polako počeo da mi ottkazuje zadnji amortizer u krivinama na mišeluku sam primetio ,,čudan,, osećaj tokom vožnje i kočenja nekad manje nekad više izražen u zavisnosti od puta ,brzine i kočenja.

Malo sam umešao drugi motor ali  princip je isti.Ovo bi verovatno još dosta zakomplikovalo ovu raspravu pod uslovom da imamo znanja

 

On 30.12.2018. at 21:21, el classico je napisao:

Evo Feedback od Frienda iz down under:


e70a6d3f0f034c5f3ad8e183ae87b940.jpg


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

Ovde ima malo teoretisanja o kočnici:

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/120300-pločice-za-stazu/&page=4

 

Kad se porede kočnice, potrebno je da budu jednake uslovno,  čak i kad se potpuno nove komponente prepakuju idealno, moraju  malo da ulegnu, a poređenje novih i starih je irelavantno jer već nakon par destina hiljada km dolazi do blagog i neprimetnog pada efikasnosti, manjeg ili se to kasnije javlja ako se brižljivo pripreme u startu ili servisu. BMW generalno ima odlične kočnice, model K1300 ili 1000RR imaju mislim kraći zaustavni put od izrazito sportskih automobila. Ne mogu da nađem uporedni test GS 1.2 vazdušnjaka, od serijskih motorcikala ima najkraću metražu il ko Yamaha R6 i po nekom mom saznanju ta dva motora prednjače. Skoro sve Yamahe imaju iste kočione sisteme i meni lično se mnogo dopadaju kako rade pod šakom, jednako i BMW-i, makar suštinski, imaju identične kočnice. Gledajući postavljeni uporedni test, malo sam iznenađen Tenerinim dužim zaustavnim putem iako ima najveći prečnik diska, što može biti i do samog izbora pločica ustalom, ne verujem da je u pitanju radijalno kačenje jer i Trijumf ne koči ništa nešto bolje. Pri tih 100kmh, razlika od 5m je oko 1,5 desetinki sekunde, trepraj oka, čini se zanemarljivo , al u saobraćaju je to ko do kraja sveta i po tome se vrednuju kočnice, dužini zaustavljanja.

 

U tamo nekoj temi, čovek je kočenje svog motora ocenio brutalnim iako mu je amortizer bio potpuno neispravan, nagrdio me inače što sam mu ukazao na nispravnost, al nebitno. Pored ograničavajućih faktora i onih koji čine neizbežni gubitak učinka, vešanje je to koje obezbeđuje pravilan i konstantan grip sa podlogom kao preduslov kraćeg zaustavljanja i ako je ono neispravno ili nepravilno podešeno, zaustavni put je produžen. Zadnji amortizer je taj koji nedozvoljava da motor blago osciluje i tako utiče na koeficijent trenja, nema tu mnogo pametovanja, osim kad je u pitanju podešavanje što malo ko zna da uradi a još manji broj vozača i pribegava tome, veliki broj i na potpuno pogrešan način.

 

Mi često volimo da koristimo takve neke pojmove, šta znači to doziranje u praksi, ko dozira kočenje kad se koči zarad spasavanja glave, nego se ščepa i stiska u panici  da ručka može da se slomi. Naravno, pri posebnim tehnikama upravljanja i motora i auta  se prefinjeno kočenje koristi, al to je neka potpuno druga tema, za bezbednu vožnju je jedino važno kako je i Sasa ns1 i naveo, neki metar ili santimetar kraće, bez filozofije. Na ovu temu, nije uopšte relavantno ali je ipak indikativno kolko tolko, prosečan vozač na GS-u ADV iz 2007 sa malo džarnutim kočnicama, na poligonskoj vežbi kraće koči tridesetak cm pri brzini od oko 50kmh nego relativno nov GS LC koji ima i širie pneumatike i vozio ga instruktor. Hoću da kažem da je celukpna ispravnost prevashodna a ne toliko novotarije bez obzira šta je posredi i koliko su napredne.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova

meni je versys oscilovo kad je počeo da propada zadnji amortizer.Pošto zadnji skače gore dole vuče sa sobom i prednju viljušku pa i ona radi gore dole i tim rasterećuje prednji točak tako da upravljanje i kočenje sigurno nije na nivou.Mogu da zamislim šta bi bilo na  nekom klizavom asfaltu u krivini naglo kočio.Verovatno bi mi blokirao prednji.

Dešavalo  se da mi čak leti u vazduh zadnji točak i to u krivini izmedju 5 i 10 puta.Zadnji deo mototra je ponekad bežao u stranu pa sam se igrao sa zadnjom i bilo mi je jedno vreme i zanimljivo.

Ipak kad sam stavio drugi amort rekao sam to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, tu očiglednost mnogi ni ne primećuju, odnosno, misle da tako treba, pogotovu kad je u pitanju neki enduro ili turnig motor, udobno komforno ljuljkanje, a kamoli neka manja mikro oscilovanja pri kojima čak ni nema odizanja motora koja destabilišu i produžavaju kočenje, kad je sve ispravno, to se može i valja podesiti, koliko vidim, Mototek to dobro radi. Inače je već  LC 1.2 dobio mogućnost trenutne promene krutosti vešanja u samoj vožnji stistkom na prekidač, na 1250 to može da bude samo još bolje.

 

Sad gledam podatke o najmanjem prečniku okreta, kruga koji motor opcrta sa kormanom gurnutim skroz u stranu, vazdušnjak je imao 4650 mm, 1250 sada 4250mm, čitavih 40cm uže što ga čini još lakšim za uptavljanje u gradskim uslovima po pitanju okretnosti, verovatno može da se okrene na ispod 3m pravom tehnikom upravljanja, tačno se to i vidi na promo klipu gde promo vozač okreće motor oko motora.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Isaac je jedan od top vozača, šampoin relija, njegov početni komentar ispod klipa govori mnogo, ne umem i nem ni petlju da točkarim, al vidim kako se motor propinje trenutno, opasno po život, ludost:

 

 

A ovo je surovo dobro, sam samcijat, 77 dana i 42.000km u cugu sa vazdušnjakom:

 

 

Mi imamo virtuelnu relaciju preko točka, ponudio mi je šta god treba u Španiji, naravno, teško da će mi zatrebati ali ako nekom ustreba ne daj Bože, može da računa.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja