Jump to content

Moto Zajednica

Lom kolena, molim za savet...

Recommended Posts

  • U prolazu, 62 postova

U petak sam imao pad, slomio zglob kolena... Nisam pao na koleno vec sam mahinalno pokusao nogom da stabilizujem motor da ne padne a 200kg tezine motora i brzina od oko 50km/h su mi slomili zglob kolena. Kasnije sam pao na motor koji se klizao i odklizao sam na njemu i nemam ni najmanju ogrebotinu nigde osim tog kolena...

Da ne duzim sa tim, interesuje me neki savet od onih koji su slicno doziveli posto prvi put imam lom.

Hitna me je odvezla u Sr. Mitrovicu u bolnicu i tamo su mi stavili gips sa zadnje strane noge od debelog mesa do noznih prstiju a sa prednje strane je zavoj.

Doktor u Mitrovici je rekao da 48h stavljam led na koleno dan/noc sto sam ispostovao, cak i nastavio i treci dan da stavljam.

Rekao je da na kontroli posle 3 nedelje mozda bude mogao plasticni gips, ovaj je pretezak, mnogo muke mi pravi i do WC a ne kad bih negde pokusao da idem...

Rekao je oko 2 meseca gips ukupno...

Poslao sam snimak kolena i ortopedu sa Banjice koji je rekao sve isto kao i ovaj iz Mitrovice osim da bi on za 4 nedelje snimio pa video jel moze plastika i da je moguce cak i 2 ipo meseca gips... 

Nisu mi namestali nista, verovatno je sve na svom mestu samo treba da zaraste sto je predpostavljam olaksavajuca cinjenica?!

Zanima me iz iskustva drugih koji su imali slicne lomove, da li cu moci posle par dana da izadjem iz kuce, da odem na posao recimo na par sati tako sto cu sesti na zadnje sediste auta i biti odvezen do posla gde cu sesti sa nogom podignutom na stolicu? To ce trajati nekih 3-4h 5 dana u nedelji, odgovori tipa odmaraj mi nisu od neke pomoci. :-)

Pijem neki skupi solgar kalcijum, inace se hranim kvalitetno, ne pusim... 

Kako odrzavati higijenu najefikasnije posto je tusiranje nemoguca misija sto zbog gipsa koji ne se da se natopi a sto zbog toga sto ne mogu da stojim u tus kabini?

Voleo bih da cujem vasa iskustva i nadam se da vas nece mrzeti da ih podelite. :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Мислим да возачи мото гп ломе кључне кости, зглобове и ноге оа после интервенције возе после два дана па би требало можда ту да потражиш савет. Овде ипак се надам да нема таквих који би ти дали ветар у леђа и саветовали да скинеш то срање са ноге...јер доктори немају појма и све су то будале. Због оваквих тема побожност ми се јача.....крстим се по цео дан. Не замери ми на коментару нисам могао да се суздржим. Надам се да ћеш на крају ипак послушати савете лекара и опет сести ма мотор и уживати у вожњи. Поздрав

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1262 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Nisam nikada lomio koleno, ali sam imao drugih lomova i raznoraznih povdreda i amputacija delova tela.Moje iskustvo kaze da se treba smiriti i mirovati sto vise,da ne bi posle zalio, sad ti je najvaznije da to krene da zarasta kako treba. Sto se tice tusiranja, to zaboravi, najbolje ti je da higijenu odrzavas sa peskirom koji je nakvasen u vodi sa gelom za tusiranje, zatim ispiranje sa peskirom koji je nakvasen u cistoj vodi.

 

Brz oporavak zelim...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: Vidikovac
  • Motocikl: KTM 790 Adv

Pozdrav druže, zao mi je što ti se to desilo, bio sam u sličnoj situaciji s tim što sam ja imao prelom skočnog zgloba, operaciju I mnogo duži oporavak. Iskreno ne znam ništa oko kolena, ali sam bio na "jednoj nozi" pa ti što se toga tiče mogu dati neke savete. Što se longete tiče (korito od gipsa) to je mnogo bolje nego da ti je cela noga u gipsu, veruj mi. Tuširao sam se tako što preko te longete navučem kese I dobro ih vežem da ne može voda da prodre (ako prođe koja kap, nju upije zavoj), sednem na neku stolicu I polako, nezgodno jeste ali navikne se čovek. Trebaće ti vremena dok se naviknes da funkcionišeš na jednu nogu, ali posle će ti to biti sasvim normalno. Pretpostavljam da se sad krećeš pomoću štaka, meni su doktori rekli da slobodno mogu da se krećem (preporučili kretanje) s tim što sam morao da vodim računa da dodatno ne opteretim I povredim nogu. Jeste najbitnije da mirujes I ispratis taj oporavak po savetu lekara, jebiga ljudi su se za to školovali. Ja sam išao na ispite, tako da pretpostavljam da I ti možeš da ideš na posao bitno je da ti noga ne bude opterećena, a verujem I da će te kolege štedeti.
Eto, nadam se da sam ti malo pomogao, kao što rekoh trebaće ti malo vremena da se naviknes da sve radiš na jednoj nozi. Možda će se ovde naći još neki kolega koji je imao sličnu povredu, ili možda neki ortoped koji bi I strucnije pomogao. Ako imaš još nekih pitanja rado ću ti odgovoriti na ono što znam.
Samo polako sad, ne žuri nigde.
Želim ti brz oporavak!

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Naruči negde Clinell vlažne maramice, potraži na netu kod prodavaca medicinskog i stomatološkog materijala, mislim da ih je uvozio Hipokrat ranije. Dobre su , velike, i ubijaju sve gamadi, a ne oštećuju kožu. Dok ne navikneš na novu situaciju i dok ne uspeš da sam ideš u kupatilo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

Kad sam se pre 6-7 godina prelomio na pola, jedina higijena su mi bile vlazne maramice... Oko 40tak dana nisam isao na tusiranje, 20 dana u bolnici i jos 15-20 kuci dok mi nisu skinuli konce...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Dragi moj Perkele,

 

Prvo ti zelim da se brzo i koliko je moguce potpuno oporavis.

Drugo, bilo bi jako lepo da nam opises koju si opremu imao na sebi i pod kakvim uslovima je doslo do stecenja na tvom kolenu.

Molim te da budes u potpunosti iskren kako bi tvoj slucaj mogao da bude poucan.

Hvala ti unapred i nemoj da klones duhom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova

Krenuo sam u obilazenje auta u gradu, auto je iznenada naglo zakocio i skrenuo levo na neku gradjaru...

Uspeo sam da izbegnem udarac u njegov auto ali nisam uspeo da izbegnem pad...

Koleno sam slomio tako sto sam mahinalno kad je motor krenuo da pada spustio noge na asfalt da pokusam da ga zadrzim da ne padne i tu je pukao ili napukao zglob na dva mesta. 

Posle toga je motor pao na levu stranu a ja sam ostao na desnoj strani motora i klizao se zajedno sa njim. 

Ostecena je samo patika na prstima.

Obzirom da nisam isao brze od 50km/h i da sam imao svu opremu tesko je da sam mogao gore da prodjem od ovoga... Nemam ni najmanju ogrebotinu nigde!

Oprema: Alpinestars: patike, jakna, rukavice i potkapa, pantalone Enter sa kordurom na kolenima, AGV K5 kaciga...

Hvala svima na odgovorima, maramice sam narucio upravo. :)

Ako jos neko ima iskustva neka pise slobodno. :moto2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 5 sati, Perkele je napisao:

U petak sam imao pad, slomio zglob kolena... Nisam pao na koleno vec sam mahinalno pokusao nogom da stabilizujem motor da ne padne a 200kg tezine motora i brzina od oko 50km/h su mi slomili zglob kolena. Kasnije sam pao na motor koji se klizao i odklizao sam na njemu i nemam ni najmanju ogrebotinu nigde osim tog kolena...

Da ne duzim sa tim, interesuje me neki savet od onih koji su slicno doziveli posto prvi put imam lom.

Hitna me je odvezla u Sr. Mitrovicu u bolnicu i tamo su mi stavili gips sa zadnje strane noge od debelog mesa do noznih prstiju a sa prednje strane je zavoj.

Doktor u Mitrovici je rekao da 48h stavljam led na koleno dan/noc sto sam ispostovao, cak i nastavio i treci dan da stavljam.

Rekao je da na kontroli posle 3 nedelje mozda bude mogao plasticni gips, ovaj je pretezak, mnogo muke mi pravi i do WC a ne kad bih negde pokusao da idem...

Rekao je oko 2 meseca gips ukupno...

Poslao sam snimak kolena i ortopedu sa Banjice koji je rekao sve isto kao i ovaj iz Mitrovice osim da bi on za 4 nedelje snimio pa video jel moze plastika i da je moguce cak i 2 ipo meseca gips... 

Nisu mi namestali nista, verovatno je sve na svom mestu samo treba da zaraste sto je predpostavljam olaksavajuca cinjenica?!

Zanima me iz iskustva drugih koji su imali slicne lomove, da li cu moci posle par dana da izadjem iz kuce, da odem na posao recimo na par sati tako sto cu sesti na zadnje sediste auta i biti odvezen do posla gde cu sesti sa nogom podignutom na stolicu? To ce trajati nekih 3-4h 5 dana u nedelji, odgovori tipa odmaraj mi nisu od neke pomoci. :-)

Pijem neki skupi solgar kalcijum, inace se hranim kvalitetno, ne pusim... 

Kako odrzavati higijenu najefikasnije posto je tusiranje nemoguca misija sto zbog gipsa koji ne se da se natopi a sto zbog toga sto ne mogu da stojim u tus kabini?

Voleo bih da cujem vasa iskustva i nadam se da vas nece mrzeti da ih podelite. :-)

Druže, pusti nabeđene doktore i njihove priče!

Pitaj dedu, babu ili nekog od starijih!

Mrsko mi je da ponovo pišem. Koren gaveza (prirodan, iskopan i odležan u alkoholu), spašće te svih problema.

Bićeš ko nov!

Posle gipsa, longeta i drugih gluposti, upotrebio sam gavez i doktor nije mogao da veruje. 

Ako ti treba dodatna informacija, na PP.  

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Evo mog predloga za tusiranje. Kupis najvecu kesu za djubre od 120L u nju ubacis celu nogu i vezicom ili pertlom na vrhu noge podvezes kesu da ne ulazi voda. Kad se istusiras ti skines. Oko loma ne mogu da ti pomognem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Pisem iz iskustva,3 puta lomio levu nogu  bezbroj uganuca  desna lomljena 2 puta . 2010 Godine pokidao sve ligamente u kolenu prednje zadnje ukrstene.Gips 2 meseca.Kupao sam se tako sto bi seo u tus kabinu i koleno umotano u plasticnu kesu  izbacio napolje van tus kabine.

Posle nedelju dana lezanja vozili me na posao  na zadnjem sedistu  radio 6-7 sati. Malo sedis  pa malo spustis nogu pa prosetas na stakama.Tako 2 meseca  a copao sam posle gipsa jos jedno 2 meseca.I danas tu nogu ne mogu da koristim vise od  70 %.Za sam lom treba vreme da zaraste  nesto ne verujem da tu mozes necim da utices da ubrzas.

Sam proceni svoje mogucnosti  licno mislim da par sati na poslu ne moze da skodi .

Brz oporavak ti zelim  pozdrav Bobbra.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 693 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Iz iskustva mogu da ti potvrdim ono što ti je Šumadinac preporučio (čarobna biljka Gavez).

Ima ga u apotekama u obliku gela (Gavez gel).

Isto tako potpuno mirovanje ima osnova u prvih nedelju dana (dok se sanira otok i smiri upalno stanje).

Nakon toga, usled neaktivnosti, dolazi do atrofije mišića i skraćenja tetiva (naravno ne drastično, ali ipak).

Koliko je moguće budi aktivan (polako i strpljivo).

Preparate na bazi kalcijuma nemoj, previše, forsirati, jer kalcijum ima osobinu vezivanja za oštećene tetive, a samim tim, nakon izvesnog vremena, smanjenja njihove elastičnosti.

Zahtevan posao može da bude posle skidanja imobilizacije (fizikalno lečenje, kada treba vratiti pokretljivost zgloba).

Biće to dobro :takoje:

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Polomljeno i dislocirano rame. Ufačlovan, mazan gavez gel kad god je moglo. Međutim, pio sam rusku mumiju. Koliko je ona pomogla zarastanju ne znam, ali sam zadovoljan kako je sve na kraju ispalo. Posle toga, fizikalna terapija odrađena u potpunosti (bazen, dve struje, mlataranje rukama). Gavez sam mazao svakodnevno i pio sam lekove za razbijanje tromba (veoma važno, pošto se prilikom preloma stvaraju modrice, a ja znam dvojicu koja su umrla od otkačenog tromba posle pada s motora. Jedan je čak imao sam veliku modricu na butini). Danas me to rame boli manje na promenu vremena i uopšte je pokretljivije nego ono zdravo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Kao prvo, žao mi je što je tako prošlo. Nisi imao sreće, a možda i jesi... Ko to sada zna. Ne obaziri se na prošlost, koliko je god moguće. 

 

Još jedan predlog (lično iskustvo na dva komplikovanija loma leve šake, sa 10mes razlike): Zepter biotron lampa. 

 

Meni je, zbog nekih komplikacija, fizikalna posle gipsa bila jako, jako bolna. Kolega sa foruma mi je pozajmio lampu, ja nisam mnogo verovao, više je bilo "ne škodi, ko ga j*"... 

 

Moram da kažem da mi je lampa baš lepo pomagala posle fizikalne. Prijatan osećaj, možda i blago smanjenje bola. Vrlo pozitivno subjektivno iskustvo, iako nije objektivno merljivo. Ne kupuj, ako imaš prilike probaj... 

 

Fizikalna terapija je, posle gipsa, mnogo, mnogo važna, mada to će ti sve doce već objasniti. Tu ćeš odlučiti da li će koleno da bude skroz kao nekada. Dosadna je (vežbe bar 3x dnevno, a što više to bolje!) i uglavnom boli, ali nema zamenu. 

 

Moj savet od srca: koristi sve što misliš da ti pomaže, ali nadji dobrog ortopeda, kome veruješ i onda ga slušaj šta priča. Mi po forumima neka ti budemo samo onako sa strane. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    Kost ako treba da zaraste mora da miruje. Ako si mlad onda je to najsrecnije od svega jer sa porastom godina veoma raste i vreme potrebno za zarastanje kosti. Ligament sme malo da se pomera cak i u pocetku, ali kost... mir. Sa gipsom ili drugim sistemom za ucvrscenje mozes da ides gde god uspes da se uglavis sa njim zajedno, ali da se prelom ne pomera. Ako su mi gipsevi bili na nogama, uvek bih uvio donji deo i zastitio od prljanja a za ulazak u krevet skidao tu zastitu od prljanja. Higijena je bila smehotres ali kako-tako sam je odrzavao. Na klozet sa hoklicom za podupiranje noge sa gipsom, a dizanje i spustanje na zdravoj nozi uz pomoc ruku, koliko moze.

    Srecno kolega, zarasti sto pre I STO PRAVILNIJE, a za utehu, takve povrede se zarade i bez motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: CBR 1000RR

Druže, evo da ti i ja prenesem neko svoje iskustvo jer sam vec 7 meseci polomljen... Povreda nije kao tvoja ali je slicno. Meni je potkolenica polomljena na 5 mesta (auto me je udario kao pesaka) pa sam do sada nosio spolji fiksator a sada funkcionalni gips za hod. Jedva mi spasili nogu...

 

Sto se tice plasticnog gipsa ne savetujem ti, bolji je ovaj statomodni bas zbog svoje tezine. Rade misici butine pri svakom pokretu i doci ce do manje atrofije. To je misic koji najlakse atrofira.

Mirovanje pod obavezno ukoliko imas veliki otok, kada se otok smiri, lagana setnja na stakama se preporucuje. Krakte setnje, pa nogu podizati.

Sto se tice kupanja, ja prvih mesec dana od bolova nisam mogao da ustanem iz kreveta i koristio samo vlazne maramice. Nakon toga, noga uvijena u crni dzak za djubre, najveci i ulepljena selotejpom ili vezicama plasticnim. Plasticna stolica u tus kabinu i lagano.

Gavez jeste dobar ali ti ne mozes zbog gipsa, preporucujem ti d3 kapi i sto vise mlecnih proizvoda. Uvece pre spavanja u solju sipaj jednu supenu kasiku susama i nalij jogurt. Ostavi u frizideru da prenoci i ujutru pre jela popi. Mozes da pijes i andol cisto zbog bolje cirkulacije krvi (nista ne skodi). Ako imas u blizini kliniku za rehabilitaciju idi na terapije magnetom i interferentnim strujama. Ubrzava zarastanje kostiju provereno...

Ukoliko poznajes nekog fizioterapeuta ne bi bilo lose da ti pokaze pravilan hod stakama. I sam kazes da ces ih koristiti 2 meseca pa da ne bi posle imao bolove u kukovima i kicmi.

Brzu hranu i alkohol izbegavaj maksimalno.

Slusaj ortopede i nakon gipsa odmah na fizikalnu jer fizijatri kazu da je do potpunog oporavka potrebno duplo vise vremena nego provedenog imobilisan.

 

Ako mogu jos nekako da pomognem pisi...

Brz oporavak!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Manje - više ti je sve rečeno. Ja bih još dodao, kad swve prođe, skineš longete, gipsove i ostalo - da ideš na plivanje u neki bazen. Tako ćeš najbolje razraditi nogu i sam zglob jer će ti biti smanjena pokretljivost neko vreme. Meni se to pokazalo kao najbolja vežba ( lomio ključnu kost nekad davno ) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Polomio sam koleno u saobracajki 12.05. pozovi ujutru da se ispricamo, i da ti dam koji savet.

To sto imas na nozi je gipsana longeta, i slobodno je skini kada ides na kenjazu i na tusiranje... Naravno, nogu i koleno postedi maximalno, i po izlasku iz toaleta, ponovo se uvezi i utegni.

Nenad 062/410-444

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova

Hvala svima na savetima, prilicno ste mi pomogli. :)

Imam jos jedno pitanje, da li mogu da koristim podlaktne stake za ovaj vid povrede ili moraju potpazusne?

@Nenade, kad ti odgovara da nazovem? :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Zao mi je sto ti se to desilo, imao sam zestok zajeb levog kolena pre 13 godina, dan danas nije nit ce ikad vise biti vraceno u normalu......sad nemam vremena za detaljniji opis mog slucaja ali cim ugrabim, pisem ti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: CBR 1000RR
3 hours ago, Perkele said:

Hvala svima na savetima, prilicno ste mi pomogli. :)

Imam jos jedno pitanje, da li mogu da koristim podlaktne stake za ovaj vid povrede ili moraju potpazusne?

@Nenade, kad ti odgovara da nazovem? :)

 

Manje vise je sve jedno koje štake koristis, ista im je svrha.

Sa podpazušnim ces se osecati sigurnije jer ti drze i gornji deo tela. Jedino je bitno da i jedne i druge budu dobro podešene.

Kod podpazušnih trebas da imas mesta izmedju pazuha i mekanog dela jedno 4 prsta. Lakat u oba slucaja treba da bude blago savijen, pod nekih 120°

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Gothenburg
  • Motocikl: BMW R1200R x 2, 2008

Slomio koljeno pre više od 10 godina (na dva dijela ona donja kost, tibia), operacija i 2 titanska vijka, 6 mjeseci na štakama i ne oslanjanja na nogu. Posle toga, otrčao sam 10 polumaratona I trčim redovno 15-50 km sedmicno. Nikakve specijalne treninge osim zdravog razuma i postovanja bola, kad zaboli, polako i pažljivo. 

Sad plivam, vijci su u koljenu, zarasli i ne pada mi na pamet da ih vadim. 

 

Većinom kad boli koljeno, boli ono drugo pa razmišljam da i njega sredim pa na remont :-) 

 

U tih 6 mjeseci, nabavio dodatak za wc solju da mi bude puno više. 

 

Na kadi plastičnu dasku/klupicu poprečno tako da kad uđem, sjednem na nju i tusiram se sjedeći. 

 

A ne zakoracujes u kadu nego se okreneš, dupe spustis u kadu na tu klupicu pa se polako zaokrenes u kadu sa podizanjem povređene noge. 

 

Na dno kade, gumeni "tepih" za svaki slučaj. 

 

Hvataljke na zidu obavezno. 

 

Oko gipsa kesu pri tuširanje i još podignem nogu na ćošak kade da smanjim rizik. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja