Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5733 postova
7 hours ago, drumskalisica said:

  A šta da objasni, kad drži džet kacigu u ruci ( na 2,30 ) i za istu kaže da to nije kaciga i da on ne zna šta je to. ( A naša policija je 30 - 40 godina imala takve kacige ). Ja bih očekivao od njega da kaže da je to možda loša kaciga jer nema odgovarajući atest i da se priznaju samo kacige sa homologacijom ( Obično je zašivena na kaišu kojim se kaciga zakopčava ), ali eto stručnjak to ne zna da objasni. 

 

  

 

Oprosti ali ovo nije Jet kaciga nego takozvani "braincap"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Ovo oko kaciga je nonsens pričati, kako bi ja bilo kome objasnio koju kacigu i u koje svrhe treba da je nosi?

Pa valjda sam znaš da li ideš da igraš klikere ili u saobraćaj na motociklu koji je takav kakav jeste u SRB

Ako je vrućina a tebi je prioritet hlađenje a ne bezbednost pa takvima i odgovara neuređenost i mogućnost da se nosi "noša" na glavi

Ako ne može drugačije valjda zato postoji standard ispod koga ne može da se nosi kaciga na motociklu a to zakon treba da uredi a policija da sprovodi ako je sada već statistika i zdravstvo u problemu zbog povreda koje nastaju neadekvatnom zaštitom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ovo je Jet kaciga...

 

hjcfg_jet_helmet_750x750.jpg

 

Sa vizirom, bez vizira, sa drugačijim vizirom, sa kačketićem... Suština je da poptuno pokriva potiljačni deo i obuhvata lice (vilicu) sa strana.

 

A ovo je NOŠA...

 

Braincap-Louis-80-matt-Schwarz-204241_41

 

I kao i svaka druga NOŠA može da služi da se dete u nju popiški a da zaštiti glavu, vrlo teško... U tom smislu ovaj gore je potpuno u pravu kada kaže da ne zna kako bi to nazvao...

 

Za one koji se pale na taj neki retro/metro/kurac/palac fazon, postoje i ovakve jet kacige:

custom_bilt_jet_helmet_pearl_white.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Ma nije problem vrucina, kako ostali voze sa kacigama ??

Problem je u tome sto se ne vidi dobro vlasnik. ;)

 

Hoce baja da se vidi, to je jedini problem.

Zasto je covek dao tolike pare ako ga niko nije video i prepoznao dok se vozio do kafica ???

Cik da vidim policajca da mu napise kaznu ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

@JevtaNS Nametne ti iskustvo ako pretekneš... Ja se sećam i da su se pre 30 godina nosile ozbiljne (i u to vreme vrlo skupe) kacige. Mislim na one koji su iole ozbiljnije vozili motore, putovali i slično... O bilo kakvim trkačima da ne pričam... A naravno bilo je uvek i masa indijanaca sa brzim naočarima za sunce isto kao i danas... Ništa specijalno zakon nije promenio.

 

Ja sam više puta padao na razne načine, i na raznim podlogama (i na asfaltu i na off-u) pa mi ne treba zakon da propisuje nikakvu zaštitnu opremu :D Naučio "sam od sebe"...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Pa kako šta su završili? Jel gorivo opet poskupelo? Jesmo li već došli do ozbiljne priče o komadanju Kosova? Jel se krimosi kokaju na dnevnom nivou usred Beograda kao po brazilskim favelama? Jel se prodaje PKB, Bor...? Da nastavim dalje? Sve su, brate, završili...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Ako niste znali :

 

U nemackoj je obavezna kaciga od 1976 godine.

U Austriji  je obavezno nosenje kacige od 1979 godine.

A u Svajcarskoj  taj zakon postoji od 1981 godine.

 

Cak i u Vietnamu postoji zakon o obaveznom nosenju kacige ??

 

Samo u Texas-u nisi u obavezi da nosis kacigu,  AKO imas preko 21 godinu i imas posebno zdrastveno osiguranje koje snosi trosko lecenja i tako smanjiva troskove ostalih poreznika.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8122 postova

Bravo za Teksas!

 

(bar po pitanju kaciga)

 

Tema nam je odavno već postala ona rupa protivU cara Trajana, izvičemo se, pa je valjda lakše... al' od šuma korisne informacije teško dolaze do izražaja. :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Lako je Teksasu. Oni i Pariz imaju  ;).

 

Doduše, imaju i Beograd (Belgrade, Texas), nego nema stanovnika tamo još od kraja američkog građanskog rata. Grad duhova.

A kakve to veze ima sa tehničkim pregledom. J'bemliga. Ovo oko tih duhova me nešto z'nemiri.    :dilema:

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Pa evo da rezimiramo...

 

- Aftermarket auspusi - na dva ne prođu na trećem prođu...

- Nosači kofera i kreš barovi - negde traže da skineš radi slikanja, negde opet prođu najnormalnije...

- Sve ostalo, koliko kapiram, niko i ne gleda ukoliko ne deluje baš kao čir na dupetu (tipa kineski ksenoni/ledovi u H4 faru koji kad se upale, odmah uginu bar dve pande u Kini :D)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8122 postova

Važno je, dakle, da se znaju jasna pravila, što je i bio osnovni razlog uvođenja celog cirkusa! ;)

 

Mada, sada će MIla da nam objasni da smo u stvari besni i da bolje da se priviknemo, tako treba... 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 18 minuta, ser je napisao:

Led migavci ne mogu, al mogu obicni sa led sijalicama :stabre:

Na kućištu originalnih migavaca ima oznaka homologacije, a toga nema na ovim LED migavcima i tu je kraj priče. A isto važi i za retrovizore, farove, ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Tacno tako! Al originalni migavac je predvidjen za odredjenu sijalicu, al nema veze ako je unutra led od 0.1w ili 10w...

Ako se vec jebemo, daj da se jebemo do kraja, a ne tu da se pipkamo i trljamo...

 

Inace, moji zadnji led migavci imaju na njima homologaciju (a verujem i da ostala vecina ima) E8 i tamo neki jos broj, kupljeni su ovde u prodavnici, a stop (isto led) ima E11, kupljen preko ali-a.

Pokusavam da uslikam, al drljava ves masina (LG) ne moze da izbistri sliku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 9 minuta, ser je napisao:

Tacno tako! Al originalni migavac je predvidjen za odredjenu sijalicu, al nema veze ako je unutra led od 0.1w ili 10w...

Ako se vec jebemo, daj da se jebemo do kraja, a ne tu da se pipkamo i trljamo...

 

Inace, moji zadnji led migavci imaju na njima homologaciju (a verujem i da ostala vecina ima) E8 i tamo neki jos broj, kupljeni su ovde u prodavnici, a stop (isto led) ima E11, kupljen preko ali-a.

Pokusavam da uslikam, al drljava ves masina (LG) ne moze da izbistri sliku

Pa mrzi ih da razvaljuju migavce, štopke, pozicije, .. i da gledaju šta smo tu upakovali, ali ti ih obavesti slobodno šta si ubudžio unutra, pa će i to da ti provere (pošto bi da se jebeš do kraja).

A inače po tehničkim propisima ima tačno predviđeno koliko treba da budu veliki migavci, koliko puta treba da trepere u minutu, koliki osvetljaj treba da daju, pod kojim uglm moraju da budu vidljivi, koliko treba da budu široki, ..... .

Ukoliko imaju oznaku homologacije i ukoliko ispunjavaju propisane uslove smatram da moraju da prođu tehnički.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
47 minutes ago, zika56 said:

Pa mrzi ih da razvaljuju migavce, štopke, pozicije, .. i da gledaju šta smo tu upakovali, ali ti ih obavesti slobodno šta si ubudžio unutra, pa će i to da ti provere (pošto bi da se jebeš do kraja).

A inače po tehničkim propisima ima tačno predviđeno koliko treba da budu veliki migavci, koliko puta treba da trepere u minutu, koliki osvetljaj treba da daju, pod kojim uglm moraju da budu vidljivi, koliko treba da budu široki, ..... .

Ukoliko imaju oznaku homologacije i ukoliko ispunjavaju propisane uslove smatram da moraju da prođu tehnički.

Žiko, zanimaju me ti tehnički propisi i da li su novijeg datuma?

Razlog malo izlazi iz okvira teme, ali je na neki način i povezano...

Pre neku godinu zamalo nisam imao udes jer nisam video uključen migavac na autu koji je skretao...razlog je bio onaj prastari izbledeli migavac koj sam video tek kada sam bio previse blizu. Tada sam se raspitivao kod čoveka koji je bio instruktor i u tom trenutku radio u AMSS na pregledu...postojali su veoma skromni propisi u vezi sa tim...čini mi se da je bilo regulisano samo brzina treptaja, ali ne i intenzitet...pa me zanima kako je sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
On ‎16‎.‎8‎.‎2018‎. at 10:33, mrle je napisao:

ostavio auto ortaku koji ima agenciju da mi završi tehnički i registraciju... juče ga oprao u perionici (bio ekstremno prljav posle puta od preko 2000km sa decom) i počeo potop, ono nevreme.

Sedim na poslu i čekam poziv.

prošla Multipla tehnički.

Trudim se da mi auto bude ispravan, ali pribojavao sam se možda nekih nebuloza, ali prošlo je sve ok i korektno.

 

 

samo u odnosu na prošlu godinu, tehnički 3.000din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Pre 10 dana sam registovao auto. Skinuo sam kuku i odem informativno do tehnickog gde registrujem vec 6, 7 godina auto i kaze mi lik ok je kuku si skinuo ali farovi ne valjaju mora da stavis druge. Vozim golf 4 i imam farove od r32 s tim sto su ovi moji i ofarbani iznutra u crno. Ok i pocnem da trazim farove da kupim. U medjuvremenu zove me drug i kaze imam ja drugara drzi tehnicki ajd da odemo do njega da vidimo sta ce da kaze. Odemo do njega, decko lepo slika far sa upaljenim i ugasenim svetlom i posalje upit agenciji za bezbednost saobracaja i posle 15 min dobije odgovor da su farovi ok i da mogu da prodju tehnicki. Tako radi neko ko je pismen i ko hoce da se potrudi ali nazalost takvih ljudi je malo. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
13 minutes ago, nemanja2468 said:

Pre 10 dana sam registovao auto. Skinuo sam kuku i odem informativno do tehnickog gde registrujem vec 6, 7 godina auto i kaze mi lik ok je kuku si skinuo ali farovi ne valjaju mora da stavis druge. Vozim golf 4 i imam farove od r32 s tim sto su ovi moji i ofarbani iznutra u crno. Ok i pocnem da trazim farove da kupim. U medjuvremenu zove me drug i kaze imam ja drugara drzi tehnicki ajd da odemo do njega da vidimo sta ce da kaze. Odemo do njega, decko lepo slika far sa upaljenim i ugasenim svetlom i posalje upit agenciji za bezbednost saobracaja i posle 15 min dobije odgovor da su farovi ok i da mogu da prodju tehnicki. Tako radi neko ko je pismen i ko hoce da se potrudi ali nazalost takvih ljudi je malo. 

Da li je ovo standardna procedura?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Dobio odgovor od ABS , izvini ali ne verujem, ja cekam odgovor na mail poslat 2013 god. mozda NATEP ali ja im se vise ne obracam (naplacuju 20€ mesecno) na pitanje u vezi motocikala dobijem odgovor "ma nema veze auspuh taman da ga nema,sve kao do sad samo skinite onu kornjacu nazad" mislio na kofer, veoma strucno, hvala na odgovoru i nikad vise, kao da te navlace da pogresis.

Sto se tice farova gleda se homologacija, intezitet i usmerenost a to sto je ofarban OKO sociva nema veze.

Migavci treba da daju jasnu svetlost zute boje i 90 +-30 otkucaja u minuti, s'ti sto to jasno moze biti i nejasno, zavisi od dioptrije :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja