Jump to content

Moto Zajednica

Hemijski sastav super lepka

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Napravio sam s**nje ! 

Koristio sam super lepak i nije hteo da izadje iz tube, ja pritisnem i on poce da izlazi kao gejzir , buduci da sam bio pored motora, 2 povelike kapljice padnu na prednji blatobran. 

Onako sludjen,setim se da reaguju sa vodom i polijem vodom odmah po povrsini i on se stvrdne. 

 

Postoji li sansa da ga skinem nekom hemijom a da pritom ne ostetim farbu i lak. 

Hemija mi nije jaca strana,ako neko zna sastav lepka i strucniji je,molim pomoc. 

U pitanju je ovaj lepak.

1941765_hd_1.jpg

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8404 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

 

Pustis da se osusi dobro, pospes ga sodom bikarbonom (dok je svez naravno), i odseces koliko mozes blize laku ziletom, zatim vodenom smirglom 800 skines resto lepka do laka... Poliranje ti je poznato...

Dok smirglom trljas, molis boga da nije progoreo lak i farbu :D

Posto je poliven vodom, predpostavljam da je kapljica ostala formirana? Odseci polako pa vidi sta se ispod desava... Jbg.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ti si za mehanicko uklanjanje. :ups: ostavio bih to kao poslednju soluciju. 

Znam da se sve te hemikalije uglavnom mogu skinuti nekom drugom hemikalijom ali mi "moj dezurni hemicar" trenutno na odmoru pa rekoh mozda ima i neki medju nama. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Mozda je glup primer ali znam da se tako skida zvaka, kani lepka na neku plasiku (mozes trouglastu izmedju rezervoara i rama ) i sravi u zamrzivac pa vidi dali ce se skinuti/okruniti , ako uspe skidaj blatobran.

 

 

 

 

 

Ovo za plastiku sa motora je sala :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
2 minutes ago, bdada said:

Mozda je glup primer ali znam da se tako skida zvaka, kani lepka na neku plasiku (mozes trouglastu izmedju rezervoara i rama ) i sravi u zamrzivac pa vidi dali ce se skinuti/okruniti , ako uspe skidaj blatobran.

 

 

 

 

 

Ovo za plastiku sa motora je sala :jee:

:stabre: mislio sam da uzmem onu oko satova pa da probam na njoj :D

Izgledala mi primamljivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Mislim da upravo spaja tako što malo progori plastiku. E sad, u debelom sloju je dosta krut. Postoji mogućnost da se tokom vremena izlomi i otpadne, ako je blatobran mekši od te gomilice koja je nakapala. Predlažem da za sada ne diraš ništa jer će sa njim otići i farba.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 410 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Meni se to isto desilo pre par godina, samo sto mi je super lepak zavrsio na licu, tj. na obrvi, trepavicama, kapku i po kosi.. scena ko iz komedije.. kako sam refleksno zazmurio trepavice se zalepe pa nisam mogao da otvorim oko. Metode koje su posle primenjene verovatno ne bi pomogle u tvom slucaju default_0a-smiley.gif

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1768 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Samo da potvrdim šta je Štampar već rekao, aceton rastvara super lepak.

Imaš ga u tubama za pranje pištolja od purpena.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Растворио би га Диоксан али ти не саветујем да радиш с њим,врло је отрован...
 
На располагању ти је само (Ди метил кетон ) ацетон који можеш купити у апотеци али не онај за скидање лака са ноктију,тражи чист ацетон.Из искуства знам да он може помоћи да одстраниш флеку али мораш стрпљиво.Наквасиш ацетоном гужвицу вате и ставиш на флеку па ћеш за десетак минута видети ефекат,Неће напасти фарбу ...понови неколико пута док све не спадне.
 
Помогао би можда и етил ацетат али га нећеш набавити лако.
 
Остали растварачи слабо би помогли.Ту мислим на метилен хлорид,три хлор етилен,угљен тетрахлорид,ксилол,изо пропанол,угљен дисулфид,петрол етер,ди етил етер,метил алкохол итд...
 
 
 
Али пошто је "BISON" у питању зајебано богами :(

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
6 hours ago, štampar said:

Растворио би га Диоксан али ти не саветујем да радиш с њим,врло је отрован...

 

На располагању ти је само (Ди метил кетон ) ацетон који можеш купити у апотеци али не онај за скидање лака са ноктију,тражи чист ацетон.Из искуства знам да он може помоћи да одстраниш флеку али мораш стрпљиво.Наквасиш ацетоном гужвицу вате и ставиш на флеку па ћеш за десетак минута видети ефекат,Неће напасти фарбу ...понови неколико пута док све не спадне.

 

Помогао би можда и етил ацетат али га нећеш набавити лако.

 

Остали растварачи слабо би помогли.Ту мислим на метилен хлорид,три хлор етилен,угљен тетрахлорид,ксилол,изо пропанол,угљен дисулфид,петрол етер,ди етил етер,метил алкохол итд...

 

 

 

Dioksan verovatno ne bih nigde mogao ni da kupim ako je otrovan. Mada mogu probati. Ima li veze supstanca sa farmaceutskom ili sa recimo naftnom industrijom? Tu bih mozda nesto i mogao da izbunarim.

Ako ne nadjem sa acetonom cu biti strpljiv i uporan. 

Znaci natopim vatu i ostavim je da odstoji 10min u mestu da "pojede" ponavljam proces. 

Hvala puno ! Javljam se sa ishodom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1768 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Probaj prvo negde gde se ne vidi, da li aceton reaguje sa farbom. Namotaj na neki drveni štapić vatu, pa polako. Možeš probati i štapić za uši, ali mislim da će se istopiti.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6316 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Na ambalaži super lepka, mislim Loctite, piše da nije dobar za spajanje nekih vrsta plastike. Verujem da su svi manje više iste hemijske strukture, pa ako si i u tom smislu zle sreće da je dotični model ipak sposoban da zalepi vrstu plastike od koje je blatobran....ostaće sigurno trag.

Mislim da ne bi bilo loše da ga ipak "načneš" malo mehanički, pa ga baciš na hemiju. Mislim ako je baš baš debeo sloj. Lakše će hemija da prodre u manje materijala, logično.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Vazi,probacu popodne. Nadam se da cu uspeti da ga skinem. 

Jedno je sigurno, super lepak sam u zivotu 3 puta koristio i sva tri puta sam zavrsio zalepljenih prstiju,a to sto sam pokusao da zalepim je ostalo kako jeste. Do sada sam mu prastao. Vise ne.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ajde, pa nam slikaj malo, ako te ne mrzi. Baš me interesuje to sa acetonom. Lepio sam nedavno stop svetlo na autu super lepkom i sad mislim da bi acetonom možda mogao malo da popravim...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Sa super lepkom radim vrlo često i ono što sam do sada naučio, to je da sa njim mora vrlo pažljivo, strpljivo i smišljeno da se radi... Prvo se moraju dobro očistiti strane koje se lepe, pa pre nanošenja dobro smisliti koliko i na koji način naneti lepak, jer je on vrlo tečan (osim lepkova u gel varijanti, ali oni suše sporije pa ih ja ređe koristim) i ako se nanese puno počne da curi i gde ne treba i onda upropasti sve (vrlo često se tu završi i sa zalepljenim prstima :D ). Nakon nanošenja treba dobro stisnuti spojene strane i biti spreman držati ih tako da ostanu spojene nekoliko sekundi do čak i par minuta (zavisi od količine nanetog lepka i samog lepka koji se koristi). Još jedna nus pojava super lepka je i da ostavlja beli trag kada se osuši. Taj beli trag se lako skida, ali se mora imati u vidu da se taj trag pojavljuje tek posle par sati od nanošenja, pa ne vraćati zalepljeni deo dok se to ne obriše (primer - lepljena plastika na štop svetlu, ako se vrati na motor par minuta posle lepljenja, pojaviće se beli trag iznutra posle par sati pa onda opet morate skidati plastiku da je obrišete iznutra)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Растворио би га Диоксан али ти не саветујем да радиш с њим,врло је отрован...
 
На располагању ти је само (Ди метил кетон ) ацетон који можеш купити у апотеци али не онај за скидање лака са ноктију,тражи чист ацетон.Из искуства знам да он може помоћи да одстраниш флеку али мораш стрпљиво.Наквасиш ацетоном гужвицу вате и ставиш на флеку па ћеш за десетак минута видети ефекат,Неће напасти фарбу ...понови неколико пута док све не спадне.
 
Помогао би можда и етил ацетат али га нећеш набавити лако.
 
Остали растварачи слабо би помогли.Ту мислим на метилен хлорид,три хлор етилен,угљен тетрахлорид,ксилол,изо пропанол,угљен дисулфид,петрол етер,ди етил етер,метил алкохол итд...
 
 
 

A mek-toluen? Posto pominje naftnu industriju.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Takođe otrovan, koliko sam upoznat sa hemijom ...

Naravno da je otrovan, a i kancerogen, ali to vazi za duže staze. Za jednokratnu upotrebu na dovoljno provetrenom prostoru to neće igrati ulogu.
Isto važi i za breakcleaner ali se koristi i dalje na stari način bez zaštite.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

E da, ukoliko imaš pristup meku, sacekaj ipak stampara da odgovori za mek jer nisam siguran da neće otići i farba niti da branik neće dobiti drugačiju oblinu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
4 minutes ago, Savan said:

E da, ukoliko imaš pristup meku, sacekaj ipak stampara da odgovori za mek jer nisam siguran da neće otići i farba niti da branik neće dobiti drugačiju oblinu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Mozda bih mogao da nabavim. Probacu svakako prvo sa acetonom. Lako je dostupan, cak i ako je manje agresivan,vise mi odgovara, probacu da steta bude sto manja. Na kraju krajeva uvek mogu da osmirglam i da prefarbam blatobran ali bih ostavio to kao krajnje resenje.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
Pre 12 sati, štampar je napisao:

Растворио би га Диоксан али ти не саветујем да радиш с њим,врло је отрован...

 

На располагању ти је само (Ди метил кетон ) ацетон који можеш купити у апотеци али не онај за скидање лака са ноктију,тражи чист ацетон.Из искуства знам да он може помоћи да одстраниш флеку али мораш стрпљиво.Наквасиш ацетоном гужвицу вате и ставиш на флеку па ћеш за десетак минута видети ефекат,Неће напасти фарбу ...понови неколико пута док све не спадне.

 

Помогао би можда и етил ацетат али га нећеш набавити лако.

 

Остали растварачи слабо би помогли.Ту мислим на метилен хлорид,три хлор етилен,угљен тетрахлорид,ксилол,изо пропанол,угљен дисулфид,петрол етер,ди етил етер,метил алкохол итд...

 

 

 

 

Pored svih ovih "djakonija" koje si pobrojao sta je sa lakom na blatobranu? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja