Jump to content

Moto Zajednica

Ujed stršljena ispod kacige

Recommended Posts

  • Drug član, 3077 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
Pre 2 sati, Alekre je napisao:

Kroz kožu ne može da prismrdi čak ni manji ker a ne insekt.

K'o sad da menja sva odela za kožu...ali...:stabre:...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 4 sati, X8 Vračar je napisao:

Mislim da me je jednom ujeo pauk dok sam stavljao kacigu.

Motor je bio ispod drveta, pa moguće da je sa drveta pao.

Ne znam koji je konkretno insekt bio,

ali narednih par sati mi je obraz bio duplo veći, jedva sam skinuo kacigu.

Nisam uzimao nikakve lekove niti sam imao neke tegobe,

možda zato što sam ujed primetio tek kada sam sišao sa motora pa nisam imao prilike za paniku...

Mislim da je pauk manji problem jer pauci slabije lete po putu ...

  Nekad davno sam u nekom filmu čuo savet nekog kauboja, da ujutru kad ustane ( u preriji ) , prvo okrene čizme naopačke i protrese jer može svašta da se uvuče unutra tokom noći.  Tako sam i ja počeo da pregledam sve što skinem sa sebe kad sam u prirodi ( čizme, kacigu, rukavice . . . )  - ne može da šteti, a može da spreči neprijatnosti od kojekakvih buba . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /
On 28.8.2018. at 20:08, Zog je napisao:

Nekoliko šibica(žigica) u snop, pljunit na glavice i istrljat po ubodu, je bolno ali kažu da pomaže.

Poslano sa mob
 

To ja radim kad me bocne osa ili pcela (a desava mi se svake godine po 1-2-3 puta)... Ali odmah, istog trenutka dobro utrljam fosfor na mesto uboda i prodjem ili bez ili sa vrlo malim otokom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 950 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT

Mene neki dan u voznji pogodi osa/pcela/strsljen. Bilo ie veliko ali nisam vidio sta je. Rijetko kad bez jakne vozim ali tada jesam. Pekli je jako ali nije puno nateklo. 

Navece sam legao spavati i probudio se oko 3 ujutro sa nevjerovatnim svrabom. Hladio sam malo i smirilo se. Sutradan je dobro nateklo i otok nije spadao 3 dana. Dobro je nateceno bilo.

 

Slika nakon dva dana:

E697D0B5-2A27-4E2F-A610-ABA7F953C72A.jpeg

 

Cudno je da se otok spustao dole ispod uboda. Iznad nista.

 

7 dana nakon uboda:

 

FEEE805A-80CB-44EA-9DDF-134FE8B74AE6.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Kolega da sam bio na tvom mestu ja bih otisao kod lekara, svaka cast na hrabrosti. Realno otok toliko dana i jos ovaj ubod se pretvorio u neku ranu kako mi se cini, nije klasican ubod bio.

----------------------------------------

E ovako drugari i kolege, da podelim ja neko svoje iskustvo: kada sam bio mali, u selu relativno vise osica~pcela~strsljena je bilo nego u gradu, pa samim tim i veca sansa da vas to cudo malo ubode. Nekoliko puta sam osetio to na svojoj kozi i baba odmah cim bi me neka osa ili pcela ujela (hvala bogu sa strsljenima nisam imao dodira) trcala da ubere "BURJAN(biljku)". Ta biljka bi momentalno posle utrljavanja u kozu(list njen) zaustavila bol, svrab i otok ne bi se ni pojavio.

E sad taj burjan to je baba cula da je dobro da se stavi, to su da kazem babske price koje su mene u detinjstvu izvlacile. Dal je to zdravo, dal je ta biljka opasna ja stvarno ne znam, ali znam da je pomagala.

Ono sto je jos zanimljivo je da tu ja biljku nisam ni vidjao vise, sto u selu, sto po putevima ruralnim. Prosto kao da je iscezla. Ima specifican miris, malo i smrdi mogu da kazem slika ide u nastavku pa ko je imao iskustva sa ovim neka se prikljuci ili ako imamo nekog ko zna nesto o ovoj biljci neka kaze
Sambucus-ebulus-flos-Burjan-European-dwa

 

EDIT: sada me je post naterao da izguglam i nesto potrazim o ovoj biljci, da da tek sada posle toliko godina.

Ne znam dal smem da okacim link o clanku sta sam pronasao ako smeta neka moderatori obrisu LINK

Deo iz clanka

Quote
Burjan
Iako raste svuda kao korov neprijatnog mirisa aptovina (Sambucus ebulus), kako je još nazivaju, ima i lekovite osobine. Cveta od juna do kraja avgusta, a cvetovi su beli i na vrhu stabljike udruženi u cvast sličnu štitu. Plodovi su okrugle, sočne i crne bobice koje su kao i koren i list – lekoviti. Cela biljka sadrži malo etarskog ulja, gorkih materija i raznih šećera. Koren je bogat cijanogenetskim heterozidima, a plod sadrži valerijansku, jabučnu i vinsku kiselinu kao i tanin, pektin i antocijan, koji soku daje modru boju. U narodnoj medicini koren se upotrebljava protiv reumatskih oboljenja, a izgnječene zrele bobice, prethodno odstajale 2-5 dana, izazivaju znojenje i čiste organizam. Inače, svi delovi biljke i njihovi preparati pročišćavaju creva, deluju protiv zatvora i izazivaju znojenje i mokrenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 950 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT

Nisam isao doktoru zato sto nikakve druge posljedice nisam osjecao. Nije bilo temp, malaksalosti ili necega slicnog. 

 

Mada je pametno javiti se doktoru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

To zato sto te ose i djavoli disu preko tela,pa im ta sredstva oforme nepropusni sloj i oni se uguse.Isto kao i sapunjava voda.A koliko im treba da se uguse?Kladim sa da ako prsnes gnezdo sa tim ima da najebes u roku od 3,2,1...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Juče se sa drugarom vratim iz vožnje, nešto iza podne, i krenemo da se raskomotimo... udarila neka vrućina samo tako...

Raskopčava on jaknu, još mi se hvali kako je raskopčao rukave u vožnji da ga hladi... kad ugledam na majici na sred stomaka pčelu kako mili po njemu... Samo mu rekoh da ne mrda i otresem mu je... Čudo da ga nije bocnula!? Verovatno se rikošetirala od kacige i upala u jaknu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1363 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZS1000

Od supruge rođeni brat imao tj još ima "najeb" od ujeda...nečega. Nema veze sa motorima, ali ga ujelo za ruku nešto dok je bio u prirodi. Nije video šta je u pitanju, samo je osetio ubod i dok je pogledao već je "stvorenje" nestalo.

Do uveče ga je mesto uboda bolelo i peckalo, ali ništa strašno. Sutradan ujutru se bol udvostručio, a za njim i otok.

Ruka mu je do uveče otekla bukvalno....ma i više nego duplo. Sve se crveni i oko mesta ujeda se pojavio gnoj.

Bio je nekoliko puta po ambulantama i kojekakvim lekarima i niko ne zna šta je u pitanju. Dobio je kojekakve antibiotike i kreme...pa kada nije pomoglo dobio je druge jače antibiotike i kreme. Sada je na trećoj "turi" antibiotika i antibiotskih krema ali za ovih 10 dana otok je jedva malo "spao" a bol je i dalje prilično jak.

 

Iako je već bio kod nekoliko različitih lekara, svi ga ubeđuju da ode kod još nekih lekara jer je neverovatno da niko ne zna šta je u pitanju i da i pored lekova otok i bol traju ovoliko dugo.

 

Ko zna kakve životinje se vrzmaju  okolo...

 

Ja sam imao više "kontakata " sa pčelama i osama. Jednom me par pčela izujedalo po butinama jer sam vozio u šorcu pa se zaglavile između rezervoara i butine. Jednom mi uletela osa u majcu pa me 4 puta bocnula po leđima. Jednom sam "dobio" pčelu pa me ujela za stomak jer sam na Romaniji vozio sa otkopčanom jaknom. Na sreću, nikada nisam imao nekih reakcija na ujede.

Sreće sam imao kada me je obad pukao u vizir pri nekih 80kmh...srećom spušten vizir...inače bi mi oko iskopao.

 

A najviše sam se "uplašio" i sreće imao na Tasosu kada sam motorom ušao u šumu i poljski put pa u lakat krivinu...a usred krivine, pored puta 50ak košnica i gomile pčela koje su "popizdele" od zvuka kroserice...a ja u šorcu i majici, bez rukavica i sa džet kacigom. Srećom sam prošao sa samo par uboda po butinama.

 

A nedavno mi drugar kaže...kada vidim na 30 stepeni lika na motoru koji se voza u full opremi i zakopčan do grla...odmah znam da si to ti.

Eeeee...pa naučili me da to tako treba :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
7 minutes ago, Dzejev sin said:

Mene ujela bogomoljka...za prst.Davao joj da pije vode...

 

To da si joj davao vodu .... ti ne drži vodu. Zna se posle kog čina bogomoljka jede mužjaka  :klovn:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3077 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Treći put da ih "prosipam" za ne neko dugo vreme...privlači ih maksimalno miris piva i šećera...pri tom živim na periferiji AR-a...

IMG_20180909_174845.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3077 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Imam u "avliji" tri jorgovana,poveća...kažu da lete na to,moguće,vidjao sam ih da ga glodju,sisaju,šta li već...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 957 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

za vikend bio kod matoraca na selu..iza kuce imaju vrt, gomilu cveca i svega, i gomila osa obitava tamo...kaze matori, dodji da vidis kako sam za 150 din resio problem: kupio ovo kod kineza! isto turio pivo unutra....odole udju, i ne znaju da izadju, onda se iznarviraju i odluce da se posteno napiju a potom i udave ;)

snimak nije moj, reklamira se kao muvolovka, ali ocigledno da radi posao i za druge letece stvorove

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3077 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
Pre 8 sati, jboban je napisao:

Meni na pivo nisu hteli ni da priđu, a bilo ih je mnogo u blizini.

Malo šećera pa pivo...lete ko šuntavi na to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Kod mene vec postalo rutina da svako drugo vece ulece po jedan strsljen u kucu, vec cetvrtog ubijam za osam dana. Pre pola sata samo sto je klinac pitao da li je danas bio strsljen eto ga u sobi. Zuji kao avion i tumara po sobi. Nacin eliminacije sledeci, pogasim sva svetla u sobi, upalim svetlo na balkonu i za par sekundi on stane na zavesu. Zavesu umotam i samo ga stisnem, naravno sa kuhinjskim rukavicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja