Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1250 GS/GSA

Recommended Posts

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, Honda CBX 1000 BIG SIX

Supertenera i Honda Crosstourer su napravljeni da skinu kapu BMW GS ali nisu uspeli, mozda su po kvalitetu bolji ali imaju svoje nedostatke. Mozda GS ne bi bio takav motor da nema ogibljenje kao sto ima, mnogo mogucnosti pruza i popravljanje u sred krivine bez velikog cimanja i dokocavanja ako se preforsira.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 12/6/2018 at 7:06 AM, mad_max0204 said:

Danas sam bio do BMW radnje i nagovorise me da provozam novi adventure. Moram priznati koliko god da je isti kao prethodni model dosta je drugaciji u voznji. Evo par slika.

 

Moj skromni zakljucak je da sam dao kaparu...

 

Nazalost kod nas jos nije stigao novi GS Adv. ali sam pre nekih desetak dana provozao GS-a 1250 u Exclusive opremi. Samu voznju izmedju mog GS Adv. 2016 i novog GS-a 2019 ne bih poredio jer se GSA i GS inace malo drugacije voze (ponasaju) sto zbog tezine, medjuosovinskog rastojanja, ogibljenja (hoda viljuske)...

 

Ukratko, prvo sto primetih je zvuk novog agregata. Tisi je, sam zvuk je dosta meksi i prefinjeniji dok iz fabrickog auspuha izlaze dublji tonovi nego kod prethodnika. Za auspuh i nisam bas merodavan jer je kod mene Akrapovic skoro od prvog dana ali mi se tako cinillo.

 

Laicki opisano u voznji se cini kao da je GS sada laksi za oko 50 kg, kao da vise ne oseca skoro istu tezinu. I pre je isao fantasticno ali sada ima potpuno drugaciju cud i mala razlika na papiru zaista nije za poredjenje sa razlikom u toku voznje. Kazu da se aktivacija druge bregaste u toku voznje ne oseca. Ja je primetih ali ne u negativnom kontekstu. Nikakvog tu trzaja ili zastoja nema, jednostavno se oseti dodatna porcija snage kao odgovor na zahtev rucice gasa.  

 

Menjac je takodje tisi, nije toliko grub kao kod prethodnika i primetih da "shift assist" radi ugladjenije i ne buni se na promenu brzina bez kvacila ni pri malim brzinama (obrtajima).

 

Vec pomenute Hayes prednje kocnice... kako ce se ponasati na duge staze ili na opterecenom motoru dok vitla nizbrdo nekim planinskim vijugavim putem ni da pretpostavim ne mogu ali mi se sam osecaj kocenja vise dopada nego kod Bremba. Nekako mi je kocnica direktnija i preciznija nego god prethodnika. Na novom tek pretstavljenom S1000 RR je takodje Hayes kocioni sistem pa verujem da u BMW-u znaju sta rade pogotovo sto sledece sezone ulaze u WSBK.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 4 sati, đunta je napisao:

Svako da je uvek prisutno subjektivno i kroz neko merilo, voleo bi da se zna šta je to "tajnovito".

 

Kopiraj tekst iz pdf-a i nalepi u google translate (ili citaj ako znas nemacki), sve pise tamo u zadnjem pasusu teksta u kome daju zakljucak testa (WER GEWINNT?)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Od kad pratim motore i tu priču a to je mnogo godina, još nikada nemci nisu procenili da je pobednik testa nešto što nije nemačko. 

Gume, kacige, motocikli...  videćemo neke tuđe testove u budućnosti...:sampion:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
40 minutes ago, Marko81 said:

 

Kopiraj tekst iz pdf-a i nalepi u google translate (ili citaj ako znas nemacki), sve pise tamo u zadnjem pasusu teksta u kome daju zakljucak testa (WER GEWINNT?)

:jee:

 

"Као тајни победник онда може
није сасвим благо КСТ 1200 ЗЕ
додворити. Посебно са авантуристима,
који путују са што је могуће
учитајте мало електронике и такође
Нема забаве у студији у трајању од сат времена
дебели приручници за истраживање скривених
Имају функције.
Ко је пурист и пуноправни
Путна столица за поуздан новац
тражећи, то је била Иамаха у основној варијанти
Препоручено је КСТ 1200 З. Онда и даље
систем пртљага јефтинији
Рефилл Тоуратецх лине и Гармин
Зумо 396 до управљача - и велики
Путовање може доћи. И за то
испод 15 000 евра."

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Ništa značajno.
Za big tenere vele dasu njene prednosti mala količina elektronike i dase nemora danima prije putovanja čitati uputstvo i otkrivati sve funkcije ....
Ko fol, pravi putnici cijene analognu te’nologiju....




Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Pre 1 sat, yogibear je napisao:

Vec pomenute Hayes prednje kocnice... kako ce se ponasati na duge staze ili na opterecenom motoru dok vitla nizbrdo nekim planinskim vijugavim putem ni da pretpostavim ne mogu ali mi se sam osecaj kocenja vise dopada nego kod Bremba. Nekako mi je kocnica direktnija i preciznija nego god prethodnika. Na novom tek pretstavljenom S1000 RR je takodje Hayes kocioni sistem pa verujem da u BMW-u znaju sta rade pogotovo sto sledece sezone ulaze u WSBK.

 

Kakvo će kočenje biti pri dužem uzastopnom opterećenju, mahom je do pločica, pomenuta direktnost i preciznost takođe zavisi od niza nekih činilaca, moguće je da je BMW postavio projektni zahtev nešto oštriji nego za predhodne serije, po podacima iz testa, ozbiljna je razlika u dužini zaustavljanja u odnosu na Trijumf i Jamahu pri 100 kmh, na duploj brzini je sasvim moguća i veća, a poznato je da Yamaha R koči izuzetno dobro a tako bi trebalo i XTZ. Nego, jesi uočio mekoću kvačila, pao sam u bedak kad sam stisnuo na prezentaciji. Odličan ti prikaz na prvu loptu.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600
1 hour ago, srbac said:

Od kad pratim motore i tu priču a to je mnogo godina, još nikada nemci nisu procenili da je pobednik testa nešto što nije nemačko. 

Gume, kacige, motocikli...  videćemo neke tuđe testove u budućnosti...:sampion:

Nekoliko godina sam na DW tekeviziji pratio auto emisiju drive it, nije losa emisija ali su ubili u pojam koliko su hvalili audi, bmw, vw, mecku,...  Postalo je zaista smesno, mada i top gear velica sve sto je made in england, a zna se da je rover tesko govno od auta i da se, generalno engleska vozila nisu proslavila tokom eksploatacije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Nikada nisam bio vlasnik GS-a. I godinama sam kenjao kako je GS njemacko sranje za penzionere i da su drugi motori bolji (pricam o motoru za putovanje). Provozao sam ga par puta po par km i nisam uspio da skuzim zasto ga tako hvale. A onda sam prosle godine prvi put ozbiljnije provozao gs,nekih 500-600 km u jednom danu. I tada sam shvatio zasto je tako superioran na putu. Kako se laganao vozi,koci,ciklistika... gs ima jednu veliku prednost a to je ogibljenje. Na dobrom putu nema neke razlike moj versys ili bilo koji drugi motor su jednako dobri kao gs. Ali cim se krene putem druge kategorije, gdje je asfalt ali ima dosta neravnina, rupa,pukotina tu gs pocinje da prikazuje svoje prednosti. I zbog toga me kupio. Ne interesuju me ta prepucavanja i rasprave o kardanima, kvalitetu, pouzdanosti...za mene je to sve isto. Nit je gs bolji nit gori po tom pitanju od bilo kod drugog brenda. Ali sto se tice univerzalne masine za putovanje moje misljenje da je gs najbolji izbor. Ima brzih, ima boljih za offroad, ima i udobnijih ali gs nekako najbolje spaja sve te kategorije iako nije najbolji u svemu. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Samo kad ga ne bi tretirali ko mobilni telefon il graficku kartu. Izlazi nov model sa giga mega poboljsanjima i kosta ko da ga prave od suvog zlata. Nema veze sto ima poziva u servis za popravku fabricke greske (sto zaljubljenici u isti zovu - briga o korisniku) i sto u garantnom roku umeju da crknu i vitalni delovi da ne kazem kardan. O tri kofera koji kostaju ko polovan punto ne bih da trosim reci. Nekako me ljubitelji bmw gsa podsecaju na fanove iphona koji kampuju ispred radnje i cekaju jutro da se radnja otvori i u stampedu postanu prvi sretni vlasnici novog modela ljubljenog iphona. Napravili su dobar motorcikl al su marketingom napravili od njega statusni simbol i brend samo za "odabrane". I naravno ako hoces da budes clan ritz kluba mora to i da platis

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Samo mi na balkanu patimo od "statusnih simbola"  opterecujem se svakakvim glupostima. Cim komsija kupi neku skuplju stvar odma je to statusni simbol.Generalizujemo,svrstavamo sve u jedan kos, puni smo predrasuda,povrsnih zakljucaka. I tvrdim da nema ljubomornijih i dvolicnijih ljudi od nas iz ex Yu. Cim se neko malo odvoji od mase, uspije da postigne nesto. Odma je  olos,lopov,prevarant... ali niko ne vidi godine truda,rada,odricanja...lakse je sjedeti ispred TV-a sa lijevom rukom u gacama a desnom na daljincu. Kriviti sve druge za sve lose stvari. Ne prozivam nikoga konkretno da se neko nebi uvrjedio pricam uopsteno.Odoh u off to je druga tema.

On topic, naravno da je preskup ja bi volio da je jeftiniji da kosta 10000 e ali glupo je raspravljati o tome. Niko nikoga ne tjera da nesto kupi. To radis svojom voljom. Svaka roba ima svoga kupca. 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Preteraste ....

Svaki ozbiljan i iskusan vozac kada provoza GS ne silazi ravnodusan sa njega. Motor se definitivno razlikuje od konkurencije.

A to koliko kosta, da li ga kupuju zbog statusnog simbola i ostalo, je tema br.2

I jedno je sigurno, svi koji pljuju nikada ili nedovoljno su ga vozili, i nikada posedovali.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
21 hours ago, Marko81 said:

hahaha da to je to...:) samo ja sam preveo na engleski, tako malo lepse prevodi, ovako je bas tarzanski

:D

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 14 sati, kepo je napisao:

Preteraste ....

Svaki ozbiljan i iskusan vozac kada provoza GS ne silazi ravnodusan sa njega. Motor se definitivno razlikuje od konkurencije.

A to koliko kosta, da li ga kupuju zbog statusnog simbola i ostalo, je tema br.2

I jedno je sigurno, svi koji pljuju nikada ili nedovoljno su ga vozili, i nikada posedovali.

 

Pre 14 sati, kepo je napisao:

Da ne bude zabune, meni nisu jasni vlasnici koji ne priznaju njegove mane, a motor je skroz ok.  :)

 

 

Pre 14 sati, bokibd je napisao:

 

On topic, naravno da je preskup ja bi volio da je jeftiniji da kosta 10000 e ali glupo je...

 

Pre 19 sati, stilgar je napisao:

Izlazi nov model sa giga mega poboljsanjima i kosta ko da ga prave od suvog zlata. 

 

 

1227937460_bmwprice.png.64ea7649c4009f28be0e2077158afd3e.png

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Preskup je i Triump, Yamaha,Ducati... Nisam ga uporedjivao sa drugim motorima nego generalno gledani motori u toj klasi su preskupi. Jbt ja sam mog versysa 2012 god. Platio novog 10500 eura sada taj isti versys pocinje na 12600 a ako hoces onaj u fulu to je 16 i kusur. Tako isto gs 16 hiljada a kad stavis one pakete uglavnom to bude 18-20 a adv 19-25 kad nakrcas svu opremu. 

Ali to nije bila moja poenta price. Kosta koliko kosta tu ja ne mogu nista. Meni se motor svidja i kad se steknu uslovi za 1-2 god. Cu ga vjerovatno naruciti. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Moram da kažem da i meni nije baš jasno kako su cene motora podignute na nivo ozbiljnog auta.
Resursi, manuelni rad, advertising sve jeftiniji, a prodaja i cena sve veća. Dok, s druge strane, auto industrija traži idealnu formulu za auto do 10K€, fabrike motora za jeftinu plastiku i aluminijum naplaćuju dodatnih 6-10K€. Generalno, u poslednjoj dekadi, najskuplji je R&D sektor, za sve u auto-moto industriji, ali oni izlaze sa jednocifrenim postorkom poboljšanja u novijim modelima.
RIMAC (Matea) u HR napravio najbolji elektro-auto na svetu sa 100-tinjak zapoalenih 100% u njegovoj izradi što dovoljno govori da je tehnologija dostupna svakome. Kad ovde postaviš pitanje kako rade cvinkcangle za fenzeklovanje bar jedan će se javiti sa odgovorom, a s druge strane za par delova sekundi boljeg paljenja goriva u cilindru servira se priča o tehnološkoj revoluciji (ovde bi se složio sa kolegom kad je u pitanju iPhone - izadju da predstave novi model i počnu sa “...revilucionarni novi iphone sa 1,75x bržim procesorom....” - ma teraj se!).
E sad, ima tu ljudi koji su stručniji od mene pa će potvrditi, neke inovacije zaista jesu zbog korisnika, ali kapiram da većina samo prati konkurenciju pa zaključujem da će tržište polovnjaka eksplodirati u sledećih nekoliko godina jer se postigao nivo ekvilibrijuma sa neznatnim razlikama tako da će se ljudi odreći “statusa”, tj odustati od lojalnosti kako bi isprobali ekvivalentne modele drugih proizvodjača. Zaključujem da će onda najveći benefit biti aftersale i customers support sektor gde se, po mnogim iskustvima, BMW nije pokazao najbolje svuda gde se prodaje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 51 minuta, bokibd je napisao:

Preskup je i Triump, Yamaha,Ducati... Nisam ga uporedjivao sa drugim motorima nego generalno gledani motori u toj klasi su preskupi. Jbt ja sam mog versysa 2012 god. Platio novog 10500 eura sada taj isti versys pocinje na 12600 a ako hoces onaj u fulu to je 16 i kusur. Tako isto gs 16 hiljada a kad stavis one pakete uglavnom to bude 18-20 a adv 19-25 kad nakrcas svu opremu. 

Ali to nije bila moja poenta price. Kosta koliko kosta tu ja ne mogu nista. Meni se motor svidja i kad se steknu uslovi za 1-2 god. Cu ga vjerovatno naruciti.

 

R1100GS je 1994 koštao 19.800 DM, klot, tako da  ovo sada jeftinije ispada. Gde je zabluda, Turatek radi kamaru dodatne opreme koja nije u tolikom izboru za druge marke jer one nemaju toliku prodajnost, pa praktično na BMW može da se okači vreća para i onoga što recimo valja i nečega što nije potrebno, a občno ljudi ni ne kupuju osnovne modele već napucane i onda se zaključuje pogrešno, kao i za mnogo toga ustalom. A tek se prenebregava cena kad se prodaje kasnije gde oprema i te kako utiče na višu cenu i lakšu prodaju i tako delom vrati što je uloženo u dodatnu opremu. ADV koferi jesu skupi kao što su skupi ostalih marki a slične izrade, jesu kvalitetni i praktično služe ko kreš bar koji čuvaju ne samo motor, nego i noge pri padu, a teško da se raspadnu pri udesu i može motor da nastavi put, to mora da ima svoju cenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
22 hours ago, đunta said:

Kakvo će kočenje biti pri dužem uzastopnom opterećenju, mahom je do pločica, pomenuta direktnost i preciznost takođe zavisi od niza nekih činilaca, moguće je da je BMW postavio projektni zahtev nešto oštriji nego za predhodne serije, po podacima iz testa, ozbiljna je razlika u dužini zaustavljanja u odnosu na Trijumf i Jamahu pri 100 kmh, na duploj brzini je sasvim moguća i veća, a poznato je da Yamaha R koči izuzetno dobro a tako bi trebalo i XTZ. Nego, jesi uočio mekoću kvačila, pao sam u bedak kad sam stisnuo na prezentaciji. Odličan ti prikaz na prvu loptu.

U pravu si za kocnice i vreme ce definitivno pokazati moze li Hayes da parira Brembu ili ne. Kvacilo jeste odlicno ali mi nije izgledalo kao spektakularno poboljsanje u odnosu na moj motor pa ga zato nisam ni spomenuo. Jos dve stvari su mi se svidele sa kojima sam se ja u voznji GS-a susreo prvi put a zapravo nisu novina. Kada sam 2016 kupio svog GSA tada nisu postojale ni kao opcija. Prva je TFT istrument tabla a druga je "Hill Holld Assist". 

 

Digitalna tabla je zaista napredak u odnosu na mehanicke cajgere jer su ovi zaista bili mali sa sitnim nacickanim brojevima (meni bar). Nikada nisam uspeo da iz prve spustim pogled na brzinometar i iz prve uocim tacnu brzinu kretanja pa sam kao brzinometar redovno koristio navigaciju. Nova tabla je puna detalja i informacija ali je ujedno i pregledna sa odlicnim kontrastom.

 

Hill Hold je takodje sjajna stvar (nesto poput rucne kocnice u autu). Dok stojis na uzbridici jednostavno jace pritisnes prednju kocnicu i uz signal lampice na istrument tabli motor ostaje zakocen sto u potpunosti oslobadja desnu ruku ili nogu. Vise nije potrebno drzati kocnicu da se motor ne bi vracao unazad. Koliko sam za kratko vreme uspeo da provalim za deaktivaciju je potrebno jednostavno krenuti (dodati gas i otpustiti kvacilo) ili ponovo jace pritisnuti prednju kocnicu ili spustiti copavu.

 

I nesto vezano za prethodne postove o obrtnom momentu. Vec sam negde pisao da je BMW-ova OEM navigacija (Navigator V u mom slucaju) izmedju ostalog povezana i sa motornim kompjuterom (ECU) pa je preko nje moguce videti razne parametre poput: koliko je ukupno puta promenjeno brzina, koliko je puta pritisnuta prednja, zadnja kocnica... kao i kolika je bila prosecna otvorenost gasa. U mom slucaju ona iznosi 9%! Motor sam kupio nov 2016 i do sada sam presao 30.000 km (uglavnom putovanja). Interesantan detalj i pokazatelj koliko je GS-u zaista malo potrebno da pruzi zadovoljstvo u voznji.

 

P1140882.jpg  

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Urban, guma za auto, neka 15-tica, može da se kupi u Srbiji za 2.700 Din, to je 23€, a iole guma za motor barem duplo, a da ne govorim o 150 pa na više, plus je nekoliko puta lakša a u gumarstvu je kalkulacija koštanja prilično ujednačena, zaboravo sam, al recimo 3$ po kili. Dok tržište pije, biće tako, odnosno, ovaca i tako je u svemu, mobilni telefon 1.000€, za halo, de si tebra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja