Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
58 minutes ago, bdada said:

Nema ko da stane iza toga na zalost, svesni su toga pa zato tako i rade, opipali su puls odavno.

Pa ima nas ovde desetak koji mogu da stanu iza zahteva moto zajednice, ali te zahteve treba formulisati.

Glupo je da smo utrošili sate i sate našeg vremena na čitanje i pisanje ove 44 stranice da bi kukali jedni drugima.

Evo predlažem da se nas par nađe i stavi na papir sve o čemu se ovde pisalo. Nema toga mnogo, može da stane na jednu A4 stranicu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5752 postova

@mradomir mislim da je inicijativa na mestu. Mozda se nece nista uraditi ali nadam se da ovde ima i nekog ko zna nekog u novinarskim krugovima itd pa u formi ozbiljnih pitanja ne bi trebalo da bude prepreka da se problem eskalira makar da neko mora da odgovori.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ajde da se početkom septembra nađemo na kafici (kontam da su trenutno mnogi još na odmoru), pa da i nešto napišemo. U međuvremenu možemo razmisliti o tezama.

Bilo bi dobro da su uključe i kolege koje rade na tehničkom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ja imam malo iskustva u birokratskoj terminologiji iz vojnih dana, ali ne bi bilo loše da se uključi neki advokat ili slično. Bilo bi dobro da oni zainteresovani za ovo pročitaju i pomenute zakone i pravilnike. Moram da priznam da ja nisam pročitao, već je samo rekla - kazala, ali ću to ispraviti prvom prilikom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Postoje dve vrste problema:

1) vređanje zdrave pameti za stvari koje realno nisu prepravka vozila usled proizvoljnog tumačenja pravilnika o TP od strane samih TP, inspektora itd.,

2) realna situacija da u Srbiji danas ne možeš smisleno i legalno napraviti nešto u samogradnji kao fizičko lice ili preraditi na vozilu i to uredno ATESTIRATI a zatim vozilo uredno registrovati.

 

Za prvi problem trebalo bi poslati inicijativu MUP-u da oni pošalju dopis tehničkim pregledima sa uputstvom šta se kod motocikala ne smatra preradom (kao što znamo, nedavno je i načelnik saobraćajne policije lepo rekao da se dodaci na vozilu za prevoz prtljaga NE SMATRAJU preradom, jedino to još nije stiglo do tehničkih pregleda u formi nekog zvaničnog dopisa). Kada su motocikli u pitanju, isto bi trebalo da se odnosi i na roll barove, slajdere, vizire...

 

Kočiona creva, poluge, diskovi, pločice, amortizeri i slično, su POTROŠNI DELOVI, tako da to uopšte ne spada ni u kakvom kontekstu u priču o tehničkoj ispravnosti (osim u smislu da kočnice moraju da koče, što se i proverava na tehničkom pregledu vozila).

 

Izduvi su po meni najkomplikovanija stavka. U sadašnjoj postavci stvari, motocikl koji ima fabrički lonac koji je razbušen, iz koga je izvađen katalizator, koji urla, prdi i smrdi, ali je politički korektan na fotografiji, prolazi tehnički pregled bez ikakvih problema, a motocikl koji je IZ SALONA izašao sa aftermarket auspuhom, kao fabričkom dodatnom opremom, koji ne probija nikakve limite buke ili limite za izduvne gasove, ne može da prođe tehnički pregled. To je apsurd nad apsurdima. Isto se odnosi i na naknadno ugrađene aftermarket lonce, koji su uredno homologovani. S obzirom da kod nas nije propisana neka dodatna propratna knjižica uz vozilo u koju bi se upravo na tehničkom pregledu evidentirali dodatni homologovani delovi, zar nije onda najlogičnije da se prilikom tehničkog pregleda dostavi na uvid homologacijski list za konkretan izduv i da to bude sasvim dovoljno da se prođe tehnički?

 

I tu onda dolazimo do druge vrste problema, a to je da u Srbiji više ništa ne možeš normalno atestirati. Opitni centri zajedno sa čuvenom agencijom za bezbednost saobraćaja (namerno pišem malim slovima), postali su usaglašivači neke besmislene papirologije uz vrlo visoku naplatu svoje "usluge". Ispunjavanje forme bez ikakve suštine uz masnu proviziju... Po mom mišljenju, za ovaj problem ne postoji jednostavno rešenje. To je političko pitanje i zahteva daleko širu građansku inicijativu. Jasno je i zbog čega - naravno, zbog fantomske "agencije za bezbednost saobraćaja" čije samo postojanje vređa inteligenciju. Normalan i logičan put bi bio sledeći:

1) napravio sam neku doradu/preradu, ugradio deo koji nije homologovan

2) idem u opitni centar gde stručna lica (inženjeri) utvrde da to što sam preradio ili ugradio ispunjava propisane norme (kakve god)

3) sa papirom iz opitnog centra odem na tehnički pregled gde se prerada/ugradnja notifikuje i upiše u podatke o vozilu

 

Odmah vidimo gde je kvaka - nema u ovom postupku nigde "agencije za bezbednost saobraćaja" - samim tim oligarhija na vlasti nema lagani izvor prihoda od prodaje magle. Zato kažem da je to daleko šire društveno pitanje.

 

Za početak bilo bi dobro nekom inicijativom rešiti makar ovaj prvi deo problema, da ne maltretiraju i ne vraćaju ljude sa tehničkih pregleda zarad gluposti i nedorečenosti u pravilnicima odnosno tumačenjima istih... Bilo bi dobro ako ima neko kontakt sa glavonjama u MAS i AMS, onda ako ima neko lični kontakt sa onim Okanovićem i sa ovim što promoviše bezbednost motociklista (ok je lik, ne mogu da se setim kako se zove), da se sastavi taj neki dopis te da MUP ili ABS ili ko god već treba pošalje dopis tehničkim pregledima sa dodatnim tumačenjem šta konkretno da kontrolišu kod motocikala...

 

 

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5752 postova

@icatenej svaka ti je na mestu. Da pojasnim samo zasto sam pisao o kako ti kazes potrosnim delovima. Pisao sam jer sam video da u Nemackoj za neke od tih delova treba "atest" za neke ne sto sam ukratko video na ovom linku:  https://www.louis.eu/rund-ums-motorrad/schraubertipps/tuev?showDesktop&_ga=2.61112684.1728495326.1535013350-163568817.1518446025#jump-to:lenker-hebel-griffe

 

a ovo su neke recimo nedoumice:

 

Handlebars, levers and grips can be replaced with aftermarket products.

  • All aftermarket handlebars must be tested and approved
  • The product should always be supplied with a test report or type approval (ABE) (this must specify the motorcycle! Furthermore, approval must contain details of any restrictions, installation requirements, and whether there is an obligation to enter in vehicle documents.)

Brake components are type-tested parts. They can be replaced with aftermarket products.

 

  • Brake lines, e.g. steel-braided – with or without plastic sheath – do not generally need to be entered in the vehicle documents, but must be installed in compliance with the installation requirements of the type approval.
  • Brake lines must be leak-free and routed to prevent abrasion and twisting/kinks.
  • Brake discs, such as Wave discs, always have a test report or type approval and must be specific to the respective motorcycle.
  • Brake pads must have national (KBA** No.) or an international approval (EC or ECE mark).
  • Brake (OEM) spare parts (OEM design, approved replica) do not need to be entered in the vehicle documents.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

@icatenej u principu si lepo opisao problematiku. Ideja je da se krene od nas, da mi definišemo zahteve - napismeno, pa ko hoće posle od ovih "bitnijih"  da pogura, nije problem.

Ja ću narednih par dana da iščitam opet ovu temu i izvučem najbitnije detalje. Ako hoće još neko bilo bi dobro.

Sa bdadom sam dogovorio da odemo do ljudi koje on poznaje, a koji rade atestiranja, pa da čujemo i njihovu muku i probleme.

Uglavnom da tokom septembra nešto napišemo, pa ćemo videti za dalje.

Predložio bih da se otvori nova tema za definisanje konkretnih zahteva motorciklista, pa ko je voljan da pomogne, a ovde da ostane prostor za generalno izražavanje nezadovoljstva, primere sa tehničkog, itd.

Šta mislite?

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Bravo obojici za konkretnu(!) angažovanost.

 

Ja plaćam kafu i donosim, ako vredi čemu, i svoj uvid. Hajde da se vidimo sledeće nedelje u Beogradu, a bilo bi sjajno da i kolege sa tehničkih dođu. Znam da BG nije blizu, jedino što je na sredini... :) 

 

Ima načina da se stvar gura.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5752 postova

S obzirom da je inicijativu pokrenuo @mradomir a da sam ja mLogo lajao mislim da je u redu da Novi Sad bude pokretac boljeg zivota motociklista u Srbiji jer si ti spavao :)

 

Salim se mada ja necu verovatno vise registrovati motor trudi cu se da dam svoj doprinos ukoliko je potrebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Dobro, može i Atina ova naša, mada mradomir nije iz ns, pa ti oćeš da budete bg umesto bg:P

 

Radomire, tvoj je tempo, daj vreme i mesto... Kafa je moja, a ručak dovlin, em će bude domaćin, em se ovde falio da ima dobru platu, em osyalo para od (ne)registracije :P

 

Ajde stvarno nešto konkretno da uradimo. Preterali su! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5752 postova

Ko je taj Dovla :P

 

Mani se dobre plate nisam se hvalio rashodnom stranom.

 

Salim se naravno ja sam za jer bih izmedju ostalog voleo da pokusam da pokazem ljudima da moze da se bori legalnim putem (ako uspemo makar i odgovor da dobijemo za mene je to vec uspeh)

 

Za sada konkretno znamo da na tehnickom prave problem za kofere i crash barove kao i za auspuhe i ksenon i led svetla. Mislim da treba u tom pravcu sastavljati prvu turu pitanja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Za početak sam otvorio novu temu:

Ovde neka ostane priča kako se ko proveo na tehničkom i mesto gde možemo da se izjadamo, a tamo da bude samo oko zahteva.

Za sastanak ćemo se dogovoriti u skladu sa napretkom oko definisanja zahteva.

Trenutno su neki na moru, a neki smo u lavoru, pa kad se svi vrate za desetak dana :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Sad mi krivo sto nisam u Muzlji slikao motor iz Engleske.na sve lici osim na Suzuki SV.  u S varijanti koji je osnova i po recima vlasnika vec 5 godina na njihovom tehnickom prolazi bez problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
Pre sat vremena, mradomir je napisao:

Za početak sam otvorio novu temu:

Ovde neka ostane priča kako se ko proveo na tehničkom i mesto gde možemo da se izjadamo, a tamo da bude samo oko zahteva.

Za sastanak ćemo se dogovoriti u skladu sa napretkom oko definisanja zahteva.

Trenutno su neki na moru, a neki smo u lavoru, pa kad se svi vrate za desetak dana :)

 

E tada mene neće biti, ali držim fige... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
49 minutes ago, severian said:

E tada mene neće biti, ali držim fige... 

Pa ajmo ondak na kaficu jedan dan, pa ko dođe - dobrodošao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
Pre 21 sati, dvlns je napisao:

S obzirom da je inicijativu pokrenuo @mradomir a da sam ja mLogo lajao mislim da je u redu da Novi Sad bude pokretac boljeg zivota motociklista u Srbiji jer si ti spavao :)

 

Salim se mada ja necu verovatno vise registrovati motor trudi cu se da dam svoj doprinos ukoliko je potrebno.

a da vas nisam ja prodrmao i kanalizirao????? znaci moglo bi se u Puli rješavati pitanje od znacaja za srpske kolege. Pulska konvencija. evo taman jucer stigao Sasha P ( Jack Daniels ) covjek sa iskustvom, može severijan doci i još nekoliko pa da se to glatko rješi kao i sve do sada što se pokrenulo preko foruma u vezi tih tehnickih regulativa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Ja u Pulu, sticajem okolnosti, redovito dolazim vec par godina, lep grad, uglavnom fini ljudi, nije mi mrsko dakle... Al da budemo neuspešni možemo i u ns, jeftiniji smeštaj :)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5752 postova
1 hour ago, mile fazer said:

a da vas nisam ja prodrmao i kanalizirao????? znaci moglo bi se u Puli rješavati pitanje od znacaja za srpske kolege. Pulska konvencija. evo taman jucer stigao Sasha P ( Jack Daniels ) covjek sa iskustvom, može severijan doci i još nekoliko pa da se to glatko rješi kao i sve do sada što se pokrenulo preko foruma u vezi tih tehnickih regulativa.

Jedino ako cemo ici na Brijune kao ćopica onomad nekada sa puno akloFola, svetskih bludnica i sve ostalo sto prati jedan medjunarodni skup na najvisem nivou :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
na Brione samo sa štamparom kao vodicem.
Jel to kao poznavatelj lika i djela druga Tita?

Poslano sa mog G3311 koristeći Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • jedan od DDMZ, 805 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R, gsx R

Obrisao sam štamparov post. Molio bih da političke/nacionalne/rasne i slične istorijske stvari ne ispravljamo na ovom pre svega moto forumu.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja