Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Dobro rece Mikulanac za bajkersku sujetu, BanditVa izvini ako mislis da sam potcenio tvoj motor ali u pitanju je fizika a ne starost opreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp
[mention=24684]bdada[/mention] lik koji je radio tehnički je pročitao sabraćajnu i predpostavljam da je uneo tačnu kilažu.. Zašto bi kod nas normativ za 100% kočnice bio u odnosu na F1 ili GP.. Novi diskovi, nove pločice, zamenjeno ulje u celom sistemu i razradjeni klipovi bi trebalo da bude 100% ili u mom slučaju 98%.. Hoćeš da kažeš da nov auto ili motor kod nas na tehničkom bi imao kočnice 50%? To možda na tehničkom gde ti radiš ili držiš.. i još jednom ponavljam da je tehnički na kom sam bio novootvoren sa komplet svom opremom NOVOM!
Matematicki je nemoguce da neko vozilo ima kocioni koeficijent 98%, maksimum je oko 76%, za motor je dovoljno da predje 40 %. Taj sto radi tako vidi se da je nov i brzo ce da ga klepnu. Kod nas niko jos ne radi motore po novom, jer nam traze neku zastitu za valjke da imamo, po starom nije trebalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 5 sati, đunta je napisao:

I sad se kupi originalni auspuh pod šifrom za BMW star 20 i kusur godina i  nije isti ko na nekoj slici a potpuno ispunjava zakonsku normu, jel to znači da i kočione pločice, sijalice, osgurače,... moramo homologirati. Predpostavka je da svaka roba na tržištu podleže određenom ispunjenju standarda  zakonima propisanih, ala nemački TUV, JUS itd. i nebuloza je od kupaca zatevati vršenje atestiranje, naravno, ukoliko se ne radi van  okvira fabričke homologacije, primerice, druge dimenzije točkova od fabrički predviđenih. Tehnički pregled ima zadatak da utvrdi tehničku ispravnost vozila u zakonskim normativima, zato se tako i zove uostalom, a ovakvim načinima se pretvara u čisto birokratski formalizam.   

 

Druže slažem se sa tobom, da je veči deo birokratija. Naravno da nije potrebno homologirati osigurače,sijalice (ako su istog tipa kao original),kočione pločice (ako su iste ili bolje kvalitete nego original) jer te stvari ne utiču na vožnju, karakteristike i konstrukciju motornog vozila. Podrazumeva se da sve te stvari sve imaju ispunjene standarde (TUV,JUS,itd...). Znači svaka prerada/dorada/nadgradnja na motoru van fabričke homologacije i utiče na vožnju/karakteristike/konstrukciju motora je potrebno homologirati. Zamenu mašine na motoru ako se radi o jednakoj mašini sa istim karakteristikama kao original nije potrebno homologirati, dok ako si stavio "slabiju" ili "jaču " mašinu ili čak od nekog drugog motora onda mora homologacija, jer si bitno poremetio karakteristike motora i sa time i njegove vozne sposobnosti. Tako su meni bile objašnjene te stvari kada sam se raspitivo oko tih stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 15 minuta, bmw je napisao:

Znači svaka prerada/dorada/nadgradnja na motoru van fabričke homologacije i utiče na vožnju/karakteristike/konstrukciju motora je potrebno homologirati. Zamenu mašine na motoru ako se radi o jednakoj mašini sa istim karakteristikama kao original nije potrebno homologirati

 

Svojvremeno sam sklapao automobil bukvalno sam, kupio ganc novu školjku i blok motora i uz to priložio kamaru računa za delove, morao sam da radim atest da bi mogao da ga registrujem i to je sasvim u redu jer je na taj način utvrđeno i veifikovano da je automobil u standardu novog fabričkog, odnosno, zakonskog tehničkog kriterijuma zato što je ručno izrađen.

 

Iz tog mog doba, tehnički pregledi su bili vrlo oštri i kvalitetni, recimo, nije bilo trika da prođe fabrički lonac kom je izvađen prigušivač iznutra iako nije bilo trika da se vidi da je otvaran, nije bilo decibelmetra ali su tehničari jako dobro prepoznavali šta je originalno a šta budževina. Pri prodaji polonjaka, rađeni su  samoinicijativni tehnički pregledi i to je bio priličan znak kvaliteta stanja jer se gledala i tražila suština a ne puka forma, dal ima oznaku E na staklu migavca iako se ni po čemu više ne razlikuje što se i utvrđivalo pregledom, primer, Saturnusov ili pazovački žmigavac koji se radio od iste smeše.

 

To je sve počelo da se urušava kad i sve, bar u Srbiji i činjenica je da treba da se vrati u potreban okvir, ali ne na birokratsko upoređivanje papirologije već na kvalitativno ispunjenje normi koje su tu zbog bezbednosti a ne autoriteta birokratije koja sama po sebi ima za cilj beskonačno administriranje.    

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 8 sati, bdada je napisao:

88 db ali to je izuzetno tesko napakovati da bude blizu granice,nekada tisi "probija" granicu i obrnuto. Dok ne izmeris ne znas na cemu si,ja nikada ne mogu da ocenim a merio x puta.

Na plocici na ramu na mom motoru pise 89 bd.Sta sad?Jos jedan dokaz gluposti koje izmisljaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 45 minuta, ivica744 je napisao:

Na plocici na ramu na mom motoru pise 89 bd.Sta sad?Jos jedan dokaz gluposti koje izmisljaju

Zeznuo sam se za 1 db,za nove motocikle preko 500ccm je 86db a vozila koja su u eksploataciji duze od jedne godine granica se pomera za 3 db +.

Znaci motor ti izasao neispravan iz fabrike :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 419 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535

Pošto sam telefonskim putem  dobio informaciju da pojedine kuće NE RADE MOTOCIKLE JER NEMAJU ZAKONSKI OBAVEZAN POLIGON , neke zakazuje tek za par dana ,   našao sam koja radi .     Juče sam po dobijenim instrukcijama  uradio veći deo pripreme za tehnički ,  skinuo: bisage , torbu , vetrobran , torbica za alat.   Nosači bisaga , naslon , retrovizori , migavci , obloga špica zadnjeg točka, dodatna svetla ... nisam dirao,  mada se vidi da nisu fabrički  delovi.   

Komentar moje supruge : Jebo te motor , ćerka se za  pravosudni ispit ne sprema kao ti za tehnički pregled !    

Evo , sad se vraćam sa registracije  535ccm 98godište (20god) - 13.900 + 1.000 tehnički pregled ( od ove nedelje ).  Periodičnu NE RADE.     Slikan je ispred , sa sve 4 strane , popisani podaci i  dimenzije guma . Na valjcima je  paljen . Jedan ga jaše i koči a drugi vrši opterećenje na točkove.   Ugurali su ga bez pokretanja , izgurali u nazad.   Nisam čuo da su ga startovali i merili buku ili izduvne gasove.  

Sam pregled je trajao 10-15 min  + 15 pisanija + 55 min regisraciona dokumtacija i izrada nalepnice.  

- Posle sat vremena nisam izdržao :  Izvinite , jel  Vi to nalepnice klešete u kamenu?    

Inače jel znate zašto moraju dva radnika na tehničkom?  Pa da jedan može da slika drugog  pored vozila !  

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
36 minutes ago, Jašim said:

Inače jel znate zašto moraju dva radnika na tehničkom?  Pa da jedan može da slika drugog  pored vozila !  

Kad gazda neće da im kupi štap za selfi :)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Izduvni se vise ne rade,buka se meri ukoliko je izrazena sumnja da je preglasan,dva kontrolora su oduvek obavezna pri vrsenju pregleda (tehnicar i mehanicar).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 7 minuta, mradomir je napisao:

Kad gazda neće da im kupi štap za selfi :)

Mi ga imamo odavno,jest da se slikamo cetiri godine ali meni sluzi za gledanje broja motora. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Ma jok; lakrdija sa ciljem da preusmeri pažnju. Diverzija dimnom bombom. Isto kao i ono o dva tehnička godišnje. Ozbiljne pizdarije se spremaju kada se ovako pumpaju problemi gde ih nema da maskiraju druge rabote.

Druga, bolja, varijanta je da je kontrola gluposti na odmoru pa su polupismeni dobili krila. A što više lete, bolje će i da tresnu. Ukoliko je ostalo grama pameti među sluđenima.

Što je, takođe, vrlo neizvesno.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

moram uz sve ovo sa spiska, da primetim, da jedna stavka fali na papiru, i veoma sam razocaran tom cinjenicom.
naime, fali na spisku i nalepenica "dete u autu"! ono povecava masu vozila. shodno tome, ako je zalepljena na levu ili desnu stranu, auto usled viska mase sa te strane ce i da "vuce" u tu stranu...sto moze da dovede do ozbiljne situacije...

...lele cim se oni bave...

 

"gospodine, ne mozete da prodjete tehnicki, kozica na vasem menjacu nije atestirana!" :D:D:D

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
pre 16 minuta, zlig0r je napisao:

 

 

"gospodine, ne mozete da prodjete tehnicki, kozica na vasem menjacu nije atestirana!" :D:D:D

 

meni se iscepao malo volan sa gornje strane, stvarno iritira, i ne smem da ga dam majstoru da sredi...

možda može da prođe ako ga oblepim nekom izolirkom?

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N
pre 2 minuta, mrle je napisao:

meni se iscepao malo volan sa gornje strane, stvarno iritira, i ne smem da ga dam majstoru da sredi...

možda može da prođe ako ga oblepim nekom izolirkom?

dal si lud, hoces da robijash?!? :D

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

pazi, još MF volan, ali kada sam ubacio drugu muziku, izbacio fabričku, dugmići ni služe za ukras...

pa ja sam najebao.

IMG_20150228_162522.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Čudo da se još nisu setili da halogena sijalica može da se zameni LED sijalicom  :D

Možda je ok ako je sa Aliexpresa naručena jer su Kinezi naši veliki prijatelji,

a mi smo malo kinesko ostrvo u Evropi !

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
On 7/9/2018 at 10:22 PM, Savan said:

Sad ću opet ispasti nepopularan iako razumem probleme kad se nema sredstava, ali..

- zar nije vreme da se stane na kraj malverzacijama švercera prilikom uvoza auta
- zar nije vreme da se stane na kraj muljanju sa km i prepravljanju kome i kako odgovara
- zar nije vreme da se vozilo koje je zaista nebezbedno da se napokon isključi iz saobracaja do daljnjeg?

Ne može se očekivati da se ukine muljaža ako nam i samim odgovara otvorena opcija. Vidim priliku za tehničke preglede - ko odradi godišnji tehnicki pregled dobija gratis ili za simboličnu cifru vanredni pregled.
 

Jeste vreme. Bilo je vreme i pre 10 godina, ali se to ne radi ovako niti ima veze sa uvozom. Zapravo, ovo nisu ni izmene jer je tako bilo i ranije ali se nije primenjivalo. Kao što neko reče, još ove godine svi pre tehničkog trebaju da vrate kilometražu, i to predlažem na 0km da vrate. Lokalnim, u Srbiji rezidentnim, evropskim "naučnicima" predlažem da odu do susedne Bugarske, pa neka ide redom ... Pošto je tehnički pregled u Bugarskoj i Rumuniji ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Nista, svi da predjemo na sinska kola.
Ali i za šinska kola ima zakon: jeram mora bude od jasen, slupci bukovi, ruda od cer, srčenica hrastova, kočnica mora ima lanac, šine na točkovi od bure-ne moze od kacu i da ne budu veći od 32inča,lojtre bez metalne šipke(samo drvo duduvo), kanate najmanja debljina 3cm...pa ti vidi sad

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

A atest za pogonsku grupu ?  ;)

 

To bi voleo da vidim; koje zahteve bi voline postavile za atest volova  :vutra: 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa
pre 3 minuta, brdy je napisao:

Nista, svi da predjemo na sinska kola.
Ali i za šinska kola ima zakon: jeram mora bude od jasen, slupci bukovi, ruda od cer, srčenica hrastova, kočnica mora ima lanac, šine na točkovi od bure-ne moze od kacu i da ne budu veći od 32inča,lojtre bez metalne šipke(samo drvo duduvo), kanate najmanja debljina 3cm...pa ti vidi sademoji23.png

 

……… a volovi što vuku mora da budu pelcovani od sve žive i nežive vakcine i rodoslov mora bidne originalan od treće koleno..... :)  :)  

 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

Malopre sam se vratio sa tehničkog i sa "novom" registracijom.

Juče u toku dana sam nazvao agenciju i tehnički pregled i rekao im šta mi je problem sa motorom( a što ne prolazi po novom zakonu za tehničke preglede).Rekli mi da doteram motor i da će srediti stvar.

 

Motor mi je 100% ispravan,sem auspuha,mada na tehničkom su samo slikali motor,proverili brojeve i stavili zadnji točak na valjak,bez provere signalizacije i ostalog.

 

Motor sa ovim izduvom grmi ko sveti Ilija,pogotovo bez DB Killer-a.Nisu ga ni upalili,niti merili buku auspuha.

 

 

 

Epilog:

IMG_20180711_184004.jpg

IMG_20180711_184101.jpg

IMG_20180711_184116.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, Mindžake Merava je napisao:

Motor mi je 100% ispravan

 

Pre sat vremena, Mindžake Merava je napisao:

sem auspuha,

 

Pre sat vremena, Mindžake Merava je napisao:

stavili zadnji točak na valjak,bez provere signalizacije i ostalog

:stabre: 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja