Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Hvala Seve!

Kada smo vec kod toga pitah i za motocikle, kres bar, nosac kofera sve dole, tretira se kao i kuka, bez fabrickog znaka a izlazi iz gabarita vozila-nista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Upravo sada, ser je napisao:

@bdada, npr jedno iza drugog, 4 sa leve strane, 4 sa desne... Ili da su rasporedjena bocno po 4, kao da sedis za stolom...

Znam da je bitno da svako sediste mora imati sigurnosni pojas, al ne znam dal postoji neki pravilnik za njihov raspored?

Ako sedis bocno onda pojas nema svoju funkciju samim tim ne moze.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
31 minutes ago, bdada said:

Hvala Seve!

Kada smo vec kod toga pitah i za motocikle, kres bar, nosac kofera sve dole, tretira se kao i kuka, bez fabrickog znaka a izlazi iz gabarita vozila-nista.

 

E hvala Petru Dobrnjcu da se dotakosmo i ovoga. Svaki put kada čitam temu pomislim da sam na sajtu za kamione. :)

 

I sada kreće igranka. Skineš kofere i nosač, skineš kreš barove i dodatna svetla, ....auspuh, vizir, ...   PROĐEŠ TEHNIČKI ..... vratiš sve nazad na motor posle tehničkog i onda ...

Svaki predstavnik (bez)zakon(j)a može da te zaustavi bilo gde na drumu i da te cinculira klackalicom da ili podmažeš na licu mesta ili na vanredni tehnički pregled, pa isključenje iz saobraćaja.

Dnevna doza fekalija u vidu dnevne štampe će moći da uz komentar da je neki motociklista povređen/poginuo u saobraćaju da prikači i da je vozio tehnički neregularan motocikl.

To je slika Srbije i njenog zakonodavstva koje kroje ljudi od zla oca i gore matere.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Severian, tebi Sam ostao duzan odgovor, Ali bez brige.

Nego, kuka ocigledno Ima kvaku i nelogičnost u zakoniku. Tumaci se i ovako i onako ali verujem da će se to u skorije vreme iskristalisati pa će doći malo mira.
Nego, nije kuka valjda najveći problem?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ne, kuka I motika su najveći problem (možda im i bude ako ovako nastave).;)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova
pre 12 minuta, Savan je napisao:

Severian, tebi Sam ostao duzan odgovor, Ali bez brige

Ne moraš brate Savane, evo nek ostane na crtu :lol3:

 

Priznajem na nevidjeno da si u pravu, bolje sada odmah, nego da me izmoris polemikom, pa opet sve lepo da priznam :D

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Kvaku sa kukom su iskvačile ljigave birokrate u Briselu. Ko voli da se smara:

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32010R1005

 

 

U pojedinim zemljama (Slovenija ?) lokalna regulativa je razumna pa nije napravljen rašomon kao kod nas. A problematika kuke na vozilu postoji i u drugim zemljama, dovoljno je probistriti auto-sajtove u drugim Evropskim zemaljama - tema (i problema) oko kuke na voizilu se može naći pregršt.

 

Nego, na stranu (bar za trenutak :)) kuke, motike i ostala ratarska oruđa. Ovo što direktno tangira (a vređa zdrav razum i ugrožava našu bezbednost) - dodatni farovi, nosači kofera, kreš barovi - zavređuje li to neku konkretnu (re)akciju ili ćemo samo da mrsimudimo po tastaturi ? A i to je samo vrh ledenog brega.

 

Jebu nas uzduž i popreko sve gurajući malo po malo. Tablice - isteklo 7 godina. Kada se malo izduvamo oko toga doći će na red provera roka važenja prve pomoći. Pa će onda doći na red rok važenja trougla pošto katadiopter sigurno ima rok trajanja. Ma ne može razuman da se doseti svega što će bagri pasti na pamet, tako da biće tu još bisera, nema sumnje.

 

Ima li budnih ovde uopšte ili je naplata putarine bila vrhunac interesovanja ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kada smo vec kod toga tablice se ponovo izdaju na sedam godina tako da cemo se ubrzo opet cuditi.

Inace moze samo u dogovoreno vreme svi u Nemanjinu i nema razilazenja do ispunjenja uslova.

Sve drugo pada u vodu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Po svemu sudeći ( cena reg za motor, potvrde o atestima i koje kava izdrkavanja o kmpatibilnosti i usaglašenosti ) sledi masovni prelazak u vožnje Off road. :neznam: Nema registracije, lepo ćemo da se družimo i pijemo pivo ispred zem zadruga sa seljacima kojima smo malo preorali njivu, vozeći od, recimo, BG do KG i nazad. :cirka1:Pa onda prolećno orenje po ravnoj Vojvodini. :jee1: Idi bre, begaj. Zanimacije kolko hoćeš. Do duše, biće malo zajebano sa R-ovima i čoperima, ali snaći će se valjda i oni nekako. Asfalt prepuštamo ovima sa BMW GS-ovima, naročito Adventure modelima, jer 80 posto motora koje viđam u zadnje vreme po gradu su iz te sekte. :) U ovom Smrdistanu je sve naopako, pa tako neka bude i ovo :na_glavi:

Odoh, moram da tražim kramponke za TDM-a.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Pre 2 sati, bdada je napisao:

Hvala Seve!

Kada smo vec kod toga pitah i za motocikle, kres bar, nosac kofera sve dole, tretira se kao i kuka, bez fabrickog znaka a izlazi iz gabarita vozila-nista.

 

Znači ako ima "fabrički znak" onda je sve super mega dojajno?!? A šta je "fabrički znak"? Evo konkretan primer - za Yamahu XJ600N i XJ600S Diversion fabrika (znači original Yamaha, ne SW Motech, Touratech ili već ko god) je isporučivala kreš barove kao dodatnu opremu. Ta dva komada cevuljage nemaju na sebi apsolutno nikakvu oznaku - a fabrički su.

 

Drugo - šta znači "izlazi iz gabarita vozila". Koliko ja znam, na motociklima, krajnje tačke vozila su krajevi kormana (na nekima su i krajevi retrovizora). U knjizi koja se dobija uz motor kad se kupi, obavezno su navedene sve te dimenzije. Ako crash barovi ili nosači kofera ne izlaze iz tih gabarita, to znači da su apsolutno legalni - ili nisu?!?! Ili postoje neki drugi gabariti vozila po slobodnom tumačenju koga god? Razumem da sami bočni koferi recimo izlaze iz gabarita i da ih za tehnički pregled treba skinuti. Ali za nosače ili odstojnike za bisage koji su poptuno u gabaritima motora ne vidim razlog da se skidaju. Hoću reći, ovlašćena osoba na tehničkom ima puno pravo da pusti kao tehnički ispravan motor sa crash barovima i nosačima kofera i da bilo kom inspektoru argumentovano objasni da to ne izlazi iz gabarita vozila. Kako će inspektor to da ospori?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Moram opet da pomenem "fabrički znak"... Znači ako ja na nosač kofera nalepim nalepnicu "Yamaha" i turim Yamaha logo, onda će taj nosač da ima "fabrički znak". Mogu i pločicu da stavim da pojačam utisak :D:D:D Hoće li to onda biti "tehnički ispravno?!?! 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ne objasnjava se inspektorima, oni prijave prosledjuju sudu, znaci tehnickom treba dooobar advokat koji moze njihove tvdnje da ospori na sudu ... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Upravo sada, icatenej je napisao:

Moram opet da pomenem "fabrički znak"... Znači ako ja na nosač kofera nalepim nalepnicu "Yamaha" i turim Yamaha logo, onda će taj nosač da ima "fabrički znak". Mogu i pločicu da stavim da pojačam utisak :D:D:D Hoće li to onda biti "tehnički ispravno?!?! 

 

Tako ispada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

@bdada sve je jasno :) Hvala tebi što nam prenosiš iskustva iz prve ruke. Na žalost, pasolutno je jasno da ovo sve nema nikakve veze sa suštinskom tehničkom ispravnošću vozila... Desiće se ono što sam već nekoliko puta ponovio (tačnije već se dešava)... Privilegovani tehnički pregledi neće imati nikakvih problema sa mogućim inspekcijama dok god makar slikaju vozilo i odstoje pored njega pola sata. Njima neće doći nikakav inspektor da im piše prijavu zbog nosača kofera na motoru, kuke, matirane farbe na haubi, ili čega god drugog o čemu se danima unazad priča... Oni će imati klijente i normalno će poslovati. Ovi drugi će polako od pritiska početi da pucaju - ili će ih zatvarati inspekcije ili će polako ostajati bez klijenata...

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 3 sati, bmw je napisao:

Naravno da se šalim, a šta bi drugo. Ali priznaj da je prilično dobro rešenje (ili vozač teži za 25 kila tako da je težina po osama raspoređena 50-50) . Zar stvarno misliš da 25kg utiče na vozne sposobnosti automobila koji teži recimo 1500kg? Kako kompenzovati dva različita vozača sa različitom težinom (recimo 80kg i 140 kg)? Jel prešteluješ amortizere ili stavljaš džak cementa pozadi?

BMW sa 200 konja nema pojma sta je kuka od 25 kila,ali Yugo 45 od 750 kila sa ugradjenim plinom kojega je majstor jos dodatno ustrojio oseca itekako tezinu kuke :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff
pre 22 minuta, icatenej je napisao:

Moram opet da pomenem "fabrički znak"... Znači ako ja na nosač kofera nalepim nalepnicu "Yamaha" i turim Yamaha logo, onda će taj nosač da ima "fabrički znak". Mogu i pločicu da stavim da pojačam utisak :D:D:D Hoće li to onda biti "tehnički ispravno?!?! 

 

 

pre 21 minuta, bdada je napisao:

Tako ispada.

Da se prebaci u rubriku kupujem...

Dakle, kupujem Yamaha nalepnice za Sebin crash bar i Yamaha nalepnice za Givi bočne nosače kofera i Yamaha nalepnicu za Ivanov vizir. :jee:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
Pre sat vremena, icatenej je napisao:

 

Znači ako ima "fabrički znak" onda je sve super mega dojajno?!? A šta je "fabrički znak"? Evo konkretan primer - za Yamahu XJ600N i XJ600S Diversion fabrika (znači original Yamaha, ne SW Motech, Touratech ili već ko god) je isporučivala kreš barove kao dodatnu opremu. Ta dva komada cevuljage nemaju na sebi apsolutno nikakvu oznaku - a fabrički su.

 

Drugo - šta znači "izlazi iz gabarita vozila". Koliko ja znam, na motociklima, krajnje tačke vozila su krajevi kormana (na nekima su i krajevi retrovizora). U knjizi koja se dobija uz motor kad se kupi, obavezno su navedene sve te dimenzije. Ako crash barovi ili nosači kofera ne izlaze iz tih gabarita, to znači da su apsolutno legalni - ili nisu?!?! Ili postoje neki drugi gabariti vozila po slobodnom tumačenju koga god? Razumem da sami bočni koferi recimo izlaze iz gabarita i da ih za tehnički pregled treba skinuti. Ali za nosače ili odstojnike za bisage koji su poptuno u gabaritima motora ne vidim razlog da se skidaju. Hoću reći, ovlašćena osoba na tehničkom ima puno pravo da pusti kao tehnički ispravan motor sa crash barovima i nosačima kofera i da bilo kom inspektoru argumentovano objasni da to ne izlazi iz gabarita vozila. Kako će inspektor to da ospori?

to te ne treba brinuti jer svi dodaci ili barem vecina su unutar širine, visine i dužine. e sad dužina bi nas mogla zezati zbog nosaca tanjura za kofer kao i sam kofer ako idu peko repa motora tj. nosaca tablice a takvih ima dosta. rješenje bi bilo da se skine kofer prije tehnickog. to ne tvrdim nego onako logikom i mislim za kod vas na tehnickom jer kod nas prolazi,  iz osobmog iskustva nekoliko godina za redom.

kada bi gledali po teh. podacima za određeni motor onda bi u gabarite ili dimenzije ulaziklo još ponešto a to bi moglo stvarati probleme samo nema logike da se još i time bave. kod nas to nije preksa na tehnickom pregledu.

DIMENZIJE
Dužina: 2510 mm
Širina: 940 mm
Visina: 1090 mm
Visina sjedala: 658 mm
Visina od tla: 130,8 mm
Obujam spremnika: 14 l (Rezerva: 4,6 l)
Suha masa: 238 kg
Masa s punim spremnikom: 261 kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova
Pre sat vremena, icatenej je napisao:

Desiće se ono što sam već nekoliko puta ponovio (tačnije već se dešava)... Privilegovani tehnički pregledi neće imati nikakvih problema sa mogućim inspekcijama dok god makar slikaju vozilo i odstoje pored njega pola sata. Njima neće doći nikakav inspektor da im piše prijavu zbog nosača kofera na motoru, kuke, matirane farbe na haubi, ili čega god drugog o čemu se danima unazad priča... Oni će imati klijente i normalno će poslovati. Ovi drugi će polako od pritiska početi da pucaju - ili će ih zatvarati inspekcije ili će polako ostajati bez klijenata...

Tako je, apsolutno i potpuno tačno! 

 

Potpuno tačno. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Meni auto došao na pregled u Agenciju sa carine oni napisali ima kuku i moj auto ima legalno kuku bez da se pita ko je ugradio i atestirao.A neko će da promeni auto da bi imao kuku.

Da i tehnički pregledi imaju mogućnost da na sajtu Agencije provere i odštampaju papir šta sve od opreme ima auto.

Motor mi je kod Agencije slikan sa zadnjim koferom nosačima ,slajderima Rizoma žmigavcima.... Znači da je sad to legalno.A kad neko ugradi neće biti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 4 sati, bdada je napisao:

Ako sedis bocno onda pojas nema svoju funkciju samim tim ne moze.

 

A sta je sa Pajerom iz 90 i neke sa sedam sedista,njemu su pozadi ona pomocna bocna sedista.Neko spomenu sirinu motocikla,nekad negde sam video da sirina motocikla moze biti maksimalno 130 cm.Cega sirina?Bocnih kofera,kormana,tereta koji se prevozi?Ili ovi magarci pisu ove gluposti samo za vozila mladja od par godina:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Apsurd je i kad je pandur hteo da mi piše kaznu za kuku koja nije demontirana.Prvo što nije merodavan može na vanredni tehnički drugo kad je ispisao neki papir ja ga pitao da li moja kuka izlazi iz gabarite vozila on reče ne.Ja reko kao onda kazna pa to je dozvoljeno.:na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja