Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia Leonardo 150 struja punjenje problem

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Aprilia Leonardo 150

Pozdrav drugari, ne snalazim se nesto bas dobro po forumima i nzm da li sam postavio pitanje gde treba al nadam se da ce mi neko pomoci da resim problem.

Pre svega da se predstavim, ja sa Sasa iz Cacka i vozim Apriliu Leonardo 150 (prezadovoljan na motor) inace motor koji ga mnogi zaobilaze, za 3 godine koliko ga imam presao sam preko 13000 km uz redovne servise i zamenu faznog lanca (preventivno) nikakvih drugih problema nisam imao.

E sad pre par dana primetio sam da punjenjenje alumulatora nije u redu tj kad upalim dugo ili kratko svetlo prekida se punjenje i crpi struju iz akumulatora a dok ga vozim bez svetla ili na poziciji sve je u redu i punjenje je od 14.2 do 14.8

Proverio sam 3 faze na alternatoru sve tri faze imaju preko 60-70V naizmenicne struje na oko 3-4000 obrtaja, proverio sam sve kablove (vizuelno) i dzekove, masu i promenio sijalice u farovima drugim originalnim 12v 35w iste koje su i bile i opet isti problem, da li zna mozda neko sta moze da bude kvar. Sumnjam na regler ili namotaje al rekoh da se obratim ovde. Svakii odgovor dobrodosao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Prvo, nadam se da ti je akumulator relativno nov i u dobrom stanju..

 

Raskači alternator od reglera i omski premeri faze međusobno, treba da su ispod 1 oma i zatim premeri omski otpor između bilo koje faze i minus kleme akumulatora - otpor treba biti beskonačan.

Upali motorče i dalje sa raskačenim konektorom od reglera i izmeri na leru koliki je naizmenični napon između faza. Ako je oko 12-14V, priključi sijalicu od fara izmedju faza (1-2, 1-3, 2-3), sijalica mora da svetli približno istim intezitetom u svim kombinacijama.

 

Ukoliko je sve to ok, menjaj regler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Aprilia Leonardo 150

Akumulator je kupljen nedavno, tacnije pocetkom sezone, pre oko 2 meseca.

E ovako, uradio sam kako ste rekli, znaci otkacio sam dzek koji ide na regler i omski sam izmerio medjusobno svaku fazu koja izlazi iz alternatora 1-2, 1-3 i 2-3 a na unimeru je pokazalo sledece, 1-2 faza 07,8 oma; 1-3 faza 07,7 oma i 2-3 faza 07,8 oma, zatim sam premerio omski otpor izmedju sve tri faze dok je jedna viljuska multimetra bila sve vreme zakacena na minus klemu, i svako merenja je pokazalo beskonacno.

Posle toga sam upalio motor i dok je radio na leru premerio sam medjusobno 3 faze koje izlaze iz alternatora, multimetar sam namestio da meri naizmenicnu struju do 200v prilikom merenja opet istom procedurom 1-2, 1-3, 2-3, ustanovio sam da svaka faza daje oko 25V struje.
STA RADITI SLEDECE?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Prema ovome što si napisao sve ukazuje da je regler strdao. Predlažem ti ipak još jednu probu. Otkači regler i upali motor i onda instrumentom prveri ima li naizmeničnog napona između faza i mase motora. To možeš da proveriš i sijalicom (jedan provodnik na masu drugi sa izlaza alternatora. Broj obrtaja za vreme probe preko 3000.

Ne bi smelo da ima napona i ne bi smela sijalica da zasvetli ni malo.

Ako je i to ispravno onda je gotovo sigurno regler u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja