Jump to content

Moto Zajednica

Vodeno VS Vazdusno hladjenje..!

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 557 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: yamaha r1

vozim vazdusnjaka ali mislim da je vodeno bolje,uostalom sad su skoro svi motori sa vodenim hladjenjem da nevalja nebi ih pravili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

vise volim vazdusare,pre svega zbog jeftinijeg odrzavanja...mada nisu bas dobre za gradske guzvi,ali kako u gradu vozim jako malo,uglavnom sam na otvorenom,ne pravi mi problem

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

koliko je jeftinije odrzavanje na vazdusari? koliko cesto pucaju creva ili crkava vodena pumpa, posle koje kilometraze?

 

ja smatram zamenu rashladne tecnosti (koju ne praktikuju svi) na svake 2 godine minimalnim troskom.

 

ne branim ni jedan sistem ali mislim da je to oko niskih troskova malo preuvelicano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jako diskutabilno pitanje,dobro je i jedno i drugo,ali i jedno i drugo imaju dobre i lose strane..... ;) ;) ;)meni je sve jedno koje je ..bitno je da se motorce ne pregreva....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

kada sam pomenuo da je vazdusara jeftinija,mislio sam na to da nema toliko delova koji su moguci da se pokvare, manje delova oko masine kada se nesto radi....stvar licnog ukusa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

jako diskutabilno pitanje,dobro je i jedno i drugo,ali i jedno i drugo imaju dobre i lose strane..... ;) ;) ;)meni je sve jedno koje je ..bitno je da se motorce ne pregreva....

A kako ces da proveris na vazdusaru da ne pregreva, jedino da mu stavis cep ulja sa meracem temperature ulja i da stavno virkas dole da proveris dok jednom ne otreses sa motora ili da ti se usine vrat gledajuci.

Kombinacija vodeno-vazdusno hladjene je mislim prava stvar!!! Coveku iz Sapca se 2 puta pregrejavao Harly i propiso ulje a ima jos jedan koji curka ulje verovatno pregrejan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

evo ovako 

 

prednosti vodenog u odnosu na vazdusno hladjenje

-ravnomernije i intenzivnije hladjenje

-manja buka motora

-motor je kompaktniji

-manja sklonost detonaciji

-mogucnost stalnog regulisanja temperature pomocu termostata

-snaga koja se trosi na hladjenje vodom je od 2-9 posto,kod vazdusnog od 3.5-13 posto

 

nedostaci vodenog hladjenja

-potreba za sredstvom i stalnom kontrolom hladjenja

-stalno prisutna opasnost od gubljenja tecnosti i smrzavanja

-pojava kamenca,taloga i korozije

-sistem je komplikovaniji i skuplji

-povecanje ukupne tezine motora

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Od ova dva biram ULJNO  :D

 

Na uljarama i dalje nema ventilatora, pa opet ostaje problem hlađenja u gradskim gužvama ili na defileu na moto skupovima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

ma ok wice znam o cemu pricas, stvar je u tome da su komponente vodenog hladjenja toliko kvalitetno uradjene da se odrzavanje svodi na kontrolu nivoa tecnosti i zamenu tecnosti u propisanom intervalu (na total-u pise 5 godina).

 

po meni vazdusare i uljare traze cescu zamenu ulja tako da se to sve svede na isto po pitanju novca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Vise volim vodeno. Ono je sposobnije za odrzavanje radne temperature motora u svim vremenskim uslovima. Kod vazdusnog se javlja problem sto je kod niskih temperatura uvek prisutno pothladjivanje, prosto motor ne moze da postigne oiptimalnu radnu temperaturu, a kod visokih pregrevanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Vise volim vodeno. Ono je sposobnije za odrzavanje radne temperature motora u svim vremenskim uslovima. Kod vazdusnog se javlja problem sto je kod niskih temperatura uvek prisutno pothladjivanje, prosto motor ne moze da postigne oiptimalnu radnu temperaturu, a kod visokih pregrevanje.

Ovo nije tačno! Sve vazdušare koje sam voziJo su skroz fino radile na full niskim temperaturama i nisu pokazivale nikakve probleme na +40'C po gradu, a i to zavisi od modela do modela... Vodeno je savremenije, preciznije, efikasnije bla bla bla.... ali nemam ništa protiv vazdušnog. I taj Harley što je propišao ulje, nije zbog ''vazdušnog hladjenja'' nego zbog nečeg drugog (diFtunga, ovoga, onoga... što ne pišaju sve ostale vazdušare??) I kod niskih temperatura mnogo duže mi ''kašlje i kija'' vodenjak od vazdušara. Pozdravio vas FJ-1100 !!!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ajde da postavimo ovako stvari. Ako je optimalna radna temperatura ulja kod vazdusara 100c na primer, kolika ce da bude kad ga vozis na otvorenom pri 5 C, a kolika kad ides lagano u defileu pri 35 C ? Kako je meni poznato kod uljanog, tj vazdusnog hladjenja ne postoji termostat koji bi prekinuo cirkulaciju ulja kroz hladnjak, kad je hladno, a ni ventilatora koji bi rashladio ulje kad je pretoplo. Znaci da se javljaju velike temperaturne oscilacije ulja. E sad, druga je prica sto je tehnologija proizvodnje ulja napredovala toliko da ce kvalitetna ulja zadrzavati svojstva pri tolikim temperaturnim oscilacijama. Ali i to ima svojih granica, pregrej ga nekoliko puta i moraces da menjas ulje.

 

Ostavi uljaru da radi pola sata u mestu na 35 C da vidis kako ce da pocne da se pusi masina na sve strane kao da si zapalio logorsku vatru sa vlaznim liscem ispod motora (imao prilike da gledam), a pored njega nek radi vodenjak. Njemu ce se periodicno paliti i gasiti ventilator i tako moze da radi koliko hoces. Ovo su extremne situacije, ali govore o tome koliko je koji nacain hladjenja efikasan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

vodeno jeste efikasnije,ali vazdusno tj uljno hladjenje je mnogo prostiji sistem,a retko ko od nas je uzeo motor da mu stoji u mestu,vec da ga vozi,tako da o ekstremnim situacijam ne treba pricati...a uz to i kada kupujemo motor gledamo da ga prilagodimo svom stilu voznje zar ne,ko je cesto u gradu i ko vozi laganice,logicno je da ce pre uzeti vodenjaru,mada ja vise volim uljare,kao sto rekoh zbok jednostavnije konstrukcije i manjeg broja delova koji mogu da zakazu...termostat,ventilator,termoprekidac...manjak vode...naravno ako se vodi racuna do toga nece doci ali opet niko od nas ne moze predvideti kvar nekog od tih delova....

p.s. i vazdusare imaju neku vrstu termostata

kod mene konkretno postoji ventil sa kuglicum i kada je motor hladan kuglica sprecava protok ulja kroz hladnjak i masina se brze zagreva,kada se ulje zagreje tj razredi,kuglica potanja i ulje pocinje da protice kroz hladnjak i onda se bolje hladi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

evo ovako 

 

prednosti vodenog u odnosu na vazdusno hladjenje

-ravnomernije i intenzivnije hladjenje

-manja buka motora

-motor je kompaktniji

-manja sklonost detonaciji

-mogucnost stalnog regulisanja temperature pomocu termostata

-snaga koja se trosi na hladjenje vodom je od 2-9 posto,kod vazdusnog od 3.5-13 posto

 

nedostaci vodenog hladjenja

-potreba za sredstvom i stalnom kontrolom hladjenja

-stalno prisutna opasnost od gubljenja tecnosti i smrzavanja

-pojava kamenca,taloga i korozije

-sistem je komplikovaniji i skuplji

-povecanje ukupne tezine motora

 

 

Nisam nesto tehnicki naobrazovan, ali imam iskustvo, znam sta je kuplung, gas, kocnica i menjac. Moje iskustvo kaze : Da je vodeno hladjenje bolje imao bi ga bemve R1200 GS.

 

P.S.

Ko bas hoce da zna postoje knjige koje se mogu procitati o diletaciji fluida itd. Meni mrzi da citam pa mi je lakse ovako iz iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 416 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Nisam nesto tehnicki naobrazovan, ali imam iskustvo, znam sta je kuplung, gas, kocnica i menjac. Moje iskustvo kaze : Da je vodeno hladjenje bolje imao bi ga bemve R1200 GS.

 

Mislim da to ima veze sa namenom GS-a. Sto je manje delova manje su sanse za kvar - pogotovo u recimo Uzbekistanu. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Nema to veze ni sa namenom ni sa Tibetom. Bemve R1200GS je najbolji motor ikad napravljen ljudskom rukom i da je vodeno hladjenje bolje on bi ga imao.

Doduse ni vodeno nije lose imaju ga legendarne masine izmedju ostalih i Afrika Tvin ali... vazdusno je bolje.

P.S.

Molio bih te da me neubedjujes u suprotno, nemogu da menjam misljenje stalno. Ispascu smesan. Hvala na razumevanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kao sto je kolega Vladamir, ovog puta bez ironije rekao, da je vazdusno hladjenje lose ne bi ga imao 1200GS. Znaci da koncept funkcionise u praksi dugi niz godina jer recimo BMW prelaze stotine hiljada kilometara bez problema.

 

Cinjenica je da vazdusno hladjeni motori imaju vece temperaturne oscilacije tokom rada. Zato su u motoru na mnogim mestima koriscene malo vece tolerancije sto opet dovodi do nize specificne snage koju takvi motori proizvode. Na posteno projektovanom motoru su rebra za hladjenje tako dimenzionisana da je temperaturna disipacija uvek veca od priliva toplote iz motora cak i ako takav motor radi u mestu duze vreme. Mada ne znam kakva je za tim potreba.

 

Sa druge strane, postoji dobitak u jednostavnoj konstrukiciji motora koji ne zahtevaju brigu oko odrzavanja rashladnog sistema. Zato takvi motori nalaze svoje kupce u ljudima koji ne zele da se previse cimaju oko odrzavanja. Vodeno hladjenje je nesumnjivo bolje u smislu kolicine toplote koja se moze odvesti sa motora i zato se pretezno koristi na motorima vece snage ili specificne namene. Postoje izuzeci i u jednom i u drugom slucaju :) Modernom R motoru svakako vise treba vodeno hladjenje nego putniku koji zeli da obidje svet na pouzdanom motoru. Sve ima svoju namenu.

 

Jos za nekog ko se time nije previse zanimao... sistem vodenog hladjenja obicno sadrzi hladnjak, pumpu za vodu, tecnost za hladjenje i dva termostata. Jedan sprecava protok tecnosti za hladjenje u hladnjak dok je motor ispod radne temperature i obicno je mehanicki. Drugi termostat ukljucuje ventilator na hladnjaku kada prirodno strujanje vazduha kroz hladnjak nije dovoljno.

 

PS. Da Vladamire, ja sam rekao da je R1200GS Adventure po mom misljenju najbolji motocikl koji je ljudska ruka napravila. I to u chatu na MSN-u. Sta ti toliko smeta u MOM misljenju? Mislis li da ce sve ovo sto OPET pocinjes doneti ista dobro ovoj temi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Valjevo

Bez ljutnje al naravno da ima veze sa namenom! Po toj logici svi motori posle R1200GS bi trebalo da imaju vazdusno hladjenje...Hladjenje kao hladjenje je bolje vodeno, zbog svega sto su ljudi do sad nabrojali...e sad da ima mana ima, al i to je nabrojano pa da se ne ponavljamo

Stvar je u tome da ne mozes reci " ovaj motor je najbolji, on ima vazdusno, znaci vazdusno je bolje", nekom je najbolji motor R1 a on ima vodeno, nekom Harly, opet vazdusno... ne moze se tako gledati. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 

Ko bas hoce da zna postoje knjige koje se mogu procitati o diletaciji fluida itd. Meni mrzi da citam pa mi je lakse ovako iz iskustva.

Mozemo i o tome da pricamo (citao sam te knjige), ali ne vidim kakve to veze ima sa vrstom hladjenja motora ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja