Jump to content

Moto Zajednica

Potrošnja električnih uređaja

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Dešava mi se često da imam potrebu ili slučajno neki od uređaja ostane na motoru uključen i kada je motor ugašen (ne radi). Radi se o uređajima koji ostanu pod naponom u nekom periodu pola sata do sat dok pravimo pauzu i sl.

 

Konkretno:

 

  • Navigacija ostane na punjaču koji je pod naponom, ne skidam je dok pauziram i moror mi na oku, samo je ubacim u sleep mod (Garmin 595)
  • Telefon žena ostavi u koferu na punjaču koji je takođe pod naponom (neki Samsung ima ako je bitno uopšte, standardan je telefon) nekad mi kaže, a nekad ostavi i zaboravi. Isto vrijedi i za kameru.
  • Kacige ponekad punim dok pravimo pauzu (komunikacija na kacigama bx1 - X Lite je u pitanju ili isto kao N-Com) naprosto nekad nemam uslove da ih spojim na punjač, pa punim preko USB-a na motoru
  • Nedavno sam upalio farove dok kolega popravlja motor (noć, čovjeka ni ne znam, slučano naišao, trebalo čovjeku svjetlo, kraći period 15 minuta) koliko u osnovi mogu da rade ako mi je potreba (desi se i na kampovanju da mi treba svjetlo jače dok montiram šator i sl.)

 

Do sada mi ovo nije pravilo problem, svjestan sam da ništa od ovog ne treba da ostane duže jer će ubiti akumulator i nikad nije ni ostalo duže, ali me interesuje okvirno, za koliko svaki od ovih uređaja može da isprazni akumulator do neke granice normalno i koji je period kada bi se problem mogao desiti.

 

Honda Varadero, akumulator nov kupljen prošle godine.

 

Isto tako interesuje me šta od ovih uređaja mogu spojiti da se puni u koferu dok vozim, a da ne napravim problem (telefon, kamera, navigacija....)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Za svaki od potrošača bi trebalo da znaš koliko struje troši. To se obeležava amperima ili miliamperima (1A, 0.5A, 500mA itd). Obično su telefonski punjači od 500mA (0.5A) do 1.5A, eventualno 2A.

 

Što se svetala tiče, tu imaš malčice matematike, amperažu računaš kao prema formuli I = P / U, gde je I struja, P snaga a U napon. Dakle, ako su ti sijalice standardne, I = 60W / 12V = 5A (ako nisam pogrešio za standardnu snagu H4 sijalice).

 

E sad, ako imaš akumulator od 12AH, to znači da on može da daje struju od 12A jedan sat, ili 6A dva sata ili...

 

Tako možeš da izračunaš koliko (u teoriji) akumulator može da tera neki zbir potrošača.

 

Što se tiče potrošnje u vožnji, tu još u jednačinu upada regler, koji obezbeđuje struju za rad motora i dopunjava akumulator. Ako želiš da imaš direktan uvid u stanje sistema, najbolje je da montiraš voltmetar i da pratiš da uključivanjem dodatnih potrošača napon koji on meri ne padne ispod 13.5V - 13.8V, a to će zavisiti i od obrtaja motora (zavisno od tipa reglera), tako da ako stojiš, jedna priča, a ako voziš - druga.

 

Ovde će me već @Arakis ili @zika56 ispraviti i dopuniti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6811 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Jednom prilikom sam zaboravio Garmina. Dosli smo umorni sa puta, samo sam uparkirao motor otisao pod tus i legao u krevet. Sutra ujutro nisam mogao da startujem, ispraznio se aku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 14 minuta, Čeh je napisao:

Za svaki od potrošača bi trebalo da znaš koliko struje troši. To se obeležava amperima ili miliamperima (1A, 0.5A, 500mA itd). Obično su telefonski punjači od 500mA (0.5A) do 1.5A, eventualno 2A.

 

Što se svetala tiče, tu imaš malčice matematike, amperažu računaš kao prema formuli I = P / U, gde je I struja, P snaga a U napon. Dakle, ako su ti sijalice standardne, I = 60W / 12V = 5A (ako nisam pogrešio za standardnu snagu H4 sijalice).

 

E sad, ako imaš akumulator od 12AH, to znači da on može da daje struju od 12A jedan sat, ili 6A dva sata ili...

 

Tako možeš da izračunaš koliko (u teoriji) akumulator može da tera neki zbir potrošača.

 

Što se tiče potrošnje u vožnji, tu još u jednačinu upada regler, koji obezbeđuje struju za rad motora i dopunjava akumulator. Ako želiš da imaš direktan uvid u stanje sistema, najbolje je da montiraš voltmetar i da pratiš da uključivanjem dodatnih potrošača napon koji on meri ne padne ispod 13.5V - 13.8V, a to će zavisiti i od obrtaja motora (zavisno od tipa reglera), tako da ako stojiš, jedna priča, a ako voziš - druga.

 

Ovde će me već @Arakis ili @zika56 ispraviti i dopuniti.

 

Nema mnogo šta da se doda ili da se ispravi. Naveo si tehničke detalje i proračune (teoretske), međutim u praksi to malo odstupa.

Akumulator od 12 Ah davaće 1A dvanaest sati, ali neće moći da daje 12A jedana sat, nego dosta kraće vreme.

I regler ne proizvodi energiju za napajanje akumulatora i potrošača, nego to čini alternator (generator naizmeničnog napona), a regler samo služi da naizmenični napon "ispravi"u jednosmerni, i da visinu tog napona ograniči na neku prihvatljivu vrednost (oko 14V).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

E nece akumulator od 12Ah davati 12 sati po 1A struje zato sto cim potrosi 1/3 svog kapaciteta on je gotov-prazan i nema tu davanja struje... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
pre 20 minuta, zika56 je napisao:

I regler ne proizvodi energiju za napajanje akumulatora i potrošača, nego to čini alternator (generator naizmeničnog napona), a regler samo služi da naizmenični napon "ispravi"u jednosmerni, i da visinu tog napona ograniči na neku prihvatljivu vrednost (oko 14V).  

 

Jasno, regler navedoh kao izlazni stepen generatorsko-ispravljačko-punilačkog :) sklopa. Previd u brzini :grr:

 

 

 

pre 22 minuta, zika56 je napisao:

Akumulator od 12 Ah davaće 1A dvanaest sati, ali neće moći da daje 12A jedana sat, nego dosta kraće vreme.  

 

pre 6 minuta, Arakis je napisao:

E nece akumulator od 12Ah davati 12 sati po 1A struje zato sto cim potrosi 1/3 svog kapaciteta on je gotov-prazan i nema tu davanja struje... :)

 

E, to - bitna stavka za našeg kolegu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

@Arakis e to je to, kad ostavim telefon ili navigaciju da se puni koliko mogu očekivati vremena prije nego nestane ova 1/3 (naravno okvirno)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Telefon se puni sa otprilike 1A struje, sto znaci 1Ah za 1 cas pa izracunaj :) Pozitivno je to da sa padom kapaciteta akumulatora pada i napon a samim tim pada i struja koju accu moze da isporuci... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1768 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
7 hours ago, Arakis said:

Telefon se puni sa otprilike 1A struje, sto znaci 1Ah za 1 cas pa izracunaj :) Pozitivno je to da sa padom kapaciteta akumulatora pada i napon a samim tim pada i struja koju accu moze da isporuci... 

1A na 5V, što bi na 12V bilo možda 0.5A.

Nije me mrzilo pa sam izmerio, moja Nokia 3 na 12V vuče tačno 400mA, sa padom napona struja raste i obrnuto, znači snaga ostaje konstantna. Punjač koji sam koristio je malo kvalitetniji i može da gura do 3A.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja