Jump to content

Moto Zajednica

registracija preradjenih motocikala

Recommended Posts

  • Manatwork, 86 postova

Cao svima,

 

Znam da je ova tema bila i ranije, kad su izasla nova pravila oko tehnickih pregleda , a s tim u vezi i registracije motocikala, ali ipak nisam uspeo da nadjem odgovor na jedno  konkretno pitanje (osim , s razlogom,negodovanja od strane clanova, i vlasnika preradjenih motocikala).Ako neko ipak moze da pronadje odgovore na pitanja koja me muce (u nekom od slicnih postova),nek samo okaci link do tog posta pa cu procitati)

Evo o cemu je rec,planiram da kupim neki polovan motocikl, ali se plasim (a posebno ako je neregistrovan), da li bi mogao uopste da prodje tehnicki s nizom delova koji nisu njegovi originalni.Npr , zmigavci, auspuh ,vizir, nosaci,itd.

Jedan kolega je odgovorio da je tu potrebna nekakva homologacija (znam sta je ali ne znam sta bi ta procedura podrazumevala tacno), onda kao treba da ima taj neoriginalni deo znak eu (kao neki certifikat tamo ovlascenog tela za standardizaciju,sta li)..

takodje ne znam sta biva s motociklima preradjenim na gore opisan nacin koji jesu registrovani sada, ali sta ce biti na narednom tehnickom..

Pitam sve ovo, jer mi se ne daju pare za nesto, pa da tamo pred registraciju i tehnicki vijam delove samo da bi prosao tehnicki..

Ako neko ima celu sliku ovog pitanja, regulativu i iskustvo vezano za temu, da podeli ovde, jer verujem da se i dalje mnogi pitaju sta i kako dalje.

Napomena, ovde ne pitam za do te mere preradjene motocikle da vise i ne lice na prvobitnu verziju (npr cafe racer, ili neki choper za koje se koliko sam razumeo trazi nekakav atest nadleznog organa da bi se ovaj uopste mogao naci na putu..u to ne ulazim, nije me zanimalo kao tema, ali mozda i to mnoge ljubitelje cafe racera interesuje..sta ce i s njima biti.Vidim da se u svetu potpuno normalno voze i takvi modeli, )

 

Pozdrav svima,

 

Aleksandar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 956 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

ja sam u gorem sosu, jer sam cb400 sekao, i 70% zavrshio u scrambler fazonu...stim sto sam kupio apsolutno sve za 100% zavrsen posao...trenutno sam stopirao projekat, dok se situacija ne iskristalise...nasao sam original ram, ako dodje do toga da nema teorije da prodje tehnicki, vracam je u fabricko stanje...

sto se tice tvog "stanja", siguran sam da ne bi trebalo da imas problem za to, jer to nije nikakva prerada...trenutno jeste zategnuto, jer ne znaju sta i kako, ali sam siguran da to sto si nabrojao nece uticati ma regu...generalno, na mom vmaxu sve sto si nabrojao je promenjeno...ali je i dalje to motor koji nije "prerada"...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
ja sam u gorem sosu, jer sam cb400 sekao, i 70% zavrshio u scrambler fazonu...stim sto sam kupio apsolutno sve za 100% zavrsen posao...trenutno sam stopirao projekat, dok se situacija ne iskristalise...nasao sam original ram, ako dodje do toga da nema teorije da prodje tehnicki, vracam je u fabricko stanje...
sto se tice tvog "stanja", siguran sam da ne bi trebalo da imas problem za to, jer to nije nikakva prerada...trenutno jeste zategnuto, jer ne znaju sta i kako, ali sam siguran da to sto si nabrojao nece uticati ma regu...generalno, na mom vmaxu sve sto si nabrojao je promenjeno...ali je i dalje to motor koji nije "prerada"...
Pa sta ces? Da vratis u prvobitno zbog TP pa opet u preradu? Bezsmisleno. Ako nemoze ja ga nebi ni registrovao.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Zlijebac
  • Motocikl: Japanski
On 10.8.2018. at 22:07, aleksandar k je napisao:

Cao svima,

 

Znam da je ova tema bila i ranije, kad su izasla nova pravila oko tehnickih pregleda , a s tim u vezi i registracije motocikala, ali ipak nisam uspeo da nadjem odgovor na jedno  konkretno pitanje (osim , s razlogom,negodovanja od strane clanova, i vlasnika preradjenih motocikala).Ako neko ipak moze da pronadje odgovore na pitanja koja me muce (u nekom od slicnih postova),nek samo okaci link do tog posta pa cu procitati)

Evo o cemu je rec,planiram da kupim neki polovan motocikl, ali se plasim (a posebno ako je neregistrovan), da li bi mogao uopste da prodje tehnicki s nizom delova koji nisu njegovi originalni.Npr , zmigavci, auspuh ,vizir, nosaci,itd.

Jedan kolega je odgovorio da je tu potrebna nekakva homologacija (znam sta je ali ne znam sta bi ta procedura podrazumevala tacno), onda kao treba da ima taj neoriginalni deo znak eu (kao neki certifikat tamo ovlascenog tela za standardizaciju,sta li)..

takodje ne znam sta biva s motociklima preradjenim na gore opisan nacin koji jesu registrovani sada, ali sta ce biti na narednom tehnickom..

Pitam sve ovo, jer mi se ne daju pare za nesto, pa da tamo pred registraciju i tehnicki vijam delove samo da bi prosao tehnicki..

Ako neko ima celu sliku ovog pitanja, regulativu i iskustvo vezano za temu, da podeli ovde, jer verujem da se i dalje mnogi pitaju sta i kako dalje.

Napomena, ovde ne pitam za do te mere preradjene motocikle da vise i ne lice na prvobitnu verziju (npr cafe racer, ili neki choper za koje se koliko sam razumeo trazi nekakav atest nadleznog organa da bi se ovaj uopste mogao naci na putu..u to ne ulazim, nije me zanimalo kao tema, ali mozda i to mnoge ljubitelje cafe racera interesuje..sta ce i s njima biti.Vidim da se u svetu potpuno normalno voze i takvi modeli, )

 

Pozdrav svima,

 

Aleksandar

Mislim da ti po novom Zakonu u RS nece proci registracija bilo kakve prerade bez atesta i homologacije u Beogradu, posto su tu vjerujem dosta pismeniji na tehnickom. Kod nas ( tehnicki u Bratuncu ) mozes dovesti "ram i dva tocka", pa ce proci tehnicki jer je mala Opstina i svako se otima za taj prokleti novac. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 956 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N
Pre 3 sati, Bruno 68 je napisao:

Pa sta ces? Da vratis u prvobitno zbog TP pa opet u preradu? Bezsmisleno. Ako nemoze ja ga nebi ni registrovao.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 

pa besmislenije bi bilo takav klasik da stoji u garazi...vratim ga u fabricko stanje, tj restauriram i tako ga djiram... :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
pa besmislenije bi bilo takav klasik da stoji u garazi...vratim ga u fabricko stanje, tj restauriram i tako ga djiram...
Motocikl je u svom veku doziveo prilicno izmena koje su uvek bile osudjivane. Ideje i dizajn su nesto sto ih krasi.
Kocnice da se zaustavimo i svetlo da vidimo i budemo vidjeni je najvazniji elemenat. Sve ostalo je kreacija.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Pustice promjenu farova auspuha oklopa... samo još malo da vremena prodje. Već su to ostavili da sami ljudi na tehničkom procene. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Zato cika google ima bazu, desavalo se da neko napise n.d.m. za masu vozila (nas slucaj GSXF tezak 380 kg) rekose kada postoji sumnja nadjite podatke, odstampajte i prilozite uz zapisnik.

 

edit: ovo je vazilo pre 05.07 "po novom" kada je izrazena sumnja vozilo se salje na ispitivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda

Ja dobih info da nema nikakve sanse da prodjem tehnicki iz razloga jer sam prepravio rep i dodao led migavce....

Ako ne popuste, moram da vracam u fabricko, za auspuh nisam ni pitao....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Zanimljiva tema. Ja gledam oglase i trazim nešto jeftino za projekat bobber. Obzirom da je to značajna izmena (sečenje repa, drugi blatobrani, sedište, korman, izduv, signalizacija...) verujem da trenutno nema sanse da to prodje tehnički. Svakako ne planiram da diram geometriju rama, kocnice i sl. Signalizacija bi bila drugačija ali opet delovi koji se kupuju u radnji, valjda imaju neki atest i sl. Sada sam u dilemi da li da odustanem ali iskustvo sa srpskim propisima mi kaze da ne. 

Šta god je kod nas donešeno kao propis nije se postovao više od par meseci pa mislim da će tako biti i sa tehničkim posebno u manjim mestima. Kada se malo slegne prašina i počne da radi ponovo konkurencija kod teh pregleda opet će da prolazi svašta.

Ja lično nisam za nepoštovanje propisa ali kod nas to ide često u besmisao. Možeš da uradiš preradu ali moras da atestiraš. Ok, ali gde ? Nigde :) .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova
On 8/10/2018 at 10:16 PM, zlig0r said:

ja sam u gorem sosu, jer sam cb400 sekao, i 70% zavrshio u scrambler fazonu...stim sto sam kupio apsolutno sve za 100% zavrsen posao...trenutno sam stopirao projekat, dok se situacija ne iskristalise...nasao sam original ram, ako dodje do toga da nema teorije da prodje tehnicki, vracam je u fabricko stanje...

sto se tice tvog "stanja", siguran sam da ne bi trebalo da imas problem za to, jer to nije nikakva prerada...trenutno jeste zategnuto, jer ne znaju sta i kako, ali sam siguran da to sto si nabrojao nece uticati ma regu...generalno, na mom vmaxu sve sto si nabrojao je promenjeno...ali je i dalje to motor koji nije "prerada"...

meni nije jasno zasto su se sad svi ucutali, ovo je bas vazno pitanje, i lako se neko moze zeznuti kupovinom ovakvih preradjevina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova
On 8/13/2018 at 9:23 AM, lemy said:

Zanimljiva tema. Ja gledam oglase i trazim nešto jeftino za projekat bobber. Obzirom da je to značajna izmena (sečenje repa, drugi blatobrani, sedište, korman, izduv, signalizacija...) verujem da trenutno nema sanse da to prodje tehnički. Svakako ne planiram da diram geometriju rama, kocnice i sl. Signalizacija bi bila drugačija ali opet delovi koji se kupuju u radnji, valjda imaju neki atest i sl. Sada sam u dilemi da li da odustanem ali iskustvo sa srpskim propisima mi kaze da ne. 

Šta god je kod nas donešeno kao propis nije se postovao više od par meseci pa mislim da će tako biti i sa tehničkim posebno u manjim mestima. Kada se malo slegne prašina i počne da radi ponovo konkurencija kod teh pregleda opet će da prolazi svašta.

Ja lično nisam za nepoštovanje propisa ali kod nas to ide često u besmisao. Možeš da uradiš preradu ali moras da atestiraš. Ok, ali gde ? Nigde :) .

 

ja ne znam, svuda u svetu cveta posao sa preradjenim motociklima, uredno registrovanim, voze se sve ok..pa to su milioni ljubitelja bas takvih motocikala..ne kapiram kako vizir, auspuh i kraci rep, i nesto farbe menjaju sustinu kad je u pitanju bezbednost saobracaja...mislim ako je to poenta tehnickog..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200
10 minutes ago, aleksandar k said:

Jel ima neko da je ovih dana sa slicnim preradjenim motociklom isao da produzi registraciju i kako je prosao?

 

Pozz

Sada je vreme kada se vrovatno malo motora registruje, uglavnom je to proleće. 

 

A ako je i neko pokusao verovatno je sada na putu do benziske stanice sa praznom flasom  i spremnim upaljačem :) 

 

Realno, ovo je kako si spomenuo, jako bitno pitanje. Vecina motora ima nešto aftermarket na sebi, posebno produzeni viziri, auspusi i sl. Trenutno je kupovina ovakvog motora jako rizicna rabota. Meni bas zapao za oko neki motorcici ali ne lezi vraze ima Arrow izduve. Konkretan motor je sam po sebi egzotika tako da originalne auspuhe nema sanse naći osim u inostranstvu gde bi verovatno bili 4 cifre.

 

U nekoj drugoj temi sam vide da se kofer mora skinuti kao  i roll barovi, nosači kofera i sl.

 

Nadam se da će neko da napiše nešto sa tehničkog za motor sa neoriginalnim delovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Nije za povjerovati

(“nisu ist’ne= Dalmatinska Zagora)

Vijeće mudraca (politika) implementira zakone o kojima apsolutno nitko nema blage veze a vijeće staraca (tehnički, upravni aparat) se sa istima uopće ne snalazi...

 

Cili Balkan se ubi izmišljajući toplu vodu.

Samo bi tribalo malo otvoriti zavjesu i poćiriti kako je to riješeno u tehnički naprednim kulturama....

 

Jbt, koji debili.

Nemore proć Tehnički zbog led žmigavaca...Di mi živimo????

 

I onda se svi čude zašto mladi školovani ljudi odlaze u svit.....

 

 

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova
19 minutes ago, lemy said:

Sada je vreme kada se vrovatno malo motora registruje, uglavnom je to proleće. 

 

A ako je i neko pokusao verovatno je sada na putu do benziske stanice sa praznom flasom  i spremnim upaljačem :) 

 

Realno, ovo je kako si spomenuo, jako bitno pitanje. Vecina motora ima nešto aftermarket na sebi, posebno produzeni viziri, auspusi i sl. Trenutno je kupovina ovakvog motora jako rizicna rabota. Meni bas zapao za oko neki motorcici ali ne lezi vraze ima Arrow izduve. Konkretan motor je sam po sebi egzotika tako da originalne auspuhe nema sanse naći osim u inostranstvu gde bi verovatno bili 4 cifre.

 

U nekoj drugoj temi sam vide da se kofer mora skinuti kao  i roll barovi, nosači kofera i sl.

 

Nadam se da će neko da napiše nešto sa tehničkog za motor sa neoriginalnim delovima.

pa nadam se , ovde u grupi ima i onaj kolega sto ima agenciju i tehnicki, pa ce nadam se izaci sa onako sveobuhvatnom pricom o svemu ovome,,,da se ljudi ne zalecu i ne kupuju kojesta pa da posle boli glava..a ovi sto nude sad takve motocikle, samo mudro cute...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Manatwork, 86 postova
23 minutes ago, lemy said:

Sada je vreme kada se vrovatno malo motora registruje, uglavnom je to proleće. 

 

A ako je i neko pokusao verovatno je sada na putu do benziske stanice sa praznom flasom  i spremnim upaljačem :) 

 

Realno, ovo je kako si spomenuo, jako bitno pitanje. Vecina motora ima nešto aftermarket na sebi, posebno produzeni viziri, auspusi i sl. Trenutno je kupovina ovakvog motora jako rizicna rabota. Meni bas zapao za oko neki motorcici ali ne lezi vraze ima Arrow izduve. Konkretan motor je sam po sebi egzotika tako da originalne auspuhe nema sanse naći osim u inostranstvu gde bi verovatno bili 4 cifre.

 

U nekoj drugoj temi sam vide da se kofer mora skinuti kao  i roll barovi, nosači kofera i sl.

 

Nadam se da će neko da napiše nešto sa tehničkog za motor sa neoriginalnim delovima.

i ja se nadam , jer takvih ima sigurno 60% vlasnika motorcikla..mene nervira sto bas sad nasao da kupim neki a ono stalo znanje, niko ne zna sta prolazi a sta ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Aleksandre, resi se nedoumica na ovaj način.

Kupi motor u fabričkom stanju i sve je rešeno. Za godinu će se već iskristalisati kako će biti i šta će prolaziti.

I kupi motor i vozi se. Ovako samo gubiš vreme.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jeste.... grejace i stitnike ruku i nosac navigacije i uticnicu 12V i blicer stop svetla i sva tri kufera i dva zadnja blatobrana i produzeni prednji i mrezicu kod izduva i odsecen katalizator i sediste ce biti do tad preradjeno i trakice na felge i alarm i pickelepematerine sta sve ima......jbt ima me apse odma, padinjak na metar dana :lol:

 

Ma kaki, nece tu ic biti problema, previse je napumpano trenutno, splasce balon ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Ma ja prosto ne mogu da verujem da će za dodatne maglenke, rol barove i aftermarket auspuhe vraćati sa tehničkog?? Eto ne mogu da verujem dok i ja sam ne odem na tehnički pa da se prekrstim i levom i desnom ako je istina...

 

Da izvinete, pa šta koju p...zdu mat..... smetaju rol barovi ili aftermarket izduvi ukoliko su u granicama decibela na sigurnost u saobraćaju...Da sačuvaju plastike motora ukoliko se obori, ili da nas čuju u saobraćaju žene sa telefonima u ruci i šminkom u retrovizoru?? Ooooo da definitivno mi njima smetamo sa našim bučnim velikim prljavim motorčinama.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
Pre 8 sati, pitans je napisao:

Da izvinete, pa šta koju p...zdu mat..... smetaju rol barovi ili aftermarket izduvi ukoliko su u granicama decibela na sigurnost u saobraćaju...

Kako znas da su ti aftermarket izduvi u granicama decibela ako nisu atestirani za odredjeni model motora ???

Kako znas da rollbar-ovi poboljsavaju sigurnost u saobracaju ako nemaju atest na varove, debljinu cevi, itd...itd... ???

 

Zakon treba da postoji, ali ne od danas na sutra.

Zakon treba da vazi za motore koji su proizvedeni posle uvodjenja zakona, a ne za onaj koji se vozi vec 10, 15 ili 20 godina prepravljen.

 

Ne za ona vozila za koja si do juce uzimao narodu pare i ziveo od njih.

 

Sutra isto tako mogu da uvedu zakon da vozila bez ABS-a nisu sigurna, a vozila se godinama ??

Znaci treba svi da ih pobacamo i da idemo peske ??

 

Svud u svetu ljudi imaju pravo da prepravljaju automobile i motocikle, postoje za to odredjeni kriterijumi koji mora da se ispune i komisije koje to moraju da provere i dozvole.

Samo kod nas toga nema, zasto ???

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja