Jump to content

Moto Zajednica

Gorionik na benzin

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Kupih ovo rusko cudo tehnologije Примус Шмель, starije od mene. Krajnje ozbiljna sprava, treba biti vrlo oprezan kod koriscenja. Mislim da ima snage da se na njemu opusteno pravi onaj manji kotlic. :D

 

Na netu gledao neke klipove, svi koriste benzin. Ja probao, radi bez greske. Ali mi rece neko skoro da nikako ne koristim ovaj danasnji benzin za kuvanje, jer je pun kojekavih otrova i aditiva.

Kao zamenu stavih petrolej, radi nekako, ali dosta nestabilnije, gori u nekoj cudnoj boji i dimi.

Jel zna neko na koje sve gorivo ovo moze da radi i ima li neka alternativa (sem medicinskog benzina)?

 

3321259410.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Pa ove prodavnice što prodaju opremu za kampovanje sigurno i imaju benzin za rešo ali je to skupa varijanta.

Nikad se nije koristio auto benzin za ove kamping stvari, nego gas, petrolej, kerozin ili špiritus. Inace medicinski benzin je najjeftiniji i najbolji za ovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Alkohol 96 % - ima da se kupi u radnjama, samo treba potražiti . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Jel si siguran za alkohol? Znam da postoje gorionici samo za alkohol, koji rade na potpuno drugacijem principu. :stabre:

 

pre 28 minuta, kole24 je napisao:

Misliš da je "stari" benzin sa olovom bio prikladniji za spremanje hrane?

Nisam se vodio tom logikom. :ups:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Za sta planiras koristiti to? Ako ces skuvati kafu, caj, podgrejati nesto-obican gorionik na plin... 

 

Kuvanje kotlica-stara dobra drva <3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
pre 21 minuta, peconi je napisao:

Jel si siguran za alkohol? Znam da postoje gorionici samo za alkohol, koji rade na potpuno drugacijem principu. :stabre:

 

Nisam se vodio tom logikom. :ups:

Pa alkohol 96 % je špiritus otprilike . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija
12 hours ago, štampar said:

''шпиритус'' је добри мој Лале денатурисани етил алкохол(C2H5OH) и често је 70%....

 

Денатурисан значи запрљан намерно да не би могао да се користи за прављење алкохолних пића и у ту сврху му се обично додавало 2-3 % метил алкохола (CH3OH) који грозно заудара и отклања сваку помисао да би се то могло попити:D.(додавале се и неке друге органске супстанце грозног мириса)

 

 

Hehehehe...

Ušli Rusi u Beograd '44. i nekoliko njih se smestilo kod mojih u kuću. Kroz nekoliko dana traži prababa špiritus da skuva nešto i nigde ga nema. Pita Ruse... Popili, naravno. Kakav smrad, kakvi bakrači. Sve što ima alkohol može da se pije (ako si Rus). :D :D :D :D 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 453 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z1000 Mk2 Piaggio Beverly 250

He he, sjajno! :lol: Davnih dana a sećam se kao da je bilo juče, u Moskvi, posle koncerta u hotelu, dođe Ruja pevač kod mene i ćaleta u sobu na koju čašu vodke, pozvao ga ćale na druženje. Iskapio je litarsku flajku Pšeničnaje za cirka 10 minuta (ćale je uspeo da popije samo 2 čašice) pijući vodku iz čaša za vodu na eks! Tako Ruje i inače često piju vodku. 

Potom je šmugnuo do kupatila jako čudno bazdeći kad se vratio u sobu. Kad je ćale posle njega otišao u toalet imao je šta da vidi: njegov veliki Pino Silvestre after shave bio je potpuno prazan i bačen u kadu...  :lol:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

To je gorionik na spiritus..96%-tni alkohol..1 litar kosta oko 250-300 dinara u svim apotekama , 100ml spiritusa gori oko 50 minuta

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Regal Raptor 400ccm

96%-ni Alkohol nema vis eu prodaji, svi su sad na 70%... ja u liliju nasao litarsko pakovanje oko 300 rsd kosta. Uobicnim apotekama tesko moze da se nadje litarsko pakovanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Honda CBF 1000 FA

Pa gledaj, ako ćeš da putuješ motorom i kampuješ najviše ima smisla da koristiš benzin iz rezervoara. Dosta je praktično jer ne nosiš nikakve boce plina, flaše alkohola ili medicinskog benzina. Nedavno sam baš iz tih razloga oformio neki, takodje ruski gorionik na benzin, ali neka planinarska varijanta. Očistio i ubacio pored jednu malu bočicu alkohola za paljenje i crevo od infuzije, da mogu lako da vadim gorivo. E sad, možda ovome tvom ne treba to malo alkohola za brže zagrevanje, jer imaš tu pumpicu sa strane. Sipaš alkohola u tu posudicu oko samog gorionika i onda upališ. Kad se malo zagreje otvaraš ventil. Ne znam kako ide sa tim modelima koji imaju opciju te pumpe, moj to nema.

 

Proveri kako radi pumpa jer hoće da se isuše od stajanja i da ne prave pritisak koji je potreban. Neki takav sam video na delu na nekoj plovidbi, čovek je skuvao pun kotlić kukuruza sa njim. Nisam moga da verujem kada sam video da je provrila onolika količina vode.

Proveri digtunge ako već nisi, to im je najveća mana. Nemoj da pališ u šatoru, pogotovo nikako ponovno paljenje. Hoće pod pritiskom da izbaci malo benzina sa strane i onda gori ko buktinja. Prvo paljenje, sve ok, zagreješ, nadrukaš, upališ, malo dodrukaš ako treba, ali najčešće ne treba jer kako se zagreva tako raste pritisak i isparava više benzina.

 

Nemoj da sipaš mešavinu, isprobano, ne valja :(

 

Možda ima neki klip na YouTube? Kod rusa obično treba škola za sve što naprave. Obuka kako se koristi.

 

Ja imam malo strah od tih naprava na benzin. Nekad sam koristio na planinarenjima, sada nosim plin. Ali više puta sam zbog plina ostao bez toplog obroka. Problem sa standardom, sa kvalitetom bočica i sl. Definitivno je zahvalno u moto priči imati nešto na benzin, ali hoće to sve malo da zeza. Čak i kupovina nekog skupog gorionika nije garancija da će raditi kako treba.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, Nele11 je napisao:

ima alkohol od 96% na Euro Petrolu,cena oko 300din(cale koristi za neki lek pa zato znam)

Ima 96% alkohol i u većini apoteka. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Za motor je zgodan onaj ruski Turistsky gorionik. To je klon trazenijeg svedskog Optimusa 8R Hunter. Najbolje rade na medicinski benzin. Moze i obican, ali on zna da zapusi generator. Ima ga u apotekama i kosta oko 400 din/L. Ja sam uspeo nabaviti oba neupotrebljavana. Nisu bas snazni, ali mogu skuvati litar vode kad se potrude. Meni su kul, deluju kao da su iz postapokalipticnog steampunk vremena. Levo Optimus 8R, desno ruski primus.

image.thumb.jpeg.b8e737d7385b1bccd167c49b45460ef0.jpeg


Pored njih, nabavio sam i Coleman 442. Ozbiljniji je, a takodje radi na obican ili medicinski benzin. Vidim da trenutno ima jednog na KP. Takodje zgodan za motor.

image.jpeg.47d3b48287e34047eef453501018e0fd.jpeg
A kada prostor dozvoljava, ovaj Coleman je odlican za neko ozbiljnije spremanje. Takodje na benzin. Kontam da moze i pasulj da skuva.

image.thumb.jpeg.5022a8b23649287e39ec9f7dca7b5a0f.jpeg

Promenio član Slammer
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja