Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha YBR250 - rešen problem i savet drugim korisnicima

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Od prošle godine sam imao problem da se nakon što se motor zagreje u toku vožnje gasi pri oduzimanju gasa (odnosno odvajanju kvačila bez dodavanja gasa), problem sa ler gasom, čađavi svećica, troši po 6 i više litara na 100km i jednostavno ne radi kako treba.

Bio i u zvaničnom servisu, gde su konstatovali da nema problema, očistili usis i podigli ler gas kako bi se izbegli simptomi, rekavši da ako nastavi da "zeza" verovatno je crkao senzor temperature. Jednostavno, procesor nije prijavljivao nikakvu grešku (injection je u pitanju) i nisu imali predstavu o čemu je reč, a problem su "rešili" povećanjem potrošnje i čađavljenja.

Tako sam počeo da tražim ko ima sličan problem sa ovim motocilkom, koji je dosta redak kod nas, i naleteo na nekog Britanca koji je u detalj imao iste simptome kao i ja i posle puno muka ga rešio uz pomoć Argentinaca i Brazilaca gde je ovakav motocikl vrlo popularan.

 

Sve u svemu, radi se o jednoj zaptivci u senzoru, koja je fabrički loša i savetuje se zamena na 10-15.000km.

Na neviđeno sam naručio zaptivke (20€), sačekao da stignu i danas ih zamenio.

 

Ukratko,

Ovo je zaptivka o kojoj je reč, vrlo mala stvar, upaljač je tu radi poređenja, to je sve što vam treba:

20180630_105940_resized.thumb.jpg.0ffa644408e7c435b2daaf8b03c5bc29.jpg

 

Ova dva creva treba skinuti kako bi se prišlo šrafovima senzora i samom senzoru koji je iza njih. Za preporuku je skinuti i oplatu sa desne strane kako bi se lakše prišlo (ovo sam ukapirao na kraju tokom vraćanja svega nazad, pa sam sa malo više muke nego što je potrebno skinuti oplatu vratio sve na svoje mesto, naravno psujući što neću pred kraj da skidam, a trebao sam na početku)

20180709_175307_resized.thumb.jpg.53f375a3f64171d445511f4a7d0b0ee3.jpg

 

Kad pomerite creva, nailazi senzor, na slici dole, pričtvršćen je sa dva torx šrafa (T-20 je u pitanju)

20180709_175912_resized.thumb.jpg.7d8578671be9f39b794401595cf29d85.jpg

 

Odvrnuh zavrtnjeve i skinuo senzor, evo kako izgleda (nema potrebe otkačinjati kontakte), vidi se šljam i propala zaptivka...

20180709_180357_resized.thumb.jpg.34199c385f65854c0d1ac2382b57bd46.jpg

 

Izbliza - stvarno propalo, čak i deo nedostaje. Posledica je da senzor radi, daje CPU podatke, sve u okviru normale i ne prijavljuje nikakvu grešku, ali su podaci na osnovu kojih računa smešu potpuno pogrešni...

20180709_180421_resized.thumb.jpg.39df829c4d1e8f78e0700ae385ca0b24.jpg

 

Evo kako izgleda kućište, naravno, sav taj šljam sam lepo očistio i sve je posle imalo boju kao okolina.

20180709_180503_resized.thumb.jpg.4728713c9f85954d62cb95e7533cca8d.jpg

 

Malo poređenje nove i stare zaptivke pred zamenu...

20180709_185216_resized.thumb.jpg.e9b37c37b2f29b9dc72c0cee51afd7dd.jpg

 

 

Nova zaptivka postavljena u očišćen senzor...

20180709_185446_resized.thumb.jpg.783baa02f21cd732d7f85fa512188f19.jpg

 

Nakon toga se sve vrati nazad. Obratiti pažnju pri zatezanju torx zavrtnjeva jer su dosta osetljivi (malo sam sredio jedan, ali je pritegnut a može se i skinuti bar još jednom). Takođe paziti koliko se jako priteže - plastika od koje je napravljeno ne deluje uverljivo (ovo nisam zeznuo, ali mi se čini da se može lako zeznuti).

 

Takođe, preporučujem da se bez obzira na sve odvoji baterija pre posla i vrati nakon njega (ovo sam, kao i uvek uradio).

 

Na kraju, upalim motor i sačekam da se lepo zagreje.

 

Na obrtometru 2.500 rpm - pre dva dana je sa istim podešavanjima lera bilo 1.600-1.700.

20180709_193843_resized.thumb.jpg.f6a0198642f1c29f1d2b435b35c3b93a.jpg

Naravno, u servisu su digli ler kako ne bi pao broj obrtaja pri odvajanju kvačila--

 

 

Par okretaja šrafa za ler i sve je na fabričkom setovanju - 1.300rpm.

20180709_194202_resized.thumb.jpg.f7ec1cd3ea65243ae0cb6134e66af76e.jpg

 

Zvuk i rad motora - kao pre godinu dana.

 

Fiksiram gas na jednom mestu - obrtaji porastu i stoje mirno, ni makac gore-dole. Do pre dva dana bih pokušao da držim recimo 3.000 obrtaja a oni lete gore gore-dole od 2 do 4.000.

Pustim naglo gas, zacementira se na 1.300 obrtaja kao što je podešen.

 

Pretpostavljamda je problem rešen.

Sad sledi provera potrošnje koja bi trebalo da bude ispod 4l/100km, poslednjih par meseci je bila 6 lit/100km, što je malo mnogo za 250ccm i 15 kW.

 

Takođe, ostaje mi da zamenim očađavljenu svećicu ili je bar lepo očistim, da zamenim ulje i filter - jes da su malo prešli ali sa super bogatom smešom gorivo/vazduh.

 

Eto, mala prosta stvar koja može praviti velike probleme. Pri tom, niko nema pojma, dijagnostika sve lepo pokazuje, predlagali mi da menjam senzor ako se nastavi... 

Ako znate nekog ko ima YBR250 injection model, pogotovu 2009, neka zna gde prvo i najlakše da potraži uzrok gašenja kad je topao, čađave svežice, crnog dima na nagli gas i velike potrošnje, dovoljno je skinuti dva creva, senzor i proveriti da li je zaptivka ok.

  • Sviđa mi se 16
  • Hvala 8
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

To bi morali znati u servisu jerbo je predviđena zamjena te brtve...


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250
To bi morali znati u servisu jerbo je predviđena zamjena te brtve...


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
Nigde se ne pominje, ni u servisnom ni u korisničkom upurstvu, jednostavno je preskočili. Čak ni u osnovnoj verziji kataloga delova je nema, tek u nekom dopunjenom izdanju.


Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08

Da li bi ovaj problem mogao sa sličnim ili istim simptomima  da se javi i kod drugih motora sa elektronskim ubrizgavanjem? U slučaju da može, većina majstora bi trebalo da može da ga prepozna. Mislim da oni u ovlašćenom servisu uglavnom servisiraju motore koji su u garantnom roku i nemaju iskustva kada su neki egzotični kvarovi u pitanju. Da li si probao da kontaktiraš nekog majstora i telefonom mu objasniš o čemu se radi, pre nego što si to iskopao na netu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Pa nisam se previše interesovao nakon posete ovlašćenom servisu.
Pretpostavljam da bi ovakav problem mogli imati modeli proizvedeni 2008-2012 u Brazilu koji imaju isti multi senzor...

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Свака част , ово је сврха форума , још једном браво :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

I konačna ocena potrošnje.

U čisto gradskoj vožnji (posao-kuća-posao i sl.) 3,65 lit/100km. Podsećanja radi, bilo je 5,8-6,1.

Svećica lepu boju ima.

Obzirom da je rezervoar 19 litara, teško će biti kupiti gorivo po istoj ceni.

 

Ovih dana ću znati za auto-put, posle 150km auto-puta, čini se da 115 km/k troši manje od 4

 

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Svaka cast na podijeljenom iskustvu ;) To i jeste smisao ovog foruma :) Bravo od mene!!! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Da dodam još jednu pojedinost za model:
Kada crkne baterija, to se desi odjednom. Simptomi su da pri pritisku na starter sve nestane, kad se skine sedište čujete da klikne prekidač startera i mrtvo.
Trebalo je da donesem punjač akumulatora da shvatim da je otišao akumulator - ruku na srce 7-8 godina stara Varta al kupljena u CH.
Onda pomisli čovek da je prekidač prso, anlanser ili regler, ali akumulator nije hteo da se puni na punjaču i pokazao spoj, mereno 12,4V ali mereno i 10V...
Nov aku kupljen, sipana kuselina, pa punjač i voala - sve ok.
E sad, ispitivač na akumulator, 5.000 obrtaja - punjenje 13,9V (fabrika kaže 14). Menjaj obrtaje, ma zakucalo punjenhe na 13,9 V - jupi! Baterija nije povukla regler sa sobom. Odličnu su elektroniku napakovali.

Sent from my SM-A202F using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja