Jump to content

Moto Zajednica

Vodeno VS Vazdusno hladjenje..!

Recommended Posts

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Ovo mi lici na onu narodsku: ciji je duzi. :)

 

 

U svakom slucaju, vodeno hladjenje moze da bude samo bonus, kao sto je neko vec napomenuo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 10 sati, Motorcyclist je napisao:

oladi ga na vazduh !

 

FoS20162016_0624_132444AA_%2827785299372

Kolega, ukoliko misliš da se kod ovog auta (i kod njemu sličnih) za hlađenje mašine koristi voda, u teškoj si zabludi.

Sredstvo koje se za to koristi veze nema sa vodom (osim što je tečnost u pitanju) i radne temperature ovih motora daleko prelaze vrednosti koje bi omogućavalo hlađenje vodom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 12 sati, bajker71 je napisao:

I svi ti turbo motori su hlađeni tečnošću, imaju i interkuler... Mislim da ta činjenica dosta govori.

Premda mislim da je tema odavno otišla previše u širinu.

Vrati se na onu sliku Harlija sa turbinom na koju si stavio znak "? " da bi potvrdio tu teoriju.Ajd kad ti vec repliciram odakle ti da svi motori sa vazdusnim hladjenjem trose ulje.Dalje taj "mit" da neke fabrike dozvoljavaju u svojim upustvima potrosnju x litara ulja na nekoj kilometrazi.Jel mozes da navedes koja to fabrika.To je stara prica kao "narodno predanje" ali nikad nije  dokumentovano.Interkuler nemoj da mesas sa hladjenjem motora on ima sasvim drugu funkciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
pre 25 minuta, zika56 je napisao:

Kolega, ukoliko misliš da se kod ovog auta (i kod njemu sličnih) za hlađenje mašine koristi voda, u teškoj si zabludi.

Sredstvo koje se za to koristi veze nema sa vodom (osim što je tečnost u pitanju) i radne temperature ovih motora daleko prelaze vrednosti koje bi omogućavalo hlađenje vodom.

 

Kolega Žile mislim da bi trebalo biti jasno do sada da kada žargonski kažemo "vodeno hlađenje" zapravo mislimo na hlađenje agregata tečnošću. Ja nisam čuo za slučaj da je neko sipao vodu u sistem. Letos sam u svoj motocikl sipao G11 koji ima tačku ključanja 125 C.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
pre 10 minuta, Sveta 5. je napisao:

Vrati se na onu sliku Harlija sa turbinom na koju si stavio znak "? " da bi potvrdio tu teoriju.Ajd kad ti vec repliciram odakle ti da svi motori sa vazdusnim hladjenjem trose ulje.Dalje taj "mit" da neke fabrike dozvoljavaju u svojim upustvima potrosnju x litara ulja na nekoj kilometrazi.Jel mozes da navedes koja to fabrika.To je stara prica kao "narodno predanje" ali nikad nije  dokumentovano.Interkuler nemoj da mesas sa hladjenjem motora on ima sasvim drugu funkciju.

Slika one budževine ništa ne dokazuje. Sve mi to izgleda kao kada na traktor staviš spojler od Lamborghini-ja i ložiš se kako si jako brz. Inače ta ista budževina ima vek trajanja motora 2 minuta i glupo je uopšte komentarisati u kontekstu normalnih motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
pre 5 minuta, bajker71 je napisao:

Slika one budževine ništa ne dokazuje. Sve mi to izgleda kao kada na traktor staviš spojler od Lamborghini-ja i ložiš se kako si jako brz. Inače ta ista budževina ima vek trajanja motora 2 minuta i glupo je uopšte komentarisati u kontekstu normalnih motora.

Pa mislim da dokazuje da turbine ne idu samo na vodeno hladjenje, samo sam to hteo i nista vise.Drugo na Drag trkama se ne loze da su brzi oni to i jesu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

A ta dva minuta su  pouzdan podatak kao i ona potrosnja ulja i u ovoj temi vise ne ucestvojem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 44 minuta, Skyrunner je napisao:

A ja mislio da je poenta u eksploziji...

 

Kad ono u toploti, kao parna mašina

Pa vidiš kolega pogrešno si mislio, a uostalom čovek se uči dok je živ.:)

U cilindru gorivo treba da sagoreva, a ne da eksplodira. Eksplozivno (detonantno) sagorevanje je uvek štetno, a u cilindru se javlja (uglavnom) ili kada je smeša siromašna, ili kada je mašina pregrejana, ili ako je neadekvatno gorivo,  ali je svakom slučaju štetno i ubrzano uništava mašinu. 

A inače princip  po kome SUS motor pretvara toplotu u mehanički rad je potpuno isti kao i kod bilo koje druge toplotne mašine (pa i parne). Razlika je samo što se kod SUS motora toplota stvara (sagorevanjem goriva) u samom cilindru, a kod SSS (kao što je parna mašina) se toplota (pregrejana-suva vodena para) u cilindar dovodi od spolja. A dalje je sve isto.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa nije baš isto.

 

Radni fluid su produkti sagorevanja koje, tj. pretvara se hemijska energija u mehanički rad.

Efikasnost se postiže boljim sagorevanjem(tj. iskorišćavanjem što više te hemijske energije) a takođe i eliminacijom gubitaka kroz bolje zaptivanje i slično.

 

Da se toplota pretvara u rad, onda bi i snaga posledično zavisila od temperature u motoru, a to svakako nije slučaj.

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 18 minuta, Skyrunner je napisao:

Pa nije baš isto.

 

Radni fluid su produkti sagorevanja koje, tj. pretvara se hemijska energija u mehanički rad.

Efikasnost se postiže boljim sagorevanjem(tj. iskorišćavanjem što više te hemijske energije) a takođe i eliminacijom gubitaka kroz bolje zaptivanje i slično.

Da se toplota pretvara u rad, onda bi i snaga posledično zavisila od temperature u motoru, a to svakako nije slučaj.

Važi kolega, ukoliko ti tako kažeš.

Sve ovo boldovano što si napisao nikada do sada nisam imao prilike ni da čujem, niti da negde pročitam, pa je ovo za mene (i verovatno ne samo za mene) potpuno novo i govori mi da se nešto pomenilo i da zakoni fizike i termodinamike koji su važili ranije više ne važe. 

Iz tog razloga se isključujem iz ove teme jer bi bilo zaista glupo da se dalje blamiram sa zastarelim znanjem i podacima i izvinjavam se ujedno što sam pisao gluposti.

I srećno vam bilo u daljoj "stručnoj" diskusiji.

 

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Vodeno hladjenje - Gej 

Podmazane sajle - Gej

Ubrzavanje bez knedle - Gej

Menjac koji ne ispada iz trece - Gej

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 6
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Motocikl: ZRX 1100
1 hour ago, Skyrunner said:

Pa nije baš isto.

 

Radni fluid su produkti sagorevanja koje, tj. pretvara se hemijska energija u mehanički rad.

Efikasnost se postiže boljim sagorevanjem(tj. iskorišćavanjem što više te hemijske energije) a takođe i eliminacijom gubitaka kroz bolje zaptivanje i slično.

 

Da se toplota pretvara u rad, onda bi i snaga posledično zavisila od temperature u motoru, a to svakako nije slučaj.

Hemijska se pretvara u toplotnu, a zatim se toplotna pretvara u mehanicki rad. @zika56 je sve lepo objasnio. 

Procesljaj malo literaturu, teoriju ciklusa rada sus motora, prouci jednacinu stanja idealnog gasa u termodinamici i trebalo bi da ti bude jasnije.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: KV

Neko se u temi pitao kako se hladi vertikalni cilindar(onaj ispod rezervoara) kod dukatija.Improvizovao sam merac temperature ulja na monster 900 i u voznji temperatura se krece izmedju 80 i 100c u zavisnosti od spoljne temperature.U gradskoj voznji i paklenim vrucinama tek malo predje 100c ili dodje do 110,dovoljno je kretati se nekom malom brzinom 10-15km/h i temperatura pada.Ima na YouTube-u dosta snimaka sa staze vazdusno-uljno hladjenih dukatija gde se vidi da je u voznji na stazi i pri punom gasu temperatura 100-110c.Mislim da se masina jednostavno ne moze pregrejati,osim ako se besomucno i dugo turira u mestu.Naravno to vazi za sve vazdusare.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 215 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: Honda cb 500

Potroših podosta vremena da pročitam celu temu. Shodno tome moram i ja da dodam nešto da ne bude uzalud potrošeno vreme. Čini mi se da je dosta ljudi ovde subjektivno prislo raspravi pa je i svašta pisano. Ja na sve to gledam malo drugačije. Nisam protiv ni za, jednostavno hlađenje je neophodno jer još uvek nemamo materijal koji može da trpi toliko opterećenje na toj temperaturi dovoljno dugo(godinama). Motori su razvijani od strane proizvođača kako bi smanjili troškove proizvodnje, ubrzali istu i u zadnjih 30 godina prisiljeni zakonima i normama o ekologiji i potrošnji, menjani i doradjivani u manjoj ili većoj meri. Osnova motora (blok, klipovi, podmazivanje, cilindar pa i glava) je pretrpela minimalne izmene za više od pola veka. Sve ostalo (turbine, sistemi  ubrzavanja, egr-ovi, senzorisanje fluida i sl.) je bilo uslovljeno razvojem trka kao sporta i potrebe za povećanjem kako snage tako i korisnosti osnove. Zato danas imamo motore ispod 1000ccm sa 130ks kao serijski proizvod a uz potrošnju od 4 litre/100km. Mislim da je potpuno bespotrebno da se ljudi zameraju jedan drugom (jer sam takav utisak stekao dok sam čitao predhodne postove) oko necega što je motoru neophodno koliko i fluid koji ga podmazuje. A sto se tice detonacija u cilindru, oktanska vrednost goriva koje se koristi i te kako utiče na pojavu istih. Zato proizvođači obavezno naglašavaju u uputstvu šta da se sipa. Moram da napomenem da nisam imao nameru nikom da solim pamet niti nešto slično, samo sam imao potrebu da iznesem svoje mišljenje. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 7 sati, PetkovicBecej je napisao:

Potroših podosta vremena da pročitam celu temu. Shodno tome moram i ja da dodam nešto da ne bude uzalud potrošeno vreme. Čini mi se da je dosta ljudi ovde subjektivno prislo raspravi pa je i svašta pisano. Ja na sve to gledam malo drugačije. Nisam protiv ni za, jednostavno hlađenje je neophodno jer još uvek nemamo materijal koji može da trpi toliko opterećenje na toj temperaturi dovoljno dugo(godinama). Motori su razvijani od strane proizvođača kako bi smanjili troškove proizvodnje, ubrzali istu i u zadnjih 30 godina prisiljeni zakonima i normama o ekologiji i potrošnji, menjani i doradjivani u manjoj ili većoj meri. Osnova motora (blok, klipovi, podmazivanje, cilindar pa i glava) je pretrpela minimalne izmene za više od pola veka. Sve ostalo (turbine, sistemi  ubrzavanja, egr-ovi, senzorisanje fluida i sl.) je bilo uslovljeno razvojem trka kao sporta i potrebe za povećanjem kako snage tako i korisnosti osnove. Zato danas imamo motore ispod 1000ccm sa 130ks kao serijski proizvod a uz potrošnju od 4 litre/100km. Mislim da je potpuno bespotrebno da se ljudi zameraju jedan drugom (jer sam takav utisak stekao dok sam čitao predhodne postove) oko necega što je motoru neophodno koliko i fluid koji ga podmazuje. A sto se tice detonacija u cilindru, oktanska vrednost goriva koje se koristi i te kako utiče na pojavu istih. Zato proizvođači obavezno naglašavaju u uputstvu šta da se sipa. Moram da napomenem da nisam imao nameru nikom da solim pamet niti nešto slično, samo sam imao potrebu da iznesem svoje mišljenje. 

Potpuno ispravno mišljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
On 30.4.2008. at 13:37, Vladamir je napisao:

 

Evo ja imam R1 i on je kao vodom hladjen. Da li mislis da 2.7 litara tecnosti koliko ima ceo sistem za hladjenje (sa svim crevima i hladnjakom i punim kanalima u bloku) moze da ohladi agregat koji iz 998 kubika proizvodi 150ks? Jedino ako je ta tecnost tecni azot  ;) Znas li koja je to disipacija toplote? Znas li da bi taj motor proizveo 150 ks korisnog dejstva on utrosi oko 350 ks koje odu na toplotu koja greje atmosferu? Jer stepen korisnog dejstva motora sus nije veci od 30 procenata jos uvek. Sto ce reci sta? On se hladi vazduhom, voda je tu da mu malo pomogne u ekstremnim situacijama. Ko je vozio motore velike SPECIFICNE snage on zna o cemu pricam i da se svi oni pregrevaju u gradu a na otvorenom putu rade normalno a neki cak i pothladjuju pri brzinama zadatim saobracajnim znacima.

Sto se tice moto industrije posle R1200GS... Svi motori ce jednog dana imati vazdusno hladjenje ja to odgovorno tvrdim!!!

 

P.S.

Ti motori bice elektro motori.  ;)

slazem se u potpunosti

kod mn je sve ispravno i termostat i termodavac pali ventilaror sve radi itd itd

na 12000 o/min stoji skala ne mrda kao i polagana voznja

dok po gradu stani kreni na duzim stajanjima stalno bljucka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, bajker71 je napisao:

Da li je nivo rashladne tečnosti u prelivnom sudu u granicama između min i max kada je agregat hladan?

Smatram da je razlika nivoa tečnosti u hladnom i zagrejanom stanju minimalna, ali bih kao relebvantnu vrednost ipak uzeo toplo stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja