Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Hmmm ideja za aplikaciju je odlična. Na mapi obeleži naziv, lokaciju i semafor crveno, žuto, zeleno kao ocenu na osnovu inputa korisnika. Slično kao naša patrola...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@dejankiss ako moze jedno pitanje, vidim dobro si upucen u tematiku i problematiku, zasto si uopste krenuo na teh. sa kres barovima i nosacima kofera?

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

A mene @bdada zanima, kakve su sad ovo fore, ako je uvezen 15te treba carinska deklaracija ko sto spomenu nfs? Jel ima jos neka zackoljica za neku drugu godinu uvoza?

I sta je sa uredbom o zadnjim maglenkama na sredini?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@ser carinska treba za sve godine prve reg posle 2014 (za nju ne treba) samo ako vozilo ne postoji u bazi ABS da ima uverenje.

Za zadnje maglenke ispeglano izmenom pravilnika, sada moze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V

@bdada
(Prateći što pišeš, svaki tvoj post je odgovoran i odmeren i naravno da pred tebe stavljaju izazove sa kojima se suočavaš.)

Nikakav problem da probam da odgovorim, borimo se za istu stvar - primena i poštovanje donetih zakona i pravilnika, generalno.
(Samo da probam da ne razvlacim)
-------------------------------
- Novi ZOBS se ne primenjuje u potpunosti, posebno što je nama interesantno - periodična registracija, kao i pojedine ostale stavke. (Nemoguće je izbeći da ne bude 100% političko pitanje, ali preskočiću)
- Pravilnik o registraciji motornih vozila se pod pritiscima raznih suprotstavljenih interesa stalno menja, dopunjuje i različito tumači. Dopisi, tumačenja PU, SUP, MUP su stalno prisutni.

Ako mi ne zamere moderatori na opširnosti...
-----------------------------
- Bočni nosači kofera i gornjeg kofera su deo montažno demontažne opreme i ne narušavaju bitno izgled vozila (do neprepoznatljivosti), niti izlaze iz gabarita vozila ili ičim ometaju funkcionisanje vozila.

To je kao rešeno, ali ništa se nije promenilo zadnjih 600 godina. I dalje bi svako hteo da bude vlast u svom okrugu po lokalnim pravilina. Čuveno Ad Acta pa se slkaj.

- Rol barovi. Najnovije tumačenje je da fabrički mogu, ostali ne mogu ni pod razno.
Recimo GIVI u celom svetu može, ovde ne može.
Turatek ne može?
Rol bar poboljšava bezbednost, ne umanjuje.
Sad izmišljaju da je to deo ojačanja rama, gura se pod prepravkom konstrukcije što nije istina, ako ga odvrneš i zavrneš kao i nosače.

Ima primedbi ako nastane udes bez zaštitne opreme na motociklu, osiguravajuća kuća sigurno neće nadoknaditi štetu, ali će isti taj rol bar (pišem velikim slovima) OMOGUĆITI DA SE PRILIKOM PADA U MANJOJ KOLIČINI RAZLETE DELOVI, MAZIVA I TEČNOSTI MOTOCIKLA, KOJI ĆE SIGURNO UGROZITI I DRUGE UČESNIKE U SAOBRAĆAJU, PRIČINITI TREĆIMA MATERIJALNU ŠTETU, PA ČAK UGROZITI I NEČIJI ŽIVOT.

O tome kod nas teško da razmišljaju. Zato je potreban stalno lobiranje da stvari dođu na svoje mesto.

Glavni izgovor koji se primenjuje za sve i svašta je - homologacija (da bi opet neko tamo-ovde imao izmišljeno šta da radi bez potrebne opreme). Homologaciju je radio sam proizvodjač za ono što mu je zakon nalagao. Ako smo primorani da poštujemo međunarodne zakone moramo da prihvatimo i homologaciju proizvođača bez dodatnog izmišljanja lokalnih pravila. (Odosmo i do Haga i međunarodnih presuda koje su naši Sudovi prethodno odbacili).

Izgovor je da smo mi prepisali odrednice koje tim nekim odgovaraju (opet politika), a ne što stvarno ima smisla.
Da li recimo BMW "fabrički" rol bar za GS proizvodi samostalno ili mu to mozda radi GIVI sa ukucanim BMW znakom? (Globalizacija je odavno prisutna)
Da li Honda proizvodi zeleni fluorescentni antifriz, fabrički - NE. Zato što ne postoji Honda Chemicals, jer je neisplativo.
Ima masa stvari.

Ako nam je izgovor puko prepisivanje odrednica EU i njima bliskim, kako ne prepisasmo od recimo Francuza ili Švajcaraca zakon ili pravilnik o registarskim tablicama, nego izmišljamo neke rokove.
Ima masa stvari na koje moramo nekako da pokušamo da utičemo da se osećamo kao ljudi, da nas stalno ne pritiskaju uz ogradu.
----------------------------------------
Tvoje prisustvo i mišljenje ovde i šire je itekako potrebno i cenjeno.
Stoga te molim da budeš aktivan koliko ti god to vreme dozvoljava.

(Izvinjavam se na opširnosti i ako sam zaboravio nešto da pomenem)

Sent from my SM-A500H using Tapatalk

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V

Ili recimo uveze se nova (već ima i polovnih) Honda Goldwing Touring sa masom neke dodatne opreme, što sa oznakom originala, što proizvedene "aftermarket". Jel prodavac treba da ima čitavu biblioteku prilikom prodaje ili ovde prilikom registracije pola toga treba da dokazuje i skida svaki put?

(I opet nesto više od same politike, već pitanje nacije)
Ili ćemo da podstičemo malu privredu i razvoj društva i omogućimo olakšice prilikom ulaganja u opremu i mašine, smanjimo začkoljice, razumno insistiramo na toj famoznoj homologaciji, a ne za svaku trivijalnost... (završavam)

Pričamo o ulaganju, razvoju, kadrovima, a svako ko može da se snađe odlazi negde tamo. (Ostatak ima po televizijama)

Ili recimo na insistiranju zamenom samo originalnim delom nekog sklopa. Hoce li recimo da se trazi atest ili homologacija ako kocione plocice, kocioni diskovi, spone, veoma bitni za bezbednost saobracaja, nisu od istog proizvodjaca od kog je proizvedeno vozilo ili ostali proizvodjaci zamenskih delova mogu da zaborave na nase trziste, a neki i da zatvorne fabrike koje su pompezno otvorene kod nas? Zar oni nisu trazili atest ili homologaciju od proizvodjaca da mogu da ugrade u njihovo vozilo, a proizvodjac posle brojnih testova to overio i ozakonio.
Sad i mi malo da atestiramo pomocu stapa i kanapa - "I tata bi sine".

Sent from my SM-A500H using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Da ti je sent from Iphone X možda bi te neko i uzeo za ozbiljno. Ovako sa A5 je sve jedna masa nerazumljivih reči dok horde maturanata navrću litre tekile u birtijama sumnjivih vlasnika, sa igračicama sumnjivog morala. Sredi se čoveče!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V

Evo jos jedno trik pitanje za one "licencirane", kao i predlagace i prepisivace raznih EU smernica, direktiva, odrednica i predloga kako sta regulisati u okviru saobracaja i motorizacije.
Zakone donosi svaka zemlja ponaosob, a ne EU, ili se uskladjuje sa bliskima kako bi olaksali ljudima koriscenje, neometani transport i promet.

Kako moze da prodje tehnicki pregled bilo koji Mercedes AMG prema vazecem pravilniku bez raznih atesta i homologacija, kada je svaki naknadno dorađen - nije u fabričkom stanju.
AMG posluje kao radionica za preradu, pa i po zelji kupca, osnivaci su bivsi zaposleni u Mercedesu, sa malo cudnom strukturom poslovanja. Zavisno-nezavisno.
U svakom slucaju rec je o "prostoj" preradi na kojoj stoji "znacka".

I ponovo - nije izasao iz fabrike, nego iz radionice za preradu. (Uz njega mora da ide cela biblioteka, kako na nemackom tako i jos jedna iz nasih akreditovanih laboratorija.)

Brabus felne (felge) mogu na otpad, radjene po DIN standardu, mi ga prevazisli.
Olins amortizeri - otpad.
Brembo diskovi, bez atesta i homologacije - otpad. Ne smeju oni bolje da zaustavljaju vozilo samo zato sto je neko tamo godinama ulagao u razvoj i proizvodnju.
Moraju nase laboratorije da dodju do izrazaja u kojima preti sigurno veca opasnost od maltera sa plafona.
...

Sent from my SM-A500H using Tapatalk

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ali mislim da ćemo se svi sloziti da su bile (nažalost) neophodne izmene, da ne kažem restrikcije i rigorozno pooštravanje pravila. U tom duhu se išlo linijom manjeg otpora i odlučilo se prepisati od onog za kojeg se smatrala da je upoznat i kod kojeg su stvari pod kontrolom. Ispostavilo se, kao i osnovnoj/srednjoj školi da nije lako ni prepisati od drugog ako se pre toga nisi dobro upoznao sa materijom. Sećam se da sam iz nekih strucnih predmeta imao dozvoljeno knjige/sveske da držim na stolu, ali to ne bi bilo ni od kakve pomoći ako pre toga nisi zagrejao stolicu, zasubio se u materiju i tako stekao znanje neophodno da umeš da otvoriš knjigu na pravo poglavlje a posle i tacnu stranicu.

Imam osecaj da se kod nas došlo na ispit nespremno i uzelo se prepisivati nešto, ne znajući šta tačno treba. Poglavlje je pogosjeno a sad treba još samo pravu stranicu pogoditi. A pored toga ide i faza tumacenja i primene toga. Inženjeri su ajde da kažemo donekle napravili projekat i dali su crteže i informacije izvodjacima u ruke da to izvedu u delo. Nažalost naši izvodjaci nisu dobili instrukcije niti su prethodno obučeni kako da pročitaju te informacije nastranu sto te informacije nisu ni 100% precizne, pa je faktički trebao se dobiti feedback od izvodjaca šta nije dobro i šta ne funkcioniše u tom (novom) prepisanom projektu da bi se to ispravilo i ugladilo.

I sad je borba, želja postoji, potreba takodje, ali nije lako, pogotovu sto ima i dosta onih kojima odgovara staro stanje a nekima pak odgovara i ova haotična situacija. Krajnji korisnici su nezadovoljni jer ne znaju na čemu su a kako i da znaju kad i oni sto trebaju da znaju, ne znaju.

Šta će biti? Haos i dalje neko vreme dok se sve to ne iskristalise, zakon dopuni, izmeni, pravilno primeni, front ofis bude obučen da radi sa njim. Platice ceh, ko drugi nego onaj ko ima, a to nije država nego narod jer država je u službi i na platnoj listi naroda. A do tad, prelazni period, i jbg, potrudimo se da ostanemo časni da se posle ne bi stideli samih sebe.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Pa AMG preradjevine idu sraf na sraf sa originalom... Ne prckaju i buse po karoseriji gomilu rupa zato i prolaze tehnicki po svetu gde ga ima.

Nazalost, ovde ne bi prosao, jer nasi propisi ne prepoznaju dodatno izbusene rupe i fabricke predvidjene za dodatnu opremu i izmene.

Pre 5-6 god, ovde neki poznanik na Hilux-a poskida svo standardno vesanje, zbog prirode posla, ugradi originalno Toyotino ono poviseno, prosireno, nista prepravke, sve sraf na sraf, 10.000e placeno i evo ga, ne moze vise da prodje tehnicki...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Savane sve je to istina što si napisao samo što ovi nisu prepisali propise od civilizovanog sveta već uzeli parcijalno delove koje su ponegde i doradili da budu još ne jasniji. Teško da se to dešava slučajno.Ne može me ubediti niko da su to stručnjaci projektovali,najobičniji laik odmah vidi gde su problemi a ne neko iz struke koji je kao malo pogrešio. Mogao bi pogrešiti da to radi jedan čovek a ne tim. Tako da ne verujem da je tu bilo šta slučajno a da ne kažem da tp u Beogradu i Novom Sadu ne dobijaju iste instrukcije.
Voleli bi mi svi da je to tako kako si napisao i da je želja države i ovih "stručnjaka" stvarno tako plemenita ali ovde je sve psmišljeno tako da će se još godinama prilagodjavati i na svemu tome uzimati pare a EU je ovde bogom dani izgovor za sve.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Što kaže onaj twit: "Kada sam bio mali mislio sam da kada si negde zaposlen, to znači da znaš svoj posao."

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Upravo me drugar iz SUPa zove, otisao po dosije sa carinskom deklaracijom (2015 uvoz), na salteru mu rekose da od jutros ni to nije potrebno...
Kako on meni, tako ja vama...

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ja platio vadjenje carinske 1200din. Par dana kasnije vise ne treba isto. I ko sad da mi vrati 1200din? Banana drzava...?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Da li je neki kolega koji radi na tehničkom voljan da proveri da li može da se registruje jedna auto prikolica za prevoz čamaca?
Prikolica je u mom vlasništvu tri godine i tri puta je registrovana, tehnički pregled na kojem je do sada registrovana više ne radi prikolice. Na drugom mestu " ne znaju" da li i kako može da se registruje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Golf dvica country ne moze da se registruje na nekoliko lokalnih TPa. Iz salona izasao sa pragovima, bull barom itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

Da to je normalno ni Opel Frontera Limited ne moze da prodje u okolini Beceja nigde,pa smo skidali pragove i napred onaj bull bar sa farovima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ko bude morao da PUS-uje motor najebao je, prvo vestace forenzicari pa ako kodna oznaka nije citljiva vozilo se nosi kod predstavnika proizvodjaca na vizuelno utvrdjivanje koda, nova PUS oznaka ce biti kod motora + zadnjih sedam brojeva sasije, mora biti ukucano laserskim stampacem u jednom redu.

Ko uvozi auto nece moci raditi pregled dok se ne dobije novi br. motora.

Ponovo je prepisan deo "zapadnih" zakona (uglavnom je tako ali iskljucivo vezano za sasiju) i dokazano da "strucnjaci" tesko znaju ispod koje haube se uopste nalazi motor a kamoli kako izgleda i koliko je pristupacan za ove da kazem bludne radnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Nije mi jasno kako uspe broj motora da nestane? To je cesa pojava a dok recimo broj sasije skoro nikad ne nestane. Zanimljivo.

 

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja