Jump to content

Moto Zajednica

Uz 3 mora i preko nekoliko gora ...

Recommended Posts

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6
10 hours ago, mradomir said:

Baš lepa vožnja. Da li je moguće da taj KTM troši tri i po litre? To je LC4 640?

 

Hvala!

 

Moguće je naravno ... može on i manje uz nešto samokontrole.

 

To nije LC4 640, to je LC4 690. Jedino što je zajedničko ovim agregatima je mjesto rođenja - Mattighofen u Austriji.

 

:)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

 

Kišni vikend bio je jedinstvena prilika za utjerati garažicu malo u red. Nikakav specijalan nered još se nije formirao, no pikse s kojekakvim sprejićima počele su se uočavati na mjestima gdje ih inače nikada ne bih tražio. Sprej za čišćenje lanca, sprej za podmazivanje lanca, silikonski sprej, WD40, sprej za čišćenje bremzi ... i zgužvana papirnata vrećica s logotipom jednog od jačih igrača iz uljarske branše. A u njoj raznog sitnog smeća ... sve ono što se nakon povratka s puta povadi iz skrivenih kuteva putnih torbi i mračnih dubina džepova moto jakne.

 

Koliko vidim, uglavnom računi od tankanja i plaćanja cestarine ... a sjećam se da sam ih onako automatski sve naguravao u donji desni džep od jakne ili odmah uz unutarnji rub ciferšlusa na KTM torbici na repu. Istoga trena sjetio sam zašto sam to ostavio u vrećici ... zašto to jednostavno nisam šišnuo u smeće? Razlog je jedan fenomen s kojim se još nisam susreo a zove se Grčki Autoban.

 

IMG_2569.thumb.JPG.14e8fbb2632d82ebafb62db47ed483fe.JPG

 

 

Princip poslovanja kod Grka nije onaj klasični: dođem do kućica, uzmem karticu, digne se rampa i uletim na autoban ... kod izlaska dadem teti ili stričeku karticu, platim, digne se rampa i prođem dalje. A ne, ne, ne ... u Grčkoj nema ulaznih rampi na autoban - što se onako na prvu loptu učinilo simpatičnim - već se naplatne kućice nekim meni nepoznatim redom ili algoritmom pojavljuju na cesti. Stanem u red, platim koji sitni euro i tjeram dalje. I ubrzo nakon toga opet stanem u red, platim neku siću i tjeram dalje. I tako to često bude da ubrzo dosadi ... a kasnije se pojavi i pitanje o tome koliko se tu eurića zapravo nakupi, sve tako malo po malo.

 

No, kako siđem s autobana tako i zaboravim o tim sitnim detaljima ... ali je tako ostala hrpica računa i zgodan materijal za prepričavanje nakon puta.

 

Ovo je (valda) sve s grčkih autobana ... u dolasku komadićak od Amfilochie do Patrasa, u odlasku 300+ km od korintskog kanala do Trikale:

 

IMG_2577.thumb.JPG.d15e60a43553c583bdcf43249e7894d0.JPG

 

 

I tako ... uzeo ja taj naramak papirića iz garaže, napravio kratku inventuru i nekoliko fotografija, i onda je sav taj krš konačno završio tamo gdje mu je i mjesto ... u zelenom plastičnom kontejneru gradske čistoće.

 

:)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

 

Jučerašnji povratak autobanom s nedalekog istoka podsjetio me na plaćanje cestarina na grčkim autobanima: uvijek se tu radi o nekoliko sitnih eurića koje treba pronaći po džepovima, naravno uz skidanje barem jedne rukavice, pružanje tih sitniša gore teti na "šalter" (uvijek su na povišenom položaju ovi koji naplaćuju, nisu kao kod nas u ravnini s vozilom) uz povelike šanse da se sitniši razlete svuda okolo.

 

Alzo, već od davnih dana kovane eure nosim sa sobom u jednom malom zelenom "novčanikiću" s ciferšlusom, a čija primarna uloga i jest skladištenje kovanica za plaćanje kojekakvih sitnih putnih troškova. Zapravo, to i nije novčanik već nekakav reklamni etui za ključeve ... ali nije ni bitno. Uglavnom, na prvim naplatnim kućicama (uvijek sam gađao skroz desnu jer tamo uvijek ima živa osoba i moguće je plaćanje kešom) iskopam iz jakne zeleni kontejner s kovanicama, izvadim ih nekoliko, pružim teti gore na katu, ona meni vrati račun i teraj dalje. Sve skupa, čista gnjavaža i meni i teti koja naplaćuje.

 

Na drugim naplatnima promijenio sam tehniku ... izvadim zelenoga, otvorim ciferšlus (sve je to moguće i u rukavicama) i pružim ga teti uz osmjeh i prikladni "Pliz, tejk maj mani!". I stvar funkcionira ... teta odvadi koliko treba, jasno mi pokaže koliko je uzela, ako ima štogod kusura ubaci ga nazad u zelenoga, dade mi račun i ja teram dalje. Jednostavno i bez gnjavaže. I tako je to funkcioniralo uvijek i svuda po Grčkim cestama.

 

Osim jednom ... na zadnjim naplatnima, full novi autoban skroz na sjeveru nadomak granice s Albanijom. Mlada puca, bit će da je neiskusna u ovim autobanskim radnjama ... kad sam joj ga pružio mahala je rukicama kao da sam tražio da mi ona plati euro i pol cestarine. Pa sam ja izvadio koliko je trebalo i stavio joj u ruku ... da se sirota ne preplaši.

 

 

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC ADV

Neverovatno je da sam vecim delom prosao isti put samo 10 dana pre tebe. Samo sam ja posle Olimpije otisao do Kalamate pa onda preko nekih planina starim putem di Sparte , Mikene , Nafplia pa preko atine nazad ka Solunu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: kavasaki kle, BMW K 1200RS

mali dodatak odličnoj priči kolege .

upravo sam odvozao SH20 od smera Gusinje prema Skadarskom jezeru (iz kopna prema moru ) . Cesta je odlična ,od granice ne previše široka i ima dosta oštrog  kamenja ivicom kolovoza  (mahom smo ne navikli na to pa napominjem za one koji planiraju da paze ) . 

Na okvirno pola relacije nailazi se na Kafanu u mestu Selce .Odlična lokacija za napraviti pauzu i uživati u pogledu ( a može i osveženje ) . 

Za one koji planiraju vožnju preporučujem smer iz kopna prema moru .

Pozdrav svima i hvala  Protektoru .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6
21 hours ago, Zivko said:

Neverovatno je da sam vecim delom prosao isti put samo 10 dana pre tebe. Samo sam ja posle Olimpije otisao do Kalamate pa onda preko nekih planina starim putem di Sparte , Mikene , Nafplia pa preko atine nazad ka Solunu. 

Otići do Kalamate pa preko brda do Sparte bila je i meni namjera ... nedostajalo mi je nekoliko dana pa će ovo biti odrađeno drugi put. Nadam se uskoro.

 

21 hours ago, Zivko said:

Albanija je prica za sebe i treba je ponovo izvozati sa uživanjem

 

I ovo traži nekoliko ekstra dana.

 

21 hours ago, Zivko said:

Inace putopis ti je sjajan i sa uzivanjem sam ga procitao.

Hvala. Uživaj!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

 

@dtesic - Selcë i Tamarë ... pada mi na pamet i noćenje na jednoj od ovih lokacija. Doručak s pogledom na planine mora da je fenomenalan doživljaj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

 

@srbac - Asfalt je cijelim putem, osim komadića makadama na graničnom prijelazu s CG ... mislim da se jedan dio i vidi na nekoj od fotografija.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09
On ‎17‎.‎9‎.‎2018 at 12:09, protector je napisao:

 Mlada puca, bit će da je neiskusna u ovim autobanskim radnjama ... kad sam joj ga pružio mahala je rukicama kao da sam tražio da mi ona plati euro i pol cestarine. Pa sam ja izvadio koliko je trebalo i stavio joj u ruku ... da se sirota ne preplaši.

 

 

Ovo može i drugačije da se shvati ;)

Super ti je putopis:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja