Jump to content

Moto Zajednica

Vodeno VS Vazdusno hladjenje..!

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 21 minuta, bajker71 je napisao:

Znaš li možda da nam kažeš koliki je životni vek tih mašina?

Pa uglavnom dovoljan za ono za šta ih koriste.:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Au bre Žiko citiraš me celo veče a ja sve pokušavam da se suzdržim od daljeg pisanja na ovu temu...  :)

Postaje malo dosadno dokazivati da je 2+2=4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 9 minuta, bajker71 je napisao:

Au bre Žiko citiraš me celo veče a ja sve pokušavam da se suzdržim od daljeg pisanja na ovu temu...  :)

Postaje malo dosadno dokazivati da je 2+2=4

:dobar::takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 5 sati, Sveta 5. je napisao:

Nisu motori vazduhom hlaljeni prepusteni na milost i nemilost vetru i promaji. Savremeni EFI motori na primer regulacijom smese postizu da se motor  manje greje tako kad na semaforu stojis i ne glupiras se turazom nego ga ostavis na miru  da radi na leru kompjuter bogatijom smesom smanjuje grejanje motora.Govorim sa pozicije vlasnika Harlija...........

Ovaj detalj mi nije jasan, kako to funkcionise kod Harlija?

Bogatijom smesom moze se smanjiti temperatura u samom cilindru al ne vidim razlog zasto i kako bi to racunar mogao uraditi dok stojis na semaforu, motor u leru?

 

Smesa zavisi od senzora temp. motora, senzora pozicije leptir gasa,  senzora temperature usisnog vazduha, lambda sonde (ponajvise).

Stajanjem u leru, svi senzori su aktivni, smesa se smenjuje iz bogate u siromasnu i obratno. Tako da nema prelaska samo u bogatu smesu pa da rezultat bude visak goriva u cilindru = bolje hladjenje.... ili to drugacije kod Harlija radi?

 

kod skutera imamo najbitniji deo.... usmerivac

IMG-20191024-134457.jpg

 

iza njega su plasticni propeleri usrafljeni za magnet

sav vazduh od spolja uvlaci, usmerivac usmerava ka hladnjaku ulja

IMG-20191120-171022.jpg

 

evo ga i hladnjak

IMG-20191120-170154.jpg

 

to je na desnoj strani, na levoj strani takodje ima tacku gde se hladi ulje

isturen deo, rebra na karteru takodje pospesuju hladjenje

IMG-20191120-174505.jpg

 

Opste je poznato koliko i u kakvim se sve uslovima vrte skuteri po gradu, toplo il hladno..... problema nema kod ovakvog vida vazdusnog hladjenja.

 

Bilo kako bilo, smatram da svaki dvotockas koji ima problem sa pregrevanjem (vazdusari) je samo zato sto fabrika nije uradila kako treba hladnjenje. Zajeb il previd il usteda pri proizvodnji, nesto jeste.

Vazdusar treba imati dobar prihvat vazduha kao i valjanu usmerenost, kao i hladnjak il dva, da bi sve Ok bilo po termo grupu.

 

Kod vodenjaka ako dodje do problema sa temperaturom, obicno bude zbog nemarnosti vlasnika.

Nivo rashladne tecnosti se gotovo nikad ne proveri, jacinu bi im pre rekao Milan Tarot, zamene kad i ako se sete, curka pumpa po malo svake sezone al problema nema drzi temperaturu, cep posude kad je u problemu i treba da se zameni.... ne zameni se, vec se namota teflon traka i tako dalje i tako blize.

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

kao klinci ssmo išli automaticima i apencima na pecanje po 40-50 km u jednom pravcu.Pošto smo hteli da budemo što brži samo pun gas.Vojvodjanska ravnica,sve isto ,da umreš od dosade sa 50 na sat.Posle nekog dužeg vremena obično po velikoj spojnoj temperaturi motori kao da ,,malo,,manje vuku.Mi smo to pripisivali pregrevanju.

Doduše svi motori su bili bušeni na specijale jer smo terali do besvesti .To bušenje u Novom sadu je bilo ,,srednje žalosno,,Nikom baš nešto nije trajalo.Možda je i tu neka kvaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 59 minuta, Satelis je napisao:

Ovaj detalj mi nije jasan, kako to funkcionise kod Harlija?

Bogatijom smesom moze se smanjiti temperatura u samom cilindru al ne vidim razlog zasto i kako bi to racunar mogao uraditi dok stojis na semaforu, motor u leru?

 

Smesa zavisi od senzora temp. motora, senzora pozicije leptir gasa,  senzora temperature usisnog vazduha, lambda sonde (ponajvise).

Stajanjem u leru, svi senzori su aktivni, smesa se smenjuje iz bogate u siromasnu i obratno. Tako da nema prelaska samo u bogatu smesu pa da rezultat bude visak goriva u cilindru = bolje hladjenje.... ili to drugacije kod Harlija radi?

 

Kolega, ja sam shvatio iz svetinog komentara da se kod savremenih motora može da smanji temperatura obogaćenjem smeše i da to važi u bilo kojoj situaciji koja uzrokuje povećanje temperature, a da je stajanje na semaforu samo primer kada bi moglo da dođe do pregrevanja, a nikako da se obogaćivanje smeše dešava isključivo u situaciji kada motor stoji.

Opet naglašavam da sam ja komentar tako razumeo, (a što ne mora da znači da sam dobro razumeo).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Četri strane rasprave o ovom " Vodeno vs Vazdušno hlađenje " i sve četiri strane se uglavnom raspravlja o tehničkom delu.  E pa nije sve u tehnici, ima tu nešto i u ljudima vozačima tih motocikala. Motore vozim već dosta dugo i vozio sam svašta od Engleza do Japanaca, od 50 do 1400 ccm, a terao sam i neke od 2,5 ccm ( dok sam bio modelar u aero klubu - i sad posedujem jedan takav ) .  Bilo je tu svega, i vazdušara i uljara i vodeno hlađenih, ali da budem pošten najviše sam imao vazdušno hlađenih motora. Sve moje motore sam vozio u svim uslovima - od minusa do velikih vrućina, skoro sa svima putovao na more ili neke dalje destinacije i nikad ni sa jednim nisam imao problema sa pregrevanjem ( ni sa Jawom - ČZ koje hoće da se pregreju ) . Ima tu par stvari koje su osnovne : Već je neko pomenuo da motor mora biti ispravan, Vlasnik bi trebalo da poznaje svoj motocikl i da pročita korisničko uputstvo za njega ( ima u njemu svašta korisno da se pročita ), ali to retko ko radi jer svi sve znaju, pa im to dođe kao gubljenje vremena. I na kraju treba znati voziti taj motor koji se ima.  Više puta je na ove četiri strane pominjano : " A šta kad staneš na semaforu ? " - Pa što se mene tiče , retko stajem na semaforima kad vozim vazdušno hlađen motor, eventualno malo zastanem. To ne znači da prolazim na crveno, već jednostavno u toku vožnje gledam i u daljinu, pratim rad semafora do kojih ću doći i spram toga vozim odgovarajućom brzinom da uhvatim " zeleni talas " , a ne da se zalećem od jednog do drugog, a onda da stojim u mestu ceo minut. Čak i gde nema zelenog talasa, a prilazim semaforu na kome je crveno - usporavam i vozim polako, jer dokle god se krećem postoji neka cirkulacija vazduha oko cilindara, kad stanem - nema je . 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Cirkulacije vazduha oko cilindara ima uvek, samo u manjoj ili većoj količini.

Vazduh struji kroz rebra na cilindrima i dok motor stoji, kao što sigurno znate, topliji vazduh se penje naviše i zbog toga na njegovo mesto ulazi hladniji vazduh... Sad, da li je to dovoljno ili nije zavisi ponajviše od temperature vazduha iz okoline, od čistoće tih rebara (da vazduh lakše struji),... Ne vidim razlog da se motor pregreje ukoliko stoji na mestu i normalno radi u leru. Kontruisan je da toliku količinu energije/toplote izgubi/preda okolini.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Većina nas sa dužim vozačkim stažom tako vozi motocikl ili automobil nevezano za način hlađenja istih. Gledaš da uhvatiš zeleni talas, osmatraš daleko ispred i usporavaš mnogo ranije ako je crveno... Problem su neviđene gužve u gradovima poslednjih godina, stalno neki radovi, raskopane ulice tako da tempo vožnje ne diktiramo mi nego neko drugi. Nekada ne možeš ni da se provlačiš između automobila pošto ne ostavljaju prostora za to a ja nešto to i ne praktikujem. Letos sam imao priliku da kroz Takovsku ulicu u BG, ulicu koja je dugačka par stotina metara uzbrdo - nizbrdo, "vozim" petnestak minuta. Radovi neki, opšta nervoza, vučem se uzbrdo sporije od pešaka a napolju blizu 40 stepeni. Napred ne mogu, nazad nemam gde. Imao sam utisak da će mi se đonovi zalepiti za asfalt. Neprekidno gledam pokazivanje temperature. Skazaljka zakucala na sredinu zelenog polja i ne pomera se. Samo povremeno osetim blagu vibraciju i nesnosnu vrelinu koja izbija ispod oklopa... Znam odmah da se uključio ventilator. Takve situacije su sve češće po gradovima i to vazdušara, posebno ako je teži motocikl u pitanju, teško podnosi bez posledica po agregat. Izuzetak su vazduhom hlađeni skuteri ili mopedi poput APN-a isl. koji imaju ventilatore i sve to nešto lakše podnose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Mislim da osnovnu zabunu oko termina pregrevanja unosi to što mnogi u komentarima polaze od predpostavke da svi motori treba da imaju približno istu temperaturu u sličnim uslovima rada, a ukoliko je jedan topliji od drugog da je onda u pitanju pregrevanje.

A nije tako.

Motori sa tečnim hlađenjem su konstruisani tako da im temperatura rashladne tečnosti bude do (približno) 110 stepeni a zbog načina hlađenja ni temperatura ulja niti temperatura glave cilindra ne odstupaju mnogo od te vrednosti.

A vazdušnjaci su predviđeni da im tempereatura ulja ide i do preko 150 stepeni, a temperature glave i preko 200 stepeni i to se ne smatra pregrevanjem niti će mašina u takvim uslovima da trpi neku štetu, jer se pri samom konstruisanju vodilo računa o tome i što su izabrani materijali koji to podnose (uz adekvatan kvalitet ulja).

Jednostavno, u vrelim danima i pri sporijoj vožnji će vazdušnjaci da imaju bitno veću temperaturu ulja i glave u odnosu na vodenjak, ali to nikako ne znači i da su pregrejani.

I još nešto što u prethodnim komentarima nije pmenuto je i to da svaki tip motora ima i svoju namenu, pa ukoliko koristimo neki motor za nešto za šta nije predviđen lako dođemo u situaciju da zaključimo da on "ne valja". 

Ja lično za gradsku vožnju bih dao prednost vodenjacima (ili vazdunjacima sa prinudnim hlađenjem), a za teže putne (touring) motore prednost bih dao vazdušnjarama (ili još bolje uljarama).

A današnji sportski motori (velike specifične snage i sa punim oklopima) teško da bi mogli da podnesu bilo šta osim tečnog hlađenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 9 sati, zika56 je napisao:

Kolega, ja sam shvatio iz svetinog komentara da se kod savremenih motora može da smanji temperatura obogaćenjem smeše i da to važi u bilo kojoj situaciji koja uzrokuje povećanje temperature, a da je stajanje na semaforu samo primer kada bi moglo da dođe do pregrevanja, a nikako da se obogaćivanje smeše dešava isključivo u situaciji kada motor stoji.

Opet naglašavam da sam ja komentar tako razumeo, (a što ne mora da znači da sam dobro razumeo).

Upravo tako Ziko.Pokusao sam  malo da stanem u odbranu motora sa vazdusnim hladjenjem po pitanju pregrejavanja  a sa onim slikama turbina i drag masina da i vazdusnim masinama mogu da se uguraju  konji.E sad neki komentari fabrika pogresila u konstrikciji ovoga ili onoga su po meni besmisleni. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 20.11.2019. at 21:27, zika56 je napisao:

Pa uglavnom dovoljan za ono za šta ih koriste.:)

Obicno ih bacaju posle zavrsene trke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Hlađenje treba shvatiti kao odvođenje toplote, što u stvari jeste. Što je bolje odvođenje toplote to je i bolje hlađenje bilo ono vazdušno, uljno ili vodeno. Sam motor se greje iznutra, ne spolja, i tu su različiti materijali i oblici glava i cilindra u zavisnosti koju vrstu hlađenja ima. Strujanje vazduha pomaže da se toplota koja se prenela iznutra na spoljni zid materijala, ili na hladnjak što brže i bolje "odvede" sa tela

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4392 postova
13 hours ago, drumskalisica said:

Četri strane rasprave o ovom " Vodeno vs Vazdušno hlađenje " i sve četiri strane se uglavnom raspravlja o tehničkom delu.  E pa nije sve u tehnici, ima tu nešto i u ljudima vozačima tih motocikala. Motore vozim već dosta dugo i vozio sam svašta od Engleza do Japanaca, od 50 do 1400 ccm, a terao sam i neke od 2,5 ccm ( dok sam bio modelar u aero klubu - i sad posedujem jedan takav ) .  Bilo je tu svega, i vazdušara i uljara i vodeno hlađenih, ali da budem pošten najviše sam imao vazdušno hlađenih motora. Sve moje motore sam vozio u svim uslovima - od minusa do velikih vrućina, skoro sa svima putovao na more ili neke dalje destinacije i nikad ni sa jednim nisam imao problema sa pregrevanjem ( ni sa Jawom - ČZ koje hoće da se pregreju ) . Ima tu par stvari koje su osnovne : Već je neko pomenuo da motor mora biti ispravan, Vlasnik bi trebalo da poznaje svoj motocikl i da pročita korisničko uputstvo za njega ( ima u njemu svašta korisno da se pročita ), ali to retko ko radi jer svi sve znaju, pa im to dođe kao gubljenje vremena. I na kraju treba znati voziti taj motor koji se ima.  Više puta je na ove četiri strane pominjano : " A šta kad staneš na semaforu ? " - Pa što se mene tiče , retko stajem na semaforima kad vozim vazdušno hlađen motor, eventualno malo zastanem. To ne znači da prolazim na crveno, već jednostavno u toku vožnje gledam i u daljinu, pratim rad semafora do kojih ću doći i spram toga vozim odgovarajućom brzinom da uhvatim " zeleni talas " , a ne da se zalećem od jednog do drugog, a onda da stojim u mestu ceo minut. Čak i gde nema zelenog talasa, a prilazim semaforu na kome je crveno - usporavam i vozim polako, jer dokle god se krećem postoji neka cirkulacija vazduha oko cilindara, kad stanem - nema je . 

 

Tehnicki deo je jedini merodavan i OBJEKTIVAN zato se i treba koristiti. Sve ovo je subjektivno a to ne treba uzeti za merodavno da je nesto bolje.

Trend nam pokazuje da je vodeno hladjenje bolji izbor kod SUS motora i kraj. 
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 28 minuta, Motorcyclist je napisao:

 

Tehnicki deo je jedini merodavan i OBJEKTIVAN zato se i treba koristiti. Sve ovo je subjektivno a to ne treba uzeti za merodavno da je nesto bolje.

Trend nam pokazuje da je vodeno hladjenje bolji izbor kod SUS motora i kraj. 
 

Prvo napišeš da je tehnički deo jedini merodavan, a onda napišeš da je trend taj koji pokazuje šta je bolje? A trend i tehnikčka rešenja su dva potpuno različita pojma i nemaju nikakve dodirne tačke.

I tvoja tvrdnja da je vodeno hlađenje bolji izbor kod SUS motora je prilično proizvoljna, jer sam već napisao da se u vazduhoplovstvu već duže od pola veka koriste isključivo motori sa vazdućnim hlađenjem (a ipak moraš da priznaš da su pouzdanost i trajnost motora tu na prvom mestu).

Prema tome ne treba generalizovati bilo šta, jer i jedna i druga opcija imaju i pozitivne i negativne strane i često trend ne bude zasnovan isključivo na kvalitetu nečega, nego ulogu odigra i cena materijala i izrade,  ili mogućnost atraktivnijeg dizajna, ili zadovoljenje nekih propisa, ....

Vozio sam i vodenjake i vazdušnjake i uljare i svi su me dobro služili i nemam razloga da budem nešto posebno opredeljen za bilo koju stranu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova
pre 6 minuta, zika56 je napisao:

, jer sam već napisao da se u vazduhoplovstvu već duže od pola veka koriste isključivo motori sa vazdućnim hlađenjem 

Немам ништа против ваздушара, али ово баш и није неки аргумент, на већим висинама је нижа температура, нема застоја, не чека Утва да прође Боинг, нема млазни предност у односу на пропелер, двокрилац неће чекати две промене семафора јер се онај испред у једнокрилцу загледао у телефон, па да овај мора у месту да ради или да се креће два на сат док изађе из гужве...

 

Нису им исти услови и верујем да су поузданији, али када се расхлађују, а без расхлађивања, питање је...

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R

Evo ja nemam toliko iskustva sa svim ali se slazem sa svima - po malo :haha1:

Mislim da bi stvarno prvo trebalo krenuti od "namene" samog motocikla , to bi bio osnov za dalju diskusiju.

pratim ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, Zuba87 je napisao:

Немам ништа против ваздушара, али ово баш и није неки аргумент, на већим висинама је нижа температура, нема застоја, не чека Утва да прође Боинг, нема млазни предност у односу на пропелер, двокрилац неће чекати две промене семафора јер се онај испред у једнокрилцу загледао у телефон, па да овај мора у месту да ради или да се креће два на сат док изађе из гужве...

 

Нису им исти услови и верујем да су поузданији, али када се расхлађују, а без расхлађивања, питање је...

Apsolutno se slažem sa svim što si napisao, nego sam ovaj svoj odgovor namenio kolegi koji je napisao: "Trend nam pokazuje da je vodeno hladjenje bolji izbor kod SUS motora i kraj". 

A inače samo da napomenem da avionski motori prilikom poletanja rade sa 100% snage, u penjanju sa 90-95%, a tokom leta uglavnom rade sa oko 80-85% snage i da to često traje neprekidno i po više sati, a da motocikli na putu uglavnom nikada ne iskoriste ni približno punu snagu, a u proseku rade sa ispod 40% snage i da pritom imaju i kraći neprekidni rad. Pričam o putnim motociklima sa ozbiljnijom kubikažom i snagom, a ne o zujalicama koje ni pri punoj snazi ne mogu da razviju 100km/h.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Добро, зујалицама је свакако много краћи животни век, па не могу да се мере ни са чим.

Нисам знао да се толико напрежу мотори на авионима при лету. Мислио сам да су растерећени јер за одржавање висине не треба много снаге...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Žile, uz puno uvažavanje tvojih argumenata, ja ne bih mešao babe i žabe. Ovde je tema hlađenje agregata na motociklima, za i protiv. Avioni rade na -40-50 stepeni Celzijusa a na tim temperaturama bi tečnost verovatno ledila a i sve bi bilo komplikovanije bespotrebno. Kod motocikala malo komplikovanija izrada itekako ima razloga. Da vozimo motocikle na tim temperaturama verovatno bi svi bili vazdušare ali to je hipotetički i ne bi trebalo da razmatramo šta bi bilo kad bi bilo. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Apsolutno se slažem sa svim što si napisao, nego sam ovaj svoj odgovor namenio kolegi koji je napisao: "Trend nam pokazuje da je vodeno hladjenje bolji izbor kod SUS motora i kraj". 
A inače samo da napomenem da avionski motori prilikom poletanja rade sa 100% snage, u penjanju sa 90-95%, a tokom leta uglavnom rade sa oko 80-85% snage i da to često traje neprekidno i po više sati, a da motocikli na putu uglavnom nikada ne iskoriste ni približno punu snagu, a u proseku rade sa ispod 40% snage i da pritom imaju i kraći neprekidni rad. Pričam o putnim motociklima sa ozbiljnijom kubikažom i snagom, a ne o zujalicama koje ni pri punoj snazi ne mogu da razviju 100km/h.
 
Sad bi bio fazon da se javi neki ronilac pa da napravi poređenje sa podmornicama...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4392 postova
25 minutes ago, bajker71 said:

Žile, uz puno uvažavanje tvojih argumenata, ja ne bih mešao babe i žabe. Ovde je tema hlađenje agregata na motociklima, za i protiv. Avioni rade na -40-50 stepeni Celzijusa a na tim temperaturama bi tečnost verovatno ledila a i sve bi bilo komplikovanije bespotrebno. Kod motocikala malo komplikovanija izrada itekako ima razloga. Da vozimo motocikle na tim temperaturama verovatno bi svi bili vazdušare ali to je hipotetički i ne bi trebalo da razmatramo šta bi bilo kad bi bilo. 

 

Upravo tako. Ne vidim uopste svrhu ubacivanja aviona u ovu temu....

Opste je poznato da vazdusare cesto razviju "hot spot" na odredjenom mestu u motoru zbog neadekvatnog hladjenja. Jos jedna mana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, bajker71 je napisao:

Žile, uz puno uvažavanje tvojih argumenata, ja ne bih mešao babe i žabe. Ovde je tema hlađenje agregata na motociklima, za i protiv. Avioni rade na -40-50 stepeni Celzijusa a na tim temperaturama bi tečnost verovatno ledila a i sve bi bilo komplikovanije bespotrebno. Kod motocikala malo komplikovanija izrada itekako ima razloga. Da vozimo motocikle na tim temperaturama verovatno bi svi bili vazdušare ali to je hipotetički i ne bi trebalo da razmatramo šta bi bilo kad bi bilo. 

Kolega, već sam napisao da se moj odgovor gde sam spomenuo avinske motore odnosio isključivo na komntar kolege koji je napisao: "Trend nam pokazuje da je vodeno hladjenje bolji izbor kod SUS motora i kraj". 

Dakle kolega je naveo sve SUS motore, a ne samo motore na motociklima i uz to je naveo izraz TREND kao nešto što je neproikosnoveno u određivanju da li je nešto bolje ili nije.

Pa poslednjih godina je trend da neki muškarci oblače ženske mrežaste čarape i suknjice i navlače cipele sa štiklama, pa je isto tako trend da je sve više onih koji koriste narkotike, ....., pa nećemo valjda da tvrdimo zbog toga da je to bolje i ispravnije nego nešto drugo.

A inače i tvoji navodi o temperaturama na kojima rade motori kod klipnih aviona su daleko od tačnih, jer je temperaturni gredijent oko 0,55 na svakih sto metara visine, a ovi (uglavnom sportski) avioni lete naščešće na visini od 800 metara (gde je temperatura za oko 5 stepeni niža nego što je na površini zemlje u tom momentu) i vrlo retko do 2000m (gde je temperatura niža za oko 11 stepeni nego na zemlji.

Sve ovo nije ništa bitno za konkretnu priču, ali baš i da ne pravimo sprdnju.

Opet napominjem da ne dajem generalnu prednost ni jednom od sistema hlađenja i da bi za različite namene motora lično izabrao i različite sisteme hlađenja, pa mi malo smeta kada neko bez ikakvog argumenta napiše da je jedan način dobar a da drugi nije dobar, jer to jednostavno nije tačno za svaku primenu.
 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 16 minuta, Motorcyclist je napisao:

 

Upravo tako. Ne vidim uopste svrhu ubacivanja aviona u ovu temu....

Opste je poznato da vazdusare cesto razviju "hot spot" na odredjenom mestu u motoru zbog neadekvatnog hladjenja. Jos jedna mana.

Kolega, upravo si me ti svojim komentarom "Trend nam pokazuje da je vodeno hladjenje bolji izbor kod SUS motora i kraj. " primorao da navedem primer koji pokazuje da ova tvoja tvrdnja o SUS motorima nije tačna.

Da si napisao da je vodeno hlađenje bolji izbor kod  motocikla ne bih odgovorio na ovaj način.
 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja