Jump to content

Moto Zajednica

Ujed stršljena ispod kacige

Recommended Posts

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Au jbt. Dobro je prosao. Moj kum je alergican na ujed pcela i slicnih insekata. Ako ne primi lek na vreme, naduva se kao balon, disajni putevi se zakrce, moze bukvalno da se ugusi... Muka jedna... Ceo zivot strahujes od tako nekih sitnih stvari...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Ja sam na pčele,manje na ose...nemam neku trenutnu reakciju,možda posle  pola sata plus minus počinje neka toplota u grudima,padanje pritiska i td....pre oko mesec dana na izlasku iz Rume udari me nešto u prste desne ruke i valjda u onom tumbanju capne me u desnu nogu,sa gornje strane butine,kroz debele farmerke,mali ubod ali ubod...odma' smaknem žaoku,okreći se i u hitnu,bila je blizu...nisam imao reakciju valjda što smo brzo stigli...prpa mi malo kad negde dalje odem...a ništa ne nosim kod sebe...moram barem tu neku inekciju...a stršljen...brrrrrrrr...ne smem ni da pomislim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Zamisli vozimo motore po Japanu, jer tamo zive najveci strsljenovi na svetu :jee:

Jel zna neko koja injekcija pomaze da se nosi sa sobom za svaki slucaj i ja imam problema slicnih...

 

P.S. Nije za zezanje kojih su velicina ovi monstrumi...

 

11.thumb.jpg.934ec6432cfd61559ecb14e5f6fed657.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
6 hours ago, Momentum said:

Au jbt. Dobro je prosao. Moj kum je alergican na ujed pcela i slicnih insekata. Ako ne primi lek na vreme, naduva se kao balon, disajni putevi se zakrce, moze bukvalno da se ugusi... Muka jedna... Ceo zivot strahujes od tako nekih sitnih stvari...

Mog kuma je nedavno ujelo 7 komada, na Dunavu dok su zaprimali trupce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Ove godine se nesto poremetilo sa tim strsljenovima!Mog oca je ujeo jedan i nije mu bilo nista,mog komsiju su ujela 2 i na srecu odvezen je u hitnu i sve je ok ali jednog komsiju je ujeo 1 u preminuo je na putu do hitne.Sve se to izdesavalo u mesec dana ranije mislim da nije bilo toliko cestih napada strsljena.Mene je par puta posto nosim slem tako puklo nesto kao da ti opali samar neko ali na srecu izgleda da nije bio strsljen.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Ovom sa slike nije nikakav otok bio, ja nisam mogao da se prepoznam u ogledalu.

Meni stao na nos, ja se skamenio, ne mrdam, cekam da ode... On seta i krene u nozdrvu, ja polako da ga piknem rukom i ladno ga promasim. I on me naravno ujede... Nije proslo 15sec mene poce neka panika i nervoza da vata, ono boli i po rukama krecu da iskacu plikovi. U hitnoj kad su me videli i kad su mi skinuli majicu, vandredno stanje, celo telo u plikovima. Narokali me nekim inekcijama i pravo u sanitet i urgentni. U sanitetu pritisak 30 sa 50, sestra mi stoji sa spricem iznad glave, druga sestra vice na vozaca kako cemo da izginemo jer juri kao lud, ja gledam u plafon, vristi sestra, vristi sirena, ljuljaju se oni civiluci sa infuzijama, onaj kombi trese, leti, a ja gotov da zaspim i da me ne probude vise.  I znam da sam samo disao na usta, na nos nisam mogao, niti sam ga osecao...

I onda me tamo na infektivnoj drzali ceo dan i noc na infuzijama da mi splasne otok i razjebu taj otrov i ujutro me pustili kuci...

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova

Primao sam letos adrenalin u rame, zbog ujeda pcele, bolelo je vraski. Alergican na ujed pcela, ali nikada spreman. Bas pre neki dan sam nasao zaglavljenog strsljena (mrtvog) u drzacu akcione kamere na kacigi. Kad.pomislim da se mogao zalepiti u celo, najezim se. Buuuuu


Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Grocka
  • Motocikl: Yamaha XJ900S Diverzija

Inače, pčelari osetljivi na ubode (da, pčele ne ujedaju) uz nošenje kombinezona se trude da imaju kod sebe epipen i neki kortikosteroid, Presing ili tako nešto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 9 sati, Libero je napisao:

*** !ŽIVOTNO BITNO! *** 

(klik)

U temi iz citata sam napisao o mojoj prvoj alergijskoj reakciji. 

Od tada uvek kada sedam na motor sam kompletno oklopljen,  ukljucujuci i maramu oko vrata ili potkapu koja pokriva vrat,  leti,   zimi,  nebitno, a nikad ne vozim sa otvorenim vizirom.  Medjutim godinu dana posle prvog dogadjaja sednem na motor i zaboravim da stavim maramu oko vrata,  ko za baksuz ujede me osica bas za vrat.  Ja 30 km od kuce, sreca blizu je bilo neko selo.  Posle ujeda stanem popijem presing,  medjutim znam da sporo deluje,  pa sednem na motor, vozim do tog sela u ulecem u prvo dvoriste.  Domacini sede u dvoristu,  razrogacili oci kad videli da im ulece motor u dvoriste (kapija bila otvorena).  Objasnim ljudima da me je ubola osica,  da sam alergican, da hitno moram da primim inekcije i pitam da li neko od njih zna da daje.  Posto naravno niko nije znao,  morao sam sam sebi da dam. 

 

Po savetu Libera,  uvek nosim sa sobom 2 inekcije sinopena i 2 urbazona (ili lemod) jer moze da se desi da u panici smrvite ampulu,  sto se meni desilo.  Takodje nosim i 2 sprica i 2 igle,  vatu,  alkohol. Ja sam tada sebi dao inekcije u debelo meso prvi put u zivotu bez oklevanja i ikakvog straha,  jer je strah od alergijske reakcije mnogo veci. 

Inace pocetni simptomi alergijske reakcije i napada panike su isti,  mene nije uhvatila panika,  ali je pocela da me hvata frka,  pa nisam hteo da rizikujem i cekam jasnije simptome.  

Posle toga mi covek ponudio da me odveze do bolnice za svaki slucaj,  sto sam prihvatio,  tamo su mi za svaki slucaj dali infuziju i posle toga sam nastavio voznju bez problema. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja sam ranije ovde na forumu opisao svoje iskustvo prve (i hvala Bogu, za sada, jedine) ozbiljne reakcije na ujed pčele. Žena i ja na motoru, jutro, Banjica, krenuli na posao, meni podignut vizir od kacige.... Upada mi pčela u kacigu, ujed za desnu jagodicu. Stajem sa strane bez panike, žena vadi žaoku, nastavljamo dalje... Napominjem da nikada ranije nisam imao ispoljenu bilo kakvu reakciju na ujede pčela ili osa osim lokalnih blagih otoka koje sam rešavao hladnom oblogom (obično belim kamenom). Znači, ujed se desio na Banjici kod 5 solitera, ja sam nastavio u prvacu ka VMA i nakon par stotina metara što sam prošao VMA, osetio sam prvo nesnosan svrab po celom telu (od trenutka ujeda, ta reakcija se ispoljila možda 3-4 minuta kasnije). S obzirom da sam ranije čitao da je to prvi simptom anafilakse, odmah sam stao i skinuo kacigu pri čemu je žena konstatovala da je i lice počelo da mi otiče. Odmah smo se okrenuli nazad ka VMA, pravo u urgentnu službu. Do dolaska u urgentnu službu je potrajalo još možda 2-3 minuta i već sam imao prve simptome otežanog disanja, opšte malaksalosti, dezorjentisanosti itd.. "Ušpricali" su me antihistaminicima, turili na infuziju - sve se ok završilo. Ubrzo posle toga sam nabavio Epipen koji nosim sa sobom kad sam na motoru mada bi pored toga bilo pametnije nositi Synopen i Urbazon a Epipen koristiti samo u slučaju da pritisak počne ubrzano da opada.

 

To je bilo pre tri godine i od tada, do ove godine, nisam imao ujede pčela ili osa. Međutim, ove godine sam prvo imao ubod pčele za ruku (nisam bio na motoru, već kod kuće). Očekivao sam reakciju, spremio se itd., međutim, NIŠTA... Nepunih sedam dana nakon toga, na motoru, imao sam i ujed ose za nogu - opet nikakva reakcija.

 

Ostaje pitanje i dilema da li sada više nisam alergičan, da li je tada to bila neka posebna reakcija organizma uzrokovana možda slabijim imunitetom, da li je samo mesto ujeda uzrokovalo pojačanu reakciju, da li je to bila neka posebna vrsta pčele itd... U svakom slučaju, znam da ni u buduće neću rizikovati i da ću sa sobom uvek nositi ova sredstva. Posebno po ovim enduro vukojebinama po kojima se uglavnom poslednjih godina vozam, to može značiti razliku između života i smrti - bukvalno...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova

Ja uvek razmisljam nece grom u koprive pa ne nosim nista sa sobom... Kad sve ovo procitam, pravac apoteka i sledece putovanje van bgd-a sa torbicom prve pomoci. Zlu ne trebalo

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd
6 hours ago, aca-pn said:

U temi iz citata sam napisao o mojoj prvoj alergijskoj reakciji. 

Od tada uvek kada sedam na motor sam kompletno oklopljen,  ukljucujuci i maramu oko vrata ili potkapu koja pokriva vrat,  leti,   zimi,  nebitno, a nikad ne vozim sa otvorenim vizirom.  Medjutim godinu dana posle prvog dogadjaja sednem na motor i zaboravim da stavim maramu oko vrata,  ko za baksuz ujede me osica bas za vrat.  Ja 30 km od kuce, sreca blizu je bilo neko selo.  Posle ujeda stanem popijem presing,  medjutim znam da sporo deluje,  pa sednem na motor, vozim do tog sela u ulecem u prvo dvoriste.  Domacini sede u dvoristu,  razrogacili oci kad videli da im ulece motor u dvoriste (kapija bila otvorena).  Objasnim ljudima da me je ubola osica,  da sam alergican, da hitno moram da primim inekcije i pitam da li neko od njih zna da daje.  Posto naravno niko nije znao,  morao sam sam sebi da dam. 

 

Po savetu Libera,  uvek nosim sa sobom 2 inekcije sinopena i 2 urbazona (ili lemod) jer moze da se desi da u panici smrvite ampulu,  sto se meni desilo.  Takodje nosim i 2 sprica i 2 igle,  vatu,  alkohol. Ja sam tada sebi dao inekcije u debelo meso prvi put u zivotu bez oklevanja i ikakvog straha,  jer je strah od alergijske reakcije mnogo veci. 

Inace pocetni simptomi alergijske reakcije i napada panike su isti,  mene nije uhvatila panika,  ali je pocela da me hvata frka,  pa nisam hteo da rizikujem i cekam jasnije simptome.  

Posle toga mi covek ponudio da me odveze do bolnice za svaki slucaj,  sto sam prihvatio,  tamo su mi za svaki slucaj dali infuziju i posle toga sam nastavio voznju bez problema. 

Osim sto si upao u frku, nista. Verovatno je bio dovoljan Presing, ako je bas zbog frkice morao, a uletanje ljudima u kucu i ostavljanje uspomena ti je visak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Kumanovo, Makedonija
  • Motocikl: Yamaha DragStar 650

Ja drzim pcele

 

Nisam alergican, ubod od njih je samo neka lokalna alergiska reakcija ako se moze tako nazvat t.e normalna.

Mali otok,svrab i crvenilo prodje za dan-dva.

I pokraj toga zna se desiti da od jedan ubod,dobijem veliki otok,svrab i bol koji traje jednu nedelju.

To je il je pcela bash ta koja me je ubola,ima veliku kolicinu otrova za razliku od druge ili ubola je na nezgodno mesto,gde je meko tkivo,neki nerv i slicno.

 

Sto se tice strsljena,to moze biti loshe.

Narocito za one koje su alergicne,a josh losija stvar je sto strsljeni napadaju u zajednici-roju.

Kad napadnu u roju to je loshe za svakoga,ali ako imas ubod od jednog ako nisi alergican i nije tako strasno.

 

A sto se tice uboda u voznji motora,to moze biti zeznuto.

Desilo se jednom da me ubode osa tokom voznje.

Tu mozes povrediti samog sebe.

Bila je na kvacilu nisam je video,kad sam sam zeleo sa smenim brzinu,zgnjecio sam je i dobio ubod,normalno reakcija je bila skocio onako,nenadejno je bilo,zamalo da padem sa motora haha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Baš danas izašao u kratkim pantalonama da probam drugarov motor i ubode me osa u nogu, sa bočne unutrašnje strane kolena. Slab otok i crvenilo, ali peče bogami vraški. Još uvek mi bridi noga, a ubola me oko 11h.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 6 sati, Jupiter je napisao:

Osim sto si upao u frku, nista. Verovatno je bio dovoljan Presing, ako je bas zbog frkice morao, a uletanje ljudima u kucu i ostavljanje uspomena ti je visak.

Pa druze,  da si predhodni put zamalo umro od uboda,  verujem da ne bi ni ti rizikovao. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd
25 minutes ago, aca-pn said:

Pa druze,  da si predhodni put zamalo umro od uboda,  verujem da ne bi ni ti rizikovao. 

Moguce, verovatno. Zezam te, mada i meni pcela zatvori oko na 7 dana. I budem gori od ovog sa slike. Posto vozim po vrucini go, pre nekog vremena me nesto udarilo i ujelo za cevanicu, 15 dana trebalo da prodje. Pre neki dan mi nesto uletelo u majicu, ujelo ispod miske, oteklo, svrbelo, setao otok nocu, uzas... Definitivno bube su opasnije postale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Pre možda 5-6 god. možda i više,nebitno,vozim ja bajs i prolazim pored kuče čoveka koji ima košnice na ploči na vrhu kuće...i udje mi u kosu pčela,doduše bila malo poduža kosa,ja instiktivno rukom da je skinem,naravno capne ona mene...ok,okrenem bajs i u dom zdravlja,blizu je bio...poznajem doktorku...ona kaže ajd da probamo sa Bronalom...ja laik,naravno,ajd...popijem,prodje jedno,šta znam 15-ak min. rekoh joj osećam neku toplotu u grudima...tek se onda setim da meni još žalac u tintari,neka tupava sestra...vadi žalac jbt ja,mislim u sebi...al' je to napumpalo otrova...legnem,par inekcija,infuzija,povraćao...kaže mi poznanica koja je slučajno ušla da sam bio ljubičast...pad pritiska...ležao sam sigurno sat,ako ne i više...to je bilo pre podne,ceo dan nisam bio ni za šta...ne znam kako ih ne otera u pm...tako ja beše eksperimentalni kunić,u stvari pacov...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja