Jump to content

Moto Zajednica

Definisanje zahteva u vezi problema prilikom tehničkog pregleda

Recommended Posts

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
2 minutes ago, speedfreak said:

Ako imas aftermarket auspuh, imas na njemu ugraviran broj, i po tom broju mozes da nadjes papir na netu koji detaljno opisuje auspuh i na koji model motorcikla ide. Svakako je genericki papir koji dobijas otstampan prilikom kupovine auspuha. Da samo uzmem kao primer auspuh od r6, broj e24 0316.

I njegov propratni papir... 

Ok, mislim da se slažemo da jedan od zahteva bude da ko ima homologacijski list ide na tehnički (bez potvrde proizvođača i sličnih gluposti), a ko nema homologacijski list ide na atest, pa na tehnički.

 

Problem može da nastane ako zahtevaju račun od auspuha i izjavu od servisa koji je ugradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Sto se tice atesta, tu je siva zona, nazalost i to traje vec decenijama. Najveci broj atesta je zapravo bio za plin i samogradnju prikolice npr.

Ali atest plina je bio ustvari atest ugradnje, svakako imas homologaciju za svaki deo plinskog uredjaja, ali su nasi izmislili atest da bi se uzele pare, pa da ne govorimo koliko puta su izmenili nacin i pravila ugradnje.

Dakle postoje jasni podatci kako se ugradjuje jedan plinski uredjaj, nasi na tkz atestu samo pregledaju da li to uradjeno kako pise i ako je ok ides dalje.

Sto se tice neke samogradnje i pravljenja stavri kao sto su auspusi npr,to se nece iskriatalisati do ko zna kada.

Licno smatram da sto se auspuha tice nema vrdanja, ili original ili aftermarket sa papirima,tako cela evropa funkcionise,i naravno zato i auspusi kostaju, koliko kostaju. 

 

Stvar koja je nekima apsurdna je na nor u Britaniji mere buku na stazama prilikom Td, dakle ako imas prebucan auspuh, ne mozes ni na stazu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ali u toj istoj Britaniji, mozes da registrujes skoro sve i svasta, pa bukvalno moze i motor bez svetala sa napomenom "day time use only"...a o preradama da i ne pricam. Drugar iz kluba preko zime pravi prerade, i par njih su poslate za London i tamo registrovane i prodate bez problema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
[mention=11311]icatenej[/mention] u pravu si, samo da napomenem da malo ko ima homologacijski list za izduv. Pa i ovi sa brendiranim auspusima - ja prvi. Znači svi ćemo ići na atest, što je po meni ok. Još da vidimo ko atestira i kako. To ćemo bdada i ja izbunariti, samo da se ljudi vrate sa godišnjeg.

Ovo za dodatnu opremu, pokušaću da iskopam nešto kakva je praksa u okolnim zemljama. Potreban nam je neki dokument, da ne bude - "majke mi". Ako neko još može da proba da nađe neki konkretan propis, bilo bi dobro.

 

Mislim da je kolega napisao isto kao i ja samo drugim rečima. Trebalo bi krenuti jednostavnije i naći koji je organ adekvatan za to dopisivanje. Posle toga, ako ima želje, može i da se proširi tema. Znači, prtljag i vetrobranu su privatna stvar. Svetla i auspuh pod znakom pitanja.

 

Dobro bi bilo napomenuti i da u određenim EU državama ne postoji tehnički za motorcikle, kao što je kolega prethodno ustvrdio za Holandiju.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
Pre 2 sati, severian je napisao:

Drugarski molim admine da pojačano moderisu ovu temu. Bez toga, rasprava će izgubiti smisao, jer je tema već skoro ugusena. Može i tako, ali je bolje ovaj široki pristup. 

 

Treniranje strogoce na nebitnim mestima nije moderisanje foruma, ako negde ima potrebe za tim, usko držanje teme i brisanje svih ostalih postova, onda je to ovde. 

 

Nadam se da nadležni admin to ume da prepozna. Zaista nam je potrebna pomoć u tom smislu. :takoje:

Slažem se i molim moderatore da u ovoj temi obrišu sve moje postove (uključujući i ovaj) i odgovore  na moje postove kako bi se tema jasno držala zadatog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
1 hour ago, speedfreak said:

Licno smatram da sto se auspuha tice nema vrdanja, ili original ili aftermarket sa papirima,tako cela evropa funkcionise,i naravno zato i auspusi kostaju, koliko kostaju. 

Po tvom mišljenju kojim papirima? Moguće su kombinacije sledećih: homologacija, izjava proizvođača vozila, potvrda abs-a, račun za auspuh, račun ugradnje, izjava servisa koji je ugradio... (ako sam nešto izostavio dodajte).

 

Nama odgovara kombinacija sa najmanjim brojem papira, odnosno samo homologacija.

Mile je pomenuo u jednom postu kako je to u HR. Potreban je atest za deo (pretpostavljam homologacija), račun i račun ugradnje. Ako nema atesta proizvođača onda se ide na atest u Centar za vozila Zagreb.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Evo ga opet link koji je Mile postavio kako je to u HR: https://www.cvh.hr/propisi-i-upute/pravilnici/zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama/pravilnik-o-tehnickim-pregledima-vozila/

 

Ako pretražujete, auspuh se na Hrvatskom kaže "ispušni sustav". Ili samo kucajte "ispušni", pa ćete naći gde se sve pominje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Pa neke stvati su meni glupe, npr zasto bih ja nekome prilagao racun, mozda sam dobio auspuh na poklon, mozda sam ga kupio polovnog, mozda sam ga nasao, ukrao, to nije pitanje za tehnicki pregled?

 

Homologacioni list je jedino bitan, tamo je propisana buka i tip motora, dakle nece moci auspuh sa yamaha r6 na suzuki gsxr, npr. 

 

Sto se same ugradnje tice, realna stvar je da postoje dva srafa koja drze auspuh, ne znam zasto bi uopste relevantan bio racun da je to ugradio neko u servisu npr.

Izjava proizvodjace je isto glupost, pa ako je Akrapovic napravio i homologovao proizvod za neki motorcikl, sta ima da pitas proizvodjaca moze li?

Pa vec je dat papir da moze, zar ne? 

 

Vrlo bitna svar je da zapravo i ljudi na samom tehnickom budu tehnicki pismeni, da znaju zapravo sta gledaju, tj. U sta gledaju, da validan dokument kao homologacija ima pravu tezinu, a ne da bude to ne moze, kao sto je sad slucaj. 

Mozda sam malo lose napisao... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

slozio bi se sa kolegom @speedfreak

 

sta ima da prilazes racun za deo i racun za ugradnju , auspuh ima dva srafa ...

 

homologacioni list i to je to !!

 

ali ne mogu da se slozim sa misljenjem da bi prtljaznici i vetrobran bili privatna stvar ...

... po meni proizvodac toga treba da trazi pregled , atest ili sta vec treba to da se zove ... ako ja i moj kum izvarimo nesto i odem na pregled , sta oni tamo treba da rade kako bi to proverili ?? jos gore je za vetrobran ... mislim da , ako ce posteno da testiraju takve delove , unistice bar nekoliko komada , inace to i nije pregled ... ili treba da ga malo saviju , onako ne preterano i kazu da , to je to ... ???

 

znaci da proizvodac takvih delova uradi pregled istih a onda samo sa tim papirom odes na tehnicki i to je to , nikakav racun i gluposti

 

drugo su razne zastite , slajderi i slicno ...  bar tako ja mislim ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Najbolje da ću još  da idem u ovlašćeni servis da mi operu motor posle blatarenja i da mi izdaju potvrdu o kvalitetu usluge.

 

(izražavam sarkazam na temu računa za nabavku/kupovinu i ugradnju)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
Pre 2 sati, doktor je napisao:

Ali u toj istoj Britaniji, mozes da registrujes skoro sve i svasta, pa bukvalno moze i motor bez svetala sa napomenom "day time use only"...a o preradama da i ne pricam. Drugar iz kluba preko zime pravi prerade, i par njih su poslate za London i tamo registrovane i prodate bez problema.

doktore , ako uzmes MOT sa daytime use only , takav motor NIJE road legal ... probaj sa njim da se provozas , video bi vrlo brzo plave sirene u retrovizoru , ako jih imas  ... prerade da , ali oni to ozbiljno pregledaju .. odes na MOT , kazu ti da se vratis za dva , tri sata ... 

 

engleski MOT je mnoooogo zaj ... naucio sam skolu ... nebi pozeleo engleski MOT u Srbiji , veruj mi ... 

 

u Americi , to je vec drugo , ali ne pricamo ovde o tome ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Kad smo se već dohvatili anoreksičnih kolonizatora koji su potpalili vatricu zvanu EU pa se posle izmakli na bezbedno,

zar se kod njih ne vodi jedno osiguranje/jedna reg tablica na n+1 vozila koliko može da ih poseduje fizičko lice/uredan poreski obveznik?

Da ne odlutam daleko od teme,

u kojoj američkoj državi možeš uredno i legalno da zakačiš zadnju prikolicu (jedan ili dva točka) na motorcikl?

Prikolicu kao i uređaj za priključak (kuku) možeš sam da napraviš (fizičko lice, ne moraš da poseduješ bilo kakvu firmu), atestiraš i tako to i srećno okačiš, natovariš i teraš.

 

Ako se već pozivamo na taj neki EU, ni britanija ni usa nisu članice istog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

U vezi računa za ugradnju, jedini razlog zašto bi se to tražilo je da se zna ko je kriv, ako se nešto desi.

Po meni bi mogla i izjava fizičkog lica, da snosi odgovornost za ugradnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

@lord_oblivion

 

ovo prvo , nisam bas siguran , mislim da moze nesto tako samo za stara vozila , oldtajmere ... mozda gresim , ja sam imao auto , veliki motor i skuter u isto vreme , svaki svoju tablicu , sa tim da je kod njih tablica ista od dana kad je vozilo novo , menjalo 50 vlasnika ( sa nekim izuzetcima ) ili bio ti prvi i jedini ...

a osiguranje ide na vozaca po svakom vozilu , dodas li nekog , skuplje , dodas li mladog sina 18 - 19 godina na osiguranje za motor , katastrofa skupo .. za sva tri sam silom prilika imao osigarne kod razlicitih osiguravajucih kuca , niko mi nikad nije ponudio neki paket ...

 

 

 

a u Americi , ima dodatnih propisa po drzavama , pogotovu u Kaliforniji , ali vecinom dok ima cetri tocka , ide i ima stop svetla , to je to ... jer kod vecine tih starih americkih automobila motor nije problem , V8 :takoje: ... jednom prilikom zaustavio me policajac , dobar dan , dobar dan , ne rade vam stop svetla , uz njegovu pomoc , rotacija na njegovim kolima iza mene , kao da nas zastiti od ludaka na putu , promenio sam sijalicu , hvala , dovidjenja i to je bilo to ...

 

a auto bez jednog predjeg fara , sa rupama na zadnjim bokovima kroz koje bi prosla fudbalska lopta ladno ... ne radi pola toga na autu , kao prvo grejanje , a zima u sred Cikaga .... ;) radio je motor , pomenuti V8 ... ko metak , 1970 godiste , bez ikakve elektronike , katalizatora i ostalih gluposti :takoje:

 

 

duga prica , da ne duzim ... i nevazna za nas ovde ... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
pre 6 minuta, mradomir je napisao:

U vezi računa za ugradnju, jedini razlog zašto bi se to tražilo je da se zna ko je kriv, ako se nešto desi.

Po meni bi mogla i izjava fizičkog lica, da snosi odgovornost za ugradnju.

meni to nema smisla , evo kontretan primer ...

 

dok sam bio u Engleskoj , kad vec pominjemo , imao sam GS-a , i kad sam pravio drugi tehnicki , taj njihov MOT , u meduvremenu sam ugradio poviseni vizir , koji je bio obelezen sa homogenizacijom 

 

niti su me pitali za racun , niti su me pitali ko ga je ugradio ... ovaj na tehnicom je valjda dovoljno strucan da vidi ako je pricvrscen kako treba ili se klima ?? a moze i da vidi oznaku za homogenizaciju ( glupave li reci , mrzi me da je kucam .. ) 

 

jos jednom da kazem , da po meni vizir ili vetrobran NIKAKO nebi trebao da bude bez hom ..... ije ... bar ja sam tog misljenja ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Sve te stvari koje imas da kupis u nekoj prodavnici imaju svoju homologaciju, s tim da mozda Ministarstvo privrede u Eu zabranilo uvoz i ili prodaju delova bez homologacije i time iskljucilo robu sa sumnjivim da kazem karakteristikama. 

Kod nas je problem da ljudi imaju auspuhe, kres barove, slajdere, vizire, seditsta, koji su napravljeni u Srbiji i da za to nemaju homologaciju, pa smo sada stigli na to da su ljudi dali pare za nesto sto ne moze da predje tehnicki. Realno ili ce firme koje su to napravili dobiti neku homologaciju i to se priznavati ili ce se skidati sve i vracati fabricko i nema ljutis... 

Apsurd je sto ni delovi sa homologacijom ni sada ne prolaze..

 

Sve i da se desi neka nezgoda, trebao bi vestak (koji je tehnicki debelo potkovan i zna sta radi i gleda, a takvih nemamo) da izadje na uvidjaj i da detaljno pregleda motor i ustanovi stanje motora, delova i naravno ukoliko je nesto naknadno ugradjeno da li je ugradjeno po uputstvu,pa da onda donese zakljucak da li je deo ugradjen po propisu i da li je taj deo mozda prouzrokovao nezgodu npr...

 

 

Vrlo bitna stvar koju je Mile fazer naveo, motor je ispravan koliko ga sam vlasnik odrzava, niko ziv ne moze nekoga da natera da na svoj motor ne stavi kineske plocice, diskove, ruvice, creva, a za sve te delove ja licno sumnjam da postoji homologacija... 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Nikakav račun nije relevantan. Zašto ne traže račun za kupljeni motor svake godine na tehničkom

 

Nemojte da mešate u ovo situaciju "ako se nešto desi". Ako se nešto desi, pa te neko napadne nožem, kriv je taj koji te je napao, ne vlasnik niti proizvođač noža. Nož može svako da kupi, pa se opet ne kolju ljudi svakoga dana po ulicama.

Isto tako i za motor: ako se nešto desi sa težim posledicama po tuđi život, to je onda krivično delo. Nema veze sa tehničkim karakteristikama, saobraćajnim pravilima i ostalo.

 

Takođe, treba postaviti pitanje šta je sa СО таблицама на скутерима? To se i dalje vozi bez ikakvog osiguranja i tehničkog pregleda. To ugrožava bezbednost i to su prave kamikaze, a ne motorcikli koji koštaju kao garsonjera na periferiji BG.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
41 minutes ago, X8 Vračar said:

Nemojte da mešate u ovo situaciju "ako se nešto desi"

Dešava se u HR, a mi treba da smislimo argumente zašto to nije potrebno, pa se i zato pominje. Uvaliće nam sve što mogu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 7 minuta, X8 Vračar je napisao:

U dopisu naglasiti, usputno, da su halogene sijalice stvar prošlosti.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Ovde se nebi slozio s tobom, za ksenon i l.e.d. postoji far namenjen za njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6303 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mislim da bi trebalo pre bilo kakvog sastavljanja tog nekog teksta da se kontaktira " Institut za standardizaciju Srbije".

Išao sam na njihov sajt, medjutim nisam baš pregledao sve u detalje...ali sam video da su sektori od interesovanja dodeljeni u rad komisijama. Ona koja je za motorna vozila nosi čini mi se oznaku M022.

Svaka iole ozbiljna zemlja na svoje tržište i uopšte u smislu postojanja, ne pušta u javnu upotrebu praktično ništa što ne zadovoljava odredjene standarde...a insititucija koja o tome prvenstveno brine je takva jedna "kuća".

Sad, nama kao narodu, zbog raznih stvari o kojima nećemo, smeta sve što je državno, institucionalizovano, ali ovo je nešto što ipak kroji kapu pa verujem da im se valja obratiti. 

Ono što je nekada bilo "po JUS-u" sada bi trebalo da je po SRPS-su, a ova je kuća za to najdireknije odgovorna. 

Ako ne postoji interni sistem za kontrolu kvaliteta stvari koje dolaze iz inostranstva (u smislu laboratorijskih nalaza), kojima ipak podleže sve što ovde nastaje...postoji možda administrativna procedura gde se odredjenim partnerima (državama i sistemima) da tako kažem, veruje na reč (uz odgovarajuću potvrdu).  Sve stvari nastale u sistemima DIN i GOST, nisu po automatizmu bile i po JUS-u...i tu nije bitan kvalitet, koji je možda bivao i veći, već odredjeni kriterijumi koji naš nekadašnji standard nije dopuštao ili prepoznavao.

Svaka država na to ima pravo, koliko god da to možda smeta!

Rasplinuo sam se...nadam se da ću preneti misao.

Znači, ako neko može a i trebalo bi da dā zeleno svetlo za bilo šta, to je SRPS. Primer, lupam, nešto što je E03 je po nama ok, ali recimo E14 nije...jer verujte ni u samoj Evropi nije sve tako uniformno i kristalno jasno. 

Imam lična iskustva iz Italije.

Oznaka ECE (nije bitan broj) za famozni Euro3 koji limitira uvoz automobila, prvo je bio interpretiran u pomenutoj ustanovi...pa u tom smislu smatram da prvo treba razjasniti postoji li ikakav zakonski okvir, pa će biti jasnije kako dalje.

Logično mi je, što ne znači i da je tačno, da je takva jedna ustanova u stanju da prepozna i interpretira inostrane oznake i da svoje mišljenje, preporuku, šta već, za kasnije delovanje.

Ideja je sjajna, i ova, a i države...da se ipak uvede malo reda, ali se plašim da po mnogo osnova nismo još zreli za tako nešto. Edukacija kadra koji će to da sprovodi je isto tema (neka druga ipak), jer još uvek ima "majstora" koji vlasnike pitaju "...a gde mu se nalazi broj motora".

Nekako mora da se počne.

Oće l' magarac lipsati il' će ipak do zelene trave...videćemo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
Ovde se nebi slozio s tobom, za ksenon i l.e.d. postoji far namenjen za njih.
Ako bi zemenio kompletan far, opet bi bio "neispravan" jer ga nije fabrika ugradila, nemam račun sa aliexpresa i sl. Međutim, nije čak ni u tome suština nego da se pokaže da se određene promene moraju prihvatiti.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
Pre 3 sati, X8 Vračar je napisao:

Ako bi zemenio kompletan far, opet bi bio "neispravan" jer ga nije fabrika ugradila, nemam račun sa aliexpresa i sl. Međutim, nije čak ni u tome suština nego da se pokaže da se određene promene moraju prihvatiti.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Bas tako , odredene promene ne samo da treba da prihvate , ni paznju na njih da ne obracaju , samo je pitanje koje komponente motorcikla bi trebalo da budu ukljucene ....

 

ako se trazi izuzece na prtljaznike , auspuhe i vizire ( domaca radinost u Srbiji ) ima da izvinete ni da nas konstatuju ... 

 

nesto mora da se popusti da bi drugo dobili , mislim ...

 

nada postoji i dosta je realno posto je onaj na televiziji vec to pomenuo da ostave na miru prtljaznike , valjalo bi probati sa vizirima , mozda uspe ... ne preterati , jer nista nece da se postigne ...

 

far sa aliexpresa ni pod tackom razno nebi trebalo dozvoliti ... racun ili ne ... po meni ... sa aliexpresa samo stvari koje su homologovane ... pogotovu farove 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ne bi da širim temu, ali pretpostavljam da je jasno da su turske komponente koje ovde valjaju sve prodavnice daleko nižeg kvaliteta od većine "kineskih" sa aliexpresa...

Koliko imaš kaciga sa homologacijom u prodavnicama???

 

Ako ja stavim pločice sa aliexpresa i prođem na valjcima tehnički, šta onda???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja