Jump to content

Moto Zajednica

Definisanje zahteva u vezi problema prilikom tehničkog pregleda

Recommended Posts

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Njih talasanje pogadja opasno. Rade šta požele i sprovedu to preko noći.

Nego, pada mi to na pamet. Izadjite sa svim tim vašim sitnicama koje se ugradjuju na motore pa će talasanje biti sa njihove strane tipa ohohoho...

Pa mi možemo sad da donesemo zakon što nijedna druga zemlja nema, a time ćemo pokazati da smo ispred svih...

Sve ćemo to mi da atestiramo, dokumentujemo, uzmemo pare, zagorčamo život svima kojima to treba...

Mi smo budale

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Ma da najbolje zabiti glavu u pesak i natrćiti se da nas još lakše naguze. Ne talasajte...pa zato je cela država u go*nima jer običan čovek ili se plaši ili je oguglao i ne talasa više nigde.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Dobro. Onda talasaj.

Reci mi samo šta je dobijeno sa talasanjem u vezi cene goriva i registracijom na nekoliko meseci. Držimo se samo našeg ugla- motorističkog ?

I šta ste dobili talasanjem oko statusa motocikala?

I dalje se vode ne kao prevozno sredstvo nego kao luksuz.

Uporedi registracije automobila i motocikala po svim kategorijama.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

 

6 minutes ago, gox said:

Dobro. Onda talasaj.

Reci mi samo šta je dobijeno sa talasanjem u vezi cene goriva i registracijom na nekoliko meseci. Držimo se samo našeg ugla- motorističkog ?

I šta ste dobili talasanjem oko statusa motocikala?

I dalje se vode ne kao prevozno sredstvo nego kao luksuz.

Uporedi registracije automobila i motocikala po svim kategorijama.

 

Znači ćuti i čekaj da diktator se smiluje...da ako ćutiš i ne talasaš onda ćeš biti nagradjen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ja sam samo imao na umu to da znajući “ nas” inicijativa ode u smeru da “ oni” shvate šta se sve ugradjuje i onda nam još više zagorčaju a ne olakšaju život.

Moje razmisljanje.

A filozofiju tipa, ako svako zabije glavu u pesak, zato nam je tako, prežvakana priča koju ne bih komentarisao.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Mislim da je više pogrešna filozofija "ne talasaj da ne bude gore" ali to je samo moje mišljenje...

 

Tema je "definisanje zahteva u vezi tehničkog pregleda" a ne dali imati zahtev ili ne...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
Pre 11 sati, Interceptor BP je napisao:

 

Znači ćuti i čekaj da diktator se smiluje...da ako ćutiš i ne talasaš onda ćeš biti nagradjen.

 

Gore sam objasnio na šta sam mislio. Kad vide a ne znaju, šta mi sve ugradjujemo ( automobili ništa), biće ohohoho, trljanje ruku...

A ti prijatelju ako si samo na rečima jak, svaka čast.

A kad budeš u Novom Sadu organizovao protest povodom ovoga što pričaš, imaćeš moj telefon. Prvi ću doći.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ako je tema definisanje zahteva, onda kao što rekoh, ne ići u širinu, kao što su i u gornjim postovima objasnili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

I da, pošto definišete, prijavite kome treba...ajde i jedan skup protesta u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima povodom toga.

Nemoj da su jedini skupovi koje znam:

1. Vaskrs i deljenje uskršnjih  jaja deci bez roditelja i ometenim u razvoju.

2. Deda mraz akcija

3. Davanje krvi.

Sve ovo u cilju da se bajkeri u Srbiji pretstave kao ljudska bića a ne ko ti ameri bajkeri krimosi pa slede reakcije tipa vauuuu, pa oni su skroz dobri i kul. 

——————

4. Otvaranje i zatvaranje sezone neka je čisto da nije dosadno, nešto se dešava...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Treba ići redom. Postaviti polazne osnove za razgovore sa odgovornima, racionalizovati i stručno obraditi zahteve, a kroz institucije koje bi nas zastupale predstaviti te zahteve široj populaciji. Kada se dobije masovnija podrška razmišljati o protestima. Svaki korak treba da bude podržan od moto zajednice koja bi bila “kritična masa” koja bi pokrenula priču. Ukoliko se ovde, iza ekrana, ne slažemo, sve će ostati “mrtvo slovo na papiru”.

Uzgred, vlast u ovoj zemlji se utrkuje da usvoji zakone “evropske unije”, to nije problem. Problem je primena zakona

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4791 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, gox je napisao:

Njih talasanje pogadja opasno. Rade šta požele i sprovedu to preko noći.

Nego, pada mi to na pamet. Izadjite sa svim tim vašim sitnicama koje se ugradjuju na motore pa će talasanje biti sa njihove strane tipa ohohoho...

Pa mi možemo sad da donesemo zakon što nijedna druga zemlja nema, a time ćemo pokazati da smo ispred svih...

Sve ćemo to mi da atestiramo, dokumentujemo, uzmemo pare, zagorčamo život svima kojima to treba...

Mi smo budale

Dali ti mozda mislis da ne znaju sta se sve kaci na motore i da se mogu pare uzeti na atestu/ispitivanju ili koji vec termin izmisle, sve je to unapred spremno i samo se ceka "pogodan" trenutak za delanje a cilj je konstantan prihod.

 

Bezobrazni, drski, bahati ... kako god ali glupi nisu.

Zato bi trebalo reagovati pre njih ili smo ugasili, kada su ponistili vazece ateste za TNG nisi mogao skupiti dva vozaca automobila zajedno, mozda po markama vezano za forume ali nista od toga, zato je i proslo glat.

Bajk populacija je nesto drugo zato se i postupa malo obazrivije, sa dozom rezerve.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Bajk populacija da se skupi dok je još lepo vreme pa da im turiramo pod nosem.

A ne ko što rekoh, ulagivanje, ne, ja sam fin, nisam ja ko ti ameri, evo ja dajem krv, ja delim uskrsnja jaja. Ja sam ljudsko biće.

Kome se ja pravdam?

Pita me čovek jesi li ti motoraš?

Ja kažem da, ako si ti automobilaš.

Ja sam automobilaš, motoraš, biciklista i nogaš kad moram :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer

 

24 minutes ago, gox said:

I da, pošto definišete, prijavite kome treba...ajde i jedan skup protesta u Beogradu, Novom Sadu povodom toga.

Nemoj da su jedini skupovi koje znam:

1. Vaskrs i deljenje uskrsnjih jaja deci bez roditelja i ometenim u razvoju.

2. Deda mraz akcija

3. Davanje krvi.

Sve ovo pomalo za razmisljanje a u cilju da se bajkeri pretstave kao ljudska bića a ne ko ti ameri kriminalci i u cilju pretstavljanja nas kao vauuuu, pa oni su skroz dobri i kul.

——————

4. Otvaranje i zatvaranje sezone neka je čisto da nije dosadno, nešto se dešava...

Goxi,

zaboravio si bjb kurs bezbedne vožnje (nije skup ali je jedna od značajnih bjb akcija) a i bjb vikend vožnje...

Možda mi se učinilo ali malo mi je grubo zazvučao ton kojim si pisao u gornjem postu o akcijama a i ljudima koji voze motocikle.

Oni, mi i jesmo ljudska bića pa bi normalno bilo da nas i ostali pa i oni koji nisu ljubitelji motociklizma tako doživljavaju.

Velika većina motociklista koje poznajem lično a i preko ovog foruma jesu dobri i humani ljudi, veliki drugari spremni da pomognu i jedni drugima a i onima koji nemaju veze sa motorima a možda im naša pomoć može za nijansu život učiniti lepšim.

Ne vidim zašto nas i ostali ne bi gledali kao takve.

Ako sam pogrešno razumela šta si hteo da kažeš izvinjavam se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N
Pre 10 sati, makikt je napisao:

 

Goxi,

zaboravio si bjb kurs bezbedne vožnje (nije skup ali je jedna od značajnih bjb akcija) a i bjb vikend vožnje...

Možda mi se učinilo ali malo mi je grubo zazvučao ton kojim si pisao u gornjem postu o akcijama a i ljudima koji voze motocikle.

Oni, mi i jesmo ljudska bića pa bi normalno bilo da nas i ostali pa i oni koji nisu ljubitelji motociklizma tako doživljavaju.

Velika većina motociklista koje poznajem lično a i preko ovog foruma jesu dobri i humani ljudi, veliki drugari spremni da pomognu i jedni drugima a i onima koji nemaju veze sa motorima a možda im naša pomoć može za nijansu život učiniti lepšim.

Ne vidim zašto nas i ostali ne bi gledali kao takve.

Ako sam pogrešno razumela šta si hteo da kažeš izvinjavam se.

Majo, ako provodiš na internetu malo vamo malo tamo a ne samo BJB, videćeš koliko predrasuda ima i kako nas “ nebajkeri” doživljavaju.

Nemoj se držati kampa i bjb vikend vožnji, nemaju veze o čemu sam pisao.

Sad sam bio na Tari u dva navrata. Pitaju me moji “ bajkeri” jel primaju bajkere?

U toj kući u kojoj sam bio...

Prijatelju je rečeno da ne primaju.

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer

Jasno da predrasuda ima, posebno o nama.

Zato i kažem, kako ćemo drugačije razbiti te predrasude ako ne dobrim i humanim delima, ako ne pokažemo da nismo bahati divljaci a ni kriminalci već normalni, civilizovani ljudi koji poštuju propise ( ovde mislim na saobraćajne) i neguju vrednosti.

Izuzetaka uvek i svuda ima i na žalost prema njima se ovakva loša slika o motociklistima i formirala.

Humanitarne akcije svakako nisu ulagivanje nikome.

Ali ovde nije tema to već diskusija oko novih pravila kod tehničkog pregleda tako da neću dalje diskutovati..

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Humanitarne akcije nisu ulagivanje nikome...

Aha.

Pa što automobilaši ne organizuju slično. Deda mraz, deca ometena...

Ok, pošto je tema koja je tema, a ja malo otišao u širinu, držte se teme...

Rado ću vidjet rezultat.

Javite samo na više mesta da se zna.

A dotle se više neću javljat humanitarci...

Mahnem Vam na drumu ...

 

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 692 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Kako god, ali me neće lišiti zadovoljstva da sam nešto napravim, doradim...zavrnem rukave i odradim ono što mislim da treba. Želim biti kreator, a ne vlasnik.

Za vlasnika ti je dovoljan samo novac, biti kreator je nešto više.

Bitno je da bude vidljiva famozna oznaka "E" sa brojem u krugu (mogu da fotografišu svaki deo).

E1 – Nemačka. E2 – Francuska. E3 – Italija. E4 – Holandija. E5 – Švedska. E6 – Belgija. E7 – Mađarska. E8 – Češka. E9 – Španija. E10 – Srbija. E11 – Velika Britanija. E12 – Austrija. E13 – Luksemburg. E14 – Švajcarska. E16 – Norveška. E17 – Finska. E18 – Danska. E19 – Rumunija. E20 – Poljska. E21 – Portugal. E22 – Rusija. E23 – Grčka. E25 – Hrvatska. E26 – Slovenija. E27 – Slovačka. E28 – Belorusija. E29 – Estonija. E31 – BiH. E37 – Turska.

I...

Predlažem Kinezima (sa kojima imamo dobre odnose), da se uključe u priču, ili će "e-bay" ostati bez dobrog dela tržišta.

Pa neka vide, šta će...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 692 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Obzirom da se radi o specifičnoj situaciji, gde su nemoćni kako da motocikle ukalupe u vozila, mislim da treba ići na novi, ali praktičan predlog.

 

Pošto je od 1. januara 2018. omogućena je "prodaja sa kućnog praga" (doneto je par novih pravilnika, par potpisa, čekalo se nekoliko dana dok prođe skupštinsku proceduru).

Pokušati na varijantu manufakturne proizvodnje.

Imamo, na forumu, ljude koji se ozbiljno bave sređivanjem motocikala (kontaktirati ih i čuti njihovo stručno mišljenje).

Vrhunske majstore, kreatore, koji, po kvalitetu i estetici, mogu da pariraju ostatku sveta i znaju parametre za svaki motocikl (da obavljaju posao veštaka).

Kada su u pitanju prerade motora, mogu napraviti kompletan istorijat nastanka prerađenog motora (od fotografija fabričkog modela do finalnog proizvoda).

Tehnička ispravnost je već definisana zakonom.

Neka organizuju, par predavanja za iste (imaju fondovi za svakakve gluposti, EU, jedino, traži papir gde je utrošen novac).

Nakon toga, ide polaganje stručnog ispita iz oblasti samogradnje, dorada i ugradnje afimarket delova na motociklima.

Daju im sertifikat i pečat (kao u slučaju notara).

 

Oslobađamo državu "vrućeg krompira", i još će dobijati redovan novac na kontu takse za izdavanje potvrde, koja će ići u registar vozila (tehnički pregled)

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Drugarski molim admine da pojačano moderisu ovu temu. Bez toga, rasprava će izgubiti smisao, jer je tema već skoro ugusena. Može i tako, ali je bolje ovaj široki pristup. 

 

Treniranje strogoce na nebitnim mestima nije moderisanje foruma, ako negde ima potrebe za tim, usko držanje teme i brisanje svih ostalih postova, onda je to ovde. 

 

Nadam se da nadležni admin to ume da prepozna. Zaista nam je potrebna pomoć u tom smislu. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Al' smo se rasplinuli - predloga raznih a fokusa nigde... Dajte da se ponovo "skupimo" :D

 

Imamo nekoliko "problema".

 

Prvi je problem DODATNE OPREME na motociklu (potpuno je nebitno da li brendirane ili nebrendirane) koja realno nigde u Jevropi kojoj težimo nije predmet provere na tehničkim pregledima. Radi se o opremi za prevoz prtljaga, zaštitu motocikla (tu mislim i na roll barove ali i na druge vrste zaštite - šusplehe, slajdere...) i za zaštitu od vetra. Da ne pričam o svoj drugoj opremi koja TEK nigde nije predmet nikakve vrste provere koju neću navoditi i koju je besmisleno i pominjati... Moje mišljenje je da se za ovaj problem treba obratiti MUP-u sa molbom/zahtevom da uputi dopis tehničkim pregledima kojim će dati tumačenje postojećeg pravilnika u smislu da dodatna oprema na motociklu koja služi za prevoz prtljaga, zaštitu motocikla i zaštitu od vetra NIJE predmet provere u smislu tehničke ispravnosti. Takva formulacija je vrlo prosta, i realno ne ugrožava interese ni države ni vozača motocikala a omogućava da se barem po tom pitanju izađe iz sive zone.

 

Drugi je problem izduva. Za razliku od dodatne opreme, izduvi svugde u Jevropi JESU predmet provere na tehničkim pregledima kao i predmet kontrole od strane policije na drumu. Pri tome mislim i na nivo buke i na izduvne gasove. Međutim, kod nas još tri godine neispravni izduvi neće biti faktor za proglašenje vozila tehnički neispravnm i u sklopu te uredbe mnogi tehnički pregledi puštaju motocikle sa bilo kakvim loncima - jednostavno ne obraćaju pažnju. Ipak, realnost je da će to pre ili kasnije postati sistemski problem. Po mom mišljenju, za izduve na motociklu propis bi trebalo da bude takav da je dovoljno prilikom tehničkog pregleda dostaviti kopiju homologacijskog lista proizvođača auspuha kojim se dokazuje da je auspuh homologovan za ulicu i da je homologovan za konkretni tip motocikla odnosno ako to ne postoji onda atest od ovlašćenog opitnog centra kojim se dokazuje da taj izduv ispunjava propisane norme.

 

Treći problem su svetla. Opet ne znam šta pametno reći. Ja sam inače veliki protivnik tjuning-stajling-ksenon-led-udri-me-do-zore svetala na vozilima, jer ako to nije stvarno kako treba odrađeno, onda jako smeta (često vozim noću, i ne mogu nikakvim rečima da opišem koliko me nerviraju i koliko smetaju loše odrađeni ksenoni ili sada popularni "ledovi" u farovima koji jednostavno nisu za to namenjeni). Opet, u Jevropi kojoj težimo, vrlo su rigorozni po tom pitanju, tako da po mom skromnom mišljenju u odnosu na postojeći pravilnik tu ne treba apsolutno ništa menjati.

 

Na kraju dolazimo i do najvećeg problema a to je atestiranja bilo kakve samogradnje ili prepravke na postojećem vozilu kojom se menjaju bitne karakteristike vozila. Kao što sam i u onoj drugoj temi napisao - to NIJE pitanje inicijative moto zajednice nego široko političko pitanje. Moto zajednica može biti inicijator rasprave o ovom pitanju, a najjednostavnije bi bilo nastupiti sa stavom da država gubi deo prihoda od potencijalnog širokog tržišta makar samo kroz takse koje bi mogla da naplati na konto ispitivanja/atestiranja...

 

Znači, dajte da se skoncentrišemo za početak na ovaj PRVI problem a tiče se dodatne opreme koja ne treba da bude predmet kontrole prilikom kontrole tehničke ispravnosti vozila i da tu dođemo do valjane formulacije predloga/molbe/zahteva nadležnim institucijama.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

@icatenej u pravu si, samo da napomenem da malo ko ima homologacijski list za izduv. Pa i ovi sa brendiranim auspusima - ja prvi. Znači svi ćemo ići na atest, što je po meni ok. Još da vidimo ko atestira i kako. To ćemo bdada i ja izbunariti, samo da se ljudi vrate sa godišnjeg.

Ovo za dodatnu opremu, pokušaću da iskopam nešto kakva je praksa u okolnim zemljama. Potreban nam je neki dokument, da ne bude - "majke mi". Ako neko još može da proba da nađe neki konkretan propis, bilo bi dobro.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati 1098

Ako imas aftermarket auspuh, imas na njemu ugraviran broj, i po tom broju mozes da nadjes papir na netu koji detaljno opisuje auspuh i na koji model motorcikla ide. Svakako je genericki papir koji dobijas otstampan prilikom kupovine auspuha. Da samo uzmem kao primer auspuh od r6, broj e24 0316.

I njegov propratni papir... 

 

Screenshot_20180824-111347.png

Propratni papir

0136(9) (1).pdf

Uzeo zam sliku sa oglasa na kp, valjda se neko nece ljutiti, cisto da vidimo da zapravo u Srbiji postoji originalni auspuh za koji postoje propratni papiri

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja