Jump to content

Moto Zajednica

Vodeno VS Vazdusno hladjenje..!

Recommended Posts

  • motoras, 2344 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

U običnom, uličnom korišćenju motocikla koji je ispravan nema smisla pričati o pregrevanju u defileu ili na semaforu. To je jedna besmislica o kojoj je meni neverovatno da se polemiše u opšte. Ta vožnja nije ni pod nokat onoga što svaki taj agregat može da izdrži. 

Ako pričamo o ekstremnim uslovima,a tu možemo pričati samo o korišćenju motocikla za trke,vođeno hlađenje ima prednost. Mnogo više snage,mnogo veće temperature, voznja u "crvenom"... Tek u tim uslovima vazdusar ne može da se dovoljno ohladi. Pa je onda Suzuki patentirao SACS,koji je opet preuzet sa avio motora. I na kraju imamo vodeni suzuki R. Uljare su ostale u turerima i nejkedima.

Što se tiče "uljare" i vazdusara sa hladnjakom za ulje treba reći da su to dve sasvim različite koncepcije i da nemaju veze jedna sa drugom. 

"Uljara" se hladi uljem iznutra. Drugačije su magistrale, ceo sistem je drugačiji.

Vazdusara ima hladnjak koji samo hladi ulje. Glave,cilindre, klipove hladi vazduh.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Uh... Previse odgovora za citiranje... 

Studirao sam motore i vozila(odgovor na jedan od postova) 

Argumente za + sto se tice vazdusara, su vise zasnovani na licnom uverenju nego na cinjenicama. A ajd da to resimo na brzaka... 

Koeficijent iskoriscenja goriva kod vazdusara ne prelazi 0.21. i to u idealno kontrolisanim uslovima. Kod vodenjaka je 0.24 u prosecnom rezimu. Pricam o motorima koje mi vozimo. 10-15 godina stare. 

Da pojasnim. 

Od 1 litar goriva, vazdusara iskoristi 21% za rad. (dzul po jedinici vremena) 

Ostalo se potrosi na zagrevanje, ispustanje na auspuh.. Znaci, od litre goriva, 2.1 dl je koristan rad. 

Kod vodeno(posredno) hladjenuh motora SUS, ta cifra je oko 0.24. Uz blaga poboljsanja 0.27. 

Da sad skroz svedem na recnik onoh koji ne poznaju tematiku:

Vazdusara nikad nece moci da stigne iskoriscenje kao vodenjak. 

To znaci da se kod vodenjaka vise goriva koristi za rad, a manje se gubi. 

Da tupim dalje?

Ako imate 2.0, atmosferca, vazdusaru. Moze da dobaci do 210 KS

Ako imate isti agregat vodeno hladjen, moze da istera 270 ks. 

Pricam o agregatima cisto aspiratornim, bez elektronike ili punjaca. 

I potrosnji goriva koja je priblizna. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Još nisam čuo da se vazdušara ''pregreje'', a vodenjaci se pregreju čas posla, čim nešto u sistemu nije kako treba.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Hoce, dobri moj Dexterre, znam "strucnjake" koji su od Slavije do Dorcola tri puta morali da hlade svoje (stare) BMW koji su se pregrejali i ugasili... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 7 sati, Dexterr je napisao:

Još nisam čuo da se vazdušara ''pregreje'', a vodenjaci se pregreju čas posla, čim nešto u sistemu nije kako treba.

Pregreje se i te kako, samo nema gde se "procita". 

Vecina vazdusara koje sam otvarao su u nekom momentu bile pregrejane.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
3 hours ago, Arakis said:

Hoce, dobri moj Dexterre, znam "strucnjake" koji su od Slavije do Dorcola tri puta morali da hlade svoje (stare) BMW koji su se pregrejali i ugasili... 

Pričamo o motociklima, ne o BMW-ima iz pretprošlog veka...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, Arakis je napisao:

Hoce, dobri moj Dexterre, znam "strucnjake" koji su od Slavije do Dorcola tri puta morali da hlade svoje (stare) BMW koji su se pregrejali i ugasili... 

Pre par meseci sam učestvovao u nekakvoj akciji gde je u Nišu nekoliko stotina ljudi išlo pešice od Logora Crveni krst do centra grada (oko dva kilometra), a kolonu je predvodilo petnaestak motora koji su išli istom brzinom kao i pešaci. Ta "vožnja" je trajalo duže od pola sata i za to vreme je (zbog pregrevanja) usput ostalo četiri ili pet motora (što vazdušnjara, što vodenjaka).

Moram samo da napomenem da je vožnja na defileima prilikom moto skupova, u odnosu na ovu "vožnju" koju spominjem dečja igračka, jer sam u toku celog ovog puta možda ukupno minut držao noge na fuzasterima, a ostalo je bilo pešačenje sa sedišta motora, a ja imao još i suvozača (koji je nosio zastavu).

BMW izdržao vožnju bez ikakvog problema, a ja pojma nemam kako sam uspeo da se do kraja održim na nogama.

Promenio član zika56
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Nisu motori vazduhom hlaljeni prepusteni na milost i nemilost vetru i promaji. Savremeni EFI motori na primer regulacijom smese postizu da se motor  manje greje tako kad na semaforu stojis i ne glupiras se turazom nego ga ostavis na miru  da radi na leru kompjuter bogatijom smesom smanjuje grejanje motora.Govorim sa pozicije vlasnika Harlija.Policiski Harli koji u americi sluzi za pratnje pa ide brzinom pesaka ima na primer dodatak ventilator koji se preko termo prekidaca uklucuje i hladi motor.Sta je bolje voda ili vazduh meni licno je svejedno. Ako je dobra masina svaka mi  vrsi posao a o mili sekundama prepustam diskusiju trkacima na stazi .I prakticna strana vazdusnog hladjenja nema sve ono sto se kvari na vodenom hladjenju i ostavi te na putu 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Da li moze na vazdusaru da se ugradi neki ventilator?? Kao kod malih skutera, odnosno, da se postavi neki ventilator sa nekog hladnjaka da se skine i da se postavi ispred cilindra i da se poveze na prekidac da po potrebi moze da se ukljuci? Da li bi imalo nekog efekta?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 3 minuta, Darko SB je napisao:

Da li moze na vazdusaru da se ugradi neki ventilator?? Kao kod malih skutera, odnosno, da se postavi neki ventilator sa nekog hladnjaka da se skine i da se postavi ispred cilindra i da se poveze na prekidac da po potrebi moze da se ukljuci? Da li bi imalo nekog efekta?

 

Kod vazdunjara/uljara (gde postoji hladnjak ulja) ugradnjom malog ventilatora ispred hladnjaka može bitno da se poboljša hlađenje kada motor stoji (ili se kreće izuzetno sporo) i mislim da to imaju policijski BMW.

A kod klasičnih vazdušnjara, smatram da bi ventilator morao da bude preglomazan da bi se dobio neki bitan efekt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

La sto Zika napisa. 

Moze manji ventalitor ali ako se napravi oklop i difuzor. Kao na APNu npr. 

I to je fantasticno resenje zapravo, sa stanovista hladjenja, ali neprakticno uglavnom. 

Buba se tako hladi, poznato vam je to. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

BMW-ova boxer koncepcija je pametno osmišljena za vazduhom hlađene mašine. Cilindri i glave su istureni i ne treba im puno da bi predali tu toplotu. Stariji modeli su imali malu specifičnu snagu tako da je tu teško moglo da dođe de pregrevanja. Slabija verzija modela R65 je imala svega 27 ks. Ko to može da pregreje? Nije mi jasno samo kako se hladi onaj cilindar ispod sedišta tj. rezervoara kod Ducati-ja? Mašina još kada je u oklopima a koristi se po gradu... Bitno je da košta kao "Gold Wing".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 17 minuta, abarth_maniac je napisao:

La sto Zika napisa. 

Moze manji ventalitor ali ako se napravi oklop i difuzor. Kao na APNu npr. 

I to je fantasticno resenje zapravo, sa stanovista hladjenja, ali neprakticno uglavnom. 

Buba se tako hladi, poznato vam je to. 

 

Kao što već napisah, može ventilator i na vadušnjak, ali ne može nikako da bude mali (kolega Darko SB je pitao može li da se upotrebi kuler sa nekog hladnjaka pa sam njemu i odgovprio).

APN recimo ima samo dve konjske snage, a hladi ga ventilator prečnika petnaestak santimetara, pa sad pokušaj da proceniš koliki bi ventilator morao da bude (i koliku snagu bi morao da ima) da bi ohladio mašinu od stotnak "konja".

Jednostavno, ne može slonče u lonče.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 6 minuta, bajker71 je napisao:

Šta mi treba da zaključimo na osnovu te slike?

Pa valjda da maratonci još uvek trče (i to ne samo počasni krug).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 22 minuta, Dejan Bgd je napisao:

Ludilo tema... emoji3.png ma nemaju pojma Japanci, Nemci, Italijani I ostali, to kod nas ne valja nista. emoji16.pngemoji16.pngemoji16.pngemoji123.png

???? :neznam:

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 1 sat, bajker71 je napisao:

Šta mi treba da zaključimo na osnovu te slike?

Pa cuo si verovatno sta turbine rade na motorima i zbog cega se stavljaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Kad se sa skepsom govori o vazduhom  hladjenim  motorima i njiovim limitiranim snagama ne verujem da sa 50ks idu na Drag racing.Drag bike ima nitro pogon.

http___d254andzyoxz3f.cloudfront.net_0815-biggest-balls-racing-hero.thumb.jpg.32e691f6f0f9596fdc0e1113a6e65f25.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2344 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ali,sad smo ovde došli do budzenih motora. Nema trika da se ispravan i redovno servisiran vazdusar sjebe,tj pregreje u bilo kojoj normalnoj eksploataciji. 

Što Zikin motor nije pregrejao u "pešačkom modu"?

Odgovor: Ispravan!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja